Ne kadar özgürüz?

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Mesajlar: 75
Kayıt: Cum Eki 30, 2015 8:55 pm
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 62 kere
Alınan Teşekkür: 91 kere

Ne kadar özgürüz?

Mesajgönderen Lexion » Prş Ara 31, 2015 12:31 pm

 ! Mesaj kısım: David Hume
Özgürlük istek doğrultusunda bir eylemde bulunma ya da bulunmama gücünü ifade eder.


 ! Mesaj kısım: John Locke
Düşüncenin, isteğin ve iradenin olmadığı yerde özgürlük olmaz.


Kendi yaşantınızda özgür olduğunuzu düşünüyor musunuz? Mutlak bir özgürlük var mıdır?

Özgürlük ahlak felsefesinin temel kavramlarından biridir. Davranışlarımızdan sorumlu olabilmemiz için özgür olmamız gerektiğini içsel olarak fark ederiz. İnsanın eylemde bulunurken özgür olduğu kabul edilmelidir. Çünkü yalnızca özgürlük sayesinde iyi veya kötü davranabiliriz. . Bir davranışın ahlaki olması, birtakım şartları taşımasına bağlıdır. Bu şartlardan biri kişinin davranışta bulunurken iradesi ile seçim yapabilmesi, yani özgürlük, diğeri ise özgür olarak yapılan seçimin sonuçlarının üstlenilmesi yani sorumluluktur.

İnsanın eylemde bulunurken özgür olup olamayacağı, özgür olabilirse ne kadar ve hangi şartlarda olabileceği sorusu ahlak felsefesinin cevap aradığı bir soru olarak karşımıza çıkar. Bu sorulara ilişkin felsefe tarihinde birçok farklı cevaplar verilmiş, bu cevapların oluşturduğu temel görüşler determinizm, indeterminizm, otodeterminizm, liberteryanizm ve fatalizmdir. Bunlar kısaca:

Determinizm: İnsan ahlak kurallarının belirlediği sınırlar içinde hareket etmek zorunda olduğu için özgür değildir.

İndeterminizm: İnsanlar ahlaki eylemlerde bulunurken özgürdür. Çünkü insan eylemlerini etkileyen, belirleyen veya kısıtlayan hiçbir etken yoktur.

Otodeterminizm: İnsan davranışını belirleyen, etkileyen bir takım etkenler olsa da özgürlük kişisel olarak elde edilebilir. Kişiye özgürlük, ahlaki ortam hazır olarak sunulmaz fakat bu kişinin asla özgür olamayacağı anlamına gelmez. Çünkü kişi kendi özgürlüğünü kendi yaratır.

Liberteryanizm: İnsan eylemleri birtakım kurallara göre ortaya çıkmaz. İnsan eylemlerini belirleyen kurallar olmadığından insan özgürdür.

Fatalizm: İnsanlar olaylara hükmedemezler. Başlarına gelecek olanları önceden öğrenmiş olsalar bile, bunu değiştirmek ellerinde değildir. Bu yüzden özgürlüğünü değiştiremez.
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 234
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 208 kere
Alınan Teşekkür: 182 kere

Re: Ne kadar özgürüz?

Mesajgönderen hector » Cmt Oca 02, 2016 12:45 am

Hayatımızı istek ve arzularımız doğrultusunda yaşıyoruz.Bunlar tatmin edildikçe yenileri ortaya çıkıyor. Bunun sonu yok gibi gözükse de , bence bir sonu var. Ama bu sona gelinceye kadar kararlarımızı bu istek ve arzular doğrultusunda veriyoruz. Karar verme aşamasında özgür olduğumuzu düşünebiliriz fakat istek ve arzularımızı seçme gibi bir şansımız yok. Onlar kendiliğinden ortaya çıkıyor. Yani özgür falan değiliz.

Mesela genç bir adam sevdiği kadınla evlenmek istiyor. Fakat ailesi karşı çıkıyor ve kesinlikle razı olmayacaklar. Bu adam bir karar vermek zorunda. İki ihtimal var.

1-Sevdiği kadınla evlenmek için ailesini karşısına alacak ve onunla evlenecek.

2-Ailesini karşısına almamak için sevdiği kadından vazgeçecek.

Hangisine karar vereceği özgür irade ile ilgili bir durum değil , tamamen hangi arzusunun ağır bastığı ile ilgili bir durum.

Kısacası aldığımız bütün kararlar aslında özgür irademizle aldığımız kararlar değil ,isteklerimizin bize zorla aldırdığı kararlar.

Edit : Aldığımız kararlarda özgür değiliz ama düşüncelerimizde özgür olmak tamamen kendi elimizde. Ben düşüncelerimde özgür olduğumu düşünüyorum.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Brainstorm
Mesajlar: 15
Kayıt: Pzr Eki 18, 2015 11:52 pm
Görüş: Freethinker
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Re: Ne kadar özgürüz?

Mesajgönderen Brainstorm » Cmt Oca 14, 2017 11:59 pm

Evet, en azından düşüncelerimizde özgürüz. uygulama aşamasında ise bazı çevre etkenler engel oluşturabiliyor.

Yine de her insan hayatına yön verebilecek kadar, tercihlerini ortaya koyabilir.

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Mesajlar: 128
Kayıt: Sal Mar 22, 2016 6:07 am
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 56 kere

Re: Ne kadar özgürüz?

Mesajgönderen raskolnikov » Çrş Oca 18, 2017 7:37 am

hector yazdı:
Mesela genç bir adam sevdiği kadınla evlenmek istiyor. Fakat ailesi karşı çıkıyor ve kesinlikle razı olmayacaklar. Bu adam bir karar vermek zorunda. İki ihtimal var.

1-Sevdiği kadınla evlenmek için ailesini karşısına alacak ve onunla evlenecek.

2-Ailesini karşısına almamak için sevdiği kadından vazgeçecek.Yada intihar edecek, yada cinnet geçirip kızın ailesini öldürecek, yada kızı kaçırıp uzun bir süre gözden ırak kaldıktan sonra ailesi bu durumu kabul edecek. :)) Ama dediğinizi anladım..Seçim konusunda özgürüz ama seçimler sınırlı diyorsunuz..

Bence insanın en özgür olduğu alan aklını kullandığı alandır. Ne yapısalcılar gibi insanın tamamen toplumsal yapının bir ürünü olduğunu düşünüyorum, nede varoluşçular gibi bireyin özgür bir özne olduğunu.. Akıldan kastım, akıl tarihi aşabilir. Mesela bir fizikçi toplumun ona dayattığı bilginin sınırlarını aşıp (diyelim ki dinin) evrenin matematiğine ulaşıp yeni bir teori atabilir. Sonra o teori filozofları ve genel paradigmayı etkileyebilir. Fransız filozoflarının Newton'dan etkilendiği gibi. Elbette yine bunu pür özgürlükle yapmaz ama çağına da hapsolmaya bilir insan.

Birde özgürlüğümüzü neyle tanımladığımız önemli. Bir köle de kendisini özgür sanabilir. Yada bir işçi için en büyük özgürlük AKP'ye oy verebilmek olabilir. Özgürlük tanımı da çok mitleşmiştir bence.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh
Mesajlar: 25
Kayıt: Cmt May 20, 2017 8:10 am
Görüş: agnostik
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Re: Ne kadar özgürüz?

Mesajgönderen kutsal ruh » Pzr Oca 14, 2018 11:41 pm

Ahlak varmı? yokmu? ahlakın tanrısal ispatı nedir? bana göre tanrısal bakıldığında dinler nasıl? insan icadı ise ve bunun ispatları

var ise ahlakın olmadığınında ve tanrı için ahlakın tıpkı dinler gibi bir anlam ifade etmediği herşekilde ortadadır.işte ahlakın olmadığının temel ispatları.

1: ahlak kavramı gerçek olsaydı. ilk insanların varoluşuyla beraber ahlakla ön plana çıkardı. ama tam tersi oldu. ilk insanlar ahlakın ne? olduğunu bilmiyordu. çünkü ahlak kavramı insan aklının bir ürünüdür. tanrısal bir vergi değildir.

2: ahlak olsaydı. tanrının ahlak yasaları olurdu. hayvanlar ahlaka uygun eşleşirlerdi. ulu ortada değil.

3: saygı sevgi ve akıl ahlakla ilgili kavramlar değildir. ahlak yalnızca cinsel bir kavramla özdeşleşir.

4: ahlak kavramını icat eden (cinsel ahlak) dinlerdir. ama yine aynı dinler ahlaksızlık yapmanın helal olduğunu savunur. cennette hurilerden harem kurmak dinsel olarak helaldır. ama bu dünyada zina yapmak dinsel olarak günahtır. ahlak bozuklugudur. ama bana göre dinin kendisi bozuktur. çünkü cinsel ahlak kavramı tanrı için bir anlam ifade etmez.

5: Bence evrensel ahlak yasaları yok. Ama onun yerine yerel, bölgesel ve dinsen ahlak yasaları var.
Örneğin buralarda dilencilik iyi birşey görülmezken, hinduzimin yaygın olduğu yerlerde hayattan bağını kesip herşeyini dilenci gibi başkalarından dilenerek karşılamak erdem olarak karşılanıyor.bu çok yanlış bir kavramdır. insan aklıya ahlak kavramını ispatlıyamayız. :)

6: tanrıya göre cinsel ahlak gerçekten olsaydı. :) hayatın başlangıcından itibaren adetler ve gelenekler olurdu. insanlar evlenirdi. namus kavramı iilk andan itibaren insan içgüdüsüne entegre olurdu ama asıl gerçekler öyle olmadığını ispatlıyor.nedir? bu gerçekler
bir bakalım. :)
7: başlangıca gidelim. 1: evlilik yok. akıl yok. onur yok. amaç yok. evilik yok kariyer yok.namus yok. ama cinsel olarak hayvanca
bir eşleşme olduğu gerçegi var. buda ahlakın tanrısal olarak bir anlam ifade etmediğini ispatlar.

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh
Mesajlar: 25
Kayıt: Cmt May 20, 2017 8:10 am
Görüş: agnostik
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Re: Ne kadar özgürüz?

Mesajgönderen kutsal ruh » Pzr Oca 14, 2018 11:55 pm

ben ahlak kavramını, cinsel ahlak olarak yorumlamanızı istiyorum. herkesten. :)

çünkü ilk insanların yaşayışı hakkında net? bir bilgi yoktur. ayrıca ben insanın evrımıne inanmıyorum. evrımın bitkilerde ve bözek türlerınde olduğu ispatlanmıştır. ama söz konusu insanın evrımı isaptı olmuyan bir teoroden öte gitmiyor ne? yazıkkı. teorilerle bu işe olmuyor malesef. şempanze dnasını % 99 insan dnasına benzemesı isaptttan çok bir tezdır. hiç bir etkısi yoktur. çünku % 99 insana benzeyen dnalar baska türlerdede vardır. bu önemli değil. ben hala ahlakın insan icadı olduğu düşünüyorum. sadece ahlakın değil.

dinlerin. yaşamın sistemetık kurulumuda dahıl gördüğümüz her mekanızma ve sistem odaklı işlevsel yaşamlar güçlünün güçsüzü

yönetmesı için tasarlanmış mosaonluk düzenını getiren kölelık sistemıdır. :)

ilk insanlarda sistemı organıze edicek akıl ve kapasite ve en önemlısi ayku mmekanızması henuz oluşmamıştı. işte bu yüzden

cinsel ahlakı bulmak hiçte zor değil. burda aradığım cevap şuydu? cinsel ahlak tanrısal dır. ama tanrının cinsel ahlakı bellıdır.

hayvanlardır. tanrının cinsel ahlak anlayışı biz insanalardanda tanrı bunu beklıyor olmalı. ilk insanlar gibi olmalıyız. hayvanca

yaşamalıyız. hayvanca bir ahlakımız olmalı. :) işte kritik sorunun cevabıda buydu. tanrının ahlakı=hayvancıl içgüdü = sex.

dogallıktır sonuçta. ama biz ne? yaptık. kanunlar ve maddeler ekledık kim? dedı bunu insanlar tanrıyle zerre kadar bagı yok olmasıda mümkün gözükmüyor!

tam olarak anlıyamadıgınız şudur. ben bile yılalr sonra farkettım bu gerçegi!!

ilk insanlarda utanma içgüdüsü yoktur. işte bu yüzden hayvanca sex yapıp cogaldılar. magaralarda cogaldılar.

hayvanca sex demek bir kadının ömrü boyunca dogurucagı maximum cocu kdemektır.

:) işte bu yüzden 11 çocuktan sadece 3 ü yaşamıştır çünkü ilkel anneler köpek gibiydi. doktorda yok.

artık iş sansa kalmış bebeklerın cogu ölmüştür. ama yasıyanlarda oldukça güçlü olmuşlardı çünkü dogada yetışmek ve buyümek en saglıklı sistemdır.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 234
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 208 kere
Alınan Teşekkür: 182 kere

Re: Ne kadar özgürüz?

Mesajgönderen hector » Sal Ağu 07, 2018 10:26 pm

kutsal ruh yazdı:ben ahlak kavramını, cinsel ahlak olarak yorumlamanızı istiyorum. herkesten. :)

çünkü ilk insanların yaşayışı hakkında net? bir bilgi yoktur. ayrıca ben insanın evrımıne inanmıyorum. evrımın bitkilerde ve bözek türlerınde olduğu ispatlanmıştır. ama söz konusu insanın evrımı isaptı olmuyan bir teoroden öte gitmiyor ne? yazıkkı. teorilerle bu işe olmuyor malesef. şempanze dnasını % 99 insan dnasına benzemesı isaptttan çok bir tezdır. hiç bir etkısi yoktur. çünku % 99 insana benzeyen dnalar baska türlerdede vardır. bu önemli değil. ben hala ahlakın insan icadı olduğu düşünüyorum. sadece ahlakın değil.

Selam ,
Konu başlığı ile yazınızı bağdaştıramadım ama cevap vereyim.İleride gerekirse başka başlık altına taşırız.

Yazınıza cevp verme ihtiyacı hissettim zira alıntı yaptığım yerde bence büyük bir yanılgı içerisindesiniz.Evrimin bitkilerde ve böcek türlerinde ispatlanıp insanda ispatlanamamış oıduğunu düşünmenize sebep olan şey nedir merak ettim doğrusu.Şuan da bile o kadar farklı yapıda insanlar var ki , çok eskilere bile gitmeye gerek yok. Asyalılar , iskandinavlar ve Afrikalılar arasında ki benzerlikleri ve farklılıkları bir bakışta anlayıp , bu farklılıkların sebebinin ortam koşullarına bağlı olarak evrimleşmeden meydan geldiğini bence anlayabilirsiniz.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Helen
Mesajlar: 61
Kayıt: Pzt Kas 28, 2016 8:50 pm
Görüş: Im Muslım Dont panıc
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 8 kere

Re: Ne kadar özgürüz?

Mesajgönderen Helen » Sal Ağu 14, 2018 4:49 pm

Sınırın olmadığı her an özgürlüğün zirvesindedir insan
Bütün duygular talep edildiği doğrultuda varlığını korur
ama kanıksandığı an biter
her şey aklın bir oyunu sanki =)
De ki: «Şübhesiz benim namazım da, ibâdetlerim de, dirimim de, ölümüm de hiç bir ortağı olmayan, âlemlerin Rabbi Allahındır(Enâm 162)


“Etik - Ahlak Felsefesi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir