1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Dinleri nasıl reddettin?

Gönderilme zamanı: Cum Mar 25, 2016 8:54 pm
gönderen derek
Merhaba arkadaşlar, bu başlıkta hem hikayelerimizi paylaşalım hem de anket yapalım istedim. Eskiden beri merak etmişimdir insanlar genelde doğuştan mı tanrıyı reddetmeye başlıyor. Yoksa benim gibi aşırı dindarken kurandaki çelişkileri görüp mü tanrıyı reddediyor. Ben tanrıya olan inancımı ateistlerle olan tartışmalarım sonucu kaybettim. Bana göre Kurandaki en büyük çelişki "matematik hatası" olması. Tanrının gönderdiği kitapta böyle bir hata olması kabul edilemez. Bu hatayı gördükten sonra diğer ayetlere de şüpheyle bakmaya başladım. Galiba benim gibi tutucu birinin tanrının olmadığına ikna olabilmesi için matematik hatası gibi somut bir kanıt şarttı. 2012'de bu foruma üye olduktan sonra inancımı tamamen yitirdim.

Not: Allah-tanrı veya din-inanç ayrımı yapmadım çünkü Türkiye'de insanlar eskiden beri Tanrı:Allah Din:İslam olarak aşılanmış. Haliyle küçük yaşta hiçbirimiz bu ayrımı yapmamıştır.

Re: Dinleri nasıl reddettin?

Gönderilme zamanı: Cum Mar 25, 2016 10:08 pm
gönderen Mems
Ben hiç inançlı olmadım, hiç bir bilgiye sahip değilken bile namazın insanların düşünmemesi için yapılmış bir şey olduğunu düşünürdüm. Hep dinsizdim denebilir, ama kendime inançlı zannettiğim o zamanlara bile üzülüyorum kafamda buna yüzde 0.00000001 ihtimal verdiğim 0.000001 sn için bile kendime kızıyorum. Din kavramını kafamdan çıkardım, nefes aldığımı hissettim önceden nefes aldığımı zannediyordum. Zihnin hep köle iken kendini özgür sanıyorsun, gerçekten özgür düşününce çok mutlu oluyor insan.. Ve her şeye daha fazla değer veriyorsun, herhangi bir dine inanan insanların aksine dinsizlik zihnin kanatlanmasıdır bana göre.

Re: Dinleri nasıl reddettin?

Gönderilme zamanı: Cmt Mar 26, 2016 1:49 am
gönderen hibmariy
Aşırı tutucu bir müslümandım. Ama kendimi bildim bileli sorgularım. Bunun meyvesi de dinlerden kurtulmak oldu. Bir şeye inanıyorsak ne için inandığımızı bilmemiz gerek kanımca.

Re: Dinleri nasıl reddettin?

Gönderilme zamanı: Pzr Mar 27, 2016 2:33 pm
gönderen hector
Daha önce kendi hikayemi hikayelerimiz başlığı adı altında paylaşmıştım. Anket ile birlikte olması daha güzel olmuş.

Kısaca özet geçeyim. Eskiden dindardım.İnceldiği yerden koptu :).

Saygılar

Re: Dinleri nasıl reddettin?

Gönderilme zamanı: Sal Mar 29, 2016 12:24 am
gönderen Philae
inançlı bir ailenin inançlı bir evladıydım. bazı şeyleri anlama kapasitesine ulaşınca sorgulamaya başladım.

belli bir yerden sonra inanmaya ihtiyaç duymadığımı fark ettim. yani ne kadar berbat bir şey yaşarsam yaşayayım, tanrıya yalvarma ve ondan yardım isteme gibi bir şey yapmadığımı gördüm kendimde. dinler ve tanrılar benim beynimden silinmişti. tamamen yok olmuştu. bu şekilde yaşamaya devam ediyorum halen, bildiğin hiçbir alakam ve yönelimim yok bu konulara. sanki doğuştan dinsiz biriyim gibi hissediyorum.

Re: Dinleri nasıl reddettin?

Gönderilme zamanı: Pzt Nis 18, 2016 1:58 pm
gönderen Kurnaz
Mezhepleri ve hadisleri reddettim, bu sayılır mı? Çünkü alimlere(!) göre ben de bir mürted(dinden çıkmış kişi)im.

Re: Dinleri nasıl reddettin?

Gönderilme zamanı: Sal Haz 28, 2016 3:12 am
gönderen sarraf
İnsanların fikirlerinin değişmesine sebep olan yaşadıklarıdır. Kolay kolay kimse toplum tarafından kesin kabul gören olguları eleştirmek istemez. Bunun sonucunu bu forum da gördü zamanında… Benim de canımı yakan dua inanışıydı. Çok istediğimiz bazı şeyler oluyor ve bunların birçoğu da bizim irademizi aşıyor. Bu noktada inanan biri hemen duaya başvurur. Ben de öyle yaptım oldukça uzun bir süre. Fakat süre ne denli uzarsa şüphe de o kadar kanınıza girmeye başlıyor. Sonrasında sorgulama başladı. Filistinde Afganistanda vb yerlerde ölen Müslümanlar için edilen milyonlarca duanın karşılığının olmadığını düşünmeye başlamıştım.O aralar Agnostik net isimli bir site gözüme çarptı. Baktım her telden insan mevcut. Daha evvel de bir ateistle muhabbet etmemiştim hiç. Hele hele agnostik, panteist, monoteist gibi terimler bana çok uzaktı. Sitedeki birçok terimi yeni sekmede yaptığım aramalarla öğrendim diyebilirim. Aslında din cahili olmadım hiçbir zaman. Ama öğrendiğimiz şey “din kültürü” değil tamamen İslami değerlerdi. Bu siteye ilk dahil olduğumda İslami değerleri savunmak niyetinden ziyade doğruyu bulmak yada buldurmak gibi bir niyetim vardı. Sadece bana karşıt görüşten insanlar lazımdı. Zaman geçmeden islama olan inancımdan vazgeçtim. Çünkü toplumumuz tarafından tamamen ahlaksız, cahil olarak nitelendirilen ateistler öne sürdükleri mazeretlerinde haklıydılar.Bir kişi bile islama kasıtsız olarak inanmıyorsa inanamıyorsa tanrı işini şansa bırakmış demektir diyerekten İslam ile bağımı kestim.

Re: Dinleri nasıl reddettin?

Gönderilme zamanı: Sal Haz 28, 2016 6:21 pm
gönderen NOLAN
90'lı yıllarda kafasında sarıkla camiye koşan bir gençtim..
Benim dinden çıkmama neden olan bir sürü şey var ama kesin kararımı bir kitabı okurken verdim..Hayır,o kitap kuran değil..İlhan Arsel'in ''şeriat ve kadın'' isimli kitabı..
Muhammed çok eşli veya Aişe ile ilişkiye girmiş filan..Bunlar hep bilinen şeyler..Asıl Muhammed'in kadınlara bakış açısı nasıl?Bu önemli..Mesela Muhammed,kadınlarının birbirleri ile kavga etmesinden hoşlanan birisi..Bu ufak nüanslar beni sinir etti tabi ve ''böyle bir peygamber olamaz'' deyip,sağlığıma kavuştum işte..