Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Bayrak
Mesajlar: 60
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 11:57 pm
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 9:55 pm

1-Temmuz ayının, Sümer çoban tanrısı Dumuzi’ nin adından geldiğini.

2-Havva adının, Eski bir mezopotamya dilinde ”yaşatan kadın” anlamına geldiğini ve bununda kökeninin, Sümer mitolojisinde, hastalık geçiren bilgelik tanrısı Enkiyi tedavi eden 7 tanrıçadan biri olan, tanrının kaburgalarını iyileştiren tanrıça Ninti olduğunu (Ninti: kaburga kadını, nin aynı zamanda hayat anlamına geliyor, ninti aynı zamanda Hayatın kadını, Can veren Kadın anlamına geliyor).

3-Adem kelimesinin, Aramice Adamo, başka bir mezopotamya dilinde Ha-Adamo olarak geçtiğini ve Sümerce de ”Kırmızı toprak” anlamına geldiğini.

4-Eski Sümer de çok yaygın bir inanış olan ve İbrani dinlerinin de kökeni olan Ay tanrı kültünün, İngilizcede şu an kullanılan haftanın isimlerine kaynaklık etkidiğini. (Monday: Aya tapılan gün, Saturday: Saturn gezegenine tapılan gün, Sunday: Güneşe tapılan gün.).

5-Arap yarımadasında lakabı Allah olan Ay tanrısı Sinin adının ”Bilgelik Kralı” anlamına geldiğini.

6-İslamda , Kuranın Lehv-i Mahvuz da saklandığı inancının kökeninin Sümer mitolojisi olduğunu.

7-Kuranda geçen “Adn cenneti” kavramının kökeninin İran Veda inancı olduğunu.

8- Mahşerde insanların üzerinden geçeceği anlatılan Sırat köprüsünün kökeninin İran afsaneleri olduğunu.

9-Arkeoloji ve Tarih bilimlerinin elde ettiği günümüze kadar ki verilere göre, dünya medeniyetinin kökeninin Eski Yunan değil, Eski Yunan’ı da etkileyen Sümer kültürü olduğunu.

10-Sümerlerdeki, tanrılar hiyerarşisinin zamanla, ilahi olduğu söylenen İslam ve Musevilikte cinlere ve meleklere dönüştüğünü.

11-Nuh tufanının kökeninin de yine Sümer mitolojisi olduğunu (efsaneye göre, tanrılar, insanların çoğalmasından o kadar rahatsız olurlar ki, 4 tanrı karar alıp insanları bir tufan ile öldürmeye karar verirler. Bilgelik tanrısı Enki, bunu duyunca, Şuruppak şehrinde yaşayan Utnapiştim’e duvar arkasından tufan olacağını, bir gemi yapıp içine ailesini, akrabalarını, sanatçıları, çeşitli hayvanları ve otları almasını söylüyor. Utnapiştim, gemiyi 7 günde yapar. Sonra tufan başlatılıyor, tufan o kadar güçlü oluyor ki tanrılar bile yüksek yerlere çıkıyor, sonunda 6 gün 6 gece süren tufan biter ve gemi Nisir dağına oturur, Utnapiştim üç kuş gönderir. Güvercin geri döner, sonra kırlangıç salar, o da geri döner, saldığı kuzgun gelmeyince inip, tanrılara adaklar adarlar.) (tarihi kayıtlara göre mezopotamya da Fırat, Dicle ve bunların birleştiği Şattu’l Arap, sayısız kere taşmış ve yerleşim yerlerini ortadan kaldırmıştır.)

12-Yüksek yüksek Babil kulelerini Babilliler’in, yıldızlardaki tanrılara ulaşmak için yaptıklarını.

13-Sümer tapınaklarında, tarı namına seks yapan rahibelerin, diğerlerinden ayırılabilmeleri için başlarını örttüklerini, İ:Ö: 1500 lerde bir Asur kralının, yaptığı bir kanunun 40. maddesi ile evli kadınların ve dulların da başlarını örtmelerini zorunlu kıldığını, fakat diğerlerinin örtmesi durumunda ceza alacağını.

14-Mekke’de ki Kabe’nin ilk olarak Ay tanrısı Sin’e tapınmak amacı ile yapıldığını ve Kabe’nin, Tanrı Sin’e adanmış en büyük mabet olduğunu.

15-Hilal’in Ay tanrısının simgesi olduğunu ve Hilal’in halen İslam ülkelerinin birçoğunun bayrağında yer aldığını.

16-Ay tanrısına tapmak için Sümerlilerin, büyük Zigguratlar yaptırdıklarını, ibadet günlerini belirlemek için gök yüzünü incelerken 1 yılın 365 gün olduğunu, yılı ayın çevrimine göre aylara böldüklerini, ayın çevrimine göre aya bağlı yılın her yıl 10 gün beriye geldiğini. Kısaca Tarihin Sümerlerle başladığını ve monoteizmin kaynağının Sümer efsaneleri olduğunu biliyor muydunuz

Kaynak; Kuran, İncil ve Tevrat’ın Sümerdeki Kökeni – Muazzez İlmiye ÇIĞ

Müslümanlara göre ise islamdan önce binlerce peygamber geldiği, bu peygamberlerin getirdiği dinlerin zamanla bozulduğu ve bu benzerliklerin nedeninin bu olduğuna inanılır. Hata bu benzerlikleri kanıt olarak gösterirler. Böyle düşünenlere sormak gerekir; Nerede bu peygamberler nerede bunların kitapları? Tüm peygamberler neden sadece ortadoğuya gelmiş, insanlık tarihi 200 bin yıldan fazla iken neden sadece son 3 bin yılı içinde kitaplar inmiş? Bu soruların tek mantıklı cevabı; Sümer medeniyeti semavi dinlerin temel kaynağıdır.

Dinsiz Yaşam

Dinsiz yaşam aklen özgür yaşamdır. Dinler insanların kalplerini gözlerini, beyin loplarını körelten, iyi bir insan olsan bile sana öğretileriyle kötülük yaptırabilen ilkel bir sistemidir. Dinsizlik zihnin özgürlüğüdür, aklın topluma egemen olmasıdır, çağdaşlıktır, aydınlık bir gelecektir. Dinsizlik din denen kötülükler yumağından; insanlığın geleceğini kurtarmak demektir. İnsanların iyi, dürüst, yardımsever, barışcı, ahlaklı ve hertürlü erdeme sahip olması için dine gerek yoktur aksine bunları gerçek anlamda yaşamak isteyen kimse aklını din hapsanesinden kurtarması gerekir.

Kendi adıma söylüyorum dinsizliğim hayatımın nekadar özel ve değerli olduğunu anlamamı sağladı, aynı şekilde diğer insanların hayatlarının da değerli olduğunu, saygı duyulması değer verilmesi gerektiğini bana öğretti.Sonuçta bu hayatlarımızdan başka hayatın yani ölümden sonrası diye birşeyin olamayacağını görebilen herkez sahip olduğu hayatın değerini anlar. Bunu anlayan kişileride kolay kolay kimse kullanılmaz mesela canlı bomba olmaz. Benim için dinsizliğin yaşamıma kattığı anlam budur.

Bir yaratıcı güç olabilir ama bu güç kesinlikle “Semavi” dinlerde anlatılan “Tanrı” değildir. Size tavsiyem Sümer tarihini inceleyin. Sümerler yaşamış ilk uygar medeniyettir. Kil tabletlerde yapılan araştırmalarda aslında bugün Tanrı kelamı diye inandığımız şeylerin çoğu örneğin Din kitaplarında yazan yaratılış hikayeleri Sümerlerin tabletlerinde aynen var sadece kelimeler değiştirilmiş. Araştırın ve aklınızı kullanın. Doğru yol Pozitif bilimin yoludur.

Dinleri reddetmiş olan görüşler din kurgusunun doğru olamayacağını anlamış ve din denen sömürgen kurumu daha fazla semirtmemek için bu kumarı oynamama kararı almışlardır. Ayrıca milyarlarca inançlı insan arasından sadece çok çok çok az sayıda kişi kendi dinini özgürce seçmiştir, yada hiç bir baskı altında kalmadan din değiştirmiştir. Bu kişilerin dışında ki kişilerde, kendi ailesinin dinini sahiplenir ve yaşamı boyunca sürdürür yada o dini reddederek dinsiz olur.

Şimdi Hz.Muhammed’in yaşamından başlayarak İslamın oluşumunu ve içeriğini inceleyelim.

aslanparça
Mesajlar: 59
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 10:02 pm
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen aslanparça » Prş Şub 04, 2016 10:03 pm

ateistler/agnostikler hem tufan olayını reddediyor, hem de büyük uygarlık Sümerlerden alındığını iddia ediyor.
Bu bir çelişki değil mi? Hangisinden tuttursak da reddetsek yaklaşımı yani?

Kullanıcı avatarı
atheistable
Mesajlar: 32
Kayıt: Cmt Oca 23, 2016 10:29 pm
Edilen Teşekkür: 35 kere
Alınan Teşekkür: 35 kere

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen atheistable » Prş Şub 04, 2016 10:06 pm

Niye celiski olsun ki?
Sümerler uydurmus onlar da hazira konmuslar

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 232
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen hector » Prş Şub 04, 2016 10:07 pm

aslanparça yazdı:ateistler/agnostikler hem tufan olayını reddediyor, hem de büyük uygarlık Sümerlerden alındığını iddia ediyor.
Bu bir çelişki değil mi? Hangisinden tuttursak da reddetsek yaklaşımı yani?

Sümerlerden alınmış olması muhtemel diyoruz ama sümerler zamanında böyle bir şey yaşanmış demiyoruz ki. Onların yalanını siz devam ettiriyorsunuz diyoruz. Hepsi yalan ,çelişki değil.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Bayrak
Mesajlar: 60
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 11:57 pm
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 10:10 pm

aslanparça yazdı:ateistler/agnostikler hem tufan olayını reddediyor, hem de büyük uygarlık Sümerlerden alındığını iddia ediyor.
Bu bir çelişki değil mi? Hangisinden tuttursak da reddetsek yaklaşımı yani?


Efsane ne demektir? Efsane geçmiş dönemlerde meydana gelmiş bazı doğa olaylarının veya gerçek olayların doğa üstü hikayelerle abartarak aktarılmasıdır.. Evet suriye ırak ve anadoluyu kapsayan büyük bir sel olayı meydana gelmiş olabilir hatta karadenizin oluşumu da bu tufan olayına kaynaklık etmiş olabilir ama nuhmuş, gemiymiş, çifter çifter hayvanlarmış, kuşmuş, vs bunlar hikayedir...

Biraz bakış açınızı değiştirmelisiniz

aslanparça
Mesajlar: 59
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 10:02 pm
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen aslanparça » Prş Şub 04, 2016 10:13 pm

Sel olayı olması, gemi olmasını veya gemiye canlı alınmasına zıt mıdır? Olduğu düşüncesi inanç olduğu gibi, olmadığı düşüncesi de inanç.
İnanç dünyasına geçtiniz dikkat edin :)

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 232
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen hector » Prş Şub 04, 2016 10:31 pm

aslanparça yazdı:Sel olayı olması, gemi olmasını veya gemiye canlı alınmasına zıt mıdır? Olduğu düşüncesi inanç olduğu gibi, olmadığı düşüncesi de inanç.
İnanç dünyasına geçtiniz dikkat edin :)

Birileri diyor ki ," bütün dünyayı sular kapladı , bütün canlılar telef olacaktı ama peygamber bir gemi yaptı , gemiye bütün hayvanlardan ikişer tane aldı , sonra sel bitti , gemi dünyaya indi , hayvanlar tekrar çiftleşti , çoğaldı .................."

Bizde diyoruz ki "yoookk ..."

Birileri yalan söylüyor bizde inanmıyoruz. Ama nasıl olduysa bizimkisi de inanç oluyor :D.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

aslanparça
Mesajlar: 59
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 10:02 pm
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen aslanparça » Prş Şub 04, 2016 10:33 pm

bütün dünyayı kapladığını nereden çıkarıyorsun?
İkincisi yok demek için o zamana gidip görmen lazım, neye göre yok. yoksa inanç olur

Kullanıcı avatarı
Bayrak
Mesajlar: 60
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 11:57 pm
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 10:34 pm

aslanparça yazdı:Sel olayı olması, gemi olmasını veya gemiye canlı alınmasına zıt mıdır? Olduğu düşüncesi inanç olduğu gibi, olmadığı düşüncesi de inanç.
İnanç dünyasına geçtiniz dikkat edin :)


Evet kesin olarak zıttır... Bakın tekrar ediyorum Efsaneler geçmişte yaşanmış doğal bir olayın doğa üstü yani gerçek dışı masallarla süslenmesi ile oluşur... Bu konuyla ilgili akla en yakın geçmiş felaket karadenizin oluşumudur... Birincisi yöresel bir felakette.. kimse felaketin önceden geleceğini bilemez adı üstünde doğal felaket... kimse gemi hazırlamaz içine her canlıdan çifter çifter almaz... Doğal felaket yaşanır bu felaket esnasında kahramanlı gösterenler hikayelerde şiirlerde dilden dile aktarılarak anlatıllır her bir nesilde bu hikaye dahada renklenir ve doğa üstü hale gelir... Sonra birileri bu efsaneyi çivi yazısıyla tablete aktarır bu tabletlerden de birinci babil sürgünün de yahudiler tarafından kutsal metinlerine aktarılarak dini bir hikayeye dönüşür günümüze kadar gelir... Olsa olsa ancak böyle olur

Kullanıcı avatarı
atheistable
Mesajlar: 32
Kayıt: Cmt Oca 23, 2016 10:29 pm
Edilen Teşekkür: 35 kere
Alınan Teşekkür: 35 kere

Re: Semavi Dinlerin Kökeni ve Dinsiz Yaşam

Mesajgönderen atheistable » Prş Şub 04, 2016 10:38 pm

aslanparça yazdı:İnanç dünyasına geçtiniz dikkat edin :)


Evet onu dogru söyledin iste. Ancak inanabilirsin ötesi yoktur
cünkü inanc dünyasinda bilimsellige yer yoktur
Anlatilan hicbir hikaye icin bir kanitiniz yoktur


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir