1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılabilir.

Gönderilme zamanı: Cum May 27, 2016 11:53 pm
gönderen Mems
Okurken çok keyif aldığım bir haber yazarın dili etkiledi. Tabi konu evrim olunca heyecanla okuyor insan;). İnsanlarık tarihi sandığımizdan daha eski.http://onedio.com/haber/15-yasindaki-bir-cocugun-kesfettigi-bu-ilginc-bulgular-insanlik-tarihini-degistirebilir--713088

Re: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılabilir.

Gönderilme zamanı: Cmt May 28, 2016 11:40 am
gönderen NOLAN
O mağaradaki homo türü neandertal veya sapiens değil de,denisova veya erectus'da olabilir..Bir sürü insan türü var ve bu insanlar birbirleri ile karışmış durumdalar..Tarih konusunda güncelleme yapılabilir ancak..Öyle insanlık tarihi yeniden filan yazılamaz..Yakın geçmişimizi nerdeyse kesin olarak biliyoruz..Uzak geçmişteki homo türlerinde,ancak güncelleme yapılabilir..
Homolar,2.5 milyon yıl önce alet kullanmaya başlamışlar..Sapiens,neandertal ve erectus 400 bin yıl önce ateşi kullanmaya başlamışlar..
Neandertallerin mağaralarda yaşadıklarını ve bu mağaralara ölülerini gömdüklerini,hatta ölülerinin yanına et filan bıraktıklarını da biliyoruz..

Günümüzden 176 bin yıl önce,bir homo türünün mağarada bazı şekiller yapması son derece normal..

Re: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılabilir.

Gönderilme zamanı: Cmt May 28, 2016 4:39 pm
gönderen Mems
İnsan yerlesimlerinin 30 40 bin yıl olduğu biliniyordu, bu diğer homo türlerinin bilinenden daha önce yerleşik düzene geçme ihtimali hakkında ipucu verir bence... Haklısın yeniden yazılabilir başlığı ile biraz abartı olmuş.

Re: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılabilir.

Gönderilme zamanı: Cmt May 28, 2016 5:30 pm
gönderen NOLAN
Mems yazdı:İnsan yerlesimlerinin 30 40 bin yıl olduğu biliniyordu, bu diğer homo türlerinin bilinenden daha önce yerleşik düzene geçme ihtimali hakkında ipucu verir bence... Haklısın yeniden yazılabilir başlığı ile biraz abartı olmuş.

Sn.Mems,atalarımızın bilinen ilk yerleşim yeri Çatalhüyük'tür ve günümüzden yaklaşık 9000 yıl önceye tarihlenmiştir..

Bu arada,bu haber odatv'de de yayınlanmış;
http://odatv.com/arastirmacilari-heyeca ... 61200.html

Bu çok büyük ihtimalle Neandertallerin işi(odatv Neandertal demiş) ve bu insanların mağaralarda ölülerini gömdüklerini biliyoruz..Bu tarz şekiller de,bu ölülerle alakalı olabilir..Tabi ki bir tapınma değil ama bir anma,bir saygı gösterisi gibi birşey olabilir..