İslamda Kölelik

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
JackinÇikolatası
Görüş: olmak yada olmamak
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Re: İslamda Kölelik

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 7:17 pm

uzakdoğudada müslümanlar ölüyor

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 7:18 pm

offff offf ki ne offf

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 7:19 pm

Arabistan'da kızlar gömülüyordu. Peki "onları gömmek yerine cariye yaptık" demek alkışlanabilir mi? Madem gücün yetiyor, onları özgür kadınlar yap, neden yapmıyorsun?
bu şu anki modern dünya görüşü
En son JackinÇikolatası tarafından Prş Mar 03, 2016 7:47 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 89 kere
Alınan Teşekkür: 128 kere

Mesajgönderen Firavun » Prş Mar 03, 2016 7:28 pm

JackinÇikolatası yazdı:kadın yaratılış gereği zaten erkekten daha zayıf ve narin fıtratı gereği doğuştan cariye hala anlamadınmı

Bu lafın üzerine benim için tartışma bitmiştir.

Yorumu bu yazılanları okuyan ve insan haklarını bilen, insan haklarına saygı duyan ve insanca yaşamayı herkes için dileyen kişilere bırakıyorum.

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 7:28 pm

..................
En son JackinÇikolatası tarafından Cum Mar 04, 2016 5:55 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 7:30 pm

hayır onu yanlışlıkla attım geri sildim
En son JackinÇikolatası tarafından Cum Mar 04, 2016 5:55 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 7:31 pm

..................
En son JackinÇikolatası tarafından Cum Mar 04, 2016 5:55 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 7:39 pm

ve islam kadını baş üstünde tutar şöyle Ey iman edenler! Mümin kadınları nikâhlayıp da, henüz zifafa girmeden onları boşarsanız, onları sayacağınız bir iddet süresince bekletme hakkınız yoktur. O halde onları (bir bağışla) memnun edin ve onları güzel bir şekilde serbest bırakın.)

Ey iman edenler, kadınlara zorla mirasçı olmaya kalkışmanız helal değildir. Apaçık olan 'çirkin bir hayasızlık' yapmadıkları sürece, onlara verdiklerinizin bir kısmını gidermeniz (almanız) için onlara baskı yapmanız da (helal değildir.) Onlarla güzellikle (örfe göre ve ma'ruf üzere) geçinin. Şayet onlardan hoşlanmadınızsa, belki, bir şey hoşunuza gitmez, ama Allah onda çok hayır kılar.

Bunun üzerine Rabbi onu güzel bir şekilde kabul buyurdu ve onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi ve Zekeriyya'nın himayesine verdi. Zekeriyya ne zaman kızın bulunduğu mihraba girse, onun yanında yeni bir yiyecek bulurdu. "Meryem! Bu
sana nereden geldi?" deyince, o da: "Bu, Allah katındandır." derdi. Şüphesiz Allah, dilediğine hesapsız rızık verir.

ki buda kuranın ve allahın kadına verdiği yüksek değeri gösterir ki hatta kadın anlamına gelen nisa suresi bile vardır

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 251 kere
Alınan Teşekkür: 216 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Mar 03, 2016 7:49 pm

@Firavun, yine harika bir başlık açmışsın.

Koşulsuz teslimiyet anlayışına dayanan İslam dininin elbette köleliği kaldırması beklenemezdi. Bu konu için paylaştığın Nahl 75 ayeti aslında yeterli bir cevaptır. Rab/Abd (Efendi/Köle) ilişkisinde temellenen kitabın bu ayetinde geçen sahip olunan köle (abden memlûken) ifadesi yanlış anlaşılmaya neden olmaz. Açıkçası Muhammed Mustafa, Nahl 73 ile öne sürdüğü put-gerçek ilah analojisini bu ayette köle-mümin ekseninde geliştirmeye çalışsa da atladığı nokta, artık modern bir dünyada kölelik kurumunun yerinin olmadığıdır.

@JackinÇikolatası

Özel mesajımda da belirttiğim gibi forumumuzun bir yazı formatı var ve bu kurallar forum tüzüğümüzde çok net. Ayrıca mesajlarında yaptığın her değişiklik, sen göremesen de, kayıt altında. Resmi bir uyarı veriyorum. Bundan sonra yapacakların ve yazacakların senin forumdaki kaderini belirleyecek, bilgine.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

JackinÇikolatası

Mesajgönderen JackinÇikolatası » Prş Mar 03, 2016 7:57 pm

.......
En son JackinÇikolatası tarafından Cum Mar 04, 2016 5:53 am tarihinde düzenlendi, toplamda 7 kere düzenlendi.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir