1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Memelilerde Adet Görme Durumu (Menstrüasyon)

Gönderilme zamanı: Çrş Oca 18, 2017 8:47 pm
gönderen AgnostikBey
İnsanı diğer canlılardan ayıran şey nedir? Konuşabilmemiz ya da soyut düşünebilmemiz mi ya da her ikisi birden mi?

Düşünceleri üzerine düşünebilen tek canlı insan. Ancak işlevsel olarak (birçok farklı faktörün de bu yöne sürüklemesiyle) elde ettiğimiz bu evrimsel avantajımızın, diğer canlıların kendilerine has farklı avantajları ile paralel olarak düşünülürse, aslında onlarla benzer bir yapıda olduğu görülecektir. Evrimsel süreç, doğa vb. mekanikler bizi meraklı olmaya itmiş olabilir. Ancak insan türü için genel itibarıyla kalan birçok konuda diğer canlılarla ve bilhassa yakın akrabalarımız diğer memelilerle birçok ortak şeyi paylaşıyoruz ve menstrüasyon (adet) hali de bunlardan birisi.

Geçenlerde "her şey ortak ise kadınların bu hali de ortak olmalı" diye düşünmüştüm. Evrim teorisi beni yine şaşırtmadı ;) Bu konuda sözü konuyu harika bir makale ile irdelemiş olan Evrim Ağacı sitesine bırakıyorum,

"Aslında birçok memeli türü adet görür; ancak sadece insanlarda, en yakın kuzenlerimiz şempanzelerde ve daha uzak kuzenlerimiz yarasalar ile fil farelerinde "aleni/açık kanama" denen adet tipi görülür. Diğer memelilerde adet kanaması vajinal açıklıktan dışarıya akmaz. Kan, rahim içerisindeki duvar tarafından emilir."

devamı için tıklayınız.