Kader ve Sınav

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

Re: Kader ve Sınav

Mesajgönderen Firavun » Pzt Mar 07, 2016 7:49 pm

faith-fatih yazdı: Allahu teala iyiliği ancak kendisine başka ortak koşmadan sırf Tek yaratıcı Allahı zikir olarak yapıldığı zaman kabul buyuruyor....
...senin katolik aile iyi olabilir ama yaptıkları iyiliklere Allahtan başka ortakçıları var.yoksa Allahın vadi er yada geç son nefeste onların canını müslüman olarak alacağı yönde.

Özetle İslam dışında başka dine inanan birisi iyi bir insan olsa da cehenneme gider diyorsun. Son nefeste bu kulların canını müslüman olarak alma vaadi pek işe yaramıyor anlaşılan, zira hristiyan ve yahudi mezarlıkları iyi insanlarla dolu.

Başka bir aile daha var. Kadın müzik öğretmeni kocası ise doktor. Sınır tanımayan doktorlara üyeler ve Afrika'da çatışma bölgelerinde hastalara, çocuklara yardımcı olmak için iki sene orada yaşıyorlar. Hem de iki çocukla. Sonra geldiler bir sene New York'ta kaldılar ve şimdi tekrar Afrika'da başka bir yere gittiler. İki sene daha orada kalacaklar. Bu insanlar ABD'de doktorluk ve öğretmenlik yapsalar daha çok kazanacaklar emin olun. Hiçbir para kaygısı gütmeden, iyilik yapmak için hayatlarını riske atıyorlar. Sizin dininize göre bu aile de cehenneme gidecek.

Örnekleri çoğaltabilirim, ama gerek yok. Şunu tekrar etmek istiyorum: Dünyanın başka yerinde doğmuş ve anne babalarından başka bir dini öğrenmiş "inanan" insanlar, son nefeslerini anne babalarından öğrendikleri dine inanarak veriyorlar. Çok azı istisnadır ve bunu da istatistik olarak açıklamak mümkün.

Dünyada Müslüman nüfusun artışı üzerinde yapılan çalışmalara göre bu artış oranını açıklayan iki önemli faktör vardır:
1. Müslüman ülkelerdeki doğum oranının yüksekliği
2. Eğitim seviyesindeki düşüklük nedeniyle dogmatik düşünceye yatkınlık.

Yani, Müslüman nüfusun oranının artması başka dinden İslama geçen insanların sayısındaki artıştan kaynaklanmıyor. (diğer deyişle Allah'ın vaadi pek işlemiyor). Başka bir faktör de, Hristiyan ve Yahudi toplumlarında eğitim seviyesi ilerledikçe dogmalardan kurtulan entelektüel bireylerin sayısındaki artış nedeniyle gayrimüslim nüfusun azalmasıdır.

Bu milyarlarca insan arasında Allah'ın takdirini kazanacak ve onun dilemesiyle müslüman olacak iyi insan hiç mi yok (ya da istisna denecek kadar az mı)?

Bir de müslüman ülkeler de bile geçerli olan, eğitim seviyesi arttıkça dinden uzaklaşma gerçeğini göz önünde bulundurursak, Allah cennetine almak istediği kullarına lütuf olarak cahilliği mi veriyor diye sorabiliriz?

Kısacası, verdiğiniz cevap hiçbir şekilde SINAVDA ADALETSİZLİĞİ açıklamıyor.

Lütfen dünyadaki milyarlarca diğer insanı düşünüp daha genel (istisnalara odaklanmadan) yanıt verin. İslam'ın ALTIN TEPSİDE sunulduğu müslüman ülkelerdeki insanlar sınavda daha şanslı değil mi?

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzt Mar 07, 2016 8:10 pm

Bizi yaratan bir güç varsa eğer dinler o yaratıcıya saygısızlık gibi geliyor bana, dinlerin içine sıkıştırılmış ahlaki değerler, inanç anlayışı çok mantıksız tanrıda mantıksız olamayacağına göre bir terslik var gibi. Kader sınav olayı tam fiyasko birisi bir resim çizmiş olayın en başında resimi çizen güç beni bulunduğum yerden sorumlu tutuyor. Bulunduğum yer iyide olsa kötüde olsa benim seçimim değil ki. Hakedilmiş mükafat hakedilmiş ceza ikisininde sonu belli başı belli, bunlara inanmak için bir yerde düşünmemeliyim demekten başka çare yok. Ya düşüneceksin ya inanacaksın. Tanrı için hangisi daha ahlaki siz karar verin.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Pzt Mar 07, 2016 9:41 pm

İnsanların kalbinde ne olduğunu en doğru Allah bilir.şüphesiz gayrimüslim iyi insanlar var.ama kime göre sana göre iyi,bir diğerine göre başka türlüdür.. Allahu teala ise iyiliği yanlızca kendisi için yani rızası gözetilerek yapılanı kabul ediyor.aksi halde iyiliği kime yaptıysan karşılığını ondan bekle diyor.Allahdan başka cenneti kim verebilir peypamber olsa veremez.mülk Allahındır.sen bizi şuan dışardan müslüman görüyorsun ama ne olduğumuzu Allah daha iyi bilir.Peyraberimiz bir hadisinde buyuruyor ki;kişi ömrü boyunca tam bir müslüman olarak yaşar,namaz,oruç,zekat,iyilik herşey tamamdır ama bir bakarsın ki son nefeste kader gelir o kişinin imanını alır ve imansız olarak ölür.dikkat edecek olursak burada peygamberimiz şeytan demiyor,kader diyor.yani Allahı tealanın o kişi hakkında ki ezeli ilmi o kişinin kafir olarak ölmesi yönündeki tecellisidir.o yüzden son nefese kadar kimin ne olduğu olduğu mechuldur.kişinin hangi şartlar altında imanda kalacağı,kalbinde ne gizldeği yada ahtapot gibi ortama göre renk alan tanımlanayan cisim mi olduğunu en iyi o bilir.belki de sırf ana ve babası ayrıca çevresi müslüman olduğu için bu din üzerine olan biridir.dediğin gibi japonyada doğsa putperest olacak bir kişiliktir.Allah şüphesiz gafil değildir.Daha önce yazdıklarımı daha dikkatli okumanızı önerim.aksi halde aynı konuları açarak yazmak zorundayım, sonra aynı şeyleri tekrar ediyorsun diye şikayet etmeyin.mems demiş ki;Allah herşeyi kaderde yazmış biz tiyatrocu gibi senaryayu oynuyoruz. senaryayu yazan bizi niye sorumlu tutuyor diyor.yazan sensin zaten demeye getiriyor.Allahın katında zaman ve mekan yoktur.yani senin ve benim için gelecek ve geçmiş diye tanımladığımız algımız Allah için bir andan ibarettir. Allahu tealanın görmesi hiç bir yaratılmışa benzemez. o baktığı zaman bütün zamanları ve mekanları aynı anda tümünü kapsayacak şekilde görür.zaten farklı zamanı görmesi mekanıda mecburen farklı kılar.ben bugün burada iken yarın başka ilde olacağım o halde Allahu teala bizim ezel ve ebedden bu arada ne olacağını bilmesi Allahu tealanın İLMİ dir. iki arkadaş sinemaya gitsek filmi benden önce izleyen arkadaş bu filmde şunlar şunlar olacak demesi ve filminde o şekilde olması bu senaryoyu o arkadaşın yazdığı manasına mı getiriyorsun sen.gerçekte Allahu teala zaman ve mekandan münezzeh olarak senin yaptıklarını kayda taa en baştan alması.onun bu ilminin ispatı mı yoksa değil mi? Bu levhi mahfuz bilgilerini alan melekler bakıyorlarki kişinin ne halt yiyeceği herşey evvelden yazılı.onlarda bu ilme bakarak Allahu tealının yüceliğini tasdik ediyorlar ve bu bilgiler peygamberler aracılığıyla bize ulaşıyor ve Allahın bu ilmine ve gafil olmadığına ve insanı başıboş bırakmadığının ilmine ulaşıyoruz ve rabbimizi yüceltiyoruz. böyle olmasa kuranda cehennemlikler mahşerde şöyle seslenecek,mahşerde yaşanacak olayları anlattığı zaman gelmeyen vakti kim ne biliyorki de kuran yazıyor der.sonra kuranda çelişki mi var acaba der niyetimizi bozabilirdik.Bu kader ve kuranın gelecekte mahşer ve cennet ve cehennemliklerin lafızları bütünlük ve uyum göstermektedir.peki bu yazdıklarımız Allahu tealanın yaşama hiçbir şekilde müdahale etmedi mansına mı geliyor.Elbette hayır.lakin bu müdahale bizlerin tercih kullanarak gerçeklediğimiz iradeden kaynaklanan sorumluluğumuzu kaldırmıyor.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzt Mar 07, 2016 9:45 pm

Herşeyi allah biliyor diye bir bakış açısı ile düşünüyorumda bence size düşünecek birşey kalmamış.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Pzt Mar 07, 2016 10:03 pm

birde sınavın adaleti konusunda yazmak istiyorum. admin kusura bakma parçalı olacak ama yine yazacağım. uyarmıştım ama benim jeton köşeli.biraz geç düşüyor.Allahu teala kimin ne olduğunu bildiği halde sınavsız geçiş hakkı kullansaydı herkez yerini bilseydi diyenler için yazıyorum.Allahu teala bu sınavı gerçekleştirmesiydi.fatih cennete,hans cehenneme deseydi.Eğer böyle olsaydı kalblerde Allaha karşı yanlış düşünceler oluşacaktı.Allahu teala buna mahal vermemek için bu dünyada yaptığımız amelleri bizzat kendimizi şahit tutarak hatta şahitleri çoğaltarak meleklerin,yerin,kendi azaların dahi aleyhinde şahitlik ederek.kimse Allaha zulum isnat edemeyecek.Kuranda cehennemlikler için kendi ayaklarıyla gidecek diyor ve ağızlarıyla şüphesiz biz kendi nefsine zulmeden zalimlerden olduk derler.diye yazar.bu sınav Allah için not verme aracı değil insanın ve yaratılan diğer mahlukat için şahitlik etmelerinin ve Allahın adaletinden kimsenin şüphesi kalmaması içindir.kısacası senin bu adeletsiz dediğin sınav aslında kendimiz aleyhinde yaşanmış şahitliğimiz olacaktır.Allahu teala müdahele ederek müslümanlrı lütfuyla çoğalttı ki şahitlerim bol olsun.yarın hesap gününde sen yaradıcı sana kim inanmışta ben inanıyım.ben dünyada böyle bişey duymadım.görmedim.incelemeye alacak kadar toplumda kabul görmemiş bir din olduğu için incelemeyi pas geçtim.bize böyle bir tebliğ gelseydi kabul ederdim....bahanelerin sonu yok tabi.Bu şahitçilerle hepsi gideriliyor.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Pzt Mar 07, 2016 10:26 pm

Mems yazdı:Herşeyi allah biliyor diye bir bakış açısı ile düşünüyorumda bence size düşünecek birşey kalmamış.

Allahın ilmi sonsuzdur.sanmaki dünya yok olduğu zaman ilim bitecek. ilim sonsuza kadar sürecek.sonsuza kadar ilim sonsuza kadar düşüncenin varlığının temelidir.benimde doktor ve diğer mühendislik bilmiyle uğraşan akraba ve tanıdıklarım var.lakin müslüman oldukları için fakülte birinciliklerinden geri kalmadılar.din ne bilmin gelişimine nede insanın gelişimine engeldir.daha öncede söylediğim gibi Allahu tealanın bilmesi bizi surumluluklarımızdan muaf kılmıyor.o onun yüceliğidir.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Pzt Mar 07, 2016 11:00 pm

faith-fatih yazdı:Allahu teala bu sınavı gerçekleştirmesiydi.fatih cennete,hans cehenneme deseydi.Eğer böyle olsaydı kalblerde Allaha karşı yanlış düşünceler oluşacaktı.

İşte konu da bu zaten. Allah açıkça sana Fatih hadi cennete, Almanya'da doğmuş Hans'a da hadi cehenneme demiş zaten. Bunları size istatistik olarak, bilimsel olarak açıklıyorum. Sizin yanıtınız yalnızca benim söylediğimi destekliyor.

Fatih ile Hans doğdukları yer itibariyle İslam'ı uygulama, inanma konusunda aynı şansa sahip midir? Öyle olsaydı Hans'ların çoğu zaten müslüman olarak ölürdü. Hans'ları gayrimüslim aileye gönderen de Allah olduğuna göre, senin deyiminle "kalplerde Allah'a karşı yanlış düşünceler" oluşuyor zaten. Sebep bu ve bu haksızlığa hala yanıt alabilmiş değilim.

Madde madde özetleyeyim. Öyle tartışalım.
1. İslam'da imansız amel olmaz (yani ne yaparsan yap, müslüman olmadan ölürsen cehenneme gidiyorsun).
2. Dünya'da "inananlar" arasında kendi dinini bırakıp İslam'ı seçenlerin oranı istisna denecek kadar az.
3. Demek ki Allah bu 5 milyar insanın neredeyse tamamını, cehenneme almak üzere gayrimüslim aileye bilerek gönderiyor.
4. Müslüman ailede doğanlar ise doğuştan şanslı.

SONUÇ: Sınavda Adalet yok.

Senin yanıtına bakalım

faith-fatih yazdı:bu sınav Allah için not verme aracı değil insanın ve yaratılan diğer mahlukat için şahitlik etmelerinin ve Allahın adaletinden kimsenin şüphesi kalmaması içindir.

Yani Allah zaten kimin nereye gideceğini biliyordu ve insanlar ve melekler bu duruma şahitlik etsinler diye bizleri dünyaya gönderdi. Yani sınav yalnızca göstermelik.

Bir de şu zamandan münezzeh olma durumu.

Gerçekleri sıralayalım.
1. Allah zamandan münezzeh ama insanlar değil.
2. Bu durumda insan yaratılmışsa eğer var olmadığı bir durum (zaman demiyorum) söz konusu olmalı, yoksa insan da Allah'la birlikte sonsuzdan beri var olurdu ve yaratılamazdı.
3. Öyleyse Allah'ın nezdinde insanın yaratılmamış olduğu durumla yaratılmış olduğu durum gibi iki durum var.
Diyorsun ki;

faith-fatih yazdı:Bu levhi mahfuz bilgilerini alan melekler bakıyorlarki kişinin ne halt yiyeceği herşey evvelden yazılı.

Bu bizim yaratılmamış olduğumuz durumda da geçerli olacaktır. Öyleyse ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor.
Yaratılmamış olduğum durumda benim yaratıldıktan sonra cehennemlik olacağım belli. Hatta öyle ki, sınav bile göstermelik. O zaman yaratılmamış olduğum durumdan yaratılmış olduğum duruma geçişimin hiç manası kalmıyor.

Ve bu durum geçişindeki bilinirliği "Allah zamandan münezzehtir" diyerek açıklayamazsınız.

Ayrıca sinema örneği sizin savunmanıza kötü bir örnek. Hatta kaderin anlamsızlığına örnek olarak verilebilir.
Şöyle ki, filmin sonundaki karakterlerden kötü olanı cehenneme gönderecek olalım. Filmi çeken bu durumda Allah olacaktır. Allah daha filmi çekmeden, yani ortada film yokken ve bu filmdeki karakterler yalnızca kendi zihninde tasarlanmışken bile hangi karakterin filmin sonunda cehenneme gideceğini biliyor olacak ve fimi ona göre çekecektir.

Allah'ın kendi kendine kurgulayıp çektiği filmdeki karakterler oynadıkları rolden sorumlu olamazlar.

Burada önemli olan Allah'ın filmin sonunu biliyor olması değil BİZZAT FİLMİ ÇEKEN OLMASIDIR.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Pzt Mar 07, 2016 11:31 pm

bizzat filmi çeken demen yanlış bir ibaredir.filmi önceden görmüş desen anlarım.aksi halde sen irademiz yok Allahın iradesi var diyorsun ki hala anlatılmak isteneni anlamamakta ısrar ediyorsun.senin iradenle yapacağın tercihi önceden bilmesi senin bu iradeyi yaptırmaya zorladığı manasına gelmiyor.sen adeletsizlik dediğin hans lar için adalet var.lakin bizim için Adaletten fazlası var.sen bu duravarı örersen sana 100 tl vereceğim desem ve sen örünce 100 tl versem.akit yerine gelmiş olur.sana adaletsizlik yapılmamış olur.ama ben sana 120 tl versem bu benim lütfum olur.bizim müslüman oluşumuz hatta anne ,baba,ırkı ve yaşadağı ülke komple gayri müslüm olduğu halde müslüman olan biri için dahi iman lütuftur.kazanılmış bir hak değildir.daha öncede belirtmiştik hani soru şu şekildeydi ;Allah kimilerimiz için cehennemlik olcağını bile bile niçin yaratmıştır.bu yaratılışı yapmasaydı da cehenmede ihtiyaç olmasın şeklinde bir sorumuz vardı.bizde cevaben miraçta peygamberimize seslenişin sebep olduğunu.Sen olmasaydın Alemleri yaratmazdım (yani içinde cehennem ve cennetin olduğu,meleklerin ve varlığın olduğu alemler) buyuran Allah.peygaberimize bu hitabında ne anlatmak istiyor ki onu kavramamız lazım.senin sorunun cevabı Allahu tealanın cehennemi boylacakların olduğunu bildiği halde sırf peygamberimizde ne gördüki bu yaratılışı yaptı.üzerine eğilecek konu bu olsa gerek.birde ne dedik yaratılış gayemiz ibadet.kuranda insanlar ve cinler yanlız bana ibadet etsinler diye yarattım buyuruyor Allahu teala.ibadetle meşgul olanlar bilirlerki bazen sıkıntıda yapılan ibadeti rahatlıkta hiçbir zaman yapamazsın.ben inanıyorum ki cehennemlik olanlar Allaha en iyi ibadeti orada yapar.böylece Allah onların yaratılış gayesi olan bu ibedeti ateşle yaptırır.cennetlikler ise yaratılış gayesi olan ibadeti en iyi orda yaparlar.ayrıca cehennemin varlığı Allahın haksızlık edilenlere karşı olan merhametinden de kaynaklanır.Bu merhamet hep suç işleyini af etme şeklinde değildir.mazlumun intikamını almakta Allahın adeleti ve merhametidir.
evet islamda imansız amel olmaz;çünkü yapılan amele Allah kendinden başka ortağı kabul etmiyor.git ortak tuttuklarından al diyor.böyle dediği zaman cevabımız ne olacak.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Pzt Mar 07, 2016 11:48 pm

''Bu bizim yaratılmamış olduğumuz durumda da geçerli olacaktır. Öyleyse ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor.
Yaratılmamış olduğum durumda benim yaratıldıktan sonra cehennemlik olacağım belli. Hatta öyle ki, sınav bile göstermelik. O zaman yaratılmamış olduğum durumdan yaratılmış olduğum duruma geçişimin hiç manası kalmıyor.''

şimdi bir usta marangoz adam doğuştan zaanatkar hiç eseri olmasa biz bu adamın yeteneğini nerden bileceğiz.ama adam diyor ki -ben usta bir marangozum.ve sana orda nadir ustaların yapacağı bir eser çıkarıyor ve veriyor.sen şimdi diyebilirmisin ki bu adam eser çıkarmadan önce marangoz değildi.hayır o adam o eserden öncede marangozdu zaten.fakat o eseri ile sana ustalığını ispat etmiş oldu.yani o eser ortaya çıkmadan önce o ilim o marangozda mevcuttu.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Sal Mar 08, 2016 12:26 am

faith-fatih yazdı:' şimdi bir usta marangoz adam doğuştan zaanatkar hiç eseri olmasa biz bu adamın yeteneğini nerden bileceğiz.

Bu örnekten şunu anlıyorum Allah, biz eserimizi yapmadan yeteneğimizi bilemeyecek.

Yoksa verdiğin örnek bizim bilmemizle ilgiliyse, sorduğum hiçbir soruya cevap olmuyor.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir