Bilimsel Kanıtlara Göre Evren, Dünya ve Canlılar

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Bayrak
Mesajlar: 60
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 11:57 pm
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Bilimsel Kanıtlara Göre Evren, Dünya ve Canlılar

Mesajgönderen Bayrak » Cmt Şub 13, 2016 1:52 am

Bilim deneylerle doğruluğu ispatlanmış gözle görülür elle tutlur yada deney araçları ile doğrudan yada dolaylı olarak varlığı fiziksel olarak kanıtlanmış gerçeklere dayanır ve böyle ilerler. Bugune kadar ve muhtemelen sonsuzluğa kadar ne Tanrı nede melek cin gibi hayali varlıklar ispatlanmadı ve ispatlanamaz. Bunlar bilimin anlayışına tersdir. Bugüne kadar bilim din sayesinde değil dine rağmen gelişmesine devam etmiştir ve edecektir. Evrenın buyuklüğüne bakan biri dinlerin saçmalık olduğunu rahatlıkla anlayabilir.

Evrenin yaşı : 13.7 milyar yıl

Evrenin çapı (bilinen) : 94 milyar ışık yılı

Dünyanın yaşı : 4.5 milyar yıl

İlk canlılar : 3.8 milyar yıl

İlk gelişmiş canlılar : 600 milyon yıl

İlk ilkel insan : 3.2 milyon yıl

İlk modern insan : 200 bin yıl

İlk semiavi din : 3.250 yıl

Gördüğünüz gibi İnsanlık tarihinin ancak 0,001 süresince dinler mevcut. Bu süreden öncesi dönemlerde ise insanlar tam anlamıyla doğanın bir parçası. Dinler ancak insan bilincinin gelişimi sonucunda oluşmaya başlamış ve yazının icadından sonrada günümüzde inanılan dinler şekillenmeye başlamıştır. Dinlerin gerçek dışı olduğunu sanırım bundan daha net hiçbirşey anlatamaz.

Tanrı varsa bile neden insanlarla iletişime geçsin? Üstelik tanrının ne varlığı neden yokluğu ispatlanamaz. Tanrı kavramı ile ilgili bir arkadaşımız bir paradoks yazmıştı; Tanrı varsa ve herşeye gücü yetiyorsa kendinden daha güçlü bir tanrı yaratamaz mı? Tanrı varsa ve sonsuz gücü varsa sonsuz başka varlıklar da yaratabilir.

Böyle iç çelişkiler taşıyan bir kavram olamaz bunun çıkışı belkide evren tanrıdır. Çünkü evren içinden yeni evrenler oluşabilir ki bilim çoklu evrenler kavramını ortaya atmaktadır. O zaman yaratıcı evrense bilinçsiz olmuş olur ve insanlarla iletişime geçemez. Bilinçsiz bir güce zaten Tanrı denemez. Yada tanrı diye bişey yok ki diyerek kestirip atmak gerekir bence mantıklı olanda bu. Olmayan bişey iletişime geçebilir mi?

Ölüm Nedir?

Bilincin yok olması (bizi biz yapan herşey düşüncelerimiz karakterimiz anılarımız bunlar beynimizde biyolojik yöntemlerle depolanan bilgidir) ki insanların ruh diye tanımladığıda bu olsa gerek.

Bedeninde biyolojik ve kimyasal dönüşüme uğraması (örneğin bedenin yakılması kimyasal dönüşüm ve bedenin çürümesi biyolojik dönüşüm)

Ölümden sonra hayat veya ölümsüzlük diye bişey yoktur. Ölümsüzlük eğer yaşlanmayı durduracak bilimsel gelişmeler olursa belki mümkün olabilir, ama ölümden sonra hayat yoktur.

“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir