"Cinsel Seçilim" Üzerine

Darwin'in doğal seçilimle Evrim teorisiyle ilgili tüm tartışma başlıkları.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 359
Kayıt: Cmt Eki 03, 2015 8:44 pm
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 254 kere
Alınan Teşekkür: 218 kere

"Cinsel Seçilim" Üzerine

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Eyl 17, 2020 1:53 pm

Doğal seçilimin ne olduğu konusunda çevremde genel anlamda bir bilgi artışı olduğunu gözlemlesemde ne yazık ki cinsel seçilim (eşeysel veya seksüel seçilim) hakkında bilinenler çok sınırlı. Bu yüzden ilgili bir sabit başlık açmaya karar verdim.

Genel olarak ele alınırsa tüm canlıların iki temel ortak özelliği bulunmakta: yaşamak ve üremek. Bu bağlamda düşünüldüğünde özetle cinsel seçilim, canlılar arasında üreme mücadelesinin bir sonucu iken doğal seçilim hayatta kalma mücadelesinin bir neticesidir. Ancak doğal seçilim tüm canlılarda gözlemlenirken, cinsel seçilim sadece belli eşeyli üreyen canlılarda görülmekte ve de önemli bir detayda son sözü söyleyenin (!) yine doğal seçilim olmasıdır (türlerin abartılı eşey özelliklerinde ilgili habitattaki dengeyi kuranın yine doğal seçilim mekanizması olması).

Darwin'in cümleleriyle "İnsanın Türeyişi" isimli kitabından alıntılayacak olursam, "Cinsel mücadelenin iki türü vardır: ilki aynı cinsiyete sahip bireyler (genellikle erkekler) arasında olanıdır -ki bu mücadeler rakipleri saf dışı bırakmak veya öldürmek için yapılır- ve bu durumda dişiler pasif kalır (e.içi seçilim); ikincisi ise aynı şekilde yine aynı cinsiyete sahip bireyler arasındadır -ve bunlar genellikle dişiler olur- fakat bu sefer mücadeler karşı cinsi etkilemek içindir ki bu sefer dişiler pasif kalmaz ve böylece kendilerine daha uygun olan eşler seçerler (e.arası seçilim)."

Bu noktada cinsel seçilimin iki ayrı yolu olan eşey içi seçilim ve eşeyler arası seçilim kavramları devreye girmekte.

Yazının devamını evrim ağacının cinsel seçilim üzerine harika bir videosu ile sonlandırıyorum, iyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=5IKXWeINVeY&pp=QAA%3D

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Habitat

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cinsel_se%C3%A7ilim

https://evrimagaci.org/cinsel-secilim-e ... riyor-7357
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

“Evrim ve Yaşam Bilimleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir