1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Benim İnancım/Yaklaşımım

Gönderilme zamanı: Cum Mar 25, 2016 4:39 pm
gönderen hibmariy
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Uzun süredir inancımı tanımlamaya çalışıyorum ama hangi gruba/akıma bağlı olduğunu çıkaramadım. Sizlerin de görüşlerinizi almak isterim.

Bir tanrının var olduğunu hissetmiyorum. Düşünmüyorum demiyorum dikkat ederseniz. Hissetmiyorum. Hayatların bir tanrıya ibadet edilmekle geçirilmesi gerektiğini düşünmüyorum. Bu yüzden dinleri eleyebiliriz. Öğrenmek, sorgulamak ve keşfederek yaşanılması gerektiğini düşünüyorum. Tanrı yoktur demiyorum, sadece bu konuya karşı ilgisizim (çok önemli bulmuyorum). Yani tanrı bizi yaratmışsa bile biz onu görmüyoruz. Bu yüzden kendimi kasmıyorum bu konuda. Çünkü o kendini bize göstermiyordur. Yoksa da, zaten yoktur. Ölümden sonra hayat olabilir, olmayadabilir. Bu bir sürpriz. Araştırdığım kadarıyla düşüncelerim "Pratik Ateizm" ile yakından ilişkili. Sizler ne dersiniz?

Re: Benim İnancım/Yaklaşımım

Gönderilme zamanı: Cum Mar 25, 2016 8:27 pm
gönderen aura
Pratik ateizmle aynı şey mi bilmiyorum ama bana apateizm gibi geldi

Re: Benim İnancım/Yaklaşımım

Gönderilme zamanı: Cum Mar 25, 2016 11:30 pm
gönderen hibmariy
aura yazdı:Pratik ateizmle aynı şey mi bilmiyorum ama bana apateizm gibi geldi


Apateizm ile ilgili az biraz bir şeyler okudum. Evet, bana uyuyor. Fakat etiksel anlamda kendimi Budizm'e de yakın buluyorum. Tabii din olarak değil, felsefe olarak. Çünkü Budizm'de tanrı fikri Apateizm ile hemen hemen aynı gibi. Tanrı fikri benim için pek bir anlam ifade etmiyor, fakat ahlak konusuna çok önem veriyorum.

Re: Benim İnancım/Yaklaşımım

Gönderilme zamanı: Cmt Mar 26, 2016 1:01 am
gönderen hibmariy
Ama yine de bir dine mensup olmak istemiyorum. Çünkü dinlerin tümü kişiye bir şeyler empoze etmeye çalışır. Apateizm benim bakış açıma en uygun akım.

Re: Benim İnancım/Yaklaşımım

Gönderilme zamanı: Prş Mar 31, 2016 11:12 pm
gönderen aura
hibmariy yazdı:Ama yine de bir dine mensup olmak istemiyorum. Çünkü dinlerin tümü kişiye bir şeyler empoze etmeye çalışır. Apateizm benim bakış açıma en uygun akım.

Bazen fikirlere ya da inançlara isim koymak yetersiz kalabiliyor, belli kalıplara kendimizi sığdırmaya gerek yok eğer bundan fazlasıysak.

Re: Benim İnancım/Yaklaşımım

Gönderilme zamanı: Pzr Eyl 18, 2016 11:59 am
gönderen Tumagü İskicap
İslamda ilahiyatçılar havlatıyorlar allahı her istedikleri yöne doğru, ben de bu duruma sinir oluyorum işte. İslamın gerçekte ne olduğu, nasıl uygulanabileceği anlaşılamıyorken, gerçek islam bu değil mazeretinin dayandığı mantık neresi olabilir? Kavramları günlük dilden koparıp islama göre düzenlemek islama yarar katsa anlarım ama katmıyor. Dünyada tutkusu ve hobisi olmadan insana yaşama öğretisi aşılayan ve insanı meşaggatle sınayan sadece islam dini var şu anda. Peygamberlerin allah deneyimi, peygamber olmayan insanların abuk-subuk öykülere inanma sebebi olmaması gerekirdi ama oluyor. Birçok şarlatan tipinde insan, islam sayesinde kendine avantaj sağlayabiliyorsa, o dinin Tanrısı da buna izin veriyorsa, sorgulanması gereken dinin saf inanırı insan olmamalıdır, o dinin komisyoncu tanrısı olmalıdır sorgulanması gereken.