Evrim'i Deneyle Gözlemek / Lenski Deneyi

Darwin'in doğal seçilimle Evrim teorisiyle ilgili tüm tartışma başlıkları.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 359
Kayıt: Cmt Eki 03, 2015 8:44 pm
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 254 kere
Alınan Teşekkür: 218 kere

Evrim'i Deneyle Gözlemek / Lenski Deneyi

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Eki 08, 2015 10:32 pm

E. coli uzun vadeli evrim deneyi, Richard Lenski önderliğinde 24 Şubat 1988 tarihinden beri devam eden ve eşeysiz üreyen Escherichia coli bakterisinin başlangıçtaki 12 özdeş popülasyonu üzerinde yürütülen deneysel bir evrim çalışmasıdır. Popülasyon, 2010 yılı Şubat ayında 50.000'inci nesile ulaşarak bir dönüm noktasını geçmiştir.

Deneyin başlangıcından bu yana Richard Lenski ve ekibi, popülasyonlardaki nesillerde bir dizi geniş çaplı genetik değişiklikler olduğunu bildirmişlerdir. Bu 12 popülasyonun her birinde bir takım evrimsel adaptasyonlar görülürken bazı adaptasyonlar ise sadece bir ya da birkaç popülasyonda ortaya çıkmıştır. Özellikle çarpıcı bir adaptasyon, mikroorganizmaların geliştiği madde içinde E. coli bakterisinin bir neslinin daha önceden taşımadıkları bir özelliği, sitrat molekülünü kullanma ve sitrik asit içinde büyümeyi başarma yeteneğini kazanarak evrilmiş olmasıdır.

Deneyin en can alıcı noktası, basit bir gen dizilimine sahip bu bakteri türü için deney tüpleri içerisinde doğal seçilim baskısının yapay bir şekilde yaratılıp, türün daha verimli yaşaması adına uygun ortamın çok zeki bir biçimde kurgulanmasıdır. Lenski'ye bu dahice deneyi için ne kadar teşekkür etsek azdır.

Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/E._coli_u ... rim_deneyi

Evrimağacı'nın harika anlatımı
http://www.evrimagaci.org/makale/214

İleri okumalar için:
(PNAS'ta yer alan Zachary D. Blount, Christina Z. Borland ve Richard E. Lenski ingilizce makaleleri, 2008)
http://www.pnas.org/content/105/23/7899.full
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

“Evrim ve Yaşam Bilimleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir