Arapça aLLah adı yazısı ve kökü

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: Arapça aLLah adı yazısı ve kökü

Mesajgönderen NOLAN » Prş May 19, 2016 9:30 pm

İngilizce bilen birisi,şu linklerde yazanları kısaca çevirip bu konuya aktarabilir mi?
http://firmanelohim.org/foundations/Art ... TIANS.html
http://firmanelohim.org/foundations/Art ... Bible.html
Bir de çıkan sitenin sağında ''who is this allah?'' diye bir kitap reklamı var..Bu kitap hakkında bilgi edinebilir mi?İçeriği nedir,bu kitap hakkında yapılan yorumlar nelerdir gibi..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzt May 30, 2016 2:39 pm

An Amazing Discovery –‘Allah’ is Absent! öncesi kısmı translate google destekli çevirmeye çalıştım değerli Nolan. Beğenirsen devam edebilirim zaman buldukça.

Allah adı Arabistan'da İslam öncesi Hıristiyanları tarafından kullanıldığı varsayılmıştır. Bu fikir Philip K. Hitti tarafından, onun 1937'deki Arapların Tarihi'ni belirttiği kitabında yazıyor.

Hitti'nin yazıları (Hitti’s writes); "Allah (allah, el-ilah, tanrı), yalnızca Mekke'nin asıl - esas ilahı idi. Antik bir addır bu. İki Güney Arapça yazıtı bulundu, birisi al-'Ula'da diğeri Sabaean'da. MÖ beşinci yüzyılın Lihyanite (Lihyan) yazıtlarında HLH formunda bolca rastlanıldı. Belliki Suriye'de böyle tanrı vardı. Arabistan bu tanrının ilk ibadet merkezi oldu. İslamın beş asır öncesinde Safa yazıtlarında (Safa inscriptions) Hallah olarak adı geçiyor ve ayrıca ön-islam altıncı yüzyıla atfedilen Hıristiyan Arapça yazıtlar bulundu Suriye Ürdün sınırı Ümmü el Jimal'de. Muhammed'in babasının adı, Abd-Allah (Abdullah köle veya Allah'ın kulu)."
(Arapların Tarihi, s. 96-101) - (History Of The Arabs, p. 96-101)

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzt May 30, 2016 5:22 pm

Engse Hohol yazdı:An Amazing Discovery –‘Allah’ is Absent! öncesi kısmı translate google destekli çevirmeye çalıştım değerli Nolan. Beğenirsen devam edebilirim zaman buldukça.

Allah adı Arabistan'da İslam öncesi Hıristiyanları tarafından kullanıldığı varsayılmıştır. Bu fikir Philip K. Hitti tarafından, onun 1937'deki Arapların Tarihi'ni belirttiği kitabında yazıyor.

Hitti'nin yazıları (Hitti’s writes); "Allah (allah, el-ilah, tanrı), yalnızca Mekke'nin asıl - esas ilahı idi. Antik bir addır bu. İki Güney Arapça yazıtı bulundu, birisi al-'Ula'da diğeri Sabaean'da. MÖ beşinci yüzyılın Lihyanite (Lihyan) yazıtlarında HLH formunda bolca rastlanıldı. Belliki Suriye'de böyle tanrı vardı. Arabistan bu tanrının ilk ibadet merkezi oldu. İslamın beş asır öncesinde Safa yazıtlarında (Safa inscriptions) Hallah olarak adı geçiyor ve ayrıca ön-islam altıncı yüzyıla atfedilen Hıristiyan Arapça yazıtlar bulundu Suriye Ürdün sınırı Ümmü el Jimal'de. Muhammed'in babasının adı, Abd-Allah (Abdullah köle veya Allah'ın kulu)."
(Arapların Tarihi, s. 96-101) - (History Of The Arabs, p. 96-101)

Hitti'nin kitabını yeni aldım ve Allah ile ilgili bölümleri okudum sn.Engse Hohol..
Nette çeviri olayı çok kötü..Metinleri çeviremiyorlar..O yüzden bu siteden yardım istedim..
Yazının diğer kısımlarında genel olarak ne söyleniyor acaba?
Komple yazıyı çevirmenize gerek yok..İki yazının özünde ne deniyor?
Bunu öğrenmek istiyorum..
Şunu mu demek istiyorlar?
''İslam dininin tanrısı Allah,hristiyanların baba tanrısıdır''
Bu cümleye benzer şeyler var mı acaba?

Teşekkürler bu arada..

Yakında,bu ''Allah'' ile ilgili bu konuya birşeyler yazacağım..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cum Haz 03, 2016 5:21 pm

Engse üstat,şu linke de bir baksan ve kısaca ne anlatılıyor,bir söylesen çok makbule geçer..
http://doormann.tripod.com/the0.htm
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol

Mesajgönderen Engse Hohol » Cum Haz 03, 2016 7:33 pm

Hinduizm'de tanrı üçlemesini oluşturan 3 tanrı biçimi ile allahın üç kızını eşleştirmişler değerli Nolan. Başlangıçtan şuraya "In the Book Genesis 12:12 of the Hebrew Bible Abram said himself, that Sarah has beauty" kadar çevirdim, tabi gene translate google destekli. Yarın cumartesi vaktim olacaktır. Tanrılar dilerse devam ederim inşallah.
-
Tanrının 1nc biçimi/yüzü yaratıcı Brahma.
Tanrının 2nc biçimi/yüzü Koruyucu Vişnu .
Tanrının 3nc biçimi/yüzü Yokedici Şiva. Kötülüğün de Yokedicisi olduğundan Trimurti (Hint Teslisi) içerisinde sevilesidir.

Hindu tasvirlerinde tanrı cinsiyetleri, hem erkek yönüyle hem kadın yönüyle 3 tanrı'da da bulunabilir.
Shiva yokedici ve aynı zamanda bereket tanrısı dır.
Shiva'nın sembolü Lingam veya Phallus dur.
Shiva'nın sembolik anlamı İbranice Genesis'de değişerek korunmuştur.
Yaşam ağacı ve bereketin sembolü Lingam şöyle değişti;
Chavvah
khav-KYŞ
EVA
HAVVA
Yaşam verici
Shiva = SCHI-WAH.

Üç kadın cinsiyetli tanrı yönlerinin de birçok adları vardır ve erkek tanrılar ile bağlantılı olarak bahsedilir bunlardan. Bu kadın yönlerinden bazıları şunlardır.
Parvati, Sarasvati, Kali.
Joshua 24:2 de Babaları Abram'ın kızları/karısı Sarah.
Prenses metres Kraliçe. Sara-svati, Euphrat'ın (Fırat'ın) doğusunda yaşamış.
Genesis 12:12 de Abram dediki; Sarah'ın güzelliği vardır...

Avram Mısır 'da.

12:10 Ülkedeki şiddetli kıtlık yüzünden Avram geçici bir süre için Mısıra gitti.
12:11 Mısıra yaklaştıklarında karısı Sarah'a, Güzel bir kadın olduğunu biliyorum dedi,
12:12 Olur ki Mısırlılar seni görüp, Bu onun karısı diyerek beni öldürür, seni sağ bırakırlar.
12:13 Lütfen, Onun kızkardeşiyim de ki, senin hatırın için bana iyi davransınlar, canıma dokunmasınlar.
12:14 Avram Mısıra girince, Mısırlılar karısı Sarah'ın çok güzel olduğunu farkettiler.
12:15 Kadını gören firavunun adamları, güzelliğini firavuna övdüler. Kadın saraya alındı.

Genç tanrıça = Yaşam benim / Ben hayatım.
Tanrıça = Ben anneyim ve kızıyım.
Bilge tanrıça = Cahil değilim, bilgiliyim.

Allah'ın üç kızı

Al Lat - The goddess - Tanrıça
Al Uzza - The mother - Anne
Menat - (شيبة) Shaybah - Bilgelik

İslam öncesi Araplarında Mekke tanrıçası Al Lat, Al Uzza ve Menat veya Manat biliniyorlardı. Muhammed öncesinde inşa edilen Kabe'nin köşeleri, Doğu-Güney Doğu'ya yönlendirilen özel bir nesne, özel açılarda hizaya sokulmuştur, hizalanmıştır. Tanrıça Al Uzza, sabah yıldızı olarak Venüs gezegeniyle bağlantılıdır. Bu özel nesne sembolünün astrolojik bağlamı, Venüs ve Ay'ın tam dolu halleri, dolunay güzelliklerine nispet, duyarlılık ve sıcaklık (hassaslık ve ısı), doğu ufkunun yukarısında, doğu ufkun üzerinde, bu bağlamda yerleştirilmesidir.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Haz 04, 2016 10:16 am

Teşekkürler Engse üstat..Yazıdaki şu paragrafı önemsiyorum..Yalnızca o paragrafı çevirseniz yeterli..
From this preislamic ile başlıyor,by the Babyloninas ile bitiyor..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Haz 04, 2016 10:17 am

Bu arada Hindistan tanrılarının çift cinsiyetli algılanması önemli bir bilgi..Allah'ta böyle olabilir belki..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt Haz 04, 2016 10:34 am

Biraz önce çevirdiğim metin, dediğin satırdan başlıyor değerli Nolan ve anlaşılması için sitede olmayan ay'ın evrelerini en alta ben ekledim.
-
İslam öncesi Arabistan'da varolan Tanrıçalar hakkında raporlar.
Salamis Piskoposu Epiphanius M.S. 4nc yüzyılda yazdı.
Nebatiler bakire Tanrıça Chaabou'ya tapınırdı. Tanrıça Chaabou bakire idi ancak Dusa'yı doğurmuştur. Epiphanius, tanrıça Al Lat'ın sembolü olan dikdörtgen taş'ın kabu adında olduğunu işitmiştir. Arap bir yazar Epiphanius'a söylemiş ki, dört tarafında dolanarak bir Taş'a Al Lat olarak ibadet ediyorlar. Nebati yazıtlarında Al Lat, Tanrıların Anası olarak adlandırılmıştır.

Epiphanius dedi; Erkek tanrı Dusares (DHU Saar - Yunanlılar ona Dionisos derler), bakire Chaabou'nun yavrusudur, çocuğudur. Al Lat tanrıçasının sıfatı da Tanrıların Annesi'dir. Babil'de Tanrıların Büyük Annesi Ælet ilaµni - Tanrıların kraliçesi idi ve onun sıfatı da Ana Tanrıça idi. Epiphanius belirtmiştir ki, Tanrıça Chaabou, hem Core veya Kore diye anılmıştır - bilinmiştir, hem de Babilliler tarafından İştar diye anılmıştır, kuzey Samileri tarafından Ashtar diye anılmıştır.

(Erkek) ay tanrısı Hub-Al için Lover, Aşık = Wadd da denilirdi.
Al-ilat veya Al-Lat (tanrıça) Al-lah'ın kızı olarak görselleştirilmiştir, Mekke'de Kabe'nin efendi Tanrı'sı olarak.
Venüs (el Uzza) Ay hilalinde yükselir, artar. İslamın bir sembolü olarak doğu'da halen muhafaza edilir.

Tanrıça El Uzza sabah yıldızı olarak Venüs gezegeniyle ilişkilendirilmiştir. Bu astrolojik sembol olgusu, Venüs'ün ve Ay'ın dolunayda onların güzellik nitelikleridir, duyarlılık ve sıcaklıklarının. Doğu ufkunun üzerine bu olgusal ilişki yerleştirilmiştir. El Haram bir kadının kutsal yeridir. 12nc astroloji evinde ve sembollerinde, aşk (Lover - Wadd) yüzünden bu yere inzivaya çekilmiş bir kadın'ın yeri (Arap. "Haram") El Haram, kutsal bir yerdir. İbranice Beth-ha-Ram anlamında bir bölgedir veya Ürdün'ün doğusunda bir evdir. Bu kutsal yerde ibadet şimdiye kadar işlenir. Ay dünya etrafında bir yılda 12 kez dolanır ve 12 takvim ayını oluşturur. İslami ay takviminde ay'ın 12nc evresi bitiminde ay, güneşe üçgensel cephe oluşturması tam olarak 10 gündür, İslami Yeni-Ay oluşumunun ardından. (Ay esaslı hicri takvim, Güneş esaslı miladi takvimden 10 gün kısadır.)

Sırasıyla Ay'ın evreleri.
Resim
Yeni ay
Ay'ın aydınlık olmayan tarafı Dünya'ya dönüktür. Ay, Dünya'dan açıkça görülemez. Fakat Güneş tutulması süresince görülebilir.
Hilal
Ay Güneş'in doğusunda kalmaktadır. Ay - Yer - Güneş arasındaki açı 90°den küçüktür. Hilal evresinin gözlem süresi kısadır. Çünkü Güneş battıktan sonra batı ufkuna yakın gözlenir.
İlk dördün
Ay'ın yeni ay evresinden bir hafta sonra yarım daire biçiminde göründüğü evre; Güneş'e göre açısal uzaklığı 90° olduğu andaki görünüşüdür.
Şişkin ay
İlk dördün safhasından sonra Ay'ın uzanım açısının 90° ile 180° arasında olduğu zamanlar oluşan evre şişkin evre olarak bilinir.
Dolunay
Ay'ın tam bir daire olarak dolgun, parlak görüldüğü evredir.
Son dördün
Ay'ın Dünya'dan sol yarısının aydınlık gözüktüğü evredir.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Haz 04, 2016 12:24 pm

Teşekkürler sn.Engse..
Bendeki bilgileri teyit eden bilgiler bunlar..Farklı birşey dememişler..Tabi konuyu okuyanlar açısından,önemli ve yeni bilgiler bunlar..Herkesin bildiği şeyler değil bu bilgiler..
Özellikle çevirdiğiniz ilk iki paragraf önemli..Nebatilerin(arap bu insanlar..!) Chaabu(yani Kabe) dedikleri tanrıça,İslam'ın Allah'ına denk geliyor..El Haram'ın bir kadınla alakalı söylem oluşu da bu bilgiyi destekler nitelikte..
Allah'ın 3 kızı varmış,lat-menat-uzza imiş lafları boş laflar..Bunlar müslümanların yalanları..
Ayrıca hintlilerle bağlantı kurulması da saçma..Eve,Havva,Şiva filan..Bu konuda bir şeyler yazacağım zaten..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Haz 04, 2016 4:08 pm

Engse Hohol , NOLAN ,

Çok güzel bilgiler için teşekkürler.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer