Arşın Su Üstünde Olması:

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Bayrak
Mesajlar: 60
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 11:57 pm
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Arşın Su Üstünde Olması:

Mesajgönderen Bayrak » Pzt Şub 08, 2016 10:59 pm

Kuran, Tevrat’tan devralmış olduğu evrenin altı günde yaratılışı hikayesine Araf-54‘ün yanı sıra diğer birçok ayetinde de yer verir. (Yunus-3, Furkan-59, Kaf-38, Hadid-4, Hud-7, Secde-4.) Bu ayetler içinde Hud-7 ayetinde yaratılış öncesinde “ARŞ’ın” su üstünde olduğu anlatılır, sonrasında bu altı günlük süreçin farklı aşamaları da Fussilet, 9-12 ve Naziat, 27-33 ayetlerin de anlatılır.

HÛD-7 “O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş’ı su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratandır. Böyle iken “Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz” desen, inkârcılar “Mutlaka bu, apaçık bir büyüdür” derler. “

ARŞ’ın Anlamı Nedir:

Arapça bir kelime olan “arş” ın kelime anlamı, taht, çardak tavan ve kubbe demektir, islamî olarak farklı anlamlar verme çabası olsa da Arş da öyle acayip garayip filan bir şey değil. Bu ayette kullanıldığı anlam bildiğimiz insan hükümdarın oturduğu taht şeklindedir.

Araf-54 “Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş’a istivâ eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O’na mahsustur. Âlemlerin Rabbi Allah ne yücedir!”

Yukarıda ki ayette de görüldüğü gibi evren ve dünya yaratılmadan önce “ARŞ’ın” olduğu, bunun su yüzeyinde durduğu ve dünya ve evren yaratıldıktan sonra Allahın arş’ına kurulduğu anlatılmaktadır. Bu anlatımdan anlaşıldığı gibi bu ayete göre Dünya ve Evren yaratılmadan önce suyun varolduğu ve ARŞ’ın bu suyun üzerinde durduğu anlaşılmaktadır.

Su; 2 Hidrojen, 1 Oksijen Atomundan oluşur,

HİDROJEN: Evrende ilk oluşan elementtir bilimsel verilere göre büyük patlamadan sonra soğuyan evrende ilk oluşan atom Hidrojen atomlarıdır, sonrasında az miktarda Helyum da oluşmuştur. Büyük patlama sonrası ilk başlarda evren tamamen Hidrojenle doluydu denebilir ve ilk yıldızların ve gezegenlerin tamamına yakını bu elementten oluşmaktaydı.

OKSİJEN: Evrenin oluşumu ardından soğuması ve Hidrojenin oluşması ile tahmini 500 milyon yıl sonra ilk yıldızlar Hidrojen gazından oluşmuş. Oluşan bu büyük yıldızların içinde nüklüer tepkimeler sonucu; Helyum, Karbon, Oksijen ve Atom numarası Demire kadar olan elementler enerji üreterek oluşmaya başlamış, Demir ve ötesi ağır elementlerse sadece Süpernova’lar yoluyla oluşup evrene yayılmışlardır.

Su kuranda anlatılanın tersine evrenin oluşumundan yüzmilyonlarca yıl sonrasında birincil yıldızların patlaması sonucu oluşmaya başladı. Halende evrende su üretimi devam etmektedir. Günümüz bilimsel gerçeklerine göre evren oluşmadan önce Suyun veya başka herhangi bir maddenin olması mümkün değildir. Kuran’da anlatılan Arşın su üstünde olması hikayesinin bilimsel gerçeklerle yakından uzaktan alakası yoktur, Sümer dininden Museviliğe oradan da islama geçmiş bir mitolojidir.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 232
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Re: Arşın Su Üstünde Olması:

Mesajgönderen hector » Pzt Şub 08, 2016 11:43 pm

Sümerlerde evrenin yaratılışı sırasıyla aşağıdaki gibidir.

1. Başlangıçta ilksel deniz vardı, kökeni veya doğuşu konusunda bir şey söylenmemektedir.Sümerler onu her zaman varmış gibi düşünmüş olabilirler.

2.İlksel deniz gök ile yerin birliğinden oluşan kozmik dağı vücuda getirdi.

3.Tanrılar insan biçiminde kişiselleştirildiğinde , An(gök) eril , Ki (yer) dişildi. Onların birleşmelerinden hava tanrısı Enlil doğdu.

4.Hava tanrısı Enlil yerden göğü ayırdı ve babası an göğü ele geçirirken Enlil annesi Ki'yi, yeri ele geçirdi.Enlil ile annesi Ki'nin birleşmesi evrenin düzenlenmesini , insanın yaratılışını ve uygarlığın kuruluşunu başlattı.


Sümer Mitolojisi sayfa 83 (Samuel Noah Kramer)
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir