1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kıble'ye yönelmek sadece düz bir dünyada mümkün olur

Gönderilme zamanı: Cum Nis 15, 2016 12:19 pm
gönderen cernomirdin
Arabistandaki bazı Selefi alimler dünya düzdür demektedirler.Zira dünya yuvarlak olsaydı kıble geçersiz olurdu demektedirler.Galiba haklılar.Yuvarlak bir dünyada yüzünü kabeye değil uzay boşluğuna çevirmiş olursun.Newyork'ta yaşayan biri ne yana dönerse dönsün Kabe'ye değil uzay boşluğuna yüzünü dönmüş olacaktır.Ne yana dönerse dönsün Kabeyi teyet geçmiş olacaktır.Onun için dünya yuvarlaktır demeyi kafirlik sayan Selefi alimler bile vardır.Ve Kuran dünyanın neresinde olursanız olun yüzünüzü Kabe'ye çevirin dediğine göre;demekki dünya düzdür demektedirler.Gerçektende Kuran dünyanın her neresinde olursanız olun yüzünüzü Kabe'ye çevirin demektedir.Dünyanın her yerinden yüzünü kabeye döndürebilmenin mümkün olduğunu sanmaktadır.Yani dünyanın düz olduğunu sanmaktadır.
Gerçekten de yüzünü göğe çevirip arandığını görmekteyiz. Seni, razı olacağın bir kıbleye yönelteceğiz. Hadi, yüzünü Mescid-i Harâm'a çevir. Sizler de her nerede bulunursanız bulunun, yüzlerinizi o tarafa döndürün...(Bakara 144-Kuran)
http://www.kuranmeali.org/2/bakara_suresi/144.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx
Yuvarlak bir dünyada kıble mümkünmüdür sorusu üzerinde durulmaya değer bir sorudur.Yuvarlak bir dünyada her yerden yüzünü kabeye çevirebilmek mümkünmüdür?Selefi alimler bunun mümkün olmadığına karar verdiler ve o halde dünya yuvarlak olmamalıdır sonucuna vardılar.Üzerinde düşünmeye değer bir konu. :)

Re: Kıble'ye yönelmek sadece düz bir dünyada mümkün olur

Gönderilme zamanı: Pzt Nis 18, 2016 12:04 pm
gönderen Kurnaz
Dünya'nın yuvarlak olmadığı konusunda haklılar. Çünkü geoit şeklindedir.

Re: Kıble'ye yönelmek sadece düz bir dünyada mümkün olur

Gönderilme zamanı: Pzt Nis 18, 2016 12:15 pm
gönderen Alper ÇADIROĞLU
MÖ 400 civarı ilk söyleyen dünya yuvarlak diye... yeri yayıp dümdüz yapana... kuranda daha çok düz... hz.muhammed döneminde düz diye biliniyordu büyük ihtimal. incilde tevratta bahsetmiyor herhalde...

Re: Kıble'ye yönelmek sadece düz bir dünyada mümkün olur

Gönderilme zamanı: Cum May 13, 2016 9:37 pm
gönderen Engse Hohol
Dünyanın yuvarlaklığını ve döndüğünü islama sonradan yamadılar. İlk zamanlar dünyanın döndüğünü kim söylerse kafir olur, dünyanın döndüğüne inananlar kafir olur fetvası verilirdi islamda. Yakın zamanda buna benzer fetva gene verildi ama birkaç gün sonra o fetvadan dönüldü mecburen. Taşduvar kabe putunun çevresinde dönerek ibadet edip, şeytan direklerini taşlayan müminler, otaboka, çayır çimene put derler. islam dini putperestliğin zirvesidir. Sünneti seniye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban vs katınca görülür ki, tarihin en yoğun materyalist dini islamdır.

Resim

Re: Kıble'ye yönelmek sadece düz bir dünyada mümkün olur

Gönderilme zamanı: Cum May 13, 2016 9:50 pm
gönderen Cryst
Valla açıkcası üzerine pusula yerleştirilip kıbleyi (güney doğu) gösteren seccadeye bile inanan topluma bu konuyu anlatmak biraz ağır bence. Bir kaç kişiye İzmir'de doğru gösteren bir seccadenin Van'da, hangi dağı taşı gösterdiğini anlatmaya çalıştım başaramadım. Halbuki satan adamlar satış telefonu yerine Almanya'yı bile yazmışlardı. İcadın güzelliğine bakar mısınız, Almanya'da da, Türkiye'nin en batısından doğusuna kadar tek bir pusula ile her seferinde kıbleyi buluyorlar. Gelde sen buna inanan adama dünyanın yuvarlaklığından dolayı yüzünü kıbleye dönemeyeceğini anlat :)

Re: Kıble'ye yönelmek sadece düz bir dünyada mümkün olur

Gönderilme zamanı: Cum May 13, 2016 10:07 pm
gönderen Malta eriği
din teknolojisinde iyi para var. sadece kıble bulan seccade değil, namaz vakti vs uygulamaları da çok kullanıyorlar.

Re: Kıble'ye yönelmek sadece düz bir dünyada mümkün olur

Gönderilme zamanı: Cmt May 14, 2016 5:02 pm
gönderen hector
Yuvarlak olduğunu varsayarsak , sırtımızı dönerekte yönelebiliriz. Aynı kapıya çıkıyor.

Re: Kıble'ye yönelmek sadece düz bir dünyada mümkün olur

Gönderilme zamanı: Cmt May 14, 2016 6:40 pm
gönderen AgnostikBey
hector yazdı:Yuvarlak olduğunu varsayarsak , sırtımızı dönerekte yönelebiliriz. Aynı kapıya çıkıyor.


Şu mesajı aradım :) Ama gerçekten de Muhammed Mustafa dünyayı düz biliyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=NRattMa46eI