Ülkemizde "Neden Gerçek İslam Bu Değil" Denir?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Bayrak
Mesajlar: 60
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 11:57 pm
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Ülkemizde "Neden Gerçek İslam Bu Değil" Denir?

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 11:42 pm

Aslında sebebi zannedildiği kadar karışık değildir. Okuduğunuzda göreceksiniz ki bu sözün söylenmesi ülkemizin kuruluş felsefesinin doğal sonucudur.

Biliyorsunuz ülkemizde 1919-1922 yılları arasında Kurtuluş Savaşı yaşandı. Sonrasında ise Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından bir dizi devrimle ülkemiz Laik devlet sistemine geçerek batılılaşmaya başladı. Bu sürecin doğal sonucu olarak Ülkemizde hakim din olan islam anlayışında da değişiklikler meydana geldi neydi bunlar?

İslam dendiğinde ülkemizde akla hemen din gelir oysa İslamı sadece bir din olarak algılamak çok yanlıştır. İslam aslından dinden çok bir devlet sistemi ve yaşam biçimidir. İslam dendiğinde anlaşılması gereken KURAN, HADİS, KIYAS VE İCMAA dan oluşan islami Şeriat sistemidir. İslam sadece din değildir Kuran sadece dini hükümler barındırmaz, hadisler sadece ibadetle ilgili değildir. İslamda asıl hedef devletin yönetilmesi, devlet çatısı altında da dinin yayılmasıdır.

İşte Atatürk devrimleri ile ülkemizde İslamın bu dünyevi hükümleri yürürlükten kaldırılmış, islam’ın ibadet yönü ön plana çıkarılmış ve zaman içinde toplumun büyük kısmı tarafından bu şekilde benimsenmiştir. Halkımız tarafından İslam denildiğinde; Namaz, oruç, haç, bayramlar, zekat gibi islam’ın ibadet yönü anlaşılır. Halkımızın büyük kısmı islam’ın dünyevi hükümlerinden habersiz hale gelmiştir. Bu ülkemizde İslamın gerçekte olduğundan çok farklı yorumlanmasına ve yaşanmasına neden olmaktadır. Bir Türk vatandaşı hem evrensel değerlere bağlı yaşayıp hemde kendini müslüman tanımlaya bilmektedir. Oysa islam günümüzde geçerli olan tüm evrensel değerlerle çelişki halindedir. Özellikle modern toplumlarda ki kadınların elde ettiği haklar islami öğreti açısından asla kabul edilemez.

Zamanla iletişim araçlarında ki baş döndürü gelişmelerle dünyada olan olaylar anlık öğrenilir oldukca islam ülkelerinde yaşanan islami öğretiden kaynaklanan bazı çağ dışı uygulamalar veya dini zorlamalar halkımız tarafından duyulmuş, alıştığı dini hayat ile arasında ki farkı gördükçe garipsemiş, kabullenememiş ve bunun sonucunda o uygulamaları zihninde yarattığı islam ile bağdaştıramamıştır. Oysa bu tarz olaylar islami inanç sisteminin doğal sonucudur.

Örneğin İŞİD’in Musulda yayınladığı bildiri ile günde 5 vakit namaz kılmayı mecburi kılmasını halkımızın büyük kısmı garipsemiştir. Oysa bu uygulama islami öğretide sahih hadisle belirlenmiş açık hükümdür. Hem hanefi mezhebinde hemde diğer tüm mezheplerde uygulama bu yöndedir ve islam fıkıhına göre namazı terkeden önce zorlanır eğer uymazsa öldürülür. Yani halkımız bu sapıklar islamı kirletiyor vs diye kötülediği bu terör örgütü gerçekte islami bir hükmü yürürlüğe sokmuş oluyor. Maalesef acı gerçek budur.

Ülkemin gerçek islamdan habersiz insanları sizlere son olarak şunu söyleyeyim; Evet ortada bir gerçek islam bu değil denecek bir inanç mevcut ama bu onların değil sizin inancınız. Gerçek islam odur, sizinkisi ise Laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti sayesinde şekillenmiş olan anadolu islamı yani Türk tipi islamiyetdir.

Kullanıcı avatarı
Alper ÇADIROĞLU
Mesajlar: 19
Kayıt: Pzr Nis 10, 2016 4:46 pm
Görüş: Tüm Olasılıklar
Edilen Teşekkür: 9 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Re: Ülkemizde "Neden Gerçek İslam Bu Değil" Denir?

Mesajgönderen Alper ÇADIROĞLU » Pzt Nis 18, 2016 1:27 pm

çünkü "bilmiyorlar"
Her olasılık olabilir.
http://www.alpercadiroglu.wordpress.com (Yazdığım 300 küsür bilimsel yazı/makale.)

Kullanıcı avatarı
Mems
Mesajlar: 138
Kayıt: Pzr Mar 06, 2016 11:21 pm
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Re: Ülkemizde "Neden Gerçek İslam Bu Değil" Denir?

Mesajgönderen Mems » Pzt Nis 18, 2016 2:52 pm

Şunu anlamak gerek kötülük ve iyilik her insanın eylemi olabilir. Müslümanında,hristiyanında,ateistinde,deistinde vs... Örneğin islam la anılan terörün her müslümana mal edilmesi yanlış, ama islamla tamamı ile akalasız demekte yanlış... Bu gerçek islam bu değil cümlesinin çok kullanılmasına sebeb oluyor...
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Mesajlar: 81
Kayıt: Cum May 06, 2016 3:01 pm
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: Ülkemizde "Neden Gerçek İslam Bu Değil" Denir?

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Cmt May 07, 2016 6:47 pm

Niçin bütün islam ülkeleri çağdaş bilimde ve teknolojide tümüyle edilgen ve beceriksizler? Tersanede gemi yapıyoruz ama gemi motorları Hollanda'dan İngiltere'den geliyor! Otomobilde yine öyle, Hyundai-Assan araba motorları Kore'den geliyor, Koç grubunun Ford ve Fiat motorları ithal ediliyor, Renault'un motorları Fransa'dan getirilip Bursa'da montajı yapılıyor. Türkiye'nin 2014 yılı ihracatı 157,6 milyar dolar dır, 2014 yılı ithalatı ise 242,2 milyar dolar. Madem gerçek islam allahın gerçek dinidir, niçin gerçek müslümanlara başarı kazandırmak varken allah gayrimüslimlere başarı kazandırmakla meşgul? Cumhurbaşkanı ve Başbakan gayrimüslim işadamlarını Türkiye'ye yatırım yapmaya davet edeceğine, bence Cumhurbaşkanı ve Başbakan gayrimüslimlerin ahlakını benimseyerek gerçek islamı terk etmeliler.

Umutlara bezenen gerçek islam gerçek midir peki? İslamın Arapları ehilleştirmek için Muhammed'in planlarının bir enstrümanı olarak islama ihtiyaç vardı, günümüzde yok. İslam dini Allah'ın ürünü olsaydı içerisinde rüşvet ve tecvüz olur muydu? Hangi tanrı rüşveti teşvik eder? ganimet ayetinde (enfal 1) de benzer şeyi yapar. allah kendi dinini yaymak için ganimete gereksinim duyar. bu gibi ayetler günümüzdeki müslümanlarda rüşvet alıp vermeyi olağan hale getirmiştir. insanları söğüşleten bir din ve tanrısı gerçek olamaz.

bir_akil_insan
Mesajlar: 39
Kayıt: Prş May 05, 2016 2:19 am
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: Ülkemizde "Neden Gerçek İslam Bu Değil" Denir?

Mesajgönderen bir_akil_insan » Pzr May 08, 2016 3:25 pm

Bu durum sadece ülkemizde geçerli değil. Dünyanın her yanında, suudi arabistanda bile gerçek islam bu değilciler bulunuyor. Işıdın içinde bile bu kadar islam fazla deyip kaçmaya çalışanlar olmaktadır. Bunlar, özellikle islamı normalleştirmiş toplumlarda sıkça rastlanılan karakterlerdir.

İslamı normalleştirmek, onu, tıpkı hayatın diğer kısımları gibi sıradanlaştırmak ve hayatın öncelikli konuları arasında erimesine izin vermektir.

Bu normalleştirme sürecinde bulunmamış olanlar, bir sisteme girdiklerinde aşırı davranmaya başlarlar. Çünkü onlar, sistemin normalleştirilmesinde bulunmadıkları, artık bir şeylerin gözardı edildiğinin farkında olmadıkları için sistemin kurallarına harfiyen uymaya çalışırlar. İslamın kurallarına harfiyyen uyanların; insanlığın en dip, yapış yapış ve berbat kokulu balçık tabakasını oluşturması kaçınılmazdır.

Örneğin: en berbat, en kanlı müslümanlar çoğunlukla islamın içinde büyümemiş, islama sonradan dahil olmuş olanlardır. Bu yüzden avrupadan vb gidenler ışıda daha kolay uyum sağlar ve hızla kasaplığa, komutanlığa vb yükselirler.

Başka bir örnek de efemine eşcinseller, travestilerdir. Bunlar, kendi kadınlığının toplum içinde normalleşmesi sürecinde yer almamış, kadınlığa sonradan geçmeye çalışan yabancılar olduklarından kadınca davranışları hep aşırıdır. Ama çok küçük yaşlardan beri kadın kimliğiyle yaşam süren erkekler ve tersi durumdaki kadınlar, son derece doğal ve normal davranmaktadırlar.

Özetle: bu durum ne yalnızca din, ne de yalnızca türkiye özelindedir. Bu durum, insanın öngörülebilir davranış şekillerinden bir tanesidir ve dünyanın her yanında, her toplumda rastlanılabilirdir. Bu şekilde ele aldığınızda, anlaşılması çok daha kolay olacaktır.


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 5 misafir