"Göbeklitepe"

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 359
Kayıt: Cmt Eki 03, 2015 8:44 pm
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 255 kere
Alınan Teşekkür: 218 kere

"Göbeklitepe"

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Mar 16, 2016 4:33 pm

Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km. kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan dünyanın bilinen ve bulunabilmiş en eski kült yapılar topluluğu. Bu yapıların ortak özelliği, "T" biçimindeki 10 - 12 dikilitaşın yuvarlak planda dizilmiş olup aralarının taş duvarla örülmüş olmasıdır.

Söz konusu bu tapınak, belki de neler yapabileceğimizi yüzlerce yıl deneyimleyip gördükten sonra kendimizi tanrı ve/ya tanrıça(lar) olarak insan formatında putlaştırdığımız ilk mekandı (insan-biçimciliğin en yalın ilk örneği belki de). Bu tutumun binlerce yıl sonraki izlerini bile Tevrat'ta ve Kuran'da görmek mümkün.

Ayrıca buradaki kazı çalışmalarının başkanlığını yürütmüş ünlü bilim adamı, 2014 yılında kaybettiğimiz Alman arkeolog Klaus Schmidt'in ismini ve katkılarını burada anmak önemli olacak.

Aşağıda ise National Geographic'in hazırlamış olduğu bir Göbeklitepe belgeseli yer alıyor, iyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=w8gKuLMPFyY
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Prismegistus
Mesajlar: 7
Kayıt: Prş Ara 20, 2018 5:16 pm
Görüş: Agnostik
Alınan Teşekkür: 2 kere

Re: "Göbeklitepe"

Mesajgönderen Prismegistus » Çrş Oca 23, 2019 5:19 am

İnsan ömrü olarak bakarsak pekala yapılabilir bi iştir yaptıkları. Günde 5-6 saat çalışsalar yeterdi. Ne amacıyla yaptıkları işin tuhaf tarafı. Çamur harcından duvar örmeleri ve yapılan taş ressamlığı abartılabilir boyutta değil benim gördüğüm.


“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir