Bizler Neden İnanmıyoruz?

İslam dinine getirilen eleştiriler ve yanıtlar ile düzeyli tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
Bayrak
Mesajlar: 60
Kayıt: Sal Şub 02, 2016 11:57 pm
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen Bayrak » Prş Şub 04, 2016 12:49 pm

Sizlere bir fikir vermesi için neden İnanmadığımızı listelemek istiyorum, Bu listeye TANRI dahil değildir. Çünkü diğer Deist, Agnostik ve Ateist arkadaşların yerine konuşmak istemiyorum, ayrıca Tanrının varlığını ispatlayamadığımız gibi yokluğunuda ispatlayamayız. Belki vardır belki yoktur bu bilinemez. Listeyi okurken birde siz mantık yoluyla sorgulamayı deneyin.

1-Çamurdan yaratıldığına inanılan iki insanın neslinin ensest ilişkisinden çoğaldığına inanmıyoruz, inananlarada hayret ediyoruz. Üstelik bilimede aykırıdır.

2-Kuran’da ve diğer kutsal denen kitaplarda yazan akla ve bilime aykırı; Tufan, Musa’nın denizi yarması, 6 günde dünyanın ve evrenin yaratılması, Kabe’nin ebabil kuşları tarafından kurtarılması, yıldızların şeytanların atış taneleri olması, konuşan karıncalar, çöpçatan kuşlar gibi çocukca masallara İNANAMIYORUZ.

3-Yusuf’un ve Musanın tarihin en köklü uygarlıklarından biri olan mısır’ı ve onun tanrı olarak kabul edilen Firavunlarını tek başlarına dize getirdiğine inanmıyoruz. Üstelik bu masalların Tarihi gerçeklere aykırı olduğunu da biliyoruz.

4-Yahudi halkının o kadar akıl almaz mucizeler gördükten hemen sonra (denizin yarılması. vb…) kendilerine dana heykeli yapıp ona taptıklarına (Musa hikayesi) inanmıyoruz.

5-Semavi dinlerin yaratıcısının bu kadar insani duygulara sahip olmasını (öfke, nefret, kıskançlık, tuzak kurmak, vb…) gerçekci görmüyoruz. İnsanları sonucu belli bir teste sokan ve kendisine tapınılmayı şart koşan megoloman bir yaratıcıya inanmıyoruz.

6-Mucize olarak görülen Kuran’ın günümüzde uluslar arası anlaşmalara, insani ve ahlaki değerlere aykırı canice hükümleri (Ganimet, cariye, köle, din uğruna insan öldürme, kırbaçlama, el, ayak kesme, vb…) içinde barındırmasına hayret ediyoruz.

7-Kuranın değiştirilmemiş korunmuş olduğuna inanmıyoruz. (İslami kaynaklara göre ve bilimsel kanıtlara göre kuranın değiştiği isbatlı delillidir.)

8-Sözde yaratıcının gözlerimizi perdeleyip, kalplerimizi de mühürleyerek bizleri inançsız bıraktığına inanmıyoruz, üstüne de inanmadığımız için ağız dolusu hakaret ederek üsütüne de sonsuza kadar cehennemde yakacağını söyleyen bir tanrının gerçek olamayacağını biliyoruz.

9-Dünyanın müthiş bir ahenkle döndüğü ve sistemin mükemmel olduğuna inanmıyoruz.

10-Dünyada barış ve huzur, iyilik ve ahlakın dinler sayesinde geldiğine, İslamın kültür ve bilim dini olduğuna inanmıyoruz. Olmadığını biliyoruz. Kanıtı; kuran, hadisler, İslam ülkelerinin durumu ve Tarihi gerçeklerdir.

11-Günümüzde peygamberin örnek insan olamayacağını biliyoruz. Kendinize sorun peygamberin her davranışını örnek alabilirmisiniz? (50 küsür karısı olması, 9 yaşında kızla evlenmesi, savaşlarda yağma yaptırması, evlatlığının karısını alması, katliam emirleri vermesi vb..) Bunları yapabilen birinin gerçek peygamber olduğuna İNANAMIYORUZ.

12-Daha en başından işi garantiye alıp, sorgulamanıza bile izin vermeyen dine inanmıyoruz. ( islamın şartı , kelimei şehadet ki görmediğim duymadığım birşeye tanıklık yapmaktan başka Bir şey değildir, imanın şartları , peygamberlere, kitaplara ve mucizevi meleklere inanmak, bunları yapmadan müslüman olamıyorsun.) Bunun adı dayatmadır.

13-İslam kardeşlik dini olduğuna inanmıyoruz. (Tarikatlar, şiiler ve sünniler gibi binlerce parçaya bölünmüş aralarında husumet olan guruplara ayrılmış bir dine kardeşlik dini denemez.)

14- Gerçek dışı ve eski dinlerde ki tanrılardan kopyalanmış (Horus, vb..) sahte bir hayata sahip İsa’nın peygamber olduğuna inanmıyoruz. (Mısır yazısının çözülmesi ve tarihi kayıtlarla kanıtlanmıştır). Hıristiyanlık Roma imparatorluğunun dağılmaması için yapay olarak ortaya çıkarılan bir dindir.

15-Yıllarca ticaretle uğraşan, yaşadığı kentte soylu bir aileden gelen, bilgili ve görmüş geçirmiş bir tüccar olan Muhammed in okuma yazma bilmediğine inanmıyoruz.

16-Biz neden yaratıldık, yaratıcı neden şeytana izin verdi, cennet cehennem neden var gibi sorulara dinlerin verdiği cevapları doğru ve inandırcı bulmadığımız için kabul etmiyoruz.

17-Sırf inancı var diye; tecavüzcü, katil, cani, ayyaş, pedofili, hırsız, yalancı, dolandırıcı, ihmalkar, şiddet yanlısı ve sapık insanlar günahlarının bedelini ödeyince cennete girebilecek, fakat inancı yok diye kendisi Dünyanın en iyi insanı olsa bile cehennemde sonsuza kadar yanacak diyen bir dine inanmayı vicdanımız kabul etmediği için inanmıyoruz.

18-Allahın işi gücü bırakıp peygamberin cinsel hayatına bu kadar kafayı takmış olabileceğine inanmıyoruz. Azhap-50 gibi ayetlerin Tanrı sözü olacağına asla inanmıyoruz.

19-Tanrının Peygamber kadınlarını tehdit ederek dedikodu yapmayın deyeceğine ve yoksa yerinize baska temiz bakirler veririz diyecek kadar küçüleceğine inanmıyoruz.

20-Tanrının yağma yaptırıp bu yağma malından 5 de bir hisse isteyecek kadar acımasız, mal, servet ve para düşkünü bir varlık olacağına inanmıyoruz.

21-Tanrının Kadını bu kadar hor gören, aşalayan, erkekler azmasın diye poşete sokacak bir varlık olabileceğine de inanmıyoruz.

22-Günümüzde bir insan tanrıyla konuştuğunu idda ederse deli kabul edilirken binlerce yıl önce yaşayan ve aynı iddalarda bulunan insanların peygamber olduğuna inanmıyoruz.

23-Dinlerin dünyayı algıladığı gibi algılamanın, akla, bilime ve mantığa sığmadığı için ve Ortaçağa ait fikirlerin bugün geçerliliği olabileceğine inanmıyoruz.

24-Tesadüf veya baska nedenlerle basimiza gelen her iyiligin ve kötülügün tanridan geldigine inanmiyoruz. Çok insan inaniyor diye dogru olmasi gerektigine inanmiyoruz.

25-Yaratıcının ilk insanı yaratmak için çamura ihtiyaç duymasına anlam veremiyoruz. İstediği ne varsa ol dedimi oluveren bir tanrının Çamura ihtiyaç duyması mantıksızdır.

26-İnsanları inançlara ayıran dinlere, dinlerin ahlak getirdiğine, Peygamberlerin yol gösterdiğine, Kutsal kitapların ışık saçtığına ve son olarak kutsal kitaplarda anlatılan Tanrıya inanmıyoruz.

Bu liste uzatılabilir ama mümkün olduğunca ana hatlarıyla vermeye çalıştığım, mesajı umarım almışsınızdır. Sizler inanmak istemedigimizi buna kendimizi zorladığımızı sanıyorsunuz. Tam tersi, bizler Kuran’ın tercümesini ilk defa okuduğumuzda hayal kırıklığına uğrayan ve İslamı araştırdığımız da. inanabilmek için iyi ve mantıklı sebepler arayan ve İslamı savunabilmek için bin türlü yorumlar düsünenen İnsanlarız. Ama ne yaparsak yapalım YETMEDİ.

Ençok hayret ettiğim konulardan biride şudur; Bu ayette şu bildirilmiş bu ayett-i kerimede şöyle buyrulmuş, vs, vs, diye kuranı savunan ve kendince ne demek istediğini anlatmaya uğraşan kimselerin aslında o ayetlerin ne kadar zavallı ve savunulmaya muhtaç olduğunu gözler önüne serdiklerinin farkına varamamalarıydı.

Düşünün lütfen büyük bir tanrı bu aklın alamayacağı evreni yaratan bir güç kalkıp insanla irtibata geçiyor bizi kendine inanmaya çağırıyor ama bizi imana davet ettiği kitabında yazılı ayetler daha açıkça ne istediğini anlatmaktan aciz.

Bu Tanrıyı konuşma özürlü görmek gibi bişey. Eğer kuran, tevrat ve incilde anlatılan tanrı gerçek olsaydı, eminim insanlığa asla ama asla bu üç kitabı göndermezdi. Ben bu gücün bukadar aciz olabileceğini asla kabullenemem bu yüzden kendini dindar kabul eden kimselerden daha çok bizler Tanrı kavramına saygılıyız. Çünkü bizler dini sorgulamaya tanrının büyüklüğüne yakıştıramadığımız bu kitapları ve içilerindeki çelişkileri araştırarark başlıyoruz. Doğru cevapları bulduğumuzda da zaten dinden çıkmış oluyoruz.

Bir arkadaşım bana sormuştu doğrusu nedir diye bende kendisine eğer dinle ilgili doğruyu ararsan bulduğunda eminol dinden çıkmış olursun demiştim.

Sanılır ki bir kimse din konusunda bilgisizliğinden ve cahilliğinden dolayı inancı terkeder. Oysa dinlere inanmayan insanlar iki günde bu kararı vermiş insanlar değildir. Uzun bir araştırma ve sorgulama dönemi ardından dinlere inanmamayı seçen din konusunda oldukca geniş bilgiye sahip kimsler ancak dinsiz olur. Genel durum budur.

Falanca ateist veya din dışı akımlara inanan biri bunca sorgulama ve araştırmadan sonra dine tekrar inanmaya başlayıp dinlerde anlatılan bu masallara inanmaya başlamışsa piskolojik sorunlar yaşıyor demektir. Kurana göre de bu kimslerein tekrar dine inaması zaten mümkün değildir. Sonuçta kalplerimiz mühürlenmiş!

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Mesajlar: 183
Kayıt: Prş May 05, 2016 9:34 pm
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen Engse Hohol » Cum May 06, 2016 10:24 pm

Alta 2 video ekliyorum lütfen izleyin arkadaşlar !

Challenger uzay mekiğini ilim gücüyle ışınlanarak civatalarını söküp patlatan dervişler.

Şemsiye Şeklinde Radyasyon Fışkırtan Tabanca

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 232
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 180 kere

Re: Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen hector » Pzr May 08, 2016 1:21 am

Engse Hohol yazdı:Alta 2 video ekliyorum lütfen izleyin arkadaşlar !

Challenger uzay mekiğini ilim gücüyle ışınlanarak civatalarını söküp patlatan dervişler.

Şemsiye Şeklinde Radyasyon Fışkırtan Tabanca

Kadri Mısıroğlu'nu ciddiye alıp fikirlerini dikkate alanların arasında Üniversite mezunlarını da görmüştüm. Baktım ciddi ciddi tartışıyorlar bu adamın görüşlerini, hemen sustum ve içimden gülmeye başladım. Sonradan fark ettim ki acınacak halimize gülüyormuşum.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

bir_akil_insan
Mesajlar: 39
Kayıt: Prş May 05, 2016 2:19 am
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen bir_akil_insan » Pzr May 08, 2016 11:46 am

Tanrının olamazlığını kanıtlamak, olmadığını veya yokluğunu da kanıtlamaktır. Fakat tersten bakıldığında, elbette olmadığını veya yokluğunu kanıtlamak imkansız görünebilir.

Tek tanrılı dinlerde, tanrı, mükemmel olan olarak tanımlanır. Mükemmel olan, tam olandır; hiçbir eksiği bulunmayandır. Hiçbir eksiği bulunmayanın, hiçbir isteği ve ihtiyacı da olamaz. Bu durumda bu tanrı herhangi bir eylemde bulunamaz, herhangi bir yaratım gerçekleştiremez. Çünkü yaratım, istek ve amaç doğrultusundadır . İstek ve amacı olan bir tanrı, eksiktir.

Mükemmel tanrı, hiçbir yaratım ve eylemde bulunamayacağından, her şeye yetkin olan değildir. Yani yine eksiktir.

Mükemmelik, kendi içinde çelişkili ve dolayısı ile imkansız kavram olduğundan; bununla tanımlanan şeyler, olamazlıktan dolayı, yoktur.

Kullanıcı avatarı
Babyknight
Mesajlar: 25
Kayıt: Sal May 03, 2016 11:07 pm
Görüş: Ate
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Re: Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen Babyknight » Pzr May 08, 2016 12:52 pm

bir_akil_insan yazdı:Tanrının olamazlığını kanıtlamak, olmadığını veya yokluğunu da kanıtlamaktır. Fakat tersten bakıldığında, elbette olmadığını veya yokluğunu kanıtlamak imkansız görünebilir.

Tek tanrılı dinlerde, tanrı, mükemmel olan olarak tanımlanır. Mükemmel olan, tam olandır; hiçbir eksiği bulunmayandır. Hiçbir eksiği bulunmayanın, hiçbir isteği ve ihtiyacı da olamaz. Bu durumda bu tanrı herhangi bir eylemde bulunamaz, herhangi bir yaratım gerçekleştiremez. Çünkü yaratım, istek ve amaç doğrultusundadır . İstek ve amacı olan bir tanrı, eksiktir.

Mükemmel tanrı, hiçbir yaratım ve eylemde bulunamayacağından, her şeye yetkin olan değildir. Yani yine eksiktir.

Mükemmelik, kendi içinde çelişkili ve dolayısı ile imkansız kavram olduğundan; bununla tanımlanan şeyler, olamazlıktan dolayı, yoktur.


"Mükemmellik insan zihninin ürettiği bir şey. Bizim uydurduğumuz bir tanım. Bahsettiğimiz tanrı, algılarımızın, tanımlarımızın dışında bir tanrı... Hatta Tanrı demek bile ona birşeyler atfetmek olur..." derlerse? Ki böyle diyorlar. :)

Yapılan her tanrı tanımı reddedilebileceğinden dolayı, reddedilemeyecek bir fikir bulmuşlar, insan aklıyla bilemezsiniz diyorlar. İnsan aklı ile düşünmeye muhtaç olduğumuz için, agnostikler haklı oluveriyor. :)

bir_akil_insan
Mesajlar: 39
Kayıt: Prş May 05, 2016 2:19 am
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen bir_akil_insan » Pzr May 08, 2016 1:19 pm

Babyknight yazdı:
bir_akil_insan yazdı:Tanrının olamazlığını kanıtlamak, olmadığını veya yokluğunu da kanıtlamaktır. Fakat tersten bakıldığında, elbette olmadığını veya yokluğunu kanıtlamak imkansız görünebilir.

Tek tanrılı dinlerde, tanrı, mükemmel olan olarak tanımlanır. Mükemmel olan, tam olandır; hiçbir eksiği bulunmayandır. Hiçbir eksiği bulunmayanın, hiçbir isteği ve ihtiyacı da olamaz. Bu durumda bu tanrı herhangi bir eylemde bulunamaz, herhangi bir yaratım gerçekleştiremez. Çünkü yaratım, istek ve amaç doğrultusundadır . İstek ve amacı olan bir tanrı, eksiktir.

Mükemmel tanrı, hiçbir yaratım ve eylemde bulunamayacağından, her şeye yetkin olan değildir. Yani yine eksiktir.

Mükemmelik, kendi içinde çelişkili ve dolayısı ile imkansız kavram olduğundan; bununla tanımlanan şeyler, olamazlıktan dolayı, yoktur.


"Mükemmellik insan zihninin ürettiği bir şey. Bizim uydurduğumuz bir tanım. Bahsettiğimiz tanrı, algılarımızın, tanımlarımızın dışında bir tanrı... Hatta Tanrı demek bile ona birşeyler atfetmek olur..." derlerse? Ki böyle diyorlar. :)

Yapılan her tanrı tanımı reddedilebileceğinden dolayı, reddedilemeyecek bir fikir bulmuşlar, insan aklıyla bilemezsiniz diyorlar. İnsan aklı ile düşünmeye muhtaç olduğumuz için, agnostikler haklı oluveriyor. :)


Diyebilirler. Siz bu varlığı nasıl algılayabildiniz o zaman oldukça temel bir soru bu durumda.

Kaçak oynamak serbest. Fakat kaçabilmek anlamına gelmiyor.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Mesajlar: 183
Kayıt: Prş May 05, 2016 9:34 pm
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr May 22, 2016 1:47 pm

Azrail ile Abdülkadir Geylani nin Kavgası

Geylani nin evindeki hizmetçi ölmüş. Nasıl benden habersiz hizmetçimin canını alırsın diyerekten Geylani, Azrailin peşine düşmüş. Azrail, aldığı canları sepete koymuş yukarı götürüyor iken şahin olup yakalamış onu. "Ver hizmetçimin canını geri" demiş azraile, azrail vermem demiş. Tartışma büyüyünce Geylani, Azraili pataklıyor orada ve azrailin aldığı canların koyulduğu sepeti alıyor ondan ve savrulan sepetteki canların ruhları uçuyor ve herkes gidip sahibini buluyor ve o gün ölenlerin hepsi yeniden diriliyor.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Mesajlar: 183
Kayıt: Prş May 05, 2016 9:34 pm
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen Engse Hohol » Cmt May 28, 2016 9:15 pm

Muhammet, Cebrail'e soruyor, sen vahiyleri nereden alıyorsun?

- Ben rabbimi göremiyorum. Hicap perdenin önüne geliyorum, oradan buyurulan vahiyleri alıyorum senin kalbine getiriyorum dedi Cebrail.
- Bir daha vahiy aldığında o perdeyi bi arala dedi Muhammet.

Sonra Cebrail hicap perdeyi bi araladı ki Resulullah içeride oturuyor !

Yaklaşık 10 yıldır ateistim, vahiy olayı ancak bu kadar kısa bir şekilde, tam nitelikli özetlenebilir.

Kullanıcı avatarı
Cryst
Tech
Mesajlar: 33
Kayıt: Cmt Eki 03, 2015 8:14 pm
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 31 kere
Alınan Teşekkür: 23 kere

Re: Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen Cryst » Cmt May 28, 2016 9:25 pm

Engse Hohol yazdı:Alta 2 video ekliyorum lütfen izleyin arkadaşlar !

Challenger uzay mekiğini ilim gücüyle ışınlanarak civatalarını söküp patlatan dervişler.

Şemsiye Şeklinde Radyasyon Fışkırtan Tabanca


Videolar gitmiş, sanırım komple sayfa kapatılmış. Merak etmiştim oysaki :(

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Mesajlar: 183
Kayıt: Prş May 05, 2016 9:34 pm
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: Bizler Neden İnanmıyoruz?

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr May 29, 2016 12:34 am

Evet Cryst, ne yazıkki sayfa kalkmış veya yasaklanmıştır bilmiyorum, keşke kendi sayfama yükleseydim videoları. Neyse, Uzay mekiği civatalarını söküp patlatan dervişleri bulamadım ama Kadir Mısıroğlu videosu internette başka adreslere yüklenmişi var;

Şemsiye Şeklinde Radyasyon Fışkırtan Tabanca.
Cübbeli'nin efendisi Mahmut hazretleri azraili kovmuş, muhayyerlik varmış onda.

Yeni Anayasayı Kurana göre ayarlayan fatih medreseleri, anayasa komisyonuna göndermişler.


“İslam Dini ve Kur'an” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir