Neden Senin Dinin Doğru?

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
NullaDualit
Mesajlar: 24
Kayıt: Cmt Eyl 08, 2018 10:58 pm
Görüş: deus solus
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Re: Neden Senin Dinin Doğru?

Mesajgönderen NullaDualit » Prş Eyl 13, 2018 11:27 pm

Sayın Firavun,

Siz de biliyorsunuz, islam mevcut hristiyanlığı olduğu gibi kabul etmiyor, isa'ya da tanrının oğlu demiyor, peygamberliğini kabul ediyor.
bilinen şeyleri tekrarlatmayın.

tanrının oğlu konusu hristiyanlık için de şaibeli bir durum, Aziz Auris'in öğretileri hiç de öyle demiyor ve dünya üzerinde azınlık da olsa, isa'yı oğul değil peygamber olarak gören hristiyanlar var. Bu Pavlus'un dayatması sonucu olmuş bir şey. Biz bunları biliyoruz.

Özetle söylemek istediğim konu,
benim dinim doğru, önceki mevcut dinler de o zamanlarda doğru idi. ancak zamanla tahrif olması bugünün doğrularına uymadı ve hali ile insanlık da evrildiğinden önceki dinleri de kapsayan sonraki bir din geldi. dikkat edersen eğer, kutsal kitaplar önceki peygamberleri inkar red etmezler. överler, severler.

Kur'an'da isa'yı oğul değil, bir peygamber der. demek ki, islam böyle kabul ediyor.

bizim dayanağımız var.

Peki gelelim sizin inancınıza....

elinize hangi tarihsel kayıt var?

Dinsiz olmak için, 2 neden olur:

1- Dinleri anla(ya)mamak,

2- Tüm dinlerin palavra olduğunu ispat etmek.

---///----

2. Önermenden yola çıkalım.

İnsan düşüne düşüne düşüne, ölümden sonraki bir hayatı tahayyül edemez, kurgulayamaz. Çünkü hiç görmemiş eşi benzeri olmamış bir şey.
Sen şimdi anneni 9 bacaklı bir örümcek hayal edebilir misin:) Ben de edemem. çünkü hiç öyle anne görmedik.

i) diyelim ki peygamber diye gelen adamlar YALAN söylüyorlar. Şimdi, hepsi aynı okulda, yerde eğitim gören insanlar olsa buna inanabilirdik.
ama birbirlerini bile hiç görmemişler ve hatta birbirlerinden bile haberleri olmamış bu adamlar, nasıl olur da, bir YALAN üzerinde ittifak kurabilirler yada aynı yalanı bile bile söyleyebilirler. Böyle olduğuna kimse inanmaz sen de inanmazsın.

Fakat bakıyorsun ki bu peygamberler, hemen hemen aynı şeyi söylemişler ve bunun karşılığında bir dünya para beklentisi olmamış. O zaman bunlar birer DELİ olmalı:) hepsi de aynı deli...

ii) Diyelim ki tanrı yok, bu evren, kendini bile bilemeyen atomların rastgele dizilimleri sonucu oldu. Bu, şu an yazmakta olduğum klavyenin tuşlarına rastgele basarak bu satırlarımı yazıyorum demem kadar deli saçması, akıl dışı bir düşüncedir. Aksini ispatlaman mümkün değil.

iii) Diyelim ki, tanrı var ama dinler peygamberler yok:
Bu, yukarıdaki örneklerden daha saçma. Çünkü bilinen tüm paygamberler hep aynı tanrıyı söylüyorlar.

---

o zaman 1. önermeme bakacağız:
Dinleri anlamamak / anlayamamak.

Bunun için araştırmaya düşünmeye devam edeceksiniz. Din, akıl dışı değil. insanların din adına yaptıkları akıl dışı.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Mesajlar: 204
Kayıt: Pzt Şub 01, 2016 5:39 pm
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 94 kere
Alınan Teşekkür: 136 kere

Re: Neden Senin Dinin Doğru?

Mesajgönderen Firavun » Pzt Eyl 17, 2018 9:37 am

NullaDualit yazdı:2- Tüm dinlerin palavra olduğunu ispat etmek.


Dünyada pek çok toplumun inandığı binden fazla din var. Hadi 1000 diyelim. Siz biri hariç hepsini reddediyorsunuz. Yani siz 999 tanesini reddediyorsunuz, bense yalnızca sizden bir tane fazlasını 1000'ini reddediyorum.

Siz diğer tüm dinlerin palavra olduğunu ispat ettiniz mi ki, kendi dininizin doğru olduğunu düşünüyorsunuz.

Ben tutarlı bir şekilde tüm dinlerin uydurma olduğunu düşünüyorum. O yüzden, uydurma şeylerin olmadığını ispatlamam gerekmez (böyle bir gereklilik bilimde yoktur zaten). Kim inanıyorsa bu uydurmalara, onlar varlığını ispatlamakla yükümlüdür.

"Varoluşun nedenini anlayamıyorsak o zaman bir yaratıcı olmalı" yaklaşımınız, eskiden şimşeklerin nasıl çaktığını anlayamayanların bulutların üzerinden kızdıkça yıldırımlar yağdıran Zeus'a inanmalarına benziyor. Bugün birisi size Zeus'tan bahsetse gülüp geçersiniz, ama siz de şu an aynı şeyi yapıyorsunuz. Emin olun o dönemde yaşasaydınız, bana Zeus'a nasıl olup da inanmazsın, olmadığını ispatlaman lazım gibi aynı önermelerle savunurdunuz kendinizi.

Kısacası, 2 numaralı önermenizle hiçbir şey ispatlamış olmuyorsunuz. 2.iii numaralı önermeyi de epey bir geçiştirmişsiniz zaten. Yani elde var sıfır.

NullaDualit
Mesajlar: 24
Kayıt: Cmt Eyl 08, 2018 10:58 pm
Görüş: deus solus
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Re: Neden Senin Dinin Doğru?

Mesajgönderen NullaDualit » Sal Eyl 18, 2018 7:20 pm

Firavun yazdı:
NullaDualit yazdı:2- Tüm dinlerin palavra olduğunu ispat etmek.


[color=#000080]Dünyada pek çok toplumun inandığı binden fazla din var. Hadi 1000 diyelim. Siz biri hariç hepsini reddediyorsunuz. Yani siz 999 tanesini reddediyorsunuz, bense yalnızca sizden bir tane fazlasını 1000'ini reddediyorum.

Siz diğer tüm dinlerin palavra olduğunu ispat ettiniz mi ki, kendi dininizin doğru olduğunu düşünüyorsunuz.


Bak aynı yerden baktık şimdi, siz de bu 1000 kadar dinin her birini inceleyip de hepsinin yalan olduğuna mı karar verdiniz?

Hayır. bir kaç dine baktınız hepsi birbirine benziyor değil mi?

Çünkü bu benzerlik tesadüf değil. Dini kaynakların hepsi tek elden insanoğluna ulaşmıştır ama kimi eski dindir kimi yeni din. Eski dinler, yeni dinlere göre toplumsal davranışlardan; insanların dini bilerek kullanmalarından, kayıt altına almadığından dolayı unutulmalarından yada kasti olarak red edilmelerinden dolayı zamanla bir takım değişimlere uğramış ve asıl özünden kopmuştur.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, insalık kendine kendine cennet-cehennem kavramlarına ulaşamaz!!!

ölen insanı biliyoruz, çürür saprofitler göreve gelir ve moleküllerine parçalarlar. bu insan yeni bir dünyada hayat bulacağını, bu ölüye bakan insan kendi kendine bunu akıl etmez, aklına bile gelmez. "Eğer biri derse ki, insanlar öldükten sonra başka bir dünyada ruhsal yaşamlarına devam ediyorlar". Bunu duyan insan buna inanabilir.

Bu bilgiyi veren kişinin de, bunu az önceki ölüye bakan insan gibi kendi kendine bu bilgiye ulaşamayacağına göre, buna bu bilgileri insan üstü bir kaynaktan alması gerekmez mi? işte bu insan tarih boyunca Peygamber dediğimi kişiler.

Bu peygamberlerin çoğu birbirlerini görmemişler hatta işitmemişler bile, peki nasıl olur da aynı şeyi söylerler.

İnsanlar, birbiirlerinden işitmedikleri aynı yalan üzerine ittifak edebilirler mi?

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Mesajlar: 204
Kayıt: Pzt Şub 01, 2016 5:39 pm
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 94 kere
Alınan Teşekkür: 136 kere

Re: Neden Senin Dinin Doğru?

Mesajgönderen Firavun » Çrş Eyl 19, 2018 10:53 am

NullaDualit yazdı:Bu peygamberlerin çoğu birbirlerini görmemişler hatta işitmemişler bile, peki nasıl olur da aynı şeyi söylerler.

İnsanlar, birbiirlerinden işitmedikleri aynı yalan üzerine ittifak edebilirler mi?


Peygamberlerin anlattığı hikayeler nesiller boyunca aktarılarak, değişikliklere uğrayarak diğer peygamberlere ulaşmıştır. Örneğin Musa'nın ve Harun'un kardeşi olan Meryem ile İsa'nın annesi olan Meryem Kuran'da birbirine karışmış ve kucağında bebekle gelen bakire Meryem'e "Ey Harun'un kız kardeşi Meryem" diye seslenilmiştir. Aradan zaman geçince böyle hatalar oluyor tabi, ama şu gerçek ki tüm peygamberler ve çevresindekiler anlatılan hikayeleri derlemişlerdir. İsa'nın doğumuyla ilgili mit çok eskilere dayanır.

Sonsuz yaşam arzu eden zavallılar kendilerine anlatılan her şeye inanacaktır zaten.

Ama hala cevaplamadınız.

Ne zaman ve neden müslüman oldunuz?

Bakın sorum, müslüman olduktan sonra müslümanlığı diğer dinlerle kıyaslamanız için değil. Müslüman olmanızın nedeni neydi (yani müslüman olmaya nasıl karar verdiniz)?


“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir