''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 251 kere
Alınan Teşekkür: 216 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş May 11, 2016 10:07 pm

NOLAN yazdı:Şu anda Dünya dışında bir yaşam formu var mı?
Yok.. Asıl önemli olan bu..Şu anda hiçbir şey YOK...

Şu anda ben dünya dışında mikro veya makro boyutta bir yaşam olup olmadığını bilmiyorum. Genel olarak diyebilirim ki, aksi bir düşünce sistemi bilimsel merakı ve tutkuyu doğmadan önleyeceği gibi; bunu bu şekilde dile getirmenin de müslümanın allah VAR diye kestirip atmasından bir farkını göremiyorum. Agnostisizm derken benim kıstas aldığım nokta, kelimenin yaratıcısı Thomas Henry Huxley'in ne ifade etmek istediğidir. Ona göre agnostisizm bir şeyler yapmanın bir yöntemidir. Kendi kelimeleri ile onun düşüncelerinden,

Agnostisizm bir inanç değildir; ancak özü tek bir dinç uygulamaya yatan bir metottur. Bu ilke kesinlikle akıl olarak gösterilebilir; ancak sonuçlar kanıtlanmış veya kanıtlanabilir denebilecek kadar kesin gösterilmemelidir.

Yani yöntem bilimini dillendiriyor kendisi. Söyledikleri bilimin birikimli ilerleyişini de içermekte. Bilimsel düşünüşün dünyada tekrar yükseldiği dönemlerde bu duruma eşlik edebilen çağdaş bir düşünce sistemidir agnostisizm.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Malta eriği
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Malta eriği » Çrş May 11, 2016 10:22 pm

insanı diğer hayvanlardan ayıran en büyük özellik düşünsel ihtiyaçlarının olması. yani uydurma tanrılar olmadan da bilim ilerler merak etmeyin. andromeda galaksisinin tam ortasında sabit şekilde duran bir oyuncak ayı olduğunu da iddia edebilirim. aksini kanıtlayamayacağınız, ciddiye alınacak bir iddia olduğu anlamına gelmez.
Foxx Alla!!! Foxx il-Gvern!!!

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen Teşekkür: 251 kere
Alınan Teşekkür: 216 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş May 11, 2016 10:33 pm

Bir inanç değil, bir metot olduğundan bahsediyor kendisi. Ayrıca yine bir çok şeyi bildiğini iddia eden hristiyan kilisesinin gnostik yapısına karşı bu kelimeyi yarattığını "Agnostisizm ve Hristiyanlık" denemesinde dile getirmişti. Agnostisizm'i bir inançtan ziyade hayatta benimsenmesi gereken bir tutum olarak ele almak daha doğru olacak sanırım.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Malta eriği

Mesajgönderen Malta eriği » Çrş May 11, 2016 10:49 pm

AgnostikBey yazdı:Bir inanç değil, bir metot olduğundan bahsediyor kendisi. Ayrıca yine bir çok şeyi bildiğini iddia eden hristiyan kilisesinin gnostik yapısına karşı bu kelimeyi yarattığını "Agnostisizm ve Hristiyanlık" denemesinde dile getirmişti. Agnostisizm'i bir inançtan ziyade hayatta benimsenmesi gereken bir tutum olarak ele almak daha doğru olacak sanırım.

agnostikbey, bunun faydasını anlayamadım. eğer bilim için söylüyorsanız, aklı başında tüm bilimadamları "bilimde kesinlik yoktur" diyor. bilimadamı doğası gereği şüphecidir. ancak metafiziksel safsatalara karşı neden bu şekilde yaklaşmalıyız, ne faydası var? bence saçma inanışlara prim verilmemeli, hatta alaya alınmalıdır. çünkü bunlar insanlığa düşman ve tehlikeli inanışlar.

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Çrş May 11, 2016 11:01 pm

Malta eriği yazdı:insanı diğer hayvanlardan ayıran en büyük özellik düşünsel ihtiyaçlarının olması. yani uydurma tanrılar olmadan da bilim ilerler merak etmeyin. andromeda galaksisinin tam ortasında sabit şekilde duran bir oyuncak ayı olduğunu da iddia edebilirim. aksini kanıtlayamayacağınız, ciddiye alınacak bir iddia olduğu anlamına gelmez.

Evrende yaşam vardır fikri en ciddi fikirdir; bu fikri üreten zaten evrendeki canlının bizzat kendidir. Samanyolu galaksisinin bir köşesinde canlı formları varsa, diğer galaksilerde de olma ihtimali vardır. Dini paradigmanın görüşlerini savunuyorsunuz farkında değilsiniz. Neden mi? "yer ve gök ayrıdır" yada daha açıklayıcı şekliyle "dünya merkezdedir uzay onun üzerinde, onun dışındadır" görüşündesiniz, yani Dünya ve Evreni bir "ikilik" (düalizm)olarak düşünüyorsunuz. Bu dinden devraldığınız 'ikici' (birbirinden ayrı) görme fikir alışkanlığınız o kadar derin ki, evrenin bir köşesinde yaşama olma ihtimalini "ciddiye alınmayacak" bir fikir olarak görüyorsunuz. Dünya evrenin dışında bir şey değildir! Dünya da yaşam olması demek zaten evrende yaşam olması demektir. Biz yeni bir şeyi aramıyoruz, canlının 'başka yerlerde de bulunmasından' bahsediyoruz.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
Malta eriği

Mesajgönderen Malta eriği » Çrş May 11, 2016 11:09 pm

raskolnikov yazdı:
Malta eriği yazdı:insanı diğer hayvanlardan ayıran en büyük özellik düşünsel ihtiyaçlarının olması. yani uydurma tanrılar olmadan da bilim ilerler merak etmeyin. andromeda galaksisinin tam ortasında sabit şekilde duran bir oyuncak ayı olduğunu da iddia edebilirim. aksini kanıtlayamayacağınız, ciddiye alınacak bir iddia olduğu anlamına gelmez.

Evrende yaşam vardır fikri en ciddi fikirdir; bu fikri üreten zaten evrendeki canlının bizzat kendidir. Samanyolu galaksisinin bir köşesinde canlı formları varsa, diğer galaksilerde de olma ihtimali vardır. Dini paradigmanın görüşlerini savunuyorsunuz farkında değilsiniz. Neden mi? "yer ve gök ayrıdır" yada daha açıklayıcı şekliyle "dünya merkezdedir uzay onun üzerinde, onun dışındadır" görüşündesiniz, yani Dünya ve Evreni bir "ikilik" (düalizm)olarak düşünüyorsunuz. Bu dinden devraldığınız 'ikici' (birbirinden ayrı) görme fikir alışkanlığınız o kadar derin ki, evrenin bir köşesinde yaşama olma ihtimalini "ciddiye alınmayacak" bir fikir olarak görüyorsunuz. Dünya evrenin dışında bir şey değildir! Dünya da yaşam olması demek zaten evrende yaşam olması demektir. Biz yeni bir şeyi aramıyoruz, canlının 'başka yerlerde de bulunmasından' bahsediyoruz.

sanırım aramızda bir iletişim problemi oluştu. daha önceki mesajımda evrende başka yaşamlar olabilme ihtimali ile ilgili fikrimi yazdım. alıntıladığınız mesaj tanrı ve metafizik ile ilgili.

Kullanıcı avatarı
raskolnikov

Mesajgönderen raskolnikov » Çrş May 11, 2016 11:20 pm

Düzelttim o halde.. Size değil tartışmanın geneline katkı anlamında o zaman :)

Kullanıcı avatarı
Babyknight
Görüş: Ate
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen Babyknight » Çrş May 11, 2016 11:24 pm

raskolnikov yazdı:
Babyknight yazdı:
Ben var diyorsunuz yani.
Dusunceden once gelerek, dusuncelerine yon veren ve dusunup dusunmemeyi secebilen bir "ben".

Bilgi nasil olusur sizce? Yeni bir yere gittiginizde ve orasi ile ilgili bir sey bilmiyorken, orayi bir sure gezdikten sonra artik ora ile ilgili bir bilgi olusur ve ertesi gun gittiginizde, orayi artik biliyorsunuzdur. Yada bir arkadasinizin yeni tasindigi eve gittiniz, tuvaletin yerini sordunuz ve size gosterildi. 1 saat sonra yine tuvalete gitmek istediginizde, tuvaletin yerini nasil bilirsiniz? Bu bilgi nasil kayit edildi, cagirildi ve siz bildiniz?

Bilgi en kısa tanımla beynimizdeki nöronların sinyalleri sonucunda elektro-kimyasal bir süreçle oluşur, depolanır. Bu evdeki tuvaletin yeri de olabilir yada dışarıda ki bir ağacın dibi de. Burada bilgiler arasından seçim yapılır. Bu seçimi yapana "ben" diyorum.

Bilginin depolanması, yeni nöral bağların kurulması veya var olan bağların şekil değiştirmesi ile oluyor.
Mesela arapça bir sure biliyorsanız o sureyi okumaya çalışın...
Suredeki 5. kelime nedir bilmiyoruz ama okumaya başlayınca her bir kelime, kendisinden sonrakini hatırlamamızı sağlıyor ve böylece sureyi sonuna kadar okuyabiliyoruz. Yani domino etkisi ile bilgi akışı var. Bu akış hiç durmuyor. Bu akış her an gerçekleşiyor. Bu akışa her an etkiler geliyor ve akışı etkiliyor. Akış, sonuçlar üretiyor ve tepki veriyor. Bu akış o kadar karmaşık ve sayısız değişken var ki...
Akış içerisinde, belki bir hata, belki de kaçınılmaz bir sonuç olarak "ben" meydana geliyor. Ancak dikkat edin, "ben" bir şeye karar vermiyor. "Ben" bir sebepten, sonradan ortaya çıkan bir şey ve hiçbir olaya etkisi veya tepkisi yok.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Mesajgönderen NOLAN » Çrş May 11, 2016 11:27 pm

raskolnikov yazdı:Test edilmeyen şey hakkında nasıl yoktur dersin?

Tartışma benim açımdan kabak tadı vermeye başladı..Sıkıldım artık..Bu sözlere cevap vermek istemiyorum..
AgnostikBey yazdı:Bilimsel düşünüşün dünyada tekrar yükseldiği dönemlerde bu duruma eşlik edebilen çağdaş bir düşünce sistemidir agnostisizm.

Bilimi insanlığa kazandıranlar,gnostiklerdir..
Sn.Agnotikbey,gnostisizmi/gnostikleri bilir misiniz?
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
raskolnikov

Mesajgönderen raskolnikov » Çrş May 11, 2016 11:44 pm

Babyknight yazdı: Bu akış o kadar karmaşık ve sayısız değişken var ki...
Akış içerisinde, belki bir hata, belki de kaçınılmaz bir sonuç olarak "ben" meydana geliyor. Ancak dikkat edin, "ben" bir şeye karar vermiyor. "Ben" bir sebepten, sonradan ortaya çıkan bir şey ve hiçbir olaya etkisi veya tepkisi yok.

Evet nöral ağların deneyimlerimiz ve düşüncelerimizle değiştiğini okudum. Yeni ağların oluşması yani beynin yeniden şekillenmesi. Ancak "ben" hiç bir şeye etki etmiyor diyorsunuz.. Burada anlaşamıyoruz. Çünkü bu etki olmasaydı hayvandan hiç bir farkımız olmazdı, yeni bir düşünce yada yapıda yapamazdık..

Psikiyatr bir arkadaşımla konuşuken OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) taşıyan bir hastasının geldiğini söyledi. Hasta merak ediyormuş neden ben "mutfağın ışığını kapattı mı?" diye takıntı yapıyorum (ki aslında biliyor ışığı kapattığını) ve durmadan beynime bu düşünce geliyor diye. Bunu izah ederken şöyle cevap verdiğini söylemişti. Beyin sürekli düşüncelere maruz kalır, bizimde aklımıza gelir "ışığı kapattım mı" düşüncesi. Ama biz o düşünceyi geri göndeririz. OKB hastası ise beyindeki sinyalizasyon problemi sonucunda bu düşüncenin sürekli aktif olmasıyla karşı karşıyadır, saçma olduğunu bildiği halde gönderemez. İşte bu düşünceleri gönderen, onlardan bazılarını seçip bazılarını eleyen, bazılarının üzerine düşünen irade kaybolduğunda hastalık başlıyor demişti. Yani "ben" eğer beyin üzerinde denetim yitirirse, "ben" sürekli olarak beyninin sinyalleriyle boğuşmaya başlıyor, saçma olduğunu da biliyor ama gönderemiyor. İşte burada aslında düşüncesinin farkında olmayan bir "ben" olmasaydı, hiç bir sorun olmazdı. Düşünceler gelirdi, oda gereğini yapardı bu düşüncelerden rahatsız olmazdı. İşte kişi, kendi beynindeki düşüncelerde rahatsız oluyorsa, o zaman bu örnekte dahi "ben" keşfedilir. İşte burada "ben"in tepkisi oluyor. Bu açıkça beyni üzerinde denetim kurmaya çalışan "ben". Düşünce üzerinde denetimin yitirilmesidir çünkü OKB yada diğer bazı hastalıklar. Şizofreni de ise artık beyin o kadar bozuluyor ki "ben" hayal ile gerçeği ayırt edememeye başlıyor ve bu düşüncelerin etkisiyle farkındalığını yitirmeye başlıyor. Benliğin yitimi ve kopukluk başlıyor. Düşünceler kişiden bağımsız, daha doğrusu kişinin kontrol edemediği bir karmaşıklık haline gelmeye başlıyor.

Eğer düşüncelerimiz üzerinde denetimimiz olmasaydı "ben neden bunu düşünüyorum" sorusu olamazdı. Çünkü bu soruyu soran kimdir? Beyin bir robot yahut içgüdüsel çalışıyor ve düşünsel bir yaratımda bulunmuyorsa, bu soruyu yaratan kimdir?

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir