Şehitlik kavramı nereden çıkmıştır?

Hıristiyanlıktan neopaganizme kadar çok çeşitli konularda tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Mesajlar: 295
Kayıt: Pzt Eki 05, 2015 7:23 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Şehitlik kavramı nereden çıkmıştır?

Mesajgönderen NOLAN » Çrş Haz 01, 2016 10:08 pm

Hepimizin aşina olduğu şehitlik kavramını Dünya'ya sunanlar hristiyanlardır..Literalist(İsa'nın hem ruhen,hem de bedenen yeniden dirileceğini söyleyen) hristiyanlar,İsa'nın kendini insanlık için feda etmesini öne sürerek,İsa'nın ilk şehit olduğunu söylemişlerdir..Şehitlik,yani kendini feda etme,yahudilik içinde de görülse bile,Yahudiliğin cennet ve cehennem kavramlarını tam olarak kabul etmemesinden dolayı,şehitlik kavramını hristiyanlık ile özdeşleştirebiliriz..

Bakınız;
1869’da Philadelphia’da toplanan rabinik konferansta öldükten sonra bedenin dirileceği inancının Yahudilik’te herhangi bir temeli olmadığı ilan edilmiştir.
http://www.salom.com...ret_inanci.html

İsa'nın bedenen ölüp,bedenen dirileceğine inanan literalist(anlaşılsın diye şöyle söyleyeyim;gnostik olmayan)hristiyanlar,İsa'nın yolundan gidip ölen birini,İsa'nın adımlarını şerefli bir şekilde takip ediyor diye aktarırdı..Bu insanlara göre şehit olmak demek,cennette bir yer garantilemek demekti..Bu sunulan ödül yüzünden,hristiyanlar gerçekten ölmek istiyorlardı..Bu insanlar,bir saat acı çekişin kendilerine ebedi bir yaşamı kazandırdığına inanıyorlardı..Romalı hristiyan bir hukukçu olan Tertullian,kendisinin tanrının tam affını kazanabilmek için kanını vererek acı çekmeği arzuladığını bildirir..Acı çekmeği veya ölmeyi yeğleyen bu hristiyanların,cennette bir taçla ödüllendirileceği belirtilir..
İsa için intihar eden,İsa için kendini kesen hastalıklı beyinlerin etkisi o kadar büyük olmuş ki,günümüzde kendi İsa'sı(Allah'ı)için intihar eden,savaşan,acı çekmeği,yoksulluğu yeğleyen insanlara hepimiz şahit oluyoruz..

Muhammed bir hadisinde ''Cennet'în kapıları kılıçların gölgesi altındadır'' demiştir..Hadisin devamında kılcının kınını kıran bir sahabe,şehit oluncaya kadar savaşmaya devam eder..
İslam dinindeki bu şehitlik kavramı,bu kan akıtma isteği tabi ki bir önceki din olan,selefi olan hristiyanlıktan kaynaklanmaktadır..
Hristiyan şehitlerine cennette ödül olarak bir taç verildiğini belirtmiştim..Muhammed'e göre de Allah yolunda ölen birisine cennette vakar bir taç verileceği belirtilir..!

Gelelim günümüze..

Asker,polis veya madenci öldüğü zaman,kamuoyu hemen şehit diye lanse ediyor..Bu da İslam'ın içimize ne kadar nüfuz ettiğinin bir göstergesidir..Muhammed der ki;''Kim malını,canını,ailesini ve dinini korurken öldürülürse şehittir..''
Bu hadisler yüzlerce yıl boyunca insanlara enjekte edile edile,bugünkü şehit söylemleri elde edilmiştir..

Yararlandığım iki kaynak;
-Kütübi sitteden seçme hadisler
-İsa'nın gizemleri..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Mesajlar: 81
Kayıt: Cum May 06, 2016 3:01 pm
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: Şehitlik kavramı nereden çıkmıştır?

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Prş Haz 02, 2016 11:36 am

İlk semavi din yahudilik ile hazırlandığı için şehitliğin islama giriş yolunun bu semavi güzergahı takip etmesi normal. islam ve hristiyanlıkta nasıl bilmiyorum ama şehitlerin ölmediği sanırım sadece islamda var. islam evliyalarının mezarlarında dua eden yaşayan günümüz insanları, evliyalarında şehitler gibi ölümsüz ölüler olduklarına yani şehitlik mertebesine yükselerek ölümsüz öldüklerini düşündükleri için müslümanlarda türbe ziyaretleri yapılır. Önemli sınavlarda zihin açıklığı için yardım istenilir veya doğurganlık için. Bakara 154 ayetine dayanarak böyle şeyler yapılabilir ama gerçek midir bilemeyiz. Başka bir yerde de müslümanlardan, ki bunlar ılımlı olanı, peygamberden, evliyadan yardım istemek şirktir, çünkü ölüler işitmezler derler. Bildiğimiz gerçeklikte insanlar ölür. Keşke vatanı uğruna öldüklerini sananlar, aslında kimlerin çıkarları uğruna öldüklerini bilselerdi, o zaman hayat bambaşka olurdu. Beyaz kefenli oflular, bakirleştirilmiş hurilere olan heveslerini başka bir yöne çevirirlerdi en basitinden.


“Diğer Dünya Dinleri, İnanışları, Öğretileri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir