''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 89 kere
Alınan Teşekkür: 130 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen Firavun » Pzt May 09, 2016 9:47 pm

NOLAN yazdı:
raskolnikov yazdı: Bakınız, bilim dünya dışı yaşam yoktur falan demez.. Bunu milyarlarca galaksinin olduğu bir evrende söylemek komiktir.

Niye komik olsun?!
Bakın ben söylüyorum ve gayet ciddiyim..
KANIT sn.rakolnikov,KANIT..!
Kanıtın olmadığı yerde,herkes fikirlerini kendine saklasın..Ben bunu söylüyorum..

Çok belirleyici bir nokta tartışmaya açılmış.

Dünya dışı yaşam var mı yok mu?

Bakın, soru şöyle değil. "Dünya dışında yaşayan kısa boylu, üç parmaklı siyah gözlü yeşil canlılar var mı yok mu?"

Yani hiçbir tanımlama yok. Sayısız galaksi ve yıldız sistemi içinde yaşamın oluştuğu başka bir gezegen var mı?

Ateistler anlaşılan yok diyorlar. Çünkü onlara göre dünya dışında yaşam olduğuna dair bir kanıt yok.

Bana göre mantıklı cevap, bilmiyoruz olmalı. Olabilir de olmayabilir de.

Peki, dünya dışında yaşam olabilir derken uyduruyor muyum? Hayır, basitçe gözlemlere dayanıyorum.

Uzayda yaşamın olduğu bir gezegen biliyorum. Bu bilgi bana uzayda yaşam olabileceğini gösteriyor. Sonsuz sayıda gezegen içinden bunun gibi yaşam olabilecek başka bir gezegen daha olabilir mi?
Yanıt: Bilmiyorum. Yaşam dünya adlı gezegende oluştuğuna göre, başka bir gezegende de oluşabilir.

Bence bu bilimsel bir çıkarım. Peki ateist görüş ne diyor:

Komik olmayın. Yok öyle bir şey. Ortada kanıt olmadığına göre dünya dışında bir yaşam yok (kesin bilgi).

Bu tartışmalar beni ateist düşünceye daha da uzaklaştırdı.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzt May 09, 2016 11:22 pm

Sn. Firavun dünyada bilime ciddi katkı sağlayan ateistler var, genelleme yapmamakta fayda var şahsen ben ateist lerin düşüncelerinin yere sağlam bastığını düşünüyorüm. Ama şu tartışmalarda daha çok bizim gibi değilsen böyle olmalısın havasında tartışmalar var aynı şeyi diğer dinsizlerin ateistlere yaptığını görmedim. Onların zihninde sanırım bilmiyorum demek tüm tanrılara açık kapı bırakmak olarak algılanıyor.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Sal May 10, 2016 2:17 am

Mems yazdı:Sn. Firavun dünyada bilime ciddi katkı sağlayan ateistler var, genelleme yapmamakta fayda var şahsen ben ateist lerin düşüncelerinin yere sağlam bastığını düşünüyorüm. Ama şu tartışmalarda daha çok bizim gibi değilsen böyle olmalısın havasında tartışmalar var aynı şeyi diğer dinsizlerin ateistlere yaptığını görmedim. Onların zihninde sanırım bilmiyorum demek tüm tanrılara açık kapı bırakmak olarak algılanıyor.

Aslında şahıs bazında değil, ateist düşünceden uzaklaştığımı ifade etmek istemiştim. Eminim Nolan ve forumdaki diğer ateist arkadaşların hepsi değerli kişilerdir. Şahıs olarak kimseyle sıkıntım olmaz. Bütün bu tartışmalar beni daha fazla düşünmeye sevk ediyor, o yüzden kendilerine minnettarım. Her yazdıklarını acaba haklı olabilirler mi diyerek okuyorum. Ama her seferinde aklım bir şeye takılıyor, ben de onu yazıyorum.

Bir gün benim gibi düşünmeyen birisinin söylediklerine hak verirsem, o gün benim için kayıp değil kazanç olur. Tartışma hiç bir zaman haklı çıkmak amacıyla yapılmamalıdır. Kaybetmenin en güzeli tartışmalarda yaşanır, çünkü her iki taraf da kazanmış olur.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Mesajgönderen NOLAN » Sal May 10, 2016 7:29 pm

raskolnikov yazdı: Ben burada köken derken hemen hemen 14 milyar yıl önce var olan evrenimizin nasıl oluştuğunu kastediyorum. Zamanın nereden ve nasıl başladığını merak ediyorum. Mesele bundan ibaret.

Zamanın,ya da maddenin nasıl veya ne zaman başladığı biliniyor zaten..
raskolnikov yazdı: Yani şimdi inanan birisi hatta bir deist bile (inanan insanlar dediğinize göre) doktor olamasın öyle mi? Radikal İslamcılarda inanmayanlar kafirdir, dışlansın diyorlar. Hatta size kalsa agnostiklerde ihraç edilsin, tam olsun. Az önce söylediğim gibi aklı ve bilimi bahane ederek bir ayrımcılık yapmak otoriter bir tavırdır ve dışlayıcı-otoriter olmak insanlığa felaketten başka bir şey getirmez. Ki Dawkins'in bu söyledikleri açık bir ayrımcılık olmakla birlikte laiklikle de yakından uzaktan alakası yoktur. Amerika'da tanrıya inanan evrimsel biyologlar var ve bunlar öyle cahil, yobaz falan değiller tersine insanlığa çoğumuzdan çok daha faydalıdır.

Dawkins,dürüstçe kendi doğrusunu söylüyor sadece..Bunu tutup ayrımcılığa indirgemeye gerek yok..
Hristiyanların Irak konusunda insanlığa faydalarını gördük..!Yapmayın ama..İnsanlığa,bir bakirenin doğum yaptığına inanarak bir fayda sağlayamazsınız..Dawkins tam da bunu söylüyor zaten..Saçmasapan şeyleri gerçek sananlar bilim yapmamalı diyor..%100 haklı..
İtfaiyeci olmasınlar ya da taksici olmasınlar demiyor..Bilimden bu insanlar uzak tutulmalı diyor..
raskolnikov yazdı: Evet tamda öyle okyanustaki canlılarla uzaylıları bir tutuyorum.

Bu cümle üzerine ben pes ediyorum..Çünkü okyanus dibinde keşfedilmeyi beklenen canlılar ile uzayda var oldukları söylenen ama varlıklarına dair en ufak bir iz bulunamayan sözde canlıları bir tutmanız hiç sağlıklı değil..
Ufocusunuz sanırım :)
Ufo gören masum köylü müsün yoksa :)
raskolnikov yazdı:
Dünya uzaydan bağımsız düşünmek mümkün müdür? Dünyadaki bir canlı zaten uzaylıdır. Denetlenemeyen hipotezler hakkında söylenecek tek söz "BİLMİYORUM" dur. Denetlenmemiş bir hipotez için yargıya varılmaz. Ben evrende başka yaşam formları yoktur düşüncesini komik buluyorum ve bu kendi görüşüm. Ben bu kadar geniş bir evrende canlılar olabileceğinin gayet makul olduğunu düşünüyorum. Ama ben bunu sizin yaptığınız gibi "bilimseldir, bilim bunu der" demiyorum. Tekrar ediyorum, sınanmamış bir hipotez için yargıya varıp sonra da buna bilimseldir demek yanlıştır.

Neyi bilmiyorsunuz sn.raskolnikov?
Niye bilmiyoruma takılıp kalmışsınız?
Russell'ın çaydanlığını da bilmiyorum diyor musunuz?
Ya da USC'yi?
Bilmiyorum da bilmiyorum..Yahu,YOK demek niye zor?
Birşey varsa vardır,yoksa yoktur..Onu da bilmiyorum,bunu da bilmiyorum,şunu da bilmiyorum :roll:

Teşbih yapıyorum..Dünya,devasa bir okyanusun içindeki küçük bir taş parçası ve bizde bu taş parçasının üstünde yaşayan ilkel/vahşi canlılarız..Belki tek bir okyanus var,belki başka okyanuslar..Belki okyanus haricinde kara parçaları var..Bunlara dair şu an birşey bilmiyoruz ama ileride birşeyler öğrenebiliriz..Kendi yaşadığımız okyanusta bile ne olup bittiğini bilmiyoruz..Bunları herkes söylüyor,sadece agnostikler değil..
Siz bu gerçeği alıp,bir mitolojik karakter için kullanıyorsunuz..Yapmayın bunu..Yapamazsınız bunu..Buna hakkınız yok..Bunu hiçbir şekilde benim gibi ateistlere izahta edemezsiniz..
Tanrı bir zırvadır ve zırvalar tevil götürmez..Bilmiyoruz da,ezeli ve ebedi de..Bunlar boş laflar..

Size bir bilgi vereyim..Yaklaşık 5000 yıl önce,Mısır'da OSİRİS isimli tanrı tek ve TANIMLANAMAZ olarak kabul görmüştür..Ne demek TANIMLANAMAZ?Tarif edilemez,bilinemez,anlatılamaz..
Siz bugün ne diyorsunuz?
TANRI BİLİNEMEZ..!
Aynı şey değil mi?!
raskolnikov yazdı: Son olarak kendimi ateist olarak adlandırmak gibi bir derdim yok. Siz herhalde herkesin sizin gibi düşünmesi gerektiğine inanıyorsunuz.

Asla böyle birşey yok..Ben ateizmden ne anladığımı anlatıyorum size,sizde bana agnostisizmi anlatıyorsunuz..Yani nolan ve raskolnikov dövüşmüyor burada,bir ateist ve bir agnostik fikir teatisi yapıyorlar..

Bu arada beni ateistforumdan kovaladılar..Hem de ateistlerden küfür yiyerek kovuldum..
Müslümanlardan ve ateistlerden çok küfür yedim ama agnostik veya deistlerden küfür yediğimi hatırlamıyorum..
Firavun yazdı:Çok belirleyici bir nokta tartışmaya açılmış.

Dünya dışı yaşam var mı yok mu?

Bakın, soru şöyle değil. "Dünya dışında yaşayan kısa boylu, üç parmaklı siyah gözlü yeşil canlılar var mı yok mu?"

Yani hiçbir tanımlama yok. Sayısız galaksi ve yıldız sistemi içinde yaşamın oluştuğu başka bir gezegen var mı?

Ateistler anlaşılan yok diyorlar. Çünkü onlara göre dünya dışında yaşam olduğuna dair bir kanıt yok.

Bana göre mantıklı cevap, bilmiyoruz olmalı. Olabilir de olmayabilir de.

Peki, dünya dışında yaşam olabilir derken uyduruyor muyum? Hayır, basitçe gözlemlere dayanıyorum.

Uzayda yaşamın olduğu bir gezegen biliyorum. Bu bilgi bana uzayda yaşam olabileceğini gösteriyor. Sonsuz sayıda gezegen içinden bunun gibi yaşam olabilecek başka bir gezegen daha olabilir mi?
Yanıt: Bilmiyorum. Yaşam dünya adlı gezegende oluştuğuna göre, başka bir gezegende de oluşabilir.

Bence bu bilimsel bir çıkarım. Peki ateist görüş ne diyor:

Komik olmayın. Yok öyle bir şey. Ortada kanıt olmadığına göre dünya dışında bir yaşam yok (kesin bilgi).

Bu tartışmalar beni ateist düşünceye daha da uzaklaştırdı.

Dünya dışında şeytanlar var mı?
Bilmiyoruz..
Dünya dışında cinler var mı?
Bilmiyoruz..
Niye bilmiyoruz?
Çünkü Dünya dışında bize benzeyen hayvanlar yaşıyor olabilir..Bu hayvanların da şeytanları veya cinleri olabilir..Hatta bu hayvanların Ferrari'leri de olabilir..Herşey olabilir..Öyle kestirip atmak delikanlılığa sığmaz.. :D

Dünya dışında size yaşamı düşündürten şey,sizin egonuzdur..''Biz varız,Evren çok büyük,bizim gibileri de olmalı'' düşüncesi,egonun ürünüdür..

Sn.Firavun;ateistler diye birşey yoktur..Ateistleri lütfen tek tek değerlendirin..Beni asla bir başka ateistle veya ateistlerle aynı safta görmeyin..Ben bir bireyim çünkü..Ateizm zaten,birey olmaktır..(Agnostikler inançlıdır çünkü..!)
Mems yazdı:Sn. Firavun dünyada bilime ciddi katkı sağlayan ateistler var, genelleme yapmamakta fayda var şahsen ben ateist lerin düşüncelerinin yere sağlam bastığını düşünüyorüm. Ama şu tartışmalarda daha çok bizim gibi değilsen böyle olmalısın havasında tartışmalar var aynı şeyi diğer dinsizlerin ateistlere yaptığını görmedim. Onların zihninde sanırım bilmiyorum demek tüm tanrılara açık kapı bırakmak olarak algılanıyor.

Ateist olmak iyi birşey değil,söyleyeyim..Kolay da değil..Kimin ateist olup olmadığını zerre önemsemem..Öyle misyoner gibi insanları da hiç sevmem..
Firavun yazdı:Aslında şahıs bazında değil, ateist düşünceden uzaklaştığımı ifade etmek istemiştim. Eminim Nolan ve forumdaki diğer ateist arkadaşların hepsi değerli kişilerdir. Şahıs olarak kimseyle sıkıntım olmaz. Bütün bu tartışmalar beni daha fazla düşünmeye sevk ediyor, o yüzden kendilerine minnettarım. Her yazdıklarını acaba haklı olabilirler mi diyerek okuyorum. Ama her seferinde aklım bir şeye takılıyor, ben de onu yazıyorum.

Bir gün benim gibi düşünmeyen birisinin söylediklerine hak verirsem, o gün benim için kayıp değil kazanç olur. Tartışma hiç bir zaman haklı çıkmak amacıyla yapılmamalıdır. Kaybetmenin en güzeli tartışmalarda yaşanır, çünkü her iki taraf da kazanmış olur.

Aynen katılıyorum size..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Sal May 10, 2016 8:24 pm

NOLAN yazdı:Zamanın,ya da maddenin nasıl veya ne zaman başladığı biliniyor zaten..

Çünkü okyanus dibinde keşfedilmeyi beklenen canlılar ile uzayda var oldukları söylenen ama varlıklarına dair en ufak bir iz bulunamayan sözde canlıları bir tutmanız hiç sağlıklı değil..
Ufocusunuz sanırım :)
Ufo gören masum köylü müsün yoksa :)

Russell'ın çaydanlığını da bilmiyorum diyor musunuz?
Ya da USC'yi?
Bilmiyorum da bilmiyorum..Yahu,YOK demek niye zor?
Birşey varsa vardır,yoksa yoktur..Onu da bilmiyorum,bunu da bilmiyorum,şunu da bilmiyorum :roll:

Müthiş espri anlayışınızı ayakta alkışlayarak başlıyorum :)

İndirgemeci mantığınız devam ettiği sürece artık tartışmanın pek bir anlamı olacağını sanmıyorum.

Okyanusun dibinde canlı var mı? Bilmiyoruz. Ama büyük ihtimal var olabilir. Uzayda canlı var mı? Dünyada olduğuna göre koca evrende de olabilir. Bu benzerliği anlamamanız ilginç.

Diğer taraftan Russell çaydanlığını bilip bilmediğimi sormuşsunuz. Yine indirgeme mantığı ama burada tuhaf olan şu ki Russell'ın kendisi agnostiktir. Yahu hala UCS diyorsunuz. Bunun cevabını kaç kere tekrar etmek zorundayız?

Ama asıl konuya gelelim. Zamanın nasıl başladığını biliyormuşsunuz. Biz bilmiyoruz. Bize açıklayın nasıl başlamış? Big Bang'i ortaya çıkaran koşulları biliyorsunuz demek. "Nasıl" olduğunu bildiğinizi söylüyorsunuz demek siz her şeyi çözdünüz. Anlatın lütfen bizde öğrenelim.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Mesajgönderen NOLAN » Sal May 10, 2016 9:05 pm

raskolnikov yazdı:......Ama asıl konuya gelelim. Zamanın nasıl başladığını biliyormuşsunuz. Biz bilmiyoruz. Bize açıklayın nasıl başlamış? Big Bang'i ortaya çıkaran koşulları biliyorsunuz demek. "Nasıl" olduğunu bildiğinizi söylüyorsunuz demek siz her şeyi çözdünüz. Anlatın lütfen bizde öğrenelim.

Büyük patlama öncesini kimse bilmiyor..
Zaman,büyük patlama ile başlamadı mı?
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Sal May 10, 2016 9:36 pm

NOLAN yazdı:Dünya dışında şeytanlar var mı?
Bilmiyoruz..
Dünya dışında cinler var mı?
Bilmiyoruz..
Niye bilmiyoruz?
Çünkü Dünya dışında bize benzeyen hayvanlar yaşıyor olabilir..Bu hayvanların da şeytanları veya cinleri olabilir..Hatta bu hayvanların Ferrari'leri de olabilir..Herşey olabilir..Öyle kestirip atmak delikanlılığa sığmaz.. :D

Dünya dışında size yaşamı düşündürten şey,sizin egonuzdur..''Biz varız,Evren çok büyük,bizim gibileri de olmalı'' düşüncesi,egonun ürünüdür..

Sn.Firavun;ateistler diye birşey yoktur..Ateistleri lütfen tek tek değerlendirin..Beni asla bir başka ateistle veya ateistlerle aynı safta görmeyin..Ben bir bireyim çünkü..Ateizm zaten,birey olmaktır..(Agnostikler inançlıdır çünkü..!)

İki konuda çok ciddi yanılıyorsunuz sayın NOLAN.

Öncelikle, olmayan şeyler uydurma konusunda üstünüze yok. Soru yalnızca dünya dışı yaşam var mı diye soruldu. Ve bunun olma ihtimalini dayandırdığım çıkarımı da açıkça belirttim.

- Dünya diye bir gezegende yaşam oluşmuş. Aynı şekilde başka bir gezegende oluşmuş olabilir mi?
- Bilmiyoruz, belki olabilir.

Bu gezegende bildiğimiz yaşam formu dışında canlı var mı? Şeytan var mı, cin var mı? Yok. Öyleyse neden evrende şeytan var mı diye merak edeyim?

Yani o kadar uydurma yaratıklarla, kavramlarla savunmayın düşüncelerinizi diyoruz, ama siz bu konuda ısrar ediyorsunuz. Yapacak bir şey yok, anlaşılan düşünceleriniz bu kısır döngüde sıkışmış kalmış.

İkincisi de agnostik olmayı inançlılıkla karıştırmanız ve konuyu hep egoya getirmeniz.

Ya yazılanları okumuyorsunuz ya da okuduklarınızı unutuyorsunuz.

Varoluşumun, benliğimin devam edeceğini sanmıyorum. Böyle bir beklentim yok. Bana göre her can bir candır. Yani insan olmanın sivrisinek olmaktan farkı yoktur. Genetik olarak farklılaşmışız hepsi bu. Ayrıca herhangi bir inanç arayışım da yok.

Agnostik olmak hiçbir şeye inanmamak demektir. Artık bunu anlamanız lazım sanırım.

Neyse, uzatmanın anlamı yok. Büyük olasılıkla yine aynı kısır döngüde, aynı anlamsız örneklerle düşüncelerinizi savunmaya (daha doğrusu karşınızdakilere saldırmaya) çalışacaksınız.

Size kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
Babyknight
Görüş: Ate
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen Babyknight » Sal May 10, 2016 10:11 pm

raskolnikov yazdı:
Babyknight yazdı:
Etkiye tepki veren bir makine icin, "ben" yoktur. Ozgür irade yoktur.

"Ben" size göre nedir? Etkiye tepki vermeyen mi? Eğer ben bu dünyadaki evrimsel sürecin bir sonucu ise bu dünyaya tepki vermemesi mi beklenir?

Özgür irade derin bir konu. Toplumsal/çevresel Yapı ve özne/fail arasındaki ilişkiyi enine boyuna ele almak gerekir. İrade yoktur derseniz sosyal olayların açıklanmasında deterministik düşünüyorsunuz demek anlamına gelir ki bu 18. yyıl pozitivizminin bir sonucudur. Hatta bu görüş Marx'a kadar gitmiştir. Tabi sonra post-modern düşünceler, eleştirel kuram vs. determinizme açıkça meydan okur ve insan failliğini tarihte önemli bir olgu olarak görür.. Deterministik görüşler evrimin tesadüf ilkesiyle de çelişiktir. Ayrıca sosyal olaylarda determinizm artık pek egemen bir görüş sayılmıyor..

The response of memory is "thought" Hafızanın tepkileri düşüncelerdir.

The "experience" and the "experiencer"are the same Deneyim ve Deneyimleyen aynıdır.

The "thinker" is not separate from his "thoughts". The "thinker" is the "thought" Düşünen, düşüncelerinden bağımsız değildir. Düşünen, düşünceleridir.

"Ben" den bahsetmek icin dusunceden bagimsiz bir dusunen, dusunmeye karar veren spiritual ve tanimlanamayan bir varlik gerekli. Dusunen boyle bir varlik yok. Dusunceler var. Biz, dusunceleriz ve dusuncelerimiz fizik kanunlarina bagli bu evrende fizik yasalari ile olusuyor yani tamamen tepkiler...

Düşünen ve deneyimleyen yok, Düşünce ve deneyim var...

"Düşünüyorum, öyleyse varım" demiş Descartes.

Hayır Descartes hayır. Düşünmüyorsun. Düşünemezsin. Düşünceler kendi kendilerine dans ederken "sen" doğarsın.

Yani, düşünemezsiniz veya düşünmeye karar veremezsiniz...
Düşünceler "ben" i yaratır.

Kullanıcı avatarı
harmonia
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 12 kere

Mesajgönderen harmonia » Sal May 10, 2016 10:38 pm

Babyknight yazdı:
raskolnikov yazdı:
Babyknight yazdı:
Etkiye tepki veren bir makine icin, "ben" yoktur. Ozgür irade yoktur.

"Ben" size göre nedir? Etkiye tepki vermeyen mi? Eğer ben bu dünyadaki evrimsel sürecin bir sonucu ise bu dünyaya tepki vermemesi mi beklenir?

Özgür irade derin bir konu. Toplumsal/çevresel Yapı ve özne/fail arasındaki ilişkiyi enine boyuna ele almak gerekir. İrade yoktur derseniz sosyal olayların açıklanmasında deterministik düşünüyorsunuz demek anlamına gelir ki bu 18. yyıl pozitivizminin bir sonucudur. Hatta bu görüş Marx'a kadar gitmiştir. Tabi sonra post-modern düşünceler, eleştirel kuram vs. determinizme açıkça meydan okur ve insan failliğini tarihte önemli bir olgu olarak görür.. Deterministik görüşler evrimin tesadüf ilkesiyle de çelişiktir. Ayrıca sosyal olaylarda determinizm artık pek egemen bir görüş sayılmıyor..

The response of memory is "thought" Hafızanın tepkileri düşüncelerdir.

The "experience" and the "experiencer"are the same Deneyim ve Deneyimleyen aynıdır.

The "thinker" is not separate from his "thoughts". The "thinker" is the "thought" Düşünen, düşüncelerinden bağımsız değildir. Düşünen, düşünceleridir.

"Ben" den bahsetmek icin dusunceden bagimsiz bir dusunen, dusunmeye karar veren spiritual ve tanimlanamayan bir varlik gerekli. Dusunen boyle bir varlik yok. Dusunceler var. Biz, dusunceleriz ve dusuncelerimiz fizik kanunlarina bagli bu evrende fizik yasalari ile olusuyor yani tamamen tepkiler...

Düşünen ve deneyimleyen yok, Düşünce ve deneyim var...

"Düşünüyorum, öyleyse varım" demiş Descartes.

Hayır Descartes hayır. Düşünmüyorsun. Düşünemezsin. Düşünceler kendi kendilerine dans ederken "sen" doğarsın.

Yani, düşünemezsiniz veya düşünmeye karar veremezsiniz...
Düşünceler "ben" i yaratır.

Wow babyknight..

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Sal May 10, 2016 11:26 pm

NOLAN yazdı:
hector yazdı:Agnostisizm tamamen bilimseldir. Bilimde bilmediğine bilmiyorum der, agnostisizm de bilmediğine bilmiyorum der. Ateizm bilmiyorum diyemiyor.

Sn.hector..''USC'nin var olup olmadığını da bilmiyorum'' diyor musunuz?
Ya da ''hristiyanlığın şeytanının var olup olmadığını bilmiyorum'' diyor musunuz?
Yani,niye bir mitolojik kavram için ''bilmiyorum'' ya da ''bilinemez'' diyorsunuz?
Bilim,mesela Dünya dışı yaşam hakkında bilmiyorum ya da bilinemez demez..Bu konuda bir veri olmadığına göre,''Dünya dışı yaşam yoktur'' der..Eğer bir veriye ulaşılırsa,o zaman vardır diyecektir..Dünya dışı yaşama dair bir ihtimal var mı?Evet,var ama bu ihtimal yüzünden kimse ''Dünya dışı yaşam yoktur'' demenin bilimsel olmadığını söyleyemez..
Agnostiklerin tanrı bilinemez veya tanrıyı bilemeyiz gibi sözleri,bu söylediğim Dünya dışı yaşamla bile çok farklıdır..Çünkü Dünya dışı yaşamın olabileceğine dair bir ihtimal olmasına rağmen,Tanrı'nın var olmasına dair en ufak bir ihtimal bile yoktur..Sizler ihtimal dışı olan bir kavramı yaşatmaya çalışıyorsunuz..

Merhaba Nolan ,

Konuyu çok fazla uzatma taraftarı değilim. Diğer arkadaşlara zaten kendinizce gerekli cevapları vermişsiniz. Bende son olarak kendimce olayı yorumlayıp tartışmayı bitirme niyetindeyim.

Agnostisizm size göre bir inanç , bize göre bilmiyorum diyebilmektir, şüphe etmektir ve şüphe kesin yargıya varmaktan her zaman daha iyidir.Zaten siz kesin bir yargıya varmışsınız.Size göre kanıt varsa vardır , kanıt yoksa kesinlikle yoktur.Şüphe , gözlemler , tahminler , olasılıklar sizin için önemli değil(en azından yorumlarınızdan ben öyle anlıyorum). Bu durumda sanırım tartışmanın bir anlamı yok.

Not: Şüphe derken USC'nin varlığından , hristiyanlığın şeytanından yada herhangi bir mitolojik varlıktan şüphe etmiyorum.Bunların hepsinin iddiaları ve sözde kanıtlarının temeli bilime veya felsefeye dayalı değil.Mantık dışı.Şüphe edecek bir tarafı yok. Dünya dışı yaşam var mı ? Şüphe edilip tartışılması gereken budur.

Saygılar
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir