Arapça aLLah adı yazısı ve kökü

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: Arapça aLLah adı yazısı ve kökü

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 08, 2016 11:44 am

Sn.Engse;mısır tanrıları hakkında pek bilgim yok ama LAH isminde bir ay tanrısı (veya tanrıçası) okumuştum bir yerde..Böyle birşey de var..Bunu da belirtmek lazım..Yalnız Mısır'ın veya Hindistan'ın İslam'ın oluşumunda bir etkisinin olduğunu hiç düşünmüyorum..Çünkü ortadoğu,insanlığın yaratıldığı,mitolojinin yaratıldığı yerdir..Ortadoğudaki kültür,Dünya'nın hiçbir yerinde yoktur,olamaz da..Bu kadar zenginliğin içinde olan arapların,kendilerine yabancı/uzak olan diyarların mitlerini sahiplenmeleri beklenemez..Zaten bu insanların yapısı buna terstir..

İslam neye dayanıyor o zaman?
İslam,öncelikle hristiyanlığa,sonra yahudiliğe,sonra da babile dayanmaktadır..
Doğada ahlak yoktur..

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzr May 08, 2016 12:37 pm

NOLAN yazdı:
Mr. Tanakh yazdı:Benim hatırladığım nebati inanışında var Lat.

Hayır,yok öyle birşey..Nebatilerde,öncesinde Fenikeliler ve aramilerde LAT isminde bir tanrı veya tanrıça YOK..!

Hayır bilip bilmeden mi salııyorsun anlamadım ki: http://nabataea.net/gods.html

Al bak Panteon'da ne var?

The goddess Allat
Allat was known as the goddess of spring and fertility. Under Hellenization Allat was later identified with the Greek/Roman goddess Athena/Minerva, and sometimes with Aphrodite or Urania/Venus Caelestis.
Inscriptions mentioning Allat range from Hegra in Saudi Arabia to the Hauran in Syria. They include terms of reverence and adoration lasting until the Islamic period. Even at the founding of Islam, an image of Allat, along with one of Al-'Uzza, were to be found at Mecca. Some historians claim that respect, if not approval, of this ancient goddess was shown by Mohammed himself, and by other early followers of the Muslim prophet.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 08, 2016 3:04 pm

Mr. Tanakh yazdı:Hayır bilip bilmeden mi salııyorsun anlamadım ki

:)
LAT ve ALLAT aynı kelime mi?
Ben LAT diye bir tanrı(ça) yok dedim..Sen evet var deyip ALLAT isimli tanrıçayla ilgili bir link koydun önüme..

Nebatiler araptır ve taptıkları tanrıçanın adı ALLAT veya ALİLAT'tır..Herodot'un m.ö.5.yüzyılda söylediği tanrıça da budur..Bu tanrıçayı sahiplenenler ve Meryem tapınımına çevirenler hristiyanlardır..Meryem'i,yani ALLAT'ı da ALLAH'a çevirip tapınmaya devam edenler müslümanlardır..
Doğada ahlak yoktur..

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzr May 08, 2016 10:31 pm

NOLAN yazdı:
Mr. Tanakh yazdı:Hayır bilip bilmeden mi salııyorsun anlamadım ki

:)
LAT ve ALLAT aynı kelime mi?
Ben LAT diye bir tanrı(ça) yok dedim..Sen evet var deyip ALLAT isimli tanrıçayla ilgili bir link koydun önüme..

Nebatiler araptır ve taptıkları tanrıçanın adı ALLAT veya ALİLAT'tır..Herodot'un m.ö.5.yüzyılda söylediği tanrıça da budur..Bu tanrıçayı sahiplenenler ve Meryem tapınımına çevirenler hristiyanlardır..Meryem'i,yani ALLAT'ı da ALLAH'a çevirip tapınmaya devam edenler müslümanlardır..

''G. Ryckmans'a göre tanrıça el-Lât, Semûd, Safaî ve Lihyanî kavimlerine ait kitabelerde adı geçen tanrıça İlât ile aynıdır. el-Lât'ın ismi Palmir ve Nabat kitabelerinde de geçmektedir. Güney Arabistan'da rastlanan ve el-Lât'a gönderme yapan kişi isimleri güney Arabistan'da da el-Lât'a tapıldığına dair kanıt olabilir.''

ateistdusunce
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen ateistdusunce » Pzt May 09, 2016 12:03 pm

Neden el-lat ile ıslam kaynakları hariç bir kayıtlı bilgi yok? Varsa paylaşabilirmisiniz.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 251 kere
Alınan Teşekkür: 216 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt May 09, 2016 6:10 pm

Linkler yardımcı olacaktır diye umuyorum,

El-Lât (I)

El-Lât (II)

Manāt (genel bir bakış için)
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzt May 09, 2016 6:19 pm

Mr. Tanakh yazdı:''G. Ryckmans'a göre tanrıça el-Lât, Semûd, Safaî ve Lihyanî kavimlerine ait kitabelerde adı geçen tanrıça İlât ile aynıdır. el-Lât'ın ismi Palmir ve Nabat kitabelerinde de geçmektedir. Güney Arabistan'da rastlanan ve el-Lât'a gönderme yapan kişi isimleri güney Arabistan'da da el-Lât'a tapıldığına dair kanıt olabilir.''

ateistdusunce yazdı:Neden el-lat ile ıslam kaynakları hariç bir kayıtlı bilgi yok? Varsa paylaşabilirmisiniz.

Biraz toparlamaya çalışacağım..
M.ö.5.yüzyılda Herodot,arapların Orotalt ve Alilat isminde sadece iki tanrıya taptığını yazar..
Bu veriyi baz alırsak,öncelikle arapların yüzlerce tanrıya taptığı söylemi çöpe gider..Çünkü tanrı sayısı zamanla artan,kısa zamanda inanılmaz rakamlara ulaşan birşey değildir..M.ö.5.yüzyılda iki tanrıya tapan arapların,M.S.7.yüzyılda iki ya da bir tanrıya tapmaları gayet doğaldır..Araştırmacı Erol Sever,M.s.7.yüzyılda arapların hristiyanlaştığını ve Kabe'nin de bir kilise olarak varlığını devam ettirdiğini söyler..Herodot gibi bu kişi de asla es geçilmeyecek bir kişidir..Yazdığı Kabe kitabı ödül bile almıştır..
Şimdi bu adam diyor ki,LAT,MENAT ve UZZA,Meryem'e tapan arapların Meryem'e koydukları farklı adlardır..Yani bu isim,Meryem'e tekabül eder diyor..
Burası böyle kalsın..Şimdi şu LAT ismine bir bakalım..Ben İslam öncesinde bu isimde bir tanrıça yok dedim ama notlarıma baktığımda bir yerde LAT ismi ile karşılaştım..Bu aslında önemli değil..İsimler,mitoloji de önemli değildir aslında..Önemli olan ismin neye tekabül ettiğidir.Herodot'un ALİLAT dediği tanrıça,m.s.7.yüzyılda ELLAT,ALLAT,ALİLAT,ALLATU,ALİLAH,ALLAH,LAT,ALİLAHT gibi anlaşılmış ve varlığını korumaya devam etmiştir..Bunlardan en doğrusu,sanırım ALLAT..Çünkü farklı farklı yerlerde gördüm bu ismi..Haliyle benim ''Allat,Allah haline dönüşmüştür'' iddiam doğru gibi..
Bu LAT'ın veya ALLAT'ın bir diğer ismi KAABU'dur..Yani bildiğimiz Kabe..Şu anda Kabe etrafında dönen insanlar,aslında Sümer'den beri devam eden bir mitolojik figürün tapınağının etrafında dönüyorlar..Sümer'deki bu tanrıça kim?İNANNA..Bu isim,binlerce yıl boyunca varlığını sürdürmüştür..Astarte,Aşere,İştar,Anat,Alilat gibi farklı isimler almış ve ortadoğuda yaşamaya devam etmiştir..
Müslümanlar,hristiyanların Meryem'ini,yani Allat'ını sahiplenmişler ve ortadoğuda tapımı hiç bitmeyen bu tanrıçayı yaşatmaya devam etmişlerdir..
LAT,KAABU,MERYEM aynı şeydir..
Bu tanrıçadan doğan İsa,Dionysos'tur,Duşara'dır,Adonis'tir..
Bizim Muhammed'de Lat'ın oğludur..Yani İsa'nın ta kendisi..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzt May 09, 2016 8:25 pm

Şunu da söylemek lazım..

Sen.Engse Hohol'un yaptığı şeyi,geçmişte Basralılar yapmıştır..Yani bu açıklama yeni değil..Allah'ın LAH'tan geldiğini,tıpkı sn.Engse Hohol gibi açıklamışlardır..
Basralıların bu açıklaması sadece bir iddiadır..Tıpkı Kufelilerin ve diğerlerinin iddiaları gibi..

Turan Dursun'un ALLAH kitabına bakabilirsiniz..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr May 15, 2016 6:30 pm

Arapça'nın sözcük sonlarındaki te sesini veren 3 farklı tamgayı açıklamaya çalışayım;
Arapçada 3 tane te tamgası var. (Yuvarlak te hakkında video).
açık te (ت) bildiğimiz arap alfabesindeki te (ت),
kapalı te (ة) el-lat'ın son tamgasındaki te (ة),
yuvarlak te (ه) el-lah'ın son tamgasındaki te (ه)'dir aslında ama he okunur,
çünkü durak esnasında yuvarlak te (ه) tamgası, cezimli he olarak okunur.
karışıklık ve bulanıklık aslında burada geliyor.

Yuvarlak te (ه) tamgalı bir sözcük, okuma sırasında üzerinde durulurken
örneğin üsveh (اسوه) okunuyor ama aynı sözcük,
tümcede üzerinden geçilip gidilirken üsvetün (اسوة) okunuyor.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 15, 2016 7:43 pm

Engse Hohol yazdı:Arapça'nın sözcük sonlarındaki te sesini veren 3 farklı tamgayı açıklamaya çalışayım;
Arapçada 3 tane te tamgası var. (Yuvarlak te hakkında video).
açık te (ت) bildiğimiz arap alfabesindeki te (ت),
kapalı te (ة) el-lat'ın son tamgasındaki te (ة),
yuvarlak te (ه) el-lah'ın son tamgasındaki te (ه)'dir aslında ama he okunur,
çünkü durak esnasında yuvarlak te (ه) tamgası, cezimli he olarak okunur.
karışıklık ve bulanıklık aslında burada geliyor.

Yuvarlak te (ه) tamgalı bir sözcük, okuma sırasında üzerinde durulurken
örneğin üsveh (اسوه) okunuyor ama aynı sözcük,
tümcede üzerinden geçilip gidilirken üsvetün (اسوة) okunuyor.

Bu ne anlama geliyor sn.Engse Hohol?
Bunu da ben açıklayayım.. :)

Allah kelimesi,aslında Ellah'tır..Baştaki eliftir,ayn değil..Hocalar,e ile a'yı karıştırarak söyleyin diye telkin ederler.. :)

Ellah ise,dediğiniz gibi aslında Ellat'tır..
Yani..
Allah=Ellah=Ellat
Peki,bu Ellat nedir?
Bu bir tanrıçadır..Kabe'nin hristiyanlarca ele geçirilmesinden önce,bu tapınakta Ellat için tapınılıyordu..Hem de çırılçıplak bir şekilde..
Bu tüm ortadoğuda normal karşılanan,hatta diğer bölgelerde de uygulanan bir bereket ritüelidir..

İslam'ı yaratanlar,Kabe'yi ele geçirip,Kabe'de tapınılan Meryem'i,eski hali Ellat olarak lanse etmişlerdir..
Doğada ahlak yoktur..

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir