Tanrı'nın var olma ihtimali vardır

Dinler dışında Tanrı kavramı hakkındaki diğer düşünce sistemleri.
Kullanıcı avatarı
cernomirdin
Mesajlar: 59
Kayıt: Pzt Şub 29, 2016 10:16 pm
Görüş: deist
Alınan Teşekkür: 29 kere

Tanrı'nın var olma ihtimali vardır

Mesajgönderen cernomirdin » Cum Nis 08, 2016 3:57 pm

1-Bu yazıda Tanrı kesinlikle vardır demiyoruz,Tanrı'nın var olma ihtimali vardır diyoruz.Tanrı kesinlikle vardır demişiz gibi algılanmamasını umuyorum.
2-Bizi Tanrı'nın var olma ihtimaline götüren direk şüphenin kendisidir.Şüphe en büyük gerçektir.Şüphelenerek Tanrı'nın var olma ihtimaline ulaşmaktayız.
3-Tarih boyunca insanlığa Tanrı'nın var olduğunu düşündüren en etkili unsur TELEOLOJİDİR.(teoloji değil teleoloji)
Her şeyden önce şunu belirtelimki;Tanrı'nın varlığı bilimsel bir kanıt değildir.Bilimsel olarak bakınca o sadece bir varsayımdır.Yani var olma ihtimali vardır.Ve buna şüphe sonucu varılabilmektedir.Bu şüphenin kaynağıda evrenin kendisidir.
Neden hiç bir şeyin olmadığı bir ortam yokta,bir şeylerin var olduğu bir ortam var?
(Bu soru ister istemez bir şeylerin var olmasını isteyen bir irademi var şüphesini gündeme getiriyor.Bir şeylerin var olmasını isteyen bir iradenin devreye girmiş olması ihtimalini gündeme getiriyor.Çünkü hiç bir şey yokken bir şeylerin var olmasını gerektirecek bir şeyde yoktu.Bir şeylerin var olması için hiç bir zorunlulukta yoktur.Eğer bir şeylerin var olmasını isteyen hiç bir irade ve hiç bir istek yoksa,o zaman bir şeylerin var olmaması daha mantıklı olurdu.Madde ve enerjinin var olmasını hiç bir iradenin ve istemin arzu etmediği yerde,madde ve enerjinin var olmaması daha olasıdır.)
Neden farklı fizik kuralları yokta şimdiki fizik kuralları var?Ya da neden farklı bir evren değilde şimdiki gibi bir evren var?
(Ve yine bu kaçınılmaz soruda şimdiki fizik kurallarının geçerli olmasının bir üst aklın bilinçli tercihi olabileceği ihtimalini gündeme getiriyor.Biri şimdiki fizik kurallarının geçerli olmasınımı tercih etti şüphesini doğuruyor.Çünkü şimdiki fizik kurallarının geçerli olması için hiç bir yasa ve hiç bir zorunluluk yoktur.Yani evrenin farklı bir evren değilde şimdiki gibi bir evren olması bile;bir iradenin bilinçli tercihi olabilirmi sorusunu akla getiriyor.Bilinçli bir tercih yapılmış olması şüphesini doğuruyor.)
Neden aklın var olmadığı bir evren yokta;aklın var olduğu bir evren var?Aklımızı akılsız maddelermi ürettiler?
(Bilinçsiz maddelerin aklı üretmek gibi bir amaçları olmadan kazara aklı üretip bize hediye ettiklerine inanmak oldukça zordur.Aklımızın olması bile acaba aklımızı bizden daha akıllı birimi üretti sorusunu ve şüphesini gündeme getirmektedir.Evrende aklın var olması,evrenin tercihi ve başarısı olmayabilir şüphesini doğuruyor.Aklın oluşması daha akıllı birinin istemi olabilir ihtimalini gündeme getiriyor.)
TELEOLOJİDİR=Teleoloji amaca yönelik bilinçli hareket anlamına gelir.İnsanoğlu tarih boyunca amaca yönelik hareketin başarı getirdiğini gözlemlemiştir.Teleoloji yani amaca yönelik tasarım açıkça gözlemleniyor.Amacın gerçekleşmesini istemek,teleolojinin temelinde yatan budur.Arzulamak,iradeli yönelim.Teknik bilgi,niyet edip amaçlamış olmak,kasıtlı hareket.Yani bilinçli yönelim.Sistemli ve işe yarar yapıların böyle oluştuğunu gözlemliyoruz.Tesadüflerin böyle başarılı sonuçlar getirdiğini gözlemleyemiyoruz.
Örneğin bir helikopter gördüğümüzde hurda yığınına yıldırım çarpmış ve yer çekimininde etkisiyle bu helikopter oluşmuştur demiyoruz.Birisi sistemli bir bilgiyle,uçan bir hava aracı yapma amacına yönelmiş ve helikopter oluşmuş diyoruz.Yani tesadüfün değil amaca yönelik bilinçli hareketlerin sistemli yapılar oluşturabildiğini gözlemliyoruz.Bu sebeple teleoloji her zaman tesadüften daha fazla itibar görmüştür.Çünkü evrenin doğasına daha uygun açıklamalar getirmektedir.Bir bilgisayar gördüğümüzde,bu kadar sistemli bir yapının akıl ve tasarım olmadan,bunu yapma amacı olmadan kazara oluşamayacağını biliriz.Çünkü evrenin doğası buna izin vermez.Aynı şeyi beynimiz içinde yaparız;bilgisayar tesadüfen oluşamayacak kadar karmaşık ve sistemliyse,beynimiz bilgisayardan daha karmaşık ve daha sistemlidir deriz.O halde bilgisayarı yapamayan tesadüfler beynimizide yapamazlar.Beyinmizin yaptığı bilgisayarı yapamayan bilinçsiz maddelerin beynimizi yapmış olmasını beklemeyiz.Beynimize bakınca;birisi bilgiyi işleyecek ve analiz yapabilecek bir sistem inşa etmeye çalışmış deriz.Ve bunu yapabilecek bilgiye yeterliliğe sahipmiş deriz.Kamera gördüğümüzde bunu teleoloji ile açıklarız.Bir çanta dolusu pilastik uçurumdan yuvarlandı,bunun sonucunda çekim yapma işini başaran bir kamera meydana geldi demeyiz.Birisi çekim yapacak bir alet üretme niyetiyle hareket etmiş ve gerekli bilgiye sahipmiş deriz.Aynı şeyi göz içinde yaparız.Birisi görme işini yerine getirecek sistemli ve çalışan bir mekanizma yapmaya niyetlenmiş deriz.Çünkü tesadüflerin işe yarar sistemli mekanizmalar üretemediğine şahit olmuşuzdur.Bilgisayar yapma niyeti ve bilgisi olmadan kazara bilgisayar üretilmediğini görmüşüzdür.O halde beyin yapma bilgisi ve niyeti olmadan kazara beyin yapma işinin başarıldığınada kolayca inanamayız.Yani teleolojiye gönderme yapan verilerin gözlemlenmesi açıkça bir tasarımcının var olma ihtimaline yönlendiriyor insanları.Bu kaçınılmaz.
Ve Tanrı'nın var olma ihtimali matematiksel olarakta asla sıfır değildir.Bayes denklemleriyle hesaplandığında onun var olma olasılığının kaçınılmaz olarak var olduğunu da görmekteyiz.Tanrı'nın Olasılığı kitabı incelenmeye değer bir kitaptır.
TANRI'NIN VERDİĞİ GÜVEN İÇİNDE.ONUN KORUMASI ALTINDA.

Kullanıcı avatarı
derek
Mesajlar: 19
Kayıt: Çrş Ara 09, 2015 8:21 pm
Görüş: Ateist Liberal
Edilen Teşekkür: 8 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Re: Tanrı'nın var olma ihtimali vardır

Mesajgönderen derek » Cum Nis 08, 2016 5:32 pm

cernomirdin yazdı:Neden hiç bir şeyin olmadığı bir ortam yokta,bir şeylerin var olduğu bir ortam var?

Yokluk yalnız başına olan bir kavram değildir. Sadece yokluk veya sadece varlık olamaz. Evrende varlık olmadan yokluk, yokluk olmadan varlık olamaz.

Kara delikler (yokluk) olmadan madde olamazdı.
cernomirdin yazdı:Bir bilgisayar gördüğümüzde,bu kadar sistemli bir yapının akıl ve tasarım olmadan,bunu yapma amacı olmadan kazara oluşamayacağını biliriz.Çünkü evrenin doğası buna izin vermez.Aynı şeyi beynimiz içinde yaparız;bilgisayar tesadüfen oluşamayacak kadar karmaşık ve sistemliyse,beynimiz bilgisayardan daha karmaşık ve daha sistemlidir deriz.O halde bilgisayarı yapamayan tesadüfler beynimizide yapamazlar.Beyinmizin yaptığı bilgisayarı yapamayan bilinçsiz maddelerin beynimizi yapmış olmasını beklemeyiz.


Evrende bir düzenin olması veya tesadüfün olmaması da Tanrının ispatı olamaz. Tüm doğa olaylarını matematiksel denkleme dökebiliyoruz. Evrende zaten hiçbir şey tesadüf olmuyor. Olasılık teorisi gösteriyor ki tesadüf diye birşey yoktur. Bir parayı 24 saat boyunca yazı-tura atarsanız tura gelme oranı %49.99 sonsuza kadar yazı-tura atarsanız yazı gelme oranı %50dir. Evrenin sonsuz olduğunu düşünürseniz evrimsel sürecin aslında bir zar atma olduğunu ve doğru sonuca ulaşana kadar zar attığını görüyoruz. Eğer evrende işler tesadüfi olarak yürüseydi paranın tura gelme ihtimali %50 çıkmaması gerekirdi. Veya materyallerin kararlı/düzenli hale geçme isteği,enerji kanunları, evrimsel süreçte olasılık faktörü vs hepsi bize evrenin bir düzen ile ilerlediğini gösteriyor. Ancak evrende bir düzenin olması veya tesadüfün olmaması tanrının ispatı olamaz. Bu olsa olsa evrenin kendi özelliği olabilir. Nasıl ki maddeler kararlı ve düzenli hale geçme isteğinde ve bu maddenin kendi özelliğiyse evrende bir düzenin olması da evrenin kendi özelliği olabilir. Evrende gerçekleşen olayların olsalık teorisine göre gerçekleştiği ve bunun tesadüf olmadığını söylemiştim.
Düşmanlarım zaten beni tanıyordu belki bir dost görür diye kendimi açık etmeye karar verdim.


“Deizm / Panteizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir