İslam'da Çok Eşlilik

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Zeus
Mesajlar: 7
Kayıt: Çrş Eki 07, 2015 5:42 pm
Alınan Teşekkür: 8 kere

İslam'da Çok Eşlilik

Mesajgönderen Zeus » Pzt Ara 21, 2015 5:10 pm

Resim


Müslüman erkeğinin dörte kadar evlenebilmesini sağlamak üzere, Muhammed, Kuran’a şu hükmü koymuştur.

“Hoşunuza giden başka kadınlarla iki, üç, ve dörde kadar evlenebilirsiniz.” (Nisa Suresi, ayet 3)

Bu hükmü daha da etkili kılabilmek amacıyla, fazla sayıda kadınla evlenmenin “fazilet” sayılacağı inancını yerleştirmiştir. Gerçekten de İbn Abbas’ın rivayet ettiği bir hadise göre, bir gün Sa’d bin Cubayr’e Muhammed, “evli misin?” diye sormuş ve ondan “hayır” cevabını alınca,

“Evlenmeye bak, çünkü inananlar arasında en makbul kişi fazla sayıda kadınla evli olan kişidir”

diye konuşmuştur.

Fakat bununla da kalmamış, bizzat kendisi iki düzineye yakın kadınla evlenmek, aynı anda 11 kadınla evli bulunmak ve buluşmak, ayrıca cariyelere sahip olmak suretiyle “faziletli” bir Müslüman görünmenin en kesin örneğini vermiştir. 63 yaşında iken öldüğü zaman dokuz kadınla evli bulunmaktaydı.

Her ne kadar İbn Sa’d ve ona Hişam bi Muhammed’den gelen haberlere göre Haris, Muhammed’in 15 kadınla evlendiği ve 13’ü ile zifaf olduğunu [gerdeğe girdiğini] bildirse de, Taberi’nin belirtmesine göre Muhammed’in evlendiği kadınların sayısı 24’ü bulmaktadır. Bunlar şunlardır:

1. Huveylid bin Esed bin Abdul’Uzza’nın kızı Hatice; 2) Ebu Bekir’in kızı Ayşe; 3) Zam’a bin Kays bin Abdişems bin Abdi Vedd el-Vudd bin Nasır’ın kızı Sevde; 4) Ömer bin Hattab’ın kısı Hafsa; 5) Ebu Ümeyye bin Mugire’nin kızı Ümmü Selime; 6) Haris bin Ebu Zirar’ın kızı Cüveyriye; 7) Ümmü Habibe; 8) Cahs bin Ribab’ın kızı Zeynep; 9) Ubeyd bin Kab’ın kızı Safiye; 10) Haris bin Huz’un kızı Meymune; 11) Rifaa’nın kızı Neşat; 12) Amr’ın kızı Şenba; 13) Cabir’in kızı Gaziyye; 14) Numan bin Esved’in kızı Esma; 15) Beni Kurayza’dan Zeyd’in kızı Reyhane; 16) Kıbt kavminden Mariya (cariye olarak kullanmıştır. İbrahim adındaki oğlu bu kadından olmuştur); 17) Huzeyme kızı Zeynep; 18) Dihye bin Halife Kelbi’nin kız kardeşi Şerafi; 19) Zayba’nın kızı Aliye; 20) Kays bin Ma’di Kerb’in kızı Kutayle; 21) Şurayh’ın kızı Fatima; 22) Huzeyl bin Hubeyre’nin kızı Havle; 23) Hazrec’in kızı Leyla; 24) Yezid’in kızı Umre.

Çok sayıda kadınla yaşam sürmesini eleştiri konusu yapanları susturmak için, bütün bu evliliklerini Tanrı’nın istek ve buyruklarına dayatmıştır. Rad Suresi’ne koyduğu ayetle Tanrı’nın, daha önceki peygamberlere “karılar” ve çocuklar verdiğini ve aynı şeyi kendisine yaptığını anlatmıştır. Ayet şöyle:

“(Ey Muhammed!) Andolsun senden önce de peygamberler gönderdik, ve onlara da eşler ve çocuklar verdik…” (Rad Suresi, ayet 38)

Bütün bu kadınlar arasında Mariya ve Reyhane, Muhammed’in odalıklarından sayılır. Gaziyye’yi, zifaf [gerdek] gecesi yaşlı bir kadın olduğunu anladığı için, derhal boşamıştır. Şenba adındaki kadını ise, zifaf olacağı zaman hastalığı tuttuğu için koynuna almamış ve fakat bu sırada oğlu İbrahim’in ölümü üzerine Şenba “Muhammed Tanrı elçisi olsaydı oğlu ölmezdi” diye konuştuğu için derhal boşamıştır. Esma’yı da, sırtında lekeler gördüğü için boşamıştır.

Bütün bu yukarıdaki evliliklerini Muhammed, 25 yaşında iken evlendiği ve kendisinden 15 yaş büyük olan Hatice’nin ölümünden sonra yapmıştır.

-İlhan Arsel (Şeriat ve Kadın s.353-354)

Resim

AHZAB SURESİ
50 - Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
51 - Onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini yanına alırsın. Sırasını geri bıraktığın kadınlardan dilediğini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Onların gözleri aydın olup üzülmemelerine ve kendilerine verdiğin ile hepsinin hoşnut olmalarına en elverişli olan budur. Allah kalblerinizdekini bilir. Allah her şeyi bilir ve yumuşak davranır.
52 - Bundan başka kadınlar sana helâl olmaz. Bunları başka eşlerle değiştirmek de olmaz. İsterse güzellikleri hoşuna gitsin. Ancak sahip olduğun cariyen başka. Allah her şeye gözcü bulunuyor.
55 - Onlar (peygamberin eşleri) için babaları, oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları kadın dostları ve sahip oldukları köleleri hakkında bir günah yoktur. Bununla beraber ey Peygamberin hanımları Allah'tan korkun. Çünkü Allah her şeye şahit bulunuyor.

MÜ'MİNUN SURESİ
6 - Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu cariyeleri hariç. Bunlarla ilişkilerinden dolayı kınanmış değillerdir.

NUR SURESİ
33 - Evlenme imkanını bulamayanlar ise, Allah, lütfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında bulunan köleler ve cariyelerden mükatebe yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde hürriyete kavuşmalarında kendileri için bir iyilik görüyorsanız, hemen mükatebe yapın. Allah'ın size vermiş olduğu malından siz de onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde edeceksiniz diye, namuslu kalmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları zor altında bırakırsa, bilinmelidir ki, zorlanmalarından sonra Allah onlar için çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

MEARİC SURESİ
30 - Ancak zevcelerine ve cariyelerine karşı hariç. Çünkü onlara yaklaştıklarında kınanmazlar.

Resim


Resim


Resim

Kullanıcı avatarı
Aslanbek
Mesajlar: 43
Kayıt: Cmt Ara 19, 2015 5:22 am
Görüş: Açık-Agnostik
Edilen Teşekkür: 121 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: İslam'da Çok Eşlilik

Mesajgönderen Aslanbek » Pzt Ara 21, 2015 11:11 pm

Bize tuhaf gelen bu olay o zamanın Arabistan'ında olağan... Kültürel bir şey işte. Bir de bazı dindar süperzekalar bunu toplumda temellendirmeyi ve yaymayı din hizmeti olarak bile görüyorlar. İsteyen istediği gibi yaşasın ama bunu dinin ana şartı gibi sunmak nereden baksan kendini ezdirmek, kendi kültürünü yok saymaktır... Dinin hizmet ettiği bir alan da bu işte; Arap kültürünün hegemonyalaşmasına hizmet.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Mesajlar: 183
Kayıt: Prş May 05, 2016 9:34 pm
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: İslam'da Çok Eşlilik

Mesajgönderen Engse Hohol » Cum Kas 18, 2016 9:27 pm

https://www.youtube.com/watch?v=pqLMDMgTAD8

Video'da vahdettin ince diyorki "13 yaşındaki kız evlenebilir. Başka kültürlerde oluşmuş algılar bize evrensel hukuk diye dayatılamaz. Kanunda 18 yaş sınırlama getirilmiş ama doğru değildir. Bizde reşit olmak, kız çocuklarında muayyen halleridir. Erkek çocuklarında ihtiram durumudur. Yasayı toplumumuzun değerlerine göre, islam hukukuna göre kurarız. Batının, avrupa kültürünün bize dayattığına göre değil"...

Vahdettin İnce, çocuklara cinsel istismar konusunda "islam'ın caiz diye nitelendirdiği bir şeyin, pedofili diye nitelendirilmesi doğru değil" dedi. Program sunucusu Şirin Payzın, Vahhdettin İnce'nin AKP MV adayı olarak davet edildiğini belirterek Vahhdettin İnce'nin sözlerini reddettiğini yazdı.

Bu açıklamalar üzerine Vahdettin İnce'den Şirin Payzın'a tepki gecikmedi. Şirin Payzın'ın, "Vahdettin İnce'nin kız çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilmesi,çocuk gelinler ile ilgili görüşlerini şiddetle reddediyorum" sözlerine Vahdettin İnce Twitter'dan, "Kız çocuklarının tecavüzcüleriyle evlenmesinden hiç söz etmedim bana iftira atıyorsun. Kınıyorum" diye yanıt verdi.


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir