Adem ve Havva Gerçek mi?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Bayrak
Mesajlar: 60
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 11:57 pm
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Adem ve Havva Gerçek mi?

Mesajgönderen Bayrak » Cmt Şub 13, 2016 1:56 am

A-Bilimsel kanıtlara göre Adem ve Havva İsimlerinin Kökeni

Havva adının, Eski bir mezopotamya dilinde ”yaşatan kadın” anlamına geldiğini ve bununda kökeninin, Sümer mitolojisinde, hastalık geçiren bilgelik tanrısı Enkiyi tedavi eden 7 tanrıçadan biri olan , tanrının kaburgalarını iyileştiren tanrıça Ninti olduğunu(ninti:kaburga kadını, nin aynı zamanda hayat anlamına geliyor, ninti aynı zamanda Hayatın kadını, Can veren Kadın anlamına geliyor) biliyoruz

Adem kelimesinin, Aramice Adamo, başka bir mezopotamya dilinde Ha-Adamo olarak geçtiğini ve Sümerce de ”Kırmızı toprak” anlamına geldiğini biliyoruz.

B-Kuranda ilk insanın Adem olduğunu söyleyen ayetler.

HİCR-28 “Hani Rabbin meleklere demişti: “Ben kuru bir çamurdan şekillenmiş bir balçıktan bir beşer yaratacağım.”

A’RÂF-189 “O, sizi tek bir nefisten yarattı ve kendisiyle durulup-yatışması için ondan eşini var etti. Onu (eşini) örtüp-bürüyünce, o da bir yük yüklendi de bununla (bir süre) gezindi. Nitekim ağırlaşınca, ikisi Rableri olan Allah’a dua ettiler: “Eğer bize salih (bir çocuk) verirsen, andolsun şükredenlerden olacağız.”

ÂLİ İMRÂN-33,34 “Gerçek şu ki, Allah, Adem’i, Nuh’u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üzerine seçti; Onlar birbirlerinden (türeme tek) bir zürriyettir. Allah işitendir, bilendir.”

Ayetleri Yorumlayalım:

Bu ayet ilk insanın adem olduğunu (HİCR-28)

Ademden Havvanın yaratıldığını (A’RÂF-189)

Bütün insanların ademden türediğini anlatmaktadır (ÂLİ İMRÂN-33,34)

Kuran tıpkı Tevrat’ta geçtiği gibi, önce tek bir erkek yaratığını ondan da kadını yarattığını anlatmaktadır. Bu tevrat anlatımıyla uyumludur. Ayetler açıktır. Şimdide tevratta ki anlatımlara bakalım.

C-Tevrata göre, Adem ve Havva’nın hangi yıllarda yaşadığı bellidir.

Yahudi takvimine göre, Eski Ahit’ten elde ettikleri sonuçlara dayanarak yaptıkları kabulu göre; ilk insan “M.Ö.1 Tishri (Eylül) 3761” yılında yaratılmış. Kozmik saat vurgusuyla, Dünya’da ilk insanın yaşama merhaba dediği yıl, 2013 yılı itibarıyla, bugünden 5774 yıl öncesine dayanıyor.

Kuran ise tevratı tasdik ettiğinden dolayı, aynı tarihin İslam dini içinde geçerli olduğu sonucuna varabiliriz.

Müslümanlara göre Kuran, tevratı tasdikleyen ve yanlışlarını düzelten bir kitap olarak inmiştir. Adem ve Havva’nın hangi yıllarda yaşadığı ile ilgili her hangi bir düzeltme de yapmadığından dolayı, bu tarihi doğru olarak sayabiliriz.

Tasdik ettiği ayet ise aşağıdadır;

Bakara-41 “Yanınızdaki Tevrat’ı tasdik ederek indirdiğim Kuran’a, inanın; onu ilk inkar edenler siz olmayın, ayetlerimi hiçbir değere karşılık değiştirmeyin ve bile bile hakkı gizlemeyin.”

D-Bilim insanlık tarihi için ne diyor?

7 milyon yıl ile 2 milyon yıl öncesi arasında farklı çevre koşullarına adapte olmuş çok sayıda iki ayaklı “insansı maymun” türü gelişti. Bunlardan birisinde 3-2 milyon yıl önce beyin önemli ölçüde gelişmeye başladı ve “hominid”lerin bu türü HOMO (insan) cinsinin kökeni oldu.

Taştan aletler yapabildiği anlaşılan bu türe Homo Habılıs (yetenekli insan) denildi. Bulunan fosillerden Homo Habılıs’in kendi içinden, 2-1,7 milyon yıl önce, daha da gelişmiş bir beyin ve insana daha yakın biyolojik özelliklere sahip olan Homo Erectus (dik duran insan) a yol açtığı sanılıyor. Aslında insan zaten ilk “hominid”lerle beraber dik durmakta idi. İnsanın Afrika’dan dünyanın diğer yanlarına ilk yayılması Homo Erectus ile başlıyor. milyonlarca yıl çeşitli insan türleri oluşturdular (Pekin Adamı, Cava Adamı, Neandertal İnsanı, vb.).

Artık yaygın görüş bugünün insanının yaklaşık 500 bin yıl öncelerden itibaren Afrika’da, belki de Sahra yakınlarında geliştiği ve yaklaşık 200 bin yıl önce Afrika’dan tüm dünyaya yayıldığı ve geldikleri yerlerde eğer varsa daha önceki insanların yerini aldıkları doğrultusundadır.

1967′de bulunan modern insana (Homo sapiens’e) ait şimdiye kadar tüm Dünyada bulunmuş olan en eski fosil üzerinde 17 Şubat 2005 tarihinde modern yöntemlerle (potasyum-argon yöntemi ile) tekrar biir çalışma yapıldı. Bu yeni yapılan araştırmaya göreyse aslında Kibish’de bulunan bu ilk fosillerin 130.000 değil, bundan daha eski yani 190.000 (+/- 5000 yıl) yaşında olduğu ortaya çıktı. Böylece anatomik olarak modern insanın yaşı daha da eskiye, gelinen 2005 yılında 190.000 yılına kadar gitmiş oldu. Bu çalışma Avustralya’daki Canberra Australian National Üniversitesinden Ian McDougall ile New York Eyaleti Stony Brook Üniversitesinden antropolog John Fleagle tarafından Şubat 2005 yılında Nature dergisinde de yayınlandı.

Dini çevrelerde Evrimin boş bir idda olmadığı aksine bilimsel bir gerçek olduğu ve Teori’nin bilimsel anlamda idda olmayıp deneylerle gözlemlenip kanıtlanmış gerçekleri ifade ettiği ortaya kondukca Kuran’nın evrimi red etmediği idda edilir hale gelmiştir.

Oysa Kurana göre adem aynı bir heykel gibi çamurdan yaratılmış, Tanrı Allah ruhundan üfleyip can vermiş ve ondan eşini yaratmıştır. Kuran’da Ademin yaratılmasını anlatan ayetlere bakalım;

Tîn-4 “Muhakkak ki Biz insanı (varlığın mükemmel modeli olarak) en güzel şekil ve en mükemmel kıvamda yarattık”

Âl-i İmrân-59 “Allah yanında Îsâ’nın durumu, aynen Âdem’in durumu gibidir. Allah Âdem’i topraktan yaratıp “ol” dedi, o da derhal oluverdi.”

Bu ayetlere göre Evrim insan için mümkün mü? Tabiki cevab hayır olacaktır. Kurana göre insan başlangıçtan itibaren mükemmel yaratılmış, bu bilime taban tabana zıt ve sadece mitoloji kökenli bir anlatımdır. Özetle bilimsel olarak Adem ve Havva gerçekdışıdır.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 234
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 208 kere
Alınan Teşekkür: 182 kere

Re: Adem ve Havva Gerçek mi?

Mesajgönderen hector » Cmt Şub 13, 2016 10:57 pm

Mantık çerçevesinde düşünüldüğü zaman zaten işin içinden çıkan bir müslüman görmedim ben.Bir yerde tıkanıp kalıyorlar.Ama artık bilim ve evrim o kadar iddialı bir hale geldi ki, bilimin gerçekliğini kabul eden müslümanlar artık zorlama çıkarımlar ile evrim'in Kuran'da olduğunu iddia etmeye başladı. Onlara göre Adem ve Havva olayı sadece birer hikayeden ibaret ve gerçekte öyle bir şey olmadı. Tabi bunların hiç bir dayanağı yok.
Bence bu durum bile artık evrim'in yavaş yavaş herkes tarafından kabul edilebilecek duruma geldiğinin ve Adem Havva'nın birer mitolojiden ibaret olduğunun bir göstergesi.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 359
Kayıt: Cmt Eki 03, 2015 8:44 pm
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 255 kere
Alınan Teşekkür: 218 kere

Re: Adem ve Havva Gerçek mi?

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr Şub 14, 2016 5:56 pm

Yakında o cepheden, "Adem ve Havva zaten aslında birer Australopitekus idi" diye bir açıklama gelirse şaşırmam.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Mems
Mesajlar: 138
Kayıt: Pzr Mar 06, 2016 11:21 pm
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Re: Adem ve Havva Gerçek mi?

Mesajgönderen Mems » Prş Mar 31, 2016 11:09 pm

Adem ile havva dan bahseden dinler 100 milyon yıldan fazla hüküm süren dinazorlardan neden bahsetmez akıllı adam bunu kendine sormalı.

Çünkü dinler çevresini kendi zamanına göre anlatır. Yani dinlerin tanrının parçası olması iddiası, önce tanrı inancı olan insanı rahatsız etmeli bence.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Aslanbek
Mesajlar: 43
Kayıt: Cmt Ara 19, 2015 5:22 am
Görüş: Açık-Agnostik
Edilen Teşekkür: 120 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: Adem ve Havva Gerçek mi?

Mesajgönderen Aslanbek » Cmt Nis 02, 2016 3:13 am

Arkadaşlar, ayetlere bakarken orjine inmezseniz bazı şeyleri ıskalayabilirsiniz. Ayette halife yarattık deniyor. Halifenin "selefi" olmazsa o halife olmaz. Burada soru, orada selef (endirekt mana) derken neye göre söylendiği.

Bu arada bahsettiğim ayet şu:
http://www.kuranmeali.org/2/bakara_sure ... lleri.aspx

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ

Ve iz kâle rabbuke lil melâiketi innî câilun fîl ardı halîfeten, kâlû e tec’alu fîhâ men yufsidu fîhâ ve yesfikud dimâe, ve nahnu nusebbihu bi hamdike ve nukaddisu lek(leke), kâle innî a’lemu mâ lâ tâ’lemûn(tâ’lemûne).

1. ve iz kâle : ve demişti
2. rabbu-ke : senin Rabbin
3. li el melâiketi : meleklere
4. innî : muhakkak ki ben
5. câilun : kılan, yapan, yapacak olan
6. fî el ardı : yeryüzünde
7. halîfeten : halife
8. kâlû : dediler
9. e tec'alu : kılacak mısın, yapacak mısın
10. fî-hâ : orada
11. men : kimse, kişi (birisi)
12. yufsidu : fesat çıkarır, bozgunculuk yapar
13. fî-hâ : orada
14. ve yesfiku : ve (kan) akıtır, (kan) döker
15. ed dimâe : kan
16. ve nahnu : ve biz
17. nusebbihu : tesbih ediyoruz, yüceltiyoruz,
18. bi hamdi-ke : seni hamd ile, hamdinle
19. ve nukaddisu : ve takdis ediyoruz, mukaddes
20. leke : seni
21. kâle : dedi
22. innî a'lemu : muhakkak ki ben bilirim
23. mâ lâ tâ'lemûne : sizin bilmediğiniz şeyleri

Kullanıcı avatarı
Alper ÇADIROĞLU
Mesajlar: 19
Kayıt: Pzr Nis 10, 2016 4:46 pm
Görüş: Tüm Olasılıklar
Edilen Teşekkür: 9 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Re: Adem ve Havva Gerçek mi?

Mesajgönderen Alper ÇADIROĞLU » Pzt Nis 18, 2016 12:32 pm

Sümer Adapa miti. %90 aynı.
Her olasılık olabilir.
http://www.alpercadiroglu.wordpress.com (Yazdığım 300 küsür bilimsel yazı/makale.)

Kullanıcı avatarı
Cercis Hz Circis
Mesajlar: 11
Kayıt: Cum Oca 06, 2017 10:44 pm
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Re: Adem ve Havva Gerçek mi?

Mesajgönderen Cercis Hz Circis » Prş Oca 26, 2017 8:28 pm

Habil'in dürttüğü kardeş sevgilisi Lebuda.
Kabil'in dürttüğü kardeş sevgilisi Aklima.

İlk insanlarda göbek bağı çelişkisi ve ilk tarım çelişkisi Hz. Adem ve havva'nın gerçekliğini gölgeliyor. Kuran'a göre Adem'in çocuklarından Habil çiftçi dir, Kabil ise koyun çobanıdır. Yani ilk insan Hz.Adem döneminde tarım, zıraat ve hayvancılık vardır demektedir islam dini. Bulunduğumuz 2017 yılındaki gibi toprağın yapısı, ekilebilir toprak verimliliği, koyunların yedikleri bitkiler, ağaçlar vs doğa çeşitliliği, Hz.Adem döneminde de mevcuttu demektedir.

Oysa bilimsel kanıtlara göre ilk insanlar avcılar ve toplayıcılardır, bu şekilde beslenmişlerdir. İlk insanlar tarım, ziraat ve hayvancılık ile beslenmemişlerdir çünkü yoktu bunlar. Toprak verimliliği ekilebilir olsaydı bile tarım nedir bilinmiyordu. Toprak merası yoktu, toprağın mera ağası yoktu, mera işçisi yoktu. Tarım ve hayvancılığın başlangıç tarihi 23,000 yıl kadar eskidir ancak. Dünya'da tarım ne zaman başladı sorusunun doğru yanıtı, 23 bin yıl öncesinde başladı olmalıdır çünkü bilimsel kanıtlar daha öncesinde tarım ve hayvancılık yapıldığını ortaya çıkarmamıştır. İlk insanlar Adem, Havva, Habil, Lebuda, Kabil, Aklima vesaire, tarım ve çobanlık yapıyorlardı iddiasında bulunan islam dini, bu yalan kokan iddiasını kanıtlamak zorundadır.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Mesajlar: 183
Kayıt: Prş May 05, 2016 9:34 pm
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: Adem ve Havva Gerçek mi?

Mesajgönderen Engse Hohol » Çrş Nis 05, 2017 1:41 am

Allah, Adem'in kaburga kemiğini Adem'e bir Eş yaratmak için alıp kullanmış ise, onun genotipi de yine Gonozom 44-XY'dir. Bundan dolayı Adem'in kendisinden yaratılan Eşi'nin de yine kendisi gibi erkek cinsiyetinde olması gerekirdi.

Resim


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir