Kaf Suresi 30. Ayet ve Kökeni

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Mr. Tanakh
Mesajlar: 75
Kayıt: Çrş May 04, 2016 11:56 pm
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Kaf Suresi 30. Ayet ve Kökeni

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Prş Ara 29, 2016 5:41 pm

Kuran'daki her mitolojik öğe ve her mistik unsur büyük oranda Yahudi inancından alınmıştır. Tabii Yahudilik derken bu kaynaklar Yahudiler'in ana kaynağı olan Tevrat ya da Tanah olan Kutsal kitaplarından çok Talmud,Midraş,apokrif(kullanımdışı) Yahudi kutsal kitabına dahil edilmeyen kitaplar gibi kaynaklardır.


Bunun en net örneklerinden birini 50. sure olan Kaf Suresi 30. Ayet'te görebiliriz.Bu ayette şöyle denmektedir:

- Kaf 30 - Biz O gün cehenneme: "Doldun mu?" diyeceğiz. O da: "Daha fazla var mı?" diyecektir. -


Bu ifadenin kaynağı İsa'dan sonra 40 ila 137 yılları arasında yaşayan Yahudi hahamı Rabbi (Öğretmen,din alimi demektir ) Akiva'nın Midraşik(tefsirsel) bir eseri olan İbranice okunuşuyla Otiot de-Rabbi Akiva (yazılışı:אותיות דרבי עקיבא Türkçesi: Rabbi Akiva'nın Alfabesi) adlı eseridir. Bu eserinde Rabbi Akiva genel olarak İbrani alfabesinin harflerinin anlamlarını dini ve mistik açıdan incelemiştir.

Eserin 8. Bölüm 1. pasajındaki ifade şudur:

- "Cehennem Prensi günbegün (yani her gün), ‘Bana yemek verin, doyayım' diyor." -


Rabbi Akiva bu kitabında, bu iddianın doğruluğunu kanıtlamak için, Yahudi Kutsal Kitabı'nın Yeşeya kitabı 5. Bölüm 14. ayetine gönderme yapmaktadır. O ayet şöyle der:

-Yeşeya 5: 14 Ölüler diyarı doymak bilmiyor, ağzını ardına kadar açtı; Yeruşalim'in(Kudüs'ün) soyluları, sıradan insanları ve gürültülü bir şekilde eğlenenleri oraya inecek.-

russelın çaydanlığı
Mesajlar: 1
Kayıt: Cmt Ara 31, 2016 11:22 am
Görüş: sdada

Re: Kaf Suresi 30. Ayet ve Kökeni

Mesajgönderen russelın çaydanlığı » Çrş Oca 04, 2017 12:03 am

Mr.tanah kardeşim yazdıklarına katılıyorum ek olarak cehennem hakkında Sümerlilerin inancıyla İslamdaki cehennem tasviri birbirine çok benzer Örneğin Sümerliler de İslami literatürde zebani diye geçen cehennem bekçilerine inanırlar ayrıca bir tablette çoban tanrısı Dumuzi’nin bir gün ölüler diyarına atıldığı, eşi aşk tanrıçası İnanna’nın kendisini kurtarmaya gittiği ancak cehennem bekçilerinin onu içeri almadığı, en son cehennem tanrıçası Ereşkigal izin verince cehennemin 7 kapısının açıldığı yazılı.Burada dikkat çeken bir diğer husus cehennemin 7 kapısının olduğunun yazılı olmasıdır zira İslamda da cehennemin 7 kapısı veya 7 kattan oluştuğu inancı vardır.
Her problemin çözümü çözülmemiş yeni problemler doğurur. (Karl POPPER)

Mr. Tanakh
Mesajlar: 75
Kayıt: Çrş May 04, 2016 11:56 pm
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Re: Kaf Suresi 30. Ayet ve Kökeni

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Çrş Oca 04, 2017 7:42 pm

russelın çaydanlığı yazdı:Mr.tanah kardeşim yazdıklarına katılıyorum ek olarak cehennem hakkında Sümerlilerin inancıyla İslamdaki cehennem tasviri birbirine çok benzer Örneğin Sümerliler de İslami literatürde zebani diye geçen cehennem bekçilerine inanırlar ayrıca bir tablette çoban tanrısı Dumuzi’nin bir gün ölüler diyarına atıldığı, eşi aşk tanrıçası İnanna’nın kendisini kurtarmaya gittiği ancak cehennem bekçilerinin onu içeri almadığı, en son cehennem tanrıçası Ereşkigal izin verince cehennemin 7 kapısının açıldığı yazılı.Burada dikkat çeken bir diğer husus cehennemin 7 kapısının olduğunun yazılı olmasıdır zira İslamda da cehennemin 7 kapısı veya 7 kattan oluştuğu inancı vardır.


O da Yahudilik'ten geçmiştir İslam'a Yahudilik'e de diğer uygarlıklardan.


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir