İslam'ın Tanrısı "Allah"

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Zeus
Mesajlar: 7
Kayıt: Çrş Eki 07, 2015 5:42 pm
Alınan Teşekkür: 8 kere

İslam'ın Tanrısı "Allah"

Mesajgönderen Zeus » Çrş Eki 07, 2015 5:45 pm

Tevbe suresi 5 ayet – Hürmetli aylar çıkınca, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. doğrusu allah bağışlar ve merhamet eder.

Maide suresi 33 ayet – Allah ve peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir. bu onlara dünyada bir rezilliktir. onlara ahirette büyük azab vardır.

Nisa suresi 89 ayet – onlar kendileri inkar ettikleri gibi, keşki siz de inkar etseniz de eşit olsanız isterler. allah yolunda hicret etmedikçe onlardan dost edinmeyin. eğer yüz çevirirlerse onları tutun, bulduğunuz yerde öldürün. onlardan dost ve yardımcı edinmeyin.

Muhammed suresi 4 ayet- savaşta inkar edenlerle karşılaştığınızda boyunlarını vurun; sonunda onlara üstün geldiğinizde onları esir alın; savaş sona erince onları ya karşılıksız, ya da fidye ile salıverin; allah dilemiş olsaydı, onlardan başka türlü öç alabilirdi, bunun böyle olması, kiminizi kiminizle denemek içindir. allah, kendi yolunda öldürülenlerin işlerini boşa çıkarmaz.

Enfal suresi 12 ayet – rabbin meleklere, “ben sizinleyim, inananları destekleyin” diye vahyetti. “ben inkar edenlerin kalblerine korku salacağım, artık vurun onların boyunları üstüne, vurun her parmağına” dedi.

Bakara suresi 191 ayet – onları bulduğunuz yerde öldürün. sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. fitne çıkarmak, adam öldürmekten daha kötüdür. mescidi haram’ın yanında, onlar savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. sizinle savaşırlarsa onları öldürün. inkar edenlerin cezası böyledir.

Bakara suresi178 ayet – ey inananlar! öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı: hür ile hür insan, köle ile köle ve kadın ile kadın. öldüren, ölenin kardeşi tarafından bağışlanmışsa, kendisine örfe uymak ve bağışlayana güzellikle diyet ödemek gerekir. bu, rabbiniz’den bir hafifletme ve rahmettir. bundan sonra tecavüzde bulunana elem verici azab vardır.

Nisa suresi 15 ayet – kadınlarınızdan zina edenlere, bunu isbat edecek aranızdan dört şahid getirin, şehadet ederlerse, ölünceye veya allah onlara bir yol açana kadar evlerde tutun.

Maide suresi 38 ayet – erkek hırsız ve kadın hırsızın, yaptıklarından ötürü allah tarafından ibret verici bir ceza olarak, ellerini kesin. allah güçlü’dür, hakim’dir.

Nur Suresi 2 ayet – zina eden kadın ve erkeğin her birine yüzer değnek vurun. allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, allah’ın dini konusunda o ikisine acımayın. onların ceza görmesine, inananlardan bir topluluk da şahit olsun.

Nur Suresi 4 ayet – iffetli kadınlara zina isnat edip de, sonra dört şahit getiremeyenlere seksen değnek vurun; ebediyen onların şahidliğini kabul etmeyin. işte onlar yoldan çıkmış kimselerdir.

Nisa Suresi 34. ayet – Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve dövün.

Maide Suresi 35. Ayet - Ey Inananlar! Allah'tan sakinin, O'na ulasmaya yol arayin, yolunda cihad edin ki kurtulasiniz.

Tevbe Suresi 73. Ayet - Ey Peygamber! Kâfirlerle cihad et; onlara karsi sert davran. Varacaklari yer cehennemdir, ne kotu donustur.

Tahrim Suresi 9. Ayet - Ey Peygamber! Kâfirlerle cihad et; onlara karsi sert davran. Onlarin varacaklari yer cehennemdir, ne kotu donustur!...

Nisa Suresi 16. Ayet – Eşcinselliği içinizden iki erkek yaparsa onlara eziyet edin.

Holy Roman Emperor
Mesajlar: 2
Kayıt: Prş Eki 08, 2015 2:42 pm

Re: İslamın Tanrısı Allah

Mesajgönderen Holy Roman Emperor » Prş Eki 08, 2015 3:01 pm

allah=muhammed dersek daha doğru olur.

Martell
Mesajlar: 3
Kayıt: Prş Eki 15, 2015 12:30 pm
Alınan Teşekkür: 1 kere

Re: İslamın Tanrısı Allah

Mesajgönderen Martell » Cmt Eki 17, 2015 6:06 pm

Bahsedilen "dost edinmeyin", "ellerini ayaklarini kesin" veya "boyunlarini vurun" "buldugunuz yerde oldurun" vb ayetler muslumanlara gosterildiginde, genel olarak ya "sizin dininiz size, benim dinim bana" gibi ayetler gosterirler ya da hemen tefsir savunmasina gecilir.

Ancak "sizin dininiz size benim dinim bana" gibi ayetler, muhammed ve islam henuz yeterince guclu olmadigi veya karsisinda hemen hemen denk gucler buldugu donemlerde cikan bir tur "ateskes bildirisi"dir. Ne zamanki islam arap cografyasinda yeterince gucleniyor, o zaman vahset ayetleri geliyor. Anlayacaginiz (zaten butun dinlerin yapisi itibariyle) durum tamamen politik bir durum. Nabza gore serbet.

Bu tipki mustafa kemal'in "yurtta sulh cihanda sulh" sozunun yanlis anlasilmasi gibi. Aslinda bu sozle soylenmek istenen bir baris slogani vermek degil, batili devletlere yeni kurulan cumhuriyetin misak-i milli'den vazgectiginin ve savas istemediginin mesajinin verilmesidir.

Tefsir savunmalarina girmeye gerek yok zaten. İslam, egemen oldugu bolgede "oteki" ne tahammulu olmayan bir din. Yasamak istiyorsaniz ya teslim olup musluman olmali ya da teslim olup harac vermeli ve onlarin istedigi gibi yasamalisiniz.

Yinede, bence bizim giblerin muslumanlara yonelttigi sorularin ozunu "burda boyle mi yaziyor?" degil, "bu hangi kanitlara dayaniyor?" sorusu olusturmalidir. Elbette ilki de etkisiz sayilmaz. Ancak digeri tartismalari daha saglikli ve bilimsel bir zeminde devam ettirir.

faith-fatih
Mesajlar: 65
Kayıt: Cum Mar 04, 2016 4:55 pm
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Re: İslam'ın Tanrısı "Allah"

Mesajgönderen faith-fatih » Pzt Mar 14, 2016 10:59 pm

Bahsedilen "dost edinmeyin", "ellerini ayaklarini kesin" veya "boyunlarini vurun" "buldugunuz yerde oldurun" vb ayetler muslumanlara gosterildiginde, genel olarak ya "sizin dininiz size, benim dinim bana" gibi ayetler gosterirler ya da hemen tefsir savunmasina gecilir.

tefsir savunmasını biz değil bizzat mezhep kurucu ve tasavvuf alimleri söyler.kuran edebi bir eser ve bir bütün olarak algılanması gereken bir eser.her ayet bir puzzle nin parçasıdır.
sana türkçeden şöyle örnek vereyim.
babam -fatih yüz ,dese. benim ne anlamam gerekir.
havuzun başında isem yüzmek eylemi ifade edilir,kurbanın başındaysam derisinin yüzülmesi eylemi ifade edilir,bankamatik in başındaysam para anlarım. halbu ki ifade tek. anlam zaman ve mekanda içinde bulunduğum duruma göre belirmektedir.o yüzden türkçe ye çevrilmiş mealler sağlıklı değildir.tefsir okumamız gerekir.bizim alimlerimiz yüzyıllardır konularında uzman olmuşlar ve bizzat islamı yaşayarak hadisler çerçevesinde yorumladıkları için en sağlıklı meal ve tefsirlerimiz olması bizim için çok büyük avantaj.bu sözüm ingilizce yada vatikan çevirilerini kaynak alıp kuranın ifadesinde çelişki var diyenlere gelsin.Kuranı kerim Peygamberimiz için alemlere rahmet olarak gönderdik diyor.bu peygamberimizin kuranı izah ederken kuranın kullandığı meteforları , açıkllamasını ve böylece başka dillere çeviri yaparken kuranı nasıl okumamız gerektiğinin öğretmiştir.aksi takdirde arapça inen kuranı derinlemsine anlayamazdık.böylece Allahu tealanın peygamberimiz hakkında alemlere rahmet olarak gönderdik demesinin bazılarınca peygamber gereklimiydi gökten kitap yağsa daha etkili olurdu gibi yaklaşımlarının yanlış olduğu açığa çıkıyor.bu edebi eseri hem yaşayarak hemde açıklayarak sadece arapların anlayacağı değil tüm alemlere rahmet olarak gönderilmenin tesiri peygamberimizin kuranı açıklaması ve hadisleriyle deyatlara inmesiyle söz konusu olmuştur.

yukarıda yazan ayetlerin hangi koşullar altında uygulanacağı şartları tefsirlerde mevcuttur.örneğin;

Tevbe suresi 5 ayet – Hürmetli aylar çıkınca, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. doğrusu allah bağışlar ve merhamet eder.
ben buradan okuyunca bayram günleri biter bitmez ne kadar kafir varsa hücum edin anlıyorum ama gerçekte öyle olmadığını biliyorum.cımbızlama ayetler konunun yanlış anlasılşmasına sebebiyet veriyor.

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Mesajlar: 67
Kayıt: Cmt Şub 27, 2016 9:34 am
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 21 kere

Re: İslam'ın Tanrısı "Allah"

Mesajgönderen hibmariy » Pzt Mar 14, 2016 11:56 pm

Müslümanları dinlemeyi bırakmalıyız artık. Bırakalım kitapları içinde boğulsunlar. Ama eğer bunu bize dayatmaya kalkarlarsa o zaman resti çekeriz ve hemen defederiz. Bunun başka yolu yok.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
Alper ÇADIROĞLU
Mesajlar: 19
Kayıt: Pzr Nis 10, 2016 4:46 pm
Görüş: Tüm Olasılıklar
Edilen Teşekkür: 9 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Re: İslam'ın Tanrısı "Allah"

Mesajgönderen Alper ÇADIROĞLU » Pzt Nis 18, 2016 12:52 pm

şiddet sıralaması Yahve>Allah>Elohi
Her olasılık olabilir.
http://www.alpercadiroglu.wordpress.com (Yazdığım 300 küsür bilimsel yazı/makale.)

Kullanıcı avatarı
Kurnaz
Mesajlar: 55
Kayıt: Cum Nis 15, 2016 6:03 pm
Görüş: Monoteist
Edilen Teşekkür: 23 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Re: İslam'ın Tanrısı "Allah"

Mesajgönderen Kurnaz » Pzt Nis 18, 2016 1:02 pm

Cımbızlamanın kralı yapılmış yahu. En basitinden Tevbe 5'i gösterip Tevbe 6'yı göz ardı etmek büyük bir hata olur.
عليها تسعة عشر

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Mesajlar: 81
Kayıt: Cum May 06, 2016 3:01 pm
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: İslam'ın Tanrısı "Allah"

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Sal May 10, 2016 10:57 pm

Müslümanlar, tanrılarının büyüklüğünden ve dinlerinin doğruluğundan ne derece emin olurlarsa olsunlar, islamın gerçekliğinde ne kadar iddialı olurlarsa olsunlar, zaman aleyhlerine işleyerek Arap kültürünün ayrılamaz parçası olan inançlarını, tarihin çöplüğü istikametine sürüklendiğini görüyorlar bence ve bu akıbetin karamsarlığı her müslümanı sarmış durumda. İslam kitabının tefsirini mealini hocalardan başkaları, siyerini şifresini velilerden başkaları anlayamaz bahaneleri, islama dahil edilip kabullenildiği sürece, o şifrelerin ve meallerin, kendiliğinden müslümanların ellerinde patlaması mukadderatlarında olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Mesajlar: 183
Kayıt: Prş May 05, 2016 9:34 pm
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: İslam'ın Tanrısı "Allah"

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt May 21, 2016 6:33 am

Newton'un kütle çekim yasasına muhalif müminler var, aramızda yaşıyorlar. Arap ilkelliğinin ortaya çıkardığı islam dini, gerçekten olası mı? Arap ilkelliğinin ortaya çıkardığı islam, gerçekten gerçek mi? Düşünün bi, Melinda Gates ve Bill Gates çiftinin 2016'ya dek yaptıkları insani yardımların miktarı, 30 milyar dolar'dır. Afrika'da açlıktan ölümleri yarı-yarıya indirdi, kurdukları Bill & Melinda Gates Vakfı. Ama ateist oldukları için islamın cehenneminde yanacaklar. islam dini'nin çürüklüğünün iğdiş yığınlarından biridir bu ironik durum. islamın çürüklüğünü kanıtlayan yığınla bir örnek daha.

Resim


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir