1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Allah'ın kendini yaratabilmesi

Gönderilme zamanı: Pzt Ağu 01, 2016 10:28 am
gönderen Engse Hohol
Allah evrim aşamalarına uğramadan, bir anda mükemmel bir yapıya ve herşeye gücü yetebilir ve herşeyin gözcülüğünü ve tanıklığını yapabilir hale nasıl erişmiştir? Allah evreni yaratan yaratıcı zeka ise, o zaman Allah, evrenden çok daha karmaşık bir yapıda olması gerekmiyor mu? Evrenimizden çok daha karmaşık ve çok daha donanımlı olan Allah, kendini mükkemmele eriştirmişse, doğal süreçlerde kendiliğinden yaratıcı zeka olabilmişse, Allah'tan çok daha az karmaşık, basit ve çok daha az donanımlı olan evrenimiz, kendiliğinden niye var olabilmesin ki? Evrenimiz o Allah'tan daha az karmaşık yapıda ve daha az karmaşık niteliklerde olduğuna göre, evrenimizin kendiliğinden evrimsel doğal süreçlerle varolması, Allah'ın kendiliğinden mükemmel bir şekilde varolmasından kolaylık ve koşullar bakımından çok daha gerçekci ve olası değil midir? Kendiliginden hiçbirşey olamaz ama Allah olmuşsa, hemde olabilmesi imkansız donanımlara, niteliklere ve yeteneklere sahip olarak! O zaman Allah'tan çok daha az karmaşık ve daha basit bir yapıdaki evrenimiz de aynı süreçlerde kendiliğinden var olabilir demektir .

Evren, allah'tan daha az karmaşık, nitelik ve donanımsal yapıda olduğuna göre, evrenin kendiliğinden evrimsel süreçlerle varolması olanaklıdır. Allah, evren'den daha çok karmaşık, nitelik ve donanımsal yapıda olduğuna göre, allahın kendiliğinden bilinmeyen süreçlerle varolması olanaksızdır. Allah kendiliğinden varolabilseydi adı allah olmazdı. Her tanrı onu vareden insanların lisanlarında adlandırılmıştır (Viracocha, Zeus, Amun, Allah), ve o insanların lisanları ile ayetleri buyurur onlara. Tanrı, tanrıyı kurgulayanlar kadar donanımlı ve başarılıdır veya başarısızdır. Evren kusursuz ve mükemmel bir Tanrı'nın yaratımı olsaydı, bariz kusurlu insanları ve taraflı ortadoğu kültürcülüğü niçin yaratsın
.

Resim

Re: Allah'ın kendini yaratabilmesi

Gönderilme zamanı: Pzt Ağu 01, 2016 3:40 pm
gönderen Tumagü İskicap
Değerli Engse, güzel hazırlanmış bir video var internette;
Kırmızı Hap Bölüm 1

Herkesin izlemesini öneririm. Bigbang öncesi evren hakkında kimsenin ne olduğunu bilmemesi iddia sahibini haklı çıkarmaz demiş kısaca, oradaki Efe Aydal adındaki arkadaş. Tabiki konu Dinler, Tanrılar ve Yaratıcı.

Yaratıcı kavramı, tek tanrı kavramı ve toplumlardan bağımsız olamayan din kavramı... Bu 3 kavram kasıtlı olarak aynıymış gibi gösterilmesi insanları yanıltıyor. Bizim, yaşadığımız evrenimizin nasıl oluştuğunu bilmememiz ve Bigbang ile başladığı düşünülen evrenimizden önce gerçekte ne olduğunu bilmememiz bir yaratıcının varlığına bilimsel kanıt oluşturmaz. Evrenin başlangıcındaki genişleme hızı, biraz daha yavaş genişleseydi içine çökecekti veya biraz daha hızlı genişleseydi evrenin maddesi dağılıp gidecekti önermesinden de tanrı'nın varlığına ulaşmak yine bilimsel kanıt olmaz. Bigbang'in kritik ayarında sebebin ne olduğu ve hassas ayarın içeriği hakkında kimsenin ne olduğunu bilmemesi, "gerçek tanrı bizim allah dediğimiz tanrıdır" iddiasındaki müslümanları haklı çıkarmaz. Kimsenin ne olduğu hakkında fikir sahibi olunmayan hassas ayar olayındaki bilinmezlik durumu, allahın varlığının kanıtıdır sanan muslümanların allahı, bilinmezliğin ardına gizlenen sahte tanrıdır ve her bilinmeyenlerden birşeyler bilindikçe, o allah inancının gerisin geriye doğru kaçmasından ve islama olan inancın zayıflamasından başka çaresi kalmaz.

Re: Allah'ın kendini yaratabilmesi

Gönderilme zamanı: Pzt Ağu 01, 2016 8:35 pm
gönderen Firavun
İlk yaratılış, ne tanrı ne de evren için söz konusu olabilir.

Hiçbir şey olmadığında yaratılış için sebep de yoktur. Bu durumda varlık (tanrı veya enerji) ya hiç olmayacaktı ya da sonsuzdan beri var olmalıdır. Ama biz varlığın var olduğunu biliyoruz, öyleyse hiç yokluk hiçbir zaman olmamıştır.

Evreni oluşturan enerjinin sonsuz bir döngü içinde olmaması için neden yok. Bunun yerine varlık olarak dinlerin iddia ettiği bir yaratıcıyı koymaya da gerek yok.

Re: Allah'ın kendini yaratabilmesi

Gönderilme zamanı: Pzt Ağu 01, 2016 10:02 pm
gönderen ateistdusunce
Ben konuyu sadece allah ile değil tanrı ile odaklamak istiyorum.
VE kusursuzluk nedir sorusu ile başlıyorum.

Re: Allah'ın kendini yaratabilmesi

Gönderilme zamanı: Cum Ağu 05, 2016 1:31 pm
gönderen Tarot
Her şeyden önce Tanrı maddemidir?Madde sonsuzdan beri var olamayacak özelliktedir.Bunu az çok biliyoruz.Maddenin ve maddesel enerjinin var olabilmesi için büyük patlama gibi olaylara ihtiyaç olduğunu biliyoruz.Ve bizler şimdiye kadar hep maddeyi gördük,madedeyi deneyimledik.Madde olmayan bir şeyi deneyimlemedik.Madde olmayan bir şeyi görmedik,dokunmadık,tecrübe etmedik.Madde olmayan bir şeyle karşılaşmadık.Bir Tanrı varsa ve bu Tanrı madde değilse o zaman bu Tanrı nedir?Madde ötesinde olan,madde olmayan bir şey nasıl bir şeydir?Dinler bile onu bir çeşit maddesel algıyla algılamışlardır.Gökteki tahtında oturan insan görünümlü ak sakallı bir kral olarak düşünmüşler Tanrıyı.Maddeden yola çıkan maddesel bir imgelem.Tanrı maddeden önce var idiyse,doğa var olmadan önce var idiyse o zaman doğal süreçlerle ölçemeyiz onu.Maddesel gelişimlerle ve doğadaki gelişim süreçleriyle ölçemeyiz onu.Ve Tanrı evreni yaratmış olmak zorundada değildir.Tanrı yaratmadan evren kendiliğinden ortaya çıkıverdi belkide.Tanrı kendiliğinden oluşan bu evrenin oluşumunu engellemeyip seyretti diyen olursa bunada itiraz etmem. :)