DOGMA:KANITSIZ KÖR İNANÇ

Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji, Antropoloji vb.
Tarot
Mesajlar: 28
Kayıt: Prş Haz 30, 2016 2:50 pm
Görüş: şüpheci
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

DOGMA:KANITSIZ KÖR İNANÇ

Mesajgönderen Tarot » Pzt Eyl 05, 2016 3:23 pm

Dogma(dini inanç) neden vardır?Dogmaya neden ihtiyaç duyulmuştur?Dogma ortaya çıkışını ve varlığını sürdürmesini neye borçludur?
Dogma her şeyden önce kanıtsız doğaüstü açıklamalardır.Yani varoluşsal sorulara doğaüstü cevaplar veren öğretiler.İslam,Hristiyanlık,Hinduizm gibi çeşitli dogmaların ortak noktası kanıtsız iddaalar sunmaları,doğaüstü iddaalarına kanıtsızca inanmanızı beklemeleridir.Hatta bu dogmaların aklı kullanmaktan anladıkları şey bile bundan ibarettir.Yani dogmanın iddiasına kanıtsızca inanırsan seni aklını kullanmış sayar.Dogmanın iddasını sorgularsan yada kanıt istersen o zaman dogma seni akılsız sayar.
İnsanın cevap arayışı olmasaydı dogmada olmayacaktı.Ben neden varım,ben niçin varım gibi varoluş sorularına verilen ceevaptır dogma.Ama kanıtsız ve dogaüstü cevaplar.Dogmayı bilimden ayıran şey budur;bilim doğaüstü açıklamayı tercih etmez ve doğaüstü iddaalar için kanıt ister.
Dogmaya tutunmanın psikolojsini iyi anlamak gerekir.İnsan dogmaya neden tutunur?
Dogma kolay başarı vadeder.Bir iddaaya kanıtsızca inandın diye,körükörüne inandın diye Tanrı seni takdir eder zannettiriyor.Bu hristiyanlıktada böyle,İslamdada böyle.Körükörüne inandın diye Tanrı seni ödüllendirecek zannettiriyor dogma.
İster bir sünni müslüman olsun isterse bir katolik hristiyan olsun,dogmacılar dogmalarının tarıtışılmamasını isterler.Çünkü dogmalarının sorgulamaya dayanamamasından korkarlar.Sorgulamayı bu yüzden suç sayarlar.Sorgulayanlara bu yüzden düşman olurlar.
Çünkü dogma kendisine tutunmak için vardır.Dogma tutunacakları bir şeydir ve bu yüzden dogmayı tartışma dışı
tutmaya çalışırlar.Dogmayı tartışırsanız tutundukları şeyi ellerinden almaya çalışmış olursunuz.Bu yüzden size düşman olurlar.Tutunacağı bir genel kültürüyoksa,güçlü bir felsefesi yoksa;tutunacağı tek şey ilkel dogmadır.
Dogmanın(inancın) doğru olup olmaması değil işe yarayıp yaramaması önemlidir.İnananına verdiği tatmin önemlidir.İşe yarar olması doğru olup olmamasını önemsiz kılar.Zira dogmalar mutlu edici yalanlardır.İlkel kişiyi mutlu ederler.Ve böylece işe yaramış olurlar.
Ve dogmaya inanmak bir çeşit seçilmişlik hissi verir.Kişi kendini gerçeğin tarafında,en güçlü olanın(Tanrının) tarafında hisseder.Kazanacak olan tarafta,mutlak güçlünün tarafında olduğunu hissetmek,öteki taraftakileride aşağılık iblisin ve yalanın tarafında görmesine sebep olur.Ötekileri aşağılık ve İblis'in köleleri olarak görmesine sebep olur.Yani inandığı dogma ona üstünlük hissi ve tatminkar kibirlilik veriyor.Bu yüzden dogmayı bırakmak zordur.Çünkü dogmanın verdiği bu seçilmişlik hissi ve üstünlük hissi bağımlılık yapar.Bir çeşit tatmin duygusu verir.Kişi bundan kolayca vaz geçemez.
Ve dogma batıda neden geriledi?Dogmayı gerileten nedir?
Bilim karşısında dogma gerileyecektir.Bilim daha disiplinlidir ve daha sağlam çalışır.Bilim doğayı açıklamak konusunda dogma gibi kanıtsız hareket etmez.Bilim olayların açıklanmasında kanıt sunar ve kanıt ister.Olağanüstü iddiaların olağanüstü kanıtlar gerektirdiğini bilir ve bu kanıtları talep eder.
Bilime sahip ülkeler dogmacı ülkeleri geride bıraktılar.Bilim daha ilerletici.Bilime sahip olmak dogmadan kurtulmak ilerletici oluyor.Bilim on adım önde.Dogmacı ülkeler geriliyorlar ama bilime önem veren ülkeler sürekli ilerliyorlar.Ve aradaki uçurum giderek artıyor.Dogmaya sahip olanlar bilime sahip olanlara hükmedemiyorlar.Bilime sahip olanlar dogmaya sahip olanlara hükmediyorlar.Dogma işe yarar olsaydı Arabistan uzaya ilk giden ülke olurdu.Dogma işe yarasaydı dünyayı Afganistan yönetirdi.
İNANÇ MANTIĞIN ÖLMESİDİR.MİTOLOJİK EFSANELERE GÜVENEMEYİZ.

“Sosyal Bilimler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir