1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Öğrenci yurdu yangını

Gönderilme zamanı: Prş Ara 01, 2016 9:38 am
gönderen Engse Hohol
Adana'da Süleymancı tarikatı yurdu yangınında 11 öğrencinin yanarak öldüğü gün, Diyanet 6 milyon TL'ye 6 katlı müftülük binasını hizmete açtı. Adana İl Müftüsü Arif Gökce, 6 katlı binanın 6,639,000 TL'ye mal olduğunu söyledi. Dün gene Adana'da Süleymancılara ait özel yurtta çıkan yangında, 1'i öğretmen 12 kişi öldü, 22 kiş yaralandı. Yurt yetersizliği nedeniyle öğrencilerin süleymancı tarikatı yurtlarına mahkum edildiğini, herkes gibi Diyanet de biliyordu elbette.

Resim
Çocukların tarikat yurtlarına mahkum edildiği gün, Diyanet 6,639,000 TL'lik müftülük binası açtı.

Metin Feyzioğlu yazdı, daha önce Adana Aladağ'a gitmişti, gözlemlerinden anlatmış bir şeyler ama bu adam fazla duygusal konuşuyor, öyle de anlatmış. Dozunu ayarlayamadığı bu duygusallığı yüzünden bi halt olmayacak bu adamdan.

Adana Aladağ'da öğrencilerin kaldığı yurt yangınında ölen Cennet Karataş'ın belediye işçisi babası Mehmet Karataş; "Kızım doktor olmak istiyordu. Köyde okul yoktu. Aladağ'da başladı. Tek yurttu burası. Eleştirme şansımız yoktu. Başka seçeneğimiz yoktu. Ücretsiz kalıyordu".

12 insanın öldüğü yangının ardından gözler Süleymancılar Cemaati'ne çevrildi. kim bu Süleymancılar Cemaati? Ayrıca bugün Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması nın yıl dönümü. Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması, 30 Kasım 1925 tarihinde kabul edilip, 13 Aralık 1925 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Türkiye'de tekke, zaviye ve türbelerin 30 Kasım 1925'te kapatılmasına rağmen tarikatlar, cemaatler halen faaliyetlerini sürdürüyor.

Re: Öğrenci yurdu yangını

Gönderilme zamanı: Prş Ara 01, 2016 9:47 am
gönderen Engse Hohol
Resim

AKP'nin a haber haberciliğinde, süleymancıların öğrenci yurdu yangınında taraf olma seviyesini gösterir manşeti.