Ramazan Bayramı Neden 3 Gündür?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Mesajlar: 295
Kayıt: Pzt Eki 05, 2015 7:23 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Ramazan Bayramı Neden 3 Gündür?

Mesajgönderen NOLAN » Pzt Eyl 10, 2018 12:41 pm

Bir alıntı
Off Topic
Adonis'e Antakya ve Mısır iskenderiyesinde de tapılır, adına törenler yapılırdı. Teokrit'in anlattığına göre bu bayramlar 3 gün sürüyordu. İlk günde birleşmeleriyle toprağa mahsul vermek yetenekliği saçan Adonis ile Afrodit'in heykelleri iki yatak üzerine yatırılır, etrafları çiçeklerle süslenir, önlerindeki masalara meyveler yemekler içkiler konulurdu. Sonra bunlar topluca yenilir içilirdi. İkinci gün saçları dağınık çıplak kadınlar genç Adonis'in heykelini alarak cenaze alayı ile götürür, denize atarlardı. Üçüncü gün Adonis yeniden dirilir, onun canlanmasıyla genel elemler sona erer, herkeste sevinç neşe yeniden başlardı.
YAKIN ŞARK 3 - SURİYE VE FİLİSTİN - ORD. PROF. M. ŞEMSEDDİN GÜNALTAY - 1947

Ramazan bir ay adı değil, bir tanrı adıdır. Bu tanrı da Tammuz (tamaza) isimli babil tanrısıdır. Tammuz aslında Adonis'in arketipidir. Adonis'te İsa'nın arketipidir. İsa'da Muhammed'in!

Müslümanların 3 gün bayram yapmasının, 3 gün bolca yiyerek / içerek kutlama yapmasının nedeni; İslam'dan bir hayli önce yakın doğudaki dini ritüllerde, Adonis veya Tammuz için yapılan kutlamalardır. Adonis için yapılan törenler / kutlamalar, bir şekilde zamanla diğer inançların içine de girmiştir. Aksi zaten mümkün değildir.

3 ile ilgili şunu da belirteyim. İsa, öldükten 3 gün sonra dirilmiştir. Muhammed'de öldükten 3 gün sonra gömülmüştür.

İslam'la alakası çok olan süryanilerde, milad (doğum) bayramı öncesi 10 gün, mesihin kudüse giriş bayramı öncesi de 40 gün oruç tutuluyor. Asıl bayram olan, büyük kıyam veya paskalya bayramı da 3 gün sürüyor.

Müslümanlar da 30 gün oruç tutup, 3 gün bayram yapıyorlar.

Bir başka şey de, hristiyanların paskalya bayramı baharda, nisan ayında kutlanıyor. Adonis için yapılan bayramlar da aynı zamanda kutlanıyor. Müslümanların bir kısmı da Nisan ayında kutlu doğumu kutluyorlar.
Doğada ahlak yoktur..

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir