1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Türkiye'de Medya ve Basın Özgürlüğü

Gönderilme zamanı: Cmt Kas 05, 2016 4:23 pm
gönderen Engse Hohol
FETÖ-PDY ile PKK-KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri iddiasıyla, 31 Ekim’den bu yana gözaltında tutulan Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinden 9'u tutuklandı.

Karşınızda bir talimatla görevden aldığınız Başbakanınız, yeterince biat etmedi diye Saray’dan kovduğunuz danışmanlarınız, bir telefonla susturduğunuz medya yöneticileriniz, maaşlı trolleriniz, goygoycularınız, ihbarcılarınız yok. Despotik bir başkanlık rejimini inşa edecek referanduma, hiç engelsiz gitme peşindesiniz. “Cumhuriyet’i de susturursak kalan muhaliflere gözdağı vermiş oluruz” diye düşünüyorsunuz. Bütün o yolsuzluk dosyalarının açılmasının, “sıfırlama” konuşmalarının yayımlanmasının, damat mail’lerinin yazılmasının, yandaş işadamlarının off-shore dosyalarının açılmasının, Gülencilerle eski ortaklığınızın hatırlatılmasının acısını çıkarmak istiyorsunuz. Medyanın neredeyse tamamını satın alarak, cezalandırarak, baskı uygulayarak dize getirmişken, “son kale” Cumhuriyet’in hâlâ direniyor olmasına katlanamıyorsunuz.

Cumhuriyet’in bir türlü teslim olmamasını, tersine ona sahip çıkılmasını hazmedemiyorsunuz. “Halen sinmiyorlar” diye öfkeleniyorsunuz. Biat kültüründen geldiğiniz için bu isyanı tanımıyorsunuz. Biz, susanlar kervanına katılmayacağız, ama siz, susturmaya çalışan darbecilerin, tezgâhçıların, Fethullahçıların, kirli listesinde yerinizi alacaksınız.

Cumhuriyet’e yapılan operasyon göstermiştir ki, Türkiye’de AKP-Saray rejiminin birincil hedefi, yalanlarına ortak edemediği basın organlarının varlığına son vermektir. Fethullah Gülen cemaati kadroların devlet kademelerine doluşmasına olanak tanıyan tarikat-cemaat koalisyonu AKP, bugün sadece eski ortağını değil, toplumsal muhalefeti ve kendisine yandaş olmayan basını da ‘fırsat bulmuşken’ sindirmek istiyor. Üstelik rejim, söz konusu sindirme faaliyetini OHAL hukukunun bile sınırlarını aşan üst düzey bir keyfiyetle organize ediyor.

Re: Türkiye'de Medya\Basın Özgürlüğü

Gönderilme zamanı: Cmt Kas 05, 2016 4:26 pm
gönderen Engse Hohol
Cumhuriyet'e yönelik FETÖ soruşturmasını yürüten Savcı Murat İnam'ın, FETÖ üyeliğinden sanık olduğunu ortaya çıkardığı gerekçesiyle Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan hakkında başlatılan soruşturmaya, 24 saat sonra takipsizlik kararı verildi.

Cumhuriyet’e FETÖ operasyonu yapan savcı, FETÖ üyeliğinden yargılanıyor şeklindeki haberinizden dolayı, sizin (Barış Pehlivan) hakkınızda bir soruşturma var, ne zaman ifadeye gelebilirsiniz?
- Suçlama nedir?
- Terörle mücadelede görev yapan isimleri terör örgütlerine hedef göstermek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Odatv’nin gündeme getirdiği Cumhuriyet gazetesine yönelik FETÖ soruşturması yapan Savcı Murat İnam’ın FETÖ davasında sanık olduğu haberine ilişkin konuştu. Bakan Bozdağ, FETÖ davasında sanık olan Murat İnam’ın Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma yürütmesine ilişkin "O savcıya bu soruşturmanın verilmesi talihsizlik. Keşke böyle bir görevlendirme yapılmamış olsaydı" dedi. İlginçtir ki görevlendirmeyi yapan adalet bakanlığıdır ve Bekir Bozdağ adalet bakanıdır!

Re: Türkiye'de Medya ve Basın Özgürlüğü

Gönderilme zamanı: Cmt Kas 05, 2016 4:32 pm
gönderen Engse Hohol
Ömrü FETÖ ile mücadeleyle geçen Hikmet Çetinkaya'nın fetö örgütüne destek vermekten gözaltına alınmasıyla ilgili Ahmet Hakan, "Ben Hikmet Çetinkaya'ya kıl olurdum, Hikmet Çetinkaya Fethullah'ı yazardı ve dün itibarıyla FETÖ’cüler, aranan kanı fazlasıyla bulabildi" diye yazdı.

Gözaltılına alınan 12 kişinin ömürleri, akp'nin fetö dediği gülen cemaatiyle giriştikleri mücadeleler ile geçti. Akp henüz gülen cemaati ile şiirsel diyaloglar yaşarken, fetö demeden önce gülen hocaefendi dedikleri dönemlerde o 12 kişi, akp'nin gülen hocaefendi dediği gülen cemaatinin üzerine giden ender yazarlar arasındaydılar.

Deniz Baykal; Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan 12 gözaltılı operasyonun, "Hukuki değil, adli değil, siyasi ve idari bir karardır" dedi. Ne bekliyordun topraam... Hukuki ve adli dayanağının olmasını mı?

AKP'yi başımıza musallat eden Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz, Deniz Baykal ve Devlet Bahçeli dötlemeleridir. Bunlar beceriksiz hükümetleriyle AKP'ye siyasi meydanı devretmeselerdi, tüm bunlar başımıza gelmezdi.

Re: Türkiye'de Medya ve Basın Özgürlüğü

Gönderilme zamanı: Cmt Kas 05, 2016 4:49 pm
gönderen Engse Hohol
2015 Freedom House Basın Özgürlüğü Raporunda Türkiye özgür değil işaretliydi zaten.

2016 yılında ise Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Tayyip Erdoğan'ı "Basın Özgürlüğü Düşmanları" listesine aldı. Türkiye en son 2002'de eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu ile listedeydi.
Resim

Dünyada basın özgürlüğü endeksinde Türkiye 180 ülke içinde 151nc sırada. Endekste Güney Sudan, Meksika, Pakistan ve Rusya, Türkiye'nin önünde yer aldı.

15 temmuz'dan önce Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS)'na göre cezaevlerinde 33 gazeteci bulunmaktaydı.

Re: Türkiye'de Medya ve Basın Özgürlüğü

Gönderilme zamanı: Pzr Kas 06, 2016 3:01 pm
gönderen Shutur Nahundi
Türkiye'de yaklaşık 12-13 tane yandaş gazete var ve bu 12-13 gazete, neredeyse hergün aynı manşet haberlerini yazıyorlar ve haber içeriği bile kelimesi kelimesine aynı ama gel gör ki, bir kaç tane aykırı - muhalif basına tahammül edemiyorlar. Oysa demokrasi dayanç değil miydi? Demokrasi mitinglerinde halkın iradesiyle olanların tahammüle layık olduğu söylenmiyor muydu? Ne oldu şimdi peki. Olan şu; Fetö dedikleri gülen cemaati ile ortaklıkları bitti ve ayrıldılar ve muhtemel bu ayrılışın darbe ile sonlanacağını biliyorlardı. Şimdi işi fırsata çevirdiler. Yandaş olmayan gür sesli muhalefetten herkesi susturacaklar. Zaten tek-tük vardı, onlarıda hapse koyacaklar.

Re: Türkiye'de Medya ve Basın Özgürlüğü

Gönderilme zamanı: Cum Ara 02, 2016 8:36 am
gönderen Engse Hohol
Adana Seyhan'lı milli boksör kardeşler Buğra Öner ve Alptuğ Öner, Adana'da silahlı saldırıya uğradılar. Tabanca ile sıkılan kurşunlar, Öner kardeşlerin bacaklarına isabet etti ve hastaneye kaldırıldılar.

"Siz tesbih sallarsınız biz dünya arenasında yumruk, siz boş laf sallarsınız biz bayrak, siz kolpa yaparsınız biz her arenada icraat. Dipce; Sözüm meclisten dışarı alması gerekenler biliyor kendini" notuyla facebooktaki paylaşımlarıının akp çomarlarına etkisi olası .
---
Akit TV sunucusu Ahmet Keser,
Adana'da Süleymancıların öğrenci yurdu yangınında ölen 12 çocukla ilgili,
"Çocukları sen yaktın, senin sarıldığın Cumhuriyet rejimi yaktı" dedi.
İslamcılara göre yangının suçlusu allah değil, cumhuriyet rejimi.

Re: Türkiye'de Medya ve Basın Özgürlüğü

Gönderilme zamanı: Cum Ara 02, 2016 9:11 am
gönderen Engse Hohol
AKP'nin a haber haberciliğinde, süleymancıların öğrenci yurdu yangınında taraf olma seviyesini gösterir manşeti.

Resim

Binada ahşap, tahta malzeme kullanım oranı ve kullanım yerleri, döşemelere serili plastik alaşımlı halılar, yangın merdiveninde kapı kolu olmadığı için demirteli ile dolayarak yangın merdiveni kapısını kapatmışlar vs bir öğrenci yurdu için olmaması gereken birçok şey birarada süleymancıların öğrenci yurdunda varken ve bunlardan sorumlu 13 kişi gözaltına alınmışken, a habere göre en çok tartışılan konu, yangın merdivenlerinin çıkışları nasıl olmalıymış. Peh Peh Peh.

Re: Türkiye'de Medya ve Basın Özgürlüğü

Gönderilme zamanı: Cum Ara 02, 2016 11:34 am
gönderen AgnostikBey
Maalesef'ler ülkesinde yaşıyoruz. Bu son olayda gencecik insanlara çok yazık oldu gerçekten... Ailelerine sabırlar diliyorum.

Re: Türkiye'de Medya ve Basın Özgürlüğü

Gönderilme zamanı: Cum Ara 02, 2016 7:25 pm
gönderen Tumagü İskicap
Pazar günü yapılması planlanan "Cumhuriyetimiz ve Parlamenter Sistem İçin Halk Buluşması" mitingine Ankara valiliği izin vermemiş. Demokrasi iktidar partisinin demokrasisi haline geldi. Akp her istediği mitingi bugüne kadar hep yaptı ama muhalefete sıra geldi mi yasak. Türkiye bu gidişle ortadoğulu ucube bir ülke haline geçecek malesef.