İmanın kaçıncı el?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Mesajlar: 295
Kayıt: Pzt Eki 05, 2015 7:23 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

İmanın kaçıncı el?

Mesajgönderen NOLAN » Sal Tem 12, 2016 9:05 pm

Bir mistik tanrı ile başbaşa kaldığını,tanrı ile birinci elden iletişime geçtiğini düşünür/söyler..Yani arada bir aracı yoktur..Tanrı ile rabıta kurabileceği bir melek veya peygamber yoktur..
Peki ya sıradan birisi,kaçıncı el ile iman eder,kaçıncı el ile Tanrı'yı anlamaya çalışır,Tanrı ile iletişime geçtiğini düşünür/söyler?
Sayalım.. :arrow:

Tanrı ile aracısız görüşen Cebrail birinci el,

Cebrail ile görüşen Muhammed ikinci el,

Muhammed ile görüşen sahabe üçüncü el,

Sahabenin yazdığı ama elimizde olmayan kuran dördüncü el,

Sahabe sonrası yazılan/derlenen/uydurulan ve şu an elinizde olan kuran beşinci el..

Demek ki bir müslüman,Tanrı'sı Allah'ı beşinci elden bilmeye/tanımaya/anlamaya çalışmaktadır..Elinizdeki Kuran'ın Allah'tan geldiğini düşünseniz bile(böyle birşey yok tabi..!),Allah ile beşinci elden kontak kurmaya çalışıyorsunuz..Sizce bu mümkün mü?

İşin tuhaf yanı,bu müslümanlar ellerindeki kuranı da okumadıkları/bilmedikleri halde,müslüman olduklarını,Allah'ın kendileri ile beraber olduğunu,Allah'ın bu müslümanlara yardım edeceğini filan sanırlar/düşünürler..

Allah,birinci elden,iyi insanlarla mesela rüyasında görüşseydi çok daha iyi olmaz mıydı?

Hem beşinci el,hem güvenilmez aracılar..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Mesajlar: 81
Kayıt: Cum May 06, 2016 3:01 pm
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: İmanın kaçıncı el?

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Sal Tem 26, 2016 11:33 pm

Arap saltanatı allah'ın varlığından kudret bulmuştur. Allah arap tanrısı olmasaydı bugünkü arap dünyasının tüm ülkeleri Suriye ile aynı curcunalı kaderi paylaşırlardı. islamın temel sıkıntısı arap siyasetinin dertlerini içselleştirmesidir. Allah, savaşta alınan esir kadınları ganimet diye Muhammed'e verirken, Muhammed de Allah'a para eden meta eşyaları vermiştir ama her iki alıcı da tabiki Muhammed'dir. İslam tarihinde yaşanmış çarpık uygulamalar, ayetlerin tevilsiz anlaşılabilmelerinde sıkıntı yaşatmıştır ve yaşatmaya devam etmektedir.

Enfal 65: Sizden 20 kişi, onlardan 200 kişiyi yener. Sizin 100 kişiniz, kafirlerden 1000 kişiyi yener.
Enfal 66: Sizden 100 kişi, onlardan 200 kişiyi yener. Sizin 1000 kişiniz, kafirlerden 2000 kişiyi yener.

Muhammed düşmanları küçük görünce enfal 65'de ki ölçüyü abartmış ve sayıca 10 kat fazla olan kafirleri yenebileceklerini iddia edince allah da muhammed'in aklına uyarak ayeti muhammed'in fikrine göre paketlemiştir. Ama muhammed'in fikrindeki gibi ilerlememiş olaylar. Allah da tabiki bu sefer yeniden ayet paketlemek zorunda kalmıştır ama bu defa 10 katı değil, 2 katı sayısınca enfal 66'yı paketleyivermiştir Muhammed'e. Fikrini değiştiren allah, muhammed'in yanılgısına tölerans gösterirken benzeri şekilde hiç kimseye tölerans göstermemesi adil değildir.

Enam 27: Ateşin üzerinde durduruldukları zaman görsen. "Keşke biz geri döndürülseydik, Rabbimizin ayetlerini yalanlamazdık müminlerden olurduk" derler o zaman.

Enam 28: Hayır, daha önce gizleyegeldikleri şeyler onlara açıklandı. Eğer dünyaya geri çevrilmiş olsalardı, kendilerine yasaklanmış olan şeyleri yine tekrar ederlerdi.

Enfal suresinin allahıyla enam suresinin allahı aynı allah olabiliyorsa ve kalu bela'da insanlar için yazdığı kaderlerinde bu allahın sorumluluk payı da varsa, pişman olup dünyaya tekrar dönüp mümin olarak ölmek isteyenlerin isteklerini geri çevirmemesi gerekir. Yine kafir olarak öleceklerini allah bilemez. Madem biliyorsan ileride ne olacağını, niye enfal 65'i yazdırdın? Allah kendi hatalarını insanların üzerine yıkacak kadar gaddar olmaması lazım. İnsanlara da yazık. Görüldüğü gibi, Arap ihtiyaçlarının üst sınırı olarak kendine islamı belirleyen Allah, kendi zeka yaşını arap uygarlığının yaşına eşitlemiş halde, müslüman insanları sünepe insanlara büründürmüştür. Arapları doğru yola getireyim derken tüm ortadoğuyu yanlışa ve mistizme sürüklemiştir.


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir