1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

"Kütle Çekim Dalgaları" kaydedildi.

Gönderilme zamanı: Cum Şub 12, 2016 9:30 pm
gönderen AgnostikBey
Bizlere bir deha olmanın (Newton gibi, Darwin gibi, Galilei gibi...) gerçekten nasıl bir şey olabileceğini tekrar hatırlatan bir keşif yaşandı. Tam 100 yıl önce Einstein tarafından öngörülen kütle çekim dalgaları, LIGO gözlemevlerinde kaydedilebildi.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Levent Kurnaz bu keşfi şöyle tanımladı, "Daha bugün üniversitedeki dersimde 'evren hakkındaki bilgilerimizin %95’ini ışık ve benzeri elektromanyetik dalgalar kullanarak elde ederiz' demiştim. Kütle çekim dalgalarını ölçebilmemiz sonunda artık evren hakkında bilgi elde edebileceğimiz kaynakların sayısı önemli miktarda artmıştır. Bugünkü buluşla ders kitaplarının güncellenmesi gerekecektir."

yesilgazete.org'dan alıntıdır.

Tam haber içeriği

Re: "Kütle Çekim Dalgaları" kaydedildi.

Gönderilme zamanı: Cum Şub 12, 2016 10:51 pm
gönderen hector
https://www.youtube.com/watch?v=PBDQTTGCqtk


İyi , güzelde bu gerçek hayatta ne işimize yarayacak hocam :)

Re: "Kütle Çekim Dalgaları" kaydedildi.

Gönderilme zamanı: Cum Şub 12, 2016 11:32 pm
gönderen AgnostikBey
Karadeliklerin yapısını daha etkin bir şekilde gözlemleyerek işler mekanizmasını (madde ve uzay-zaman ilişkisi bakımından) anlayabilecek ve öğreneceklerimizle belki de kendi solucan deliklerimizi açabilerek -ki kısa vadede pek sanmıyorum- farklı deneyimlere yelken açacağız. Yani günlük yaşamdaki direk etkileri için uzun -belki de oldukça uzun- süre beklemek gerekebilir. Sabır erdemdir Hector :)

Re: "Kütle Çekim Dalgaları" kaydedildi.

Gönderilme zamanı: Cum Şub 12, 2016 11:44 pm
gönderen Bayrak
Evrenin doğasını anlamak şuan bilim kurgu olan pekçok şeyin gerçekleştirilmesi için ilk temel adım.. Eğer fizik evreni daha iyi anlar ve yapısını daha iyi çözersek belki bir gün şuan sadece dizilerde ve filimlerde seyrettiğimiz yıldız geçitleri, varp motorları, uzay seyahatleri, uzayda koloni ve madencilik gibi pekçok bilimkurgu konusu zamanla gerçeğe dönüşebilir..

Re: "Kütle Çekim Dalgaları" kaydedildi.

Gönderilme zamanı: Sal Mar 08, 2016 4:25 pm
gönderen Fëanor
Big bang'i anlayabilmek biraz da kuantum ve genel görelik teorisinin birleştirilmek zorunluluğunu ortaya koyan karadelikleri anlamaktan geçiyor. Bu açıdan önemli bir gelişme.

Ek olarak da, eskiden sadece cisimlerden çıkan elektromanyetik dalgaları inceleyebiliyorduk ve elektromanyetik dalgalar önlerinde bir cisim ile karşılaştıklarında tespit edilmesi çok zor. Halbu ki kütleçekimsel dalgaları önlerinde engelleyebilecek bir güç yok. Dezavantajının çok zayıf dalgalar olması yanı sıra bu açıdan da evreni incelemememize yarayan yeni bir bilgi olarak da bakılabilir.


Edit: AgnostikBey zaten belirtmiş. Tekrara girmişim pardon ama olsun tekrardan zarar gelmez :)

Re: "Kütle Çekim Dalgaları" kaydedildi.

Gönderilme zamanı: Sal Mar 08, 2016 8:00 pm
gönderen Mems
Büyük ilerlelemeler var.

Deneydeki “solucan deliği” ise farklı katmanlardan yapılmış bir küreden oluşuyor. Dış katman; ferro-manyetik bir yüzeyden, alt katman ise; süper-iletken bir maddeden yapıldı. Sonrasında ferro-manyetik tabaka küreyi bir uçtan bir uca kesen bir silindirle geçildi. Küre bu şekle sokularak manyetik alan dışarıdan saptanamaz (manyetik alan ifadesiyle: görünmez) kılındı.

Araştırmacılardan Àlvar Sánchez; manyetik “solucan deliğinin”; uzay topolojisi değiştikçe sanki iç bölgenin manyetik olarak uzaydan silindiği bir yerçekimsel analoji olduğunu söylüyor. Yani bir noktada kaybolan manyetik alan, başka bir noktada yeniden ortaya çıkıyor, aradaki yol ise manyetik olarak görülemiyor.


Detay linkte

http://bilimfili.com/manyetik-solucan-d ... usturuldu/