1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

MUHAMMED'İN ADI NEREDEN GELİYOR?

Gönderilme zamanı: Cmt Tem 02, 2016 10:57 am
gönderen NOLAN
Resim
http://odatv.com/alman-bilimciden-islam ... 91200.html
Çok önemli bir söyleşi..Söyleşide altı çizilmesi gereken sözler şöyle;
7.ve 8.yüzyılda islama dair hiçbirşey yok..Bu aralıkta arap yarımadasındaki insanlar monofizit hristiyanlar..Muhammed bir isim değildir,İsa için kullanılan bir sıfattır..Muhammed'e benzer bir karakterin varlığına dair tarihi bir kanıt yoktur..

Re: MUHAMMED'İN ADI NEREDEN GELİYOR?

Gönderilme zamanı: Cmt Tem 02, 2016 12:35 pm
gönderen NOLAN
Ek olarak..

Muhammed ve Abdullah isimlerinin aslında birer sıfat oldukları,İslam'ın Süryani Hristiyanların görüşleri baz alınarak yaratıldığı,İslam'ın ortaya çıkmasının 9.ve 10.yüzyıllarda olduğu,ilk Kuran'ın 870 yılından kalma olduğu gibi bilgilere alttaki yazıdan ulaşabilirsiniz;
http://turan-dursun.blogspot.com.tr/201 ... en_05.html

Re: MUHAMMED'İN ADI NEREDEN GELİYOR?

Gönderilme zamanı: Cmt Tem 02, 2016 1:44 pm
gönderen Engse Hohol
Vahdet birlik, ehad teklik, Muvahhid tevhid eden vezinlerindeki gibi Muhammed adı da Arapçada müfa'alün vezninden Hamd eden, Öven kişi anlamına gelir. Övülen, hamd edilen kişi demek değildir. Bazıları öyle diyor ya hani; incil'de geçen Paraklit, Muhammed olduğu mucizesi gereği... ama öyle olsaydı sözcük başına elif harfi gelirdi övülen olunca.

Re: MUHAMMED'İN ADI NEREDEN GELİYOR?

Gönderilme zamanı: Cmt Tem 02, 2016 4:37 pm
gönderen NOLAN
Engse Hohol yazdı:Vahdet birlik, ehad teklik, Muvahhid tevhid eden vezinlerindeki gibi Muhammed adı da Arapçada müfa'alün vezninden Hamd eden, Öven kişi anlamına gelir. Övülen, hamd edilen kişi demek değildir. Bazıları öyle diyor ya hani; incil'de geçen Paraklit, Muhammed olduğu mucizesi gereği... ama öyle olsaydı sözcük başına elif harfi gelirdi övülen olunca.

Sn.engse Hohol..Dediğinizi anladım..Peki hamd eden değil de,hamd edenler manasına gelir mi?
Eğer gelirse daha açıklayıcı olur..Şöyle ki..

Bu ''Muhammed'' ifadesini hristiyanlar kullanmışlar ve hristiyanların ''hallelujah'' diye bir söylemlerinin ''hamd etmek'' veya ''şükür etmek'' manasına geldiğini biliyoruz..
Monoteist Süryani Hristiyanlar,kendileri gibi düşünmeyen hristiyanların kullandığı hallelujah ifadesini muhammed olarak kullanmışlar gibi ya da Roma,süryanilerin muhammed ifadesini hallelujah olarak kullanmış gibi..

Hallelujah,hamdülillah veya elhamdülillah ifadesine ne kadar da benziyor;değil mi?

İki ifade de ''Allah'a şükürler olsun'' manasına geliyor..

Muhammed kelimesinin hamd kelimesi ile ilgili bağı,Muhammed kelimesinin Hristiyanlıkla bağını kanıtlıyor..

Süryani Hristiyanlar kendilerini ''hamd edenler'' anlamına gelen Muhammed ifadesi ile tanıtmak istemiş olabilirler..Sikkelere bu yüzden Mhmt ifadesini yerleştirmiş olabilirler..
Peki,kim bu hamd edenler,yani şükredenler?
Erol Sever ''asketler'' diyor bu hristiyanlara..Bu insanlara cuk oturan bir söylem bu..Çünkü Dünya'ya sırtını dönmüş bu insanlar..Yani hamd edip,şükredip hiçbir şey yapmıyorlar..

Toparlayalım..Söyleşide yazdığı gibi Muhammed İsa'nın bir sıfatı değil de,İsa'ya şükreden Süryani asketik hristiyanların kendilerini ifade etmek için kullandıkları bir söylemdir..Evet,bu daha doğru oldu..

Hiçbir şey yapmayan adamlar niye sikke bastırsın denilebilir :D
Yalnız bu insanların hepsi öyle değiller..Bunların da farklı farklı görüşte olanları var..Dünya hayatı ile ilgilenenler de,ilgilenmeyenler de var..

Re: MUHAMMED'İN ADI NEREDEN GELİYOR?

Gönderilme zamanı: Cmt Tem 02, 2016 7:32 pm
gönderen Engse Hohol
Değerli Nolan, hamd sözcüğünün çoğulu hamidune şeklinde geliyor ama isa'ya şükreden hristiyanların muhammed ünvanıyla anıldıkları hakkında bilgim yok malesef.

Re: MUHAMMED'İN ADI NEREDEN GELİYOR?

Gönderilme zamanı: Pzr Tem 03, 2016 2:59 pm
gönderen NOLAN
Engse Hohol yazdı:Değerli Nolan, hamd sözcüğünün çoğulu hamidune şeklinde geliyor ama isa'ya şükreden hristiyanların muhammed ünvanıyla anıldıkları hakkında bilgim yok malesef.

Konuda yazıyor sn.Engse Hohol :)
Off Topic
Ohlig: En önce sikkelerde MHMT kısaltmasının Doğu Mezopotamya’da 660 yılında ortaya çıktığı, bu kavramın batıya doğru yol aldığı ve batıda, ortasında MHMT, kenarlarında ise Arap yazısıyla Muhammed yazılı iki dilli sikkelerin basıldığı kanıtlanabilir. Bu sikkelerde Hıristiyan ikonografisi yer almaktadır: Örneğin, haç işaretine tekrar tekrar rastlanmaktadır, Muhammed ise açıkça, tıpkı Katoliklerin ayinlerinde atılan kutsal "övgüler olsun, gelene…" nidası gibi İsa’nın bir sıfatı -adı- olarak anlaşılmıştır.
Muhammed "övülmüş olan, övülen ya da övülesi olan" anlamına gelir. Kaya Kilisesi'ndeki yazıtların metninde de Muhammed, Mesih'le, İsa'yla, Meryem'in oğlu ve Tanrı'nın kölesiyle ilişkilendirilmiştir. Şamlı Johannes de, kendi bakış açısına göre sapkın olan bu ifadeye karşı yürüttüğü polemikte bu sözcüğü aynı anlamda kullanmıştır.

Muhammed ifadesini Hristiyanlar kullanıyorlar..İşte bu Hristiyanlar kimler?
İfadenin ne anlama geldiği önemli..Ohlig ÖVÜLMÜŞ OLAN veya ÖVÜLEN demiş..Siz buna itiraz ettiniz ve ÖVEN KİŞİ anlamına gelir dediniz..Bende ÖVEN KİŞİLER manasına gelir mi diye size sordum..ÖVEN KİŞİ veya ÖVEN KİŞİLER manası bana daha mantıklı geldi..Çünkü sikke üstünde Hristiyan arapların kendilerini böyle ifade etmeleri daha doğru sanki..Sikkelere Muhammed yazarak,kendilerini hem Hristiyan olarak,hem de İsa'yı öven kişi veya kişiler olarak tanıtmak istemişler gibi..Sikkelerde zaten insanları tanıtmak amacı taşımıyor mu?

Bu sikkeyi bastıran tek bir kişi olabilir..İsa'yı övdüğünü veya İsa'ya hamd ettiğini veya İsa'ya şükür ettiğini belirtmek isteyen süryani asketik bir Hristiyan kral..İsa'nın çift doğası olmadığını söyleyen,İsa'nın sadece tanrı olduğunu kabul eden bir arap kral..