Din felsefenin ilkel halidir

Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji, Antropoloji vb.
Tarot
Mesajlar: 28
Kayıt: Prş Haz 30, 2016 2:50 pm
Görüş: şüpheci
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Din felsefenin ilkel halidir

Mesajgönderen Tarot » Çrş Ağu 31, 2016 4:03 pm

'Mitoloji(dinler) ilk felsefedir,ilkel felsefedir-Aristoteles'
Mitoloji felsefenin ilkel halidir desek sanırım yanlış olmaz.Aristo'nun cümlesinide ben bu şekilde anlamaktayım zaten.
Felsefede mitolojide(din) bilme ihtiyacından kaynaklanırlar.Nereden geldiğimizi ve neden var olduğumuzu bilmek isteriz.Doğru veya yanlış bunun bir cevabına sahip olmalıyız.Çünkü doğamız gereği bunu merak ederiz ve buna cevap bulmadan kendimizi yatıştıramayız.
'İnsan doğası gereği merak eder-Aristoteles'
Ben kimim?Ne için varım?Nerden geldim?Nereye gidiyorum?
Felsefede mitolojide(din) bunların cevabını arar.Her ikiside bunlara verilen cevaplar içerirler.Ama mitoloji daha eskidir.Felsefe mitolojinin bu sorulara verdiği cevapların yeniden gözden geçirilmesiyle vücut bulmuştur.Yani felsefe mitolojinin cevaplarının akılcı ve şüpheci bir şekilde sorgulanmasıdır.Yeniden gözden geçirilmesidir.Mitolojinin cevaplarından kuşkulanmaktır.Bu sebeple mitoloji ile felsefe arasında bir çatışma olması kaçınılmazdır.Felsefe mitolojinin pan zehiridir.Çünkü mitoloji(din-dogma) cevaplarına sorgusuz inanılmasını bekler,bunu talep eder.Felsefeyse bu cevaplardan kuşkulanarak varlık kazanır.Bu anlamda felsefe mitolojinin(dinlerin) pan zehiridir.
Ve mitoloji yanlısı dinci ekoller felsefeyi hep tehlikeli bulmuşlardır.Çünkü felsefe sorgusuz sualsiz inanılmasını bekledikleri mitsel cevapları sorgulamaktadır.Bu sebeplede felsefe mit(dogma) açısından tehlike yaratmaktadır.Ve felsefe daha akılcı olduğu için,daha sorgulayıcı olduğu için dogmaya karşı avantajlı durumdadır.Felsefe daha profesyonelce bir işleyişe sahiptir.Felsefenin yerleşip yaygınlaştığı yerde dogma gerileyecektir.Felsefe sorgulamayı aşıladığı için,akılcılığı aşıladığı için dogmanın pan zehiridir.Sokrates bile mitsel dogmaları sorgulama eğilimini aşıladığı için öldürülmüştür.
Felsefe ile dogma arasındaki zıtlık ve çatışma kaçınılmazdır.Sorgusuzca inanmanı talep eden dogmayla sorgulamayı teşvik eden felsefe birbirine zıtlık oluşturmaktadırlar.Dogmatik dini mitler,yani mitolojik bakış açısı felsefeden daha ilkel olduğu için,felsefe onun daha gelişmiş hali olduğu için felsefe dogmaya karşı tehlike oluşturmaktadır.Daha gelişmiştir ve daha profesyonelce işler,daha sistemli ve daha sağlamdır.
Gazali bu sebeplerle TAHAFÜT-EL FELASEFE kitabını yazmıştır.Gazali bu kitabında felsefe tutarsızlıktır demektedir,filozoflar sapkındır demektedir.Gazali şüpheyi ve akılcılığı şiddetle eleştirmektedir.Yerleşik dogma için yani yaygın dini inanç için bunların tehlikeli olduğunu söylemektedir.Aslında Gazali inancının felsefenin sorgulayıcılığı karşısında tutunamayacağını bu şekilde itiraf etmiş olmaktadır.Ve buna çare olarakta felsefenin yaygınlaşmasının önüne geçmek gerektiğini söylemektedir.
TAHAFÜET-EL FELASEFE
https://tr.wikipedia.org/wiki/Teh%C3%A2f%C3%BCt%C3%BC%27l-Fel%C3%A2sife
Ve Katolik kisliseside felsefeden her zaman korkmuştur ve halen daha korkmaktadır.Kilise Avrupada eski Yunan filozoflarının kitaplarının ve görüşlerinin yayılmaması için oldukça fazla çaba harcamıştır.Ama bütün önlemlerine rağmen kilise bunu başaramamıştır.Ve Avrupada AYDINLANMA ÇAĞININ oluşmasında,dogmanın etkisini kaybetmesinde felsefenin çok büyük bir etkisi olmuştur.Eski Yunan filozoflarının izinden giden,aklı ve sorgulamayı ön plana çıkaran Avrupa filozofları aydınlanma çağını tetiklemişlerdir.Kant,Voltaire,Jean Jacques Rousseu,Hegel,Nietzsche,Descartes,David Hume bunlardan bazılarıdır.
İNANÇ MANTIĞIN ÖLMESİDİR.MİTOLOJİK EFSANELERE GÜVENEMEYİZ.

rumil
Mesajlar: 20
Kayıt: Sal Ara 08, 2015 9:54 pm
Görüş: Değişken
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Re: Din felsefenin ilkel halidir

Mesajgönderen rumil » Pzt Eyl 12, 2016 1:12 pm

Aristo'nun papağanlığının yapıldığı orta çağda, bu söz commentatorların gözünden kaçmış gibi.

Natan
Mesajlar: 17
Kayıt: Çrş Mar 29, 2017 9:18 am
Görüş: Ateism
Alınan Teşekkür: 3 kere

Re: Din felsefenin ilkel halidir

Mesajgönderen Natan » Cmt May 06, 2017 11:28 pm

Bence ilk insan turu ornekleri doga karsisinda bilgisizlikleri ve korkulariyla dogadan korkmus, ona cok derin bir saygi anlayisi gelistirmistir. Saygi dedigimiz olgu korkuyu beraberinde getiriyor. Olumlu bedenlerine olumsuzluk giydirmeleri daha sonralari gorulen birsey.

Yagmur yagar, gunes dogar, gok tanrilarini olustururlar.

Korkuda yaratilan gizem kavramlastirilir. Klanlarin bir araya gelmesiyle, gelistirilmis tanri modelleri tek'lige indirgenir. Allahu ekber cikar karsimiza. Bir alah var fikri bu duruma gosterilecek orneklerden biridir. Sosyoloji bunu bu sekilde ifade eder.

Bana sorarsaniz, bilgi arttikca insanlarin kafasi daha da karisiyor. Bilinmezligi acan bir maymuncuk anahtar gibi, 'tasarimdan tasarimciya'yonelim goruluyor. "Bak nasil da karmasik bir duzen. Bu; nasil olabilir? Demek ki, bir tasarimci var" deniyor.

Fakat bu bir cevap midir?

Tabiki HAYIR!

Rahip Mislier, "Allahsizligin Ilmihali" isimli kitabinda cok guzel ifade etmis: " Ruh, herseyi yaratti demek, hic bir sey soylememektir." O kitabi ben bir kac defa okudum. Okuyanlarin bir kez daha musait olduklari bir zaman diliminde okumalarini oneririm. Kisa ve net ifadelerle isin ozu anlatilmis.

Demek ki, dinin kokeni cahillik ve bilinmeyenden korkmaktir.

Insaan ne garip bir varlik degil mi?

"Bilmiyorum" demektense kafasina gore tanrilar yaratiyor.

Selamlar

Arayis
Mesajlar: 107
Kayıt: Prş Nis 05, 2018 9:45 am
Görüş: Liberal
Edilen Teşekkür: 11 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Re: Din felsefenin ilkel halidir

Mesajgönderen Arayis » Sal May 15, 2018 8:31 am

Din, insanligin edebi normlaridir. Gerceklikle alakasi olmayip, cok da guzel edebi bir hazinedir. Toplumlar arasinda gidip gelirsin, dusunursun, hayal edersin, yuzyillarca hakkinda konusur tartisirsin, uzerine muzik, heykel, edebiyat yaparsin. Bazen mitoloji olarak okursun, gerek saygi duyarsin okuduklarina, Muhtesem seylerdir. Mesela Misirlilarin inanclari, paganism, Aztekler, ne bileyim, daha nice kultur...Yalanci ve insanlarin kaderini degistirip geleceksizlik sunan politikacilari dinlemekten iyidir.

Kullanıcı avatarı
antimuslim
Mesajlar: 36
Kayıt: Cum May 04, 2018 11:11 am
Görüş: deist
Edilen Teşekkür: 1 kere

Re: Din felsefenin ilkel halidir

Mesajgönderen antimuslim » Pzr May 27, 2018 8:50 pm

Gerçek islama yani 1400 yıl öncesine gidelim, şu kavramlar yoktu yani şimdiki türkçe kuran mealleri tamamen
sahtedir. arkadaşlar : kuranı 1 defa anlıyarak okuduysanız artık herşeyi biliyorsunuz demektir. aklı başında
insanlar kutsal olduğu iddia edilen kitapları 1 kere okuyunca herşeyi anlıyor doğal olarak .
1: gerçek islamda kurban bayramı yada ramazan bayramı yoktur . ayette yoktur hadıste yoktur.
2: gerçek islamda sadece hac süreinde belirtildiği gibi hacca giden hacılar için kurban kesilr onun dısında eğlence olarak kutlanmaz ve bayramlar yoktur.
3: gerçek islamda namaz ve oruçta yoktur dogal olarak oruç ayetleri ve namaz ayetleri olduğu düşünülen herşey sahtedir. çünkü kuranı türkçe yazan mealciler bu işin dini ve vicdanı yanından çok ticari bir amaç edindikleri için
her mealci kendi istek ve arzusuna göre olmayan oruç ve namazı varmış gibi ayet şeklınde yazarak kurana şekıl vermıştır.
4: gerçek islamda namaz yerine salati denilen ibadet ve zikir şekli vardır. şimdiki mealciler bunu bilmelerine
ragmen kendi sistemini kurmuştur. yani kimi? mealciler 5 vakit namaz kılmayı icat etmiştir .kimileride 3 vakıt.
5: bu yüzden dinler felsefle asla bagdasmaz çünkü felsefe tamamen reelizimdir. felsefe gerçek tarih ve ilimdir.
asla dogmalara ve asla sahte ritüellere yer vermez

5: felsefe yaşıyan gerçek bir akıldır. dinler ise yaşıyan ama can çekişen bir egodur.
5: felsefede inanç betimleri bile reelizim kokar. felsefe olarak dinler irdelendiğinde çok acık biçimde görülürki
dinlerdeki çelıskıler ve dinlerdekı doğmalar süreklı irdelendiğinde ortaya gerçek tarıh çıkmaktadır.
6. kıssadan hısse felsefe yaşamın gerçek tarihçesini irdelerken dinlerde yaşamın kirli emellerini ve kirli egolarını tatmin eder.
neden? yaratıldığımızı bilseydik. insan değil insan üstü bir varlık olurduk. :)))ateist değilim agnostık! deistım! ama ateistleri suclamakta çok sacma bir müslüman neden? yaratıldığını asla bilemez. inanç onun tercıhı var yada yok demıyorum dinlerin ve sınavın! olmadığını defalarca ispatladık. alalhın varolduğu gerçegı dinlerin varlıgını ispatlamıyor. ne? yazıkkı..yaratılma psıkojısını neden? dinle bagdastırıyorrsunuzkı! .. ne? alaka ne? maydanoz.. biz diyormuyuz??? gerçek islamda namaz yok oruç yok bayram yok camı yok. diyormuyuz? tabıkı demıyoruz. çünkü olmadığını biliyoruz artık. 1400 yıl önce geldıgı iddia edilen islamın şimdiki islam olmadığını mükemmel sekılde ispatlıyoruz. artık..ama siz sınavın ve allahın islamı gönderdiğini o kadar aciz bir sekılde anlatıyorsunuzkı. .sizin insanları kandırmaya hakkınız yok diyorum. nedenmı?
1: alalhı kım? ispatladı. (muhammed ispatladı )
2: muhammedın peygamber olduğunu kim? ispatladı.(elındekkı kuran )
3: kuranın alalhın sözü olduğunu iddia eden kım? ( muhammed)
4: işte burda zıçıyorsunuz melek ve allahı ispatlıyan yok! kısır döngu . böyle binlerce masal yazabilir insanoglu işte bu yüzden binlerce sahte dinleri düşünün binlereceeee uyduruk sahte peygamberleri düşünün .. ne? derece trajıkomık olduğunu yeterince zekıysenız anlıyacaksınız.. şimdi şu hayat bana artık ne? verebilrki diyorsanız.. emin olun dogru yoldasınız.. sadece. tabı melek ve allahın ispatı olmadığı için diğer kavramlarında bir anlamı kalmıyor ne? yazıkkı.işte bu yüzden aklı basında ve zekı insanlar dinlerdekı yanlışları ve ölümcül mantık hatalarını görerek dinlerden ışık hızıyla uzaklaşıyor. ve şimdi 2018 yılında 3 milyar deist agnostık ve ateist var. detemınısttte dahıldır.? ve sayı süreklı artmaktadır.
yani inanmamak için iilaki ateist olmaya gerek yokkkı bir deisttte dinlere inanmıyorsa potansiyel birer ateisttir. yani gizli ateisttir.
açıkçası ben! 6666 ayettende çok ciddi biçimde şüpheliyim. 6666 ayetin % 90 lık kısmını osmanlı dönemindekı
alimlerin ve hocaların yazdıgından oldukça eminim nedenmi? çünkü son orjınal kurana yazılan parşömentlerin
m.s. 11.50 yıllarında suriyedekı bir köyde selcuklu dönemındekı bir savasta tahrıp olddugundan % 100 emınım..

Kullanıcı avatarı
antimuslim
Mesajlar: 36
Kayıt: Cum May 04, 2018 11:11 am
Görüş: deist
Edilen Teşekkür: 1 kere

Re: Din felsefenin ilkel halidir

Mesajgönderen antimuslim » Pzr May 27, 2018 9:18 pm

rumil yazdı:Aristo'nun papağanlığının yapıldığı orta çağda, bu söz commentatorların gözünden kaçmış gibi.


ortacagdakı aristo mantıgı bana göre 18. yydakı darwın veya şimdiki richarda dawkıns gibidir. felsefenın mantıgını
kullanan aristo ve onun gibiler sokrates veya arkates veya platon gibiler bana göre o dönemlerın en radıkal bilim adamlarıydı. bu yüzden papagan kelımesın sana hiç yakıştıramadım. sevgili meslektaşım.
senin hatan şu bana göre dostum sen aristoyu şimdiki mantığına göre yorumlamışsın. yani 2018 in mantıgına göre :mrgreen:
bak şimdi aristo mantıgı
1: kuş havalandı hımmmm demekkı kuş uçabiliyor. :mrgreen:
2: güneş battı demekkı güneş haraket ediyor. :mrgreen:
3: hava karardı demekki : :mrgreen: zaman var. .
şimdide ilk çaglarda yasadıgını düşün ve böyle bir adamla tanıştın. o zaman derdınkı woooww işte gerçek bir büyücü. hahaha.. :mrgreen:
2018 in commentatorleri ile aristoyu yerle bir edebilirsin. ama onun domenındekı mantıgını asla hafife alma derım. saygılarımla..


“Sosyal Bilimler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir