"Rab" Ne Demektir?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 255 kere
Alınan Teşekkür: 218 kere

"Rab" Ne Demektir?

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Tem 20, 2018 12:15 am

Rab (رب) Arapçada İngilizcedeki "Lord" kelimesine benzer bir kullanımla efendi, sahip (feodalizmdeki manalarıyla) anlamlarına gelmektedir. Bu durumu Arapça hakimiyeti çok iyi derecede olan Abdülaziz Bayındır linkte de net bir şekilde açıklamaktadır:

https://www.youtube.com/watch?v=XLgOgJmLzHg

Yusuf 42, diyanet çevirisi:
"Yûsuf, onlardan kurtulacağını düşündüğü kişiye, 'Efendinin yanında beni an', dedi. Fakat şeytan onu efendisine hatırlatmayı unutturdu da bu yüzden o, birkaç yıl daha zindanda kaldı."

"Efendi" olarak çevrilen yerlerde orijinal metinde "rab" kelimesi geçer. Yani köle-sahip anlayışı Kuran'ın (dolayısıyla Arap coğrafyasının) temellerinde vardır. Sert coğrafyanın kültürü sert kurallar bütünü doğurur. Her şeyi bağlamı içerisinde değerlendirmek her zaman en doğru tutum olacaktır.

videoda geçen rabb-ül mal ifadesi,
http://www.luggat.com/rabb-%C3%BCl%20mal/1/1
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Arayis
Görüş: Liberal
Edilen Teşekkür: 11 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Re: "Rab" Ne Demektir?

Mesajgönderen Arayis » Prş Ağu 02, 2018 10:29 am

Rab bilindigi gibi efendi demektir. Mevlana da oyle.

Muslumanlar kendilerine birden fazla rab/efendi edinmektedir de, bilmezler. Sacma

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: "Rab" Ne Demektir?

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Çrş Ağu 24, 2022 3:39 pm

baal بعل tanrısı arapça "koca, husband" anlamına gelir, بعلي /biğali, myhusband, kocam anlamında'dır. rab "رب patron, artıran, biriktiren, boss" anlamında, "rabbul ğemalu رب العمل employer, işveren, boss" anlamında idi. yani antik zamanlarda tanrı adlarının tarım hasadına dayalı sosyolojik ve iklimsel karşılıkları var idi.

yusuf 23 ayetinde: innehu rabbi ehsene mesvaye "إِنَّهُ رَبِّي أَحْسَنَ مَثْوَايَ " o/potifar benim rabbim, sayesinde çokiyi geçiniyorum" anlamında'dır. rab kelimesi, allah değil, potifar için kullanılmış yusuf 23'de.

yusuf 76 ayetinde ise; fi dini el meliki "فِي دِينِ الْمَلِكِ - kralın dini nde" anlamında'dır ve din, bildiğimiz din değil, devlet kralı'nın anayasası - devlet kralı'nın dini anlamında'dır. din, devletin yasama gücünü oluşturan yasalar anlamında kullanılmış. günümüz anlamı ile hükümetin yasaları'dır فِي دِينِ الْمَلِكِ fi dini el meliki.

en-ki : إنكي sahibi-yeryüzü, en-lil : إنليل sahibi-rüzgar anlamlarına gelmeleri gibi vs. en-ki kader yasaları olan "me kutsal güçleri مي ميثولوجيا" nin koruyucusu ve taşıyıcısı idi, araplardaki menat "yaşlı kader tanrıçası" olarak tanımlanması me ile menat arasında etimolojik bağlantıya salık veriyor

sümer'de abgal, akad'da abkalu adında eğitmen mitos figürleri, islam'a melek çeşitleri olarak aktarılmış.
en-ki : إنكي sahibi-yeryüzü, en-lil : إنليل sahibi-rüzgar anlamları karşılığına araplar,
enki-cebrail, enlil-mikail dengi ilişik yerleştirmişler. sümerlerde kader yasaları olan "me adlı kutsal yasaların مي ميثولوجيا" koruyucusu, taşıyıcısı ve yönlendiricisi enki idi. araplarda menat "kader tanrıçası" olarak işgörür olmuş. araplarda fal oklarına menat yön vermiş. sümerlerde me yasalarını enki yönlendirmiş. yani menat ile me yasaları, enki ile cebrail ilişiği var. fal oklarını yönlendiren kader tanrıçası menat, me yasalarını yönlendiren enki arasında mitolojik repertuar bağlantısı var.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir