Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!

Her konuda haberler ve güncel olaylar.
Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 234
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 208 kere
Alınan Teşekkür: 182 kere

Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!

Mesajgönderen hector » Cum Oca 08, 2016 10:15 pm

Din İşleri Yüksek Kurulu Dini bilgilendirme Platformu’nun inanç, ibadet, ahlak ve sosyal hayat ile ilgili güncel fetva ve kararları sitesine yöneltilen bir soruya verilen cevap hayret verecek nitelikte. Fetva hattının internet sitesine yöneltilen bir soru, Türkiye’de ahlaki yozlaşmanın hangi boyutta olduğunu gözler önüne seriyor. Fetva hattına gönderilen metinde, “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?” diye soruldu. Diyanetin Fetva birimi, bu soruyu cevapsız bırakmak ya da soranla ilgili suç duyurusunda bulunmak yerine, soruyu dini açıdan yanıtlamayı uygun buldu.

Soru, İslam kaynaklarının farklı görüşlerine göre yanıtlanırken, “Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur” ve “Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duyması, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir” gibi ifadeler kullanıldı.

Akıl almaz ifadeler

İşte o, “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşür mü?” sorusuna verilen kapsamlı cevap:“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Mücdehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el- Kavaninü’l Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır.”

Diyanet, BirGün'ün haberi üzerine web sitesinin fişini çekti!

BirGün'ün skandal fetvayı ortaya çıkarmasının ardından sosyal medyada Diyanet İşleri Başkanlığı'na büyük tepki oluştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı fetva hattının internet sitesine yöneltilen 'baba kızına şehvet duyarsa' sorusuna verilen skandal yanıt, BirGün'ün konuyu haberleştirmesi üzerine internet sitesinden kaldırıldı. Diyanet bununla da yetinmedi, kısa bir süre sonra sitenin 'fişini' çekti.

diyanet-ten-fetva-babanin-oz-kizina-sehvet-duymasi-haram-degil-102798-1.

DİYANET'TEN SKANDAL FETVAYA SKANDAL AÇIKLAMA

BirGün'ün haberi üzerine gelen tepkilere yanıt veren Diyanet, fetva hakkında işlem başlatması beklenirken haberi yapanlara dava açacağını duyurdu.

Diyanet'in açıklaması şöyle:

"Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez" denilen açıklamada fetva hattının 'kelime oyunlarıyla' tuzağa düşürüldüğü savunuldu.

Diyanet'in açıklaması şöyle:

"Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez.

Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez.

Bazı medya kuruluşları tarafından bu tür sapkın, çarpık yorum ve değerlendirmelerin bütün bir topluma Başkanlığımızın görüşü olarak takdim edilmesi hiçbir ahlaki temelle ve duyarlılıkla ilişkilendirilemez.

Söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği"


http://www.birgun.net/haber-detay/diyan ... 00117.html
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 234
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 208 kere
Alınan Teşekkür: 182 kere

Re: Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!

Mesajgönderen hector » Cum Oca 08, 2016 10:20 pm

Müslüman tepkileri ;
" Gerçek din bu değil ",
"Özelden sorulan soruyu ve özelden verilen cevabı paylaşanda bu din düşmanları" ,

Diyanette tutturmuş haberi yapandan hesap soracağız. Önce bu fetvanın hesabını verin.Sonra hesap sormaya gelir sıra.

Bence bu kurum kapatılsın , yerine otopark yapılsın daha iyi.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Aslanbek
Mesajlar: 43
Kayıt: Cmt Ara 19, 2015 5:22 am
Görüş: Açık-Agnostik
Edilen Teşekkür: 120 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!

Mesajgönderen Aslanbek » Cum Oca 08, 2016 10:41 pm

Hadislerden gir, icmadan çık. Dinin her tarafı ayrı oynuyor! :) İslam ülkesinde insanın canı sıkılmıyor çok şükür...

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Mesajlar: 183
Kayıt: Prş May 05, 2016 9:34 pm
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr Eki 09, 2016 11:46 am

AKP'nin milat olarak kabul ettiği 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarından sonra Diyanet işleri kurumunun, Bank Asya’da hesap açtığının ortaya çıkması üzerine Başbakan Binali Yıldırım’a "Diyanet’e kayyum atayacak mısınız? Bank Asya’da hesabı olması nedeniyle memuriyetten atılan, tutuklanan bir çok kişi gözönünde bulundurulduğunda, Diyanet Başkanlığını kapatmayı, veya oraya kayyum atamayı veya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devretmeyi düşünüyor musunuz" diye sordu CHP'li bi milletvekili.

Sormaz olaydı iyiydi... Şimdi de Cemaat ve Tarikatlara, dernekler gibi üye kaydedecekleri yasal statülerini vermeyi düşünüyor AKP. Diyanet Başkanı Mehmet Görmez’in "Çare şeffaflıktır. Bir yapı (Cemaat), hangi çerçevede hizmet veriyorsa, topluma onu deklare etmeli ve onun dışına çıkmamalıdır" demecinin ardından devletin ilgili birimlerinde başlatılan çalışmalar sürüyor. Cemaat ve tarikatların şeffaf ve işlevsel bir yapıya dönüştürülmesi için Osmanlı'daki örnekler inceleniyordu zaten.


“Güncel Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir