Spiritüalizm Hakkında

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Mesajlar: 75
Kayıt: Cum Eki 30, 2015 8:55 pm
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 62 kere
Alınan Teşekkür: 92 kere

Spiritüalizm Hakkında

Mesajgönderen Lexion » Çrş May 11, 2016 12:31 am

Merhaba Agnostik takipçileri,

Bu bölümün, forum genelinden daha az rağbet görmesini anlayabiliyorum ama en azından gerekli konuların açılması ve gerekli tartışmaların, her ne kadar sonucu bilinse bile, yapılması taraftarıyım. Bu sebepten ötürü ilk olarak spiritüalizme giriş yapmak istedim. Hem konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlara bir fayda sağlayacak hemde tartışmak isteyip, uygun alt yapı ve konu bulamayan arkadaşlara ön ayak olacaktır.

Spiritüalizm özet olarak ruh düşüncesi denilebilir. Daha çok dinsel, mistik ve felsefi alanlarda rant sağlamış bir çok akım, ekol ve gruplar kendilerine spiritüel adını vermese bile aralarında bir birlik bulunmaktadır. Aynı şekilde her spiritüel diye kendini adlandıran grupta da farklılıklar bulunmaktadır. Aralarındaki temel ortak nokta, ruh denilen manevi bir unsurun varlığını kabul etmeleridir. Fakat bunlardan bir kısmı, ruhun orijinal ve kendine özgü olduğunu kabul etmez, bir kısmı ruhun sürekli gelişim içinde olduğuna karşıdır, bir kısmı ise ruhun sürekli olarak tekrar bedenlendiğini kabul eder. Bu yüzden kimi ansiklopedilerde spiritüalizm denen ruhçuluk iki kısımda ele alınır:

1. Felsefi spiritüalizm
Antik çağdan beri pek çok filozof ruh denilen bir cevherin varlığını savunmakla birlikte, bunlardan bazıları ruhların kendilerine özgü orijinal cevherler olduklarını kabul etmemişlerdir.

2. Deneysel spiritüalizm
Platon ve Pisagor gibi filozofların döneminden 19.yüzyıla dek sistemsiz bir şekilde dalgalanan, reenkarnasyonu kabul eden ruhçuluğun, Fransa'da Allan Kardec tarafından kurulan ilk sistemli biçimidir. Fransa gibi kimi Avrupa ülkelerinde Spiritizm adıyla da bilinir. Latin Amerika ülkelerinde ise kurucusuna ithafen, Kardesizm adını almıştır.

Konu hakkında yeterince bilgili olmayanlar spiritüalist sözcüğünün kullanıldığı her akım, ekol ve grubun reenkarnasyonu kabul ettiğini sanmaktadırlar. Oysa bu, ruhun varlığını kabul edenlerce kullanılan çok genel bir terimdir. Örneğin A.B.D.'de adında spiritüalist sözcüğü bulunan, sayıları yüzü aşkın, pek çok Hıristiyan kurum, kuruluş, örgüt ve tarikat bulunmakta olup, reenkarnasyon ilkesini kabul etmezler.

Kimileri ise ruhçuluğu maddeciliğin karşıtı olarak ele alır. Bu, felsefi alanda bazı spiritüalist akımlar için geçerli olmakla birlikte, tüm spiritüalist görüşler için geçerli değildir. Örneğin neo-spiritüalizm, ruh ve maddenin ayrılığını değil, birliğini savunur ve materyalist görüşten tümüyle kopuk ruhçuluğu eleştirir.

O halde konuyu şu soru ile kapatayım: Sizin düşüncelerinize göre felsefi spiritüalizm ne kadar doğru, ne kadar yanlış? Aynı şekilde deneysel spiritüalizm?

Sevgiler

Tanım ve diğer yazı kaynakçası: gizliilimler
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
kutsal ruh
Mesajlar: 25
Kayıt: Cmt May 20, 2017 8:10 am
Görüş: agnostik
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Re: Spiritüalizm Hakkında

Mesajgönderen kutsal ruh » Prş Haz 01, 2017 5:43 pm

müslüman: allah peygamber kıtap = imkansız..ispat yok
hrıstıyan tanrı yehova ve kıtap peygamber : imkansız ispat yok..
ateist: tanrı yok: mantıklı ama ispat yok evrenın dısında olabilr. buyuk olasılıkla..
deist: sadece yaratıcı var : oldukça mantıklı ama iyimi kötümü burası mantıksız
determınıst: herşey enerjıdır. tanrı enerjıdır....mükemmel herşey enerjı sadece tanrı değil eger tanrı enerjı yada enerjının kaynagı olsaydı ozaman tanrı ölümlu bir varlık olurdu... çünku evrenın enerjısi er yada gec biticek tıpkı gunes ve büyük yıldızlar gibi.
reenkarnasyon .... oldukça mantıklı hatta ispatlarıda var bazı insanlar hiç. görmedıklerı insanları gördugu zaman duygusal patlama yasamaktadır.bunun çok cıddı örneklerı vardır.. örnek: kücük bir kızın yengesıne söyledıgı şu sözler ( sen benım kızımsın bu yuzden erken öldüğüm için beni affet..)tıpkı bu cocuk gibi daha öncek ıyasamında pilot olan amerıkalı adam ölumunden 50 yıl sonra tekrar dunyaya gelıyor ve o oldugunu ispatlıyor. o ucagı o cocuk ilk denemede ucuruyor..işte bazı ispatlanmış ruhanı olarak reenkarnasyon tepkımelerı vardır yasamda.hiç bunlar ıarastırdınızmı? spiritualızmın diger adıda ruhculugun reenkarnasyonu olarakta bilinir önce ölunur sonrada farklı bedenlerle yenıden yaratılırsın. bana bu mantıklı gelmıyordu ama bira arastırdıktan sonra bazı insanların. accıı cektıgıı nı ve asık olduğunu ve birilerını sahıplendıgını gördugu manda herşey bir anda değişti benım için reenkarnasyon gerçekten olabilr diye düşündum. ama şimdilik en iyi ve en mantıklısı agnostık olmaktır çünku yasam bir yazılım gibidir. hackerde olsanız.. heklemek iiçn ölmek gerekır..


“Metafizik, Sözdebilim, Spiritüalizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir