Kuran'ın İsa'nın Son Akşam Yemeği ile Petrus'un Görümü Hikayesini Karıştırması

Hıristiyanlıktan neopaganizme kadar çok çeşitli konularda tartışmalar.
Mr. Tanakh
Mesajlar: 75
Kayıt: Çrş May 04, 2016 11:56 pm
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Kuran'ın İsa'nın Son Akşam Yemeği ile Petrus'un Görümü Hikayesini Karıştırması

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Sal Eki 11, 2016 8:58 pm

MAİDE SURESİ

112 - Havariler:" Ey Meryemoğlu İsa, Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?" dediler. İsa da: "İnanıyorsanız Allah'tan korkun" dedi.

113 - Havâriler: "İstiyoruz ki ondan yiyelim, kalblerimiz iyice yatışsın, senin bize doğru söylediğini bilelim ve bunu bizzat görenlerden olalım" dediler.

114 - Meryemoğlu İsa da: "Allah'ım, Rabbımız, bizim üzerimize gökten bir sofra indir ki, bizim için, önce ve sonra gelenlerimiz için bir bayram ve senden bir mucize olsun. Bizi rızıklandır, sen rızık verenlerin en hayırlısısın!" dedi.

115 - Allah buyurdu ki:" Ben onu size indireceğim. Fakat bundan sonra içinizden kim inkâr ederse, ben ona âlemlerden hiç kimseye yapmayacağım bir azabı yaparım".


Yukarıda boldladığım kısma dikkat edin bayram ve bir mucize. Hristiyanlık'ta bu tür bir sofra hikayesi yoktur yani İsa'ya inen ve sonra gelecek olanlar için bir bayram olan bir sofra inme hikayesi mevcut değildir.Fakat Hristiyanlık'ta İsa'nın ve havarilerinin dahil olduğu başka meşhur bir sofra hikayesi vardır. O sofra hikayesi İsa'nın çarmıha gerilmeden önce da Vinci'nin de tablosuna yansıttığı Son Akşam Yemeği hikayesidir.İncil'de bu hikayeyi okuyabiliriz.

Bu sofra inme hikayesinin orjinalinin İsa'nın kendisi ve havarilerinin dahil olduğu bir hikaye olmadığı çok açıktır ve İsa'nın ve havarilerinin dahil olduğu ve Hristiyanlar'ın andığı(bayramladığı) tek sofra Rab'bin Sofrasi denilen Son Akşam Yemeği'dir. Kuran son akşam yemeğini anlatmak isterken hiç alakası olmayan başka bir hikayeyi konuya dahil etmiştir.

Petrus'un Elçiler'in İşleri'nde gökten bir sofra indiğini gördüğünü okuruz:

Petrus'un görümü/İncil:Elçilerin İşleri Bölüm 10 :

9 Ertesi gün onlar yol alıp kente yaklaşırlarken, saat on iki sularında Petrus dua etmek için dama çıktı.

10 Acıkınca da yemek istedi. Yemek hazırlanırken Petrus kendinden geçti.

11 Göğün açıldığını ve büyük bir çarşafı andıran bir nesnenin dört köşesinden sarkıtılarak yeryüzüne indirildiğini gördü.

12 Çarşafın içinde, yeryüzünde yaşayan her türden dört ayaklı hayvanlar, sürüngenler ve gökte uçan kuşlar vardı.

13 Bir ses ona, «Kalk Petrus, kes ve ye!» dedi.

14 «Asla olmaz, Rab!» dedi Petrus. «Hiçbir zaman murdar ya da kirli herhangi bir şey yememişimdir.»

15 Ses tekrar, ikinci kez duyuldu; Petrus'a, «Tanrı'nın temiz kıldıklarına sen murdar deme» dedi.

16 Bu, üç kez tekrarlandı. Sonra çarşafı andıran nesne hemen göğe alındı.


Gördüğünüz gibi gökten sofra inen tek İncil hikayesi Petrus'un hikayesidir ve bu bayram olarak kutlanan ve İsa'nın ve diğer havarilerin dahil olduğu bir hikaye değildir.Maide Suresi'nde ise hem İsa hem de havarileri gökten sofra indiğine şahit olmuşlar ve bu Hristiyanlar'ca bayram olarak kutlanmıştır. Oysa böyle bir durum Hristiyanlık tarihinde mevcut değildir.

Sonuç olarak Kuran'da Maide Suresi'ne adını veren sofra hikayesinin karakterleri olan İsa ve 12 havari İncil'de Son Akşam Yemeği'nde bir araya gelmiş ve bu akşam yemeği Hristiyanlarca Rab'bin Sofrası şeklinde hala anılmaktadır.
Kuran'sa son akşam yemeğini değil gökten inen bir sofra hikayesini anlatmaktadır bu da İncil'de sadece Elçilerin İşleri'nde geçen Petrus'un hikayesinde mevcuttur ve olayda İsa ve diğer havariler yoktur ve bayram olarak anılmayan bir öyküdür bu.Dolayısıyla Kuran bir İncil hikayesini daha kendi emellerine alet etmek için karman çorman etmiştir.Esenlikler.

“Diğer Dünya Dinleri, İnanışları, Öğretileri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir