Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Darwin'in doğal seçilimle Evrim teorisiyle ilgili tüm tartışma başlıkları.
Kullanıcı avatarı
Philae
Mesajlar: 28
Kayıt: Pzr Ara 27, 2015 9:51 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 24 kere
Alınan Teşekkür: 28 kere

Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Mesajgönderen Philae » Pzt Oca 18, 2016 10:46 pm

1.) insanlar maymundan gelmektedir.

insanlar maymundan gelmemektedir. insanlar zaten bir maymun (daha özel olarak insansı maymun) türüdür. insanlar ve maymunlar ortak bir atadan gelmektedir. Ancak sadece insan ve maymun ortak bir atadan gelmez tüm canlı türleri ortak bir atadan gelmektedir. Ortak atalar, ürünler olan torunların ikisine (ya da daha fazlasına) ait özellikleri taşırlar ama iki türe de (ya da daha fazlasına da) tam olarak benzemezler ve iki türden de (ya da daha fazlasından da) değillerdir.


Resim

2.) Evrim ispatlanmamıştır. Zaten sadece “teoridir”. Eğer ispatlansaydı, Evrim Kanunu olurdu.

Evrim, Dünya’nın dört bir yanında, birbirinden farklı yüzlerce laboratuvarda, birbirinden farklı binlerce bilim adamının çalışmasıyla, birbirinden farklı onlarca değişik yöntem ile ispatlanmıştır, ispatlanmaktadır. Evrim’in kelimenin tam anlamıyla trilyonlarca kanıtı vardır. Adının teori olmasının tek sebebi, bilimsel terminolojidir ve bilimsel terminolojide teori, günlük yaşantıda kullandığımız asılsız iddia anlamındaki teori ile aynı anlamda kullanılmamaktadır. Bilimsel terminolojide teori, bilim tarafından bilinen bilimsel gerçekleri farklı bağlantılarla birbirine bağlayarak, belirli bir doğal olayı en iyi şekilde açıklayan bilimsel bilgiye denmektedir. Yani teoriler, zaten ispatlanmışlık zinciri' nin en üstündedir. Hiçbir teori kanuna yükselmez, günümüzün hiçbir teorisi kanun olmayacaktır. Zaten modern bilimde artık kanunlardan bahsedilmemektedir; sadece bilimsel gerçekler, hipotezler ve teoriler vardır; teoriler de, illa bir sıralama yapılacaksa, bu zincirin en üstünde yer alır.

Resim


3.)Bazı canlılar evrimleşmeden, oldukları gibi kalmışlardır. Bu, Evrim Teorisi’ni çürüten bir ispattır.


Hayır, hiçbir canlı evrimleşmeden kalamaz. Hepsi, belirli düzeylerde evrim geçirirler. Ancak kimi zaman, bu evrim moleküler boyutta olur, kimi zaman morfolojik boyutta. Konunun eğitimini almamış birisi, birkaç milyon yıl geçmesine rağmen oldukça aynı gözüken bir canlıya -Bakın, hiç evrimleşmemiş.- diyebilecektir. Ancak konunun eğitimini alan biri, iki canlı arasında yüzlerce fark sayabilecek ve gerekirse farklı iki tür olarak tanımlayabilecektir. Genellikle besin zincirinin en üzerinde olan canlılar daha yavaş evrim geçirirler, çünkü üzerlerinde çok fazla çevresel baskı bulunmaz. Ancak bu canlıların bile (timsahlar gibi) çok köklü bir evrim geçmişi olduğunu görürüz ve sadece birkaç on milyon yıllık süre zarfında onlarca geçiş türü bilmekteyiz. Dolayısıyla Evrim'i eğitimsiz bir gözle değerlendirmek yerine, konunun bir bilim olduğunu unutmayarak, çok merak ediyorsak üniversiteye gidip konuyla ilgili bir bölümü bitirmekte fayda vardır (fizyoloji, anatomi, paleontoloji, arkeometri gibi).


Resim

4.) Evrim durdu yanılgısı:


Aslında Evrim durmadı sadece yavaş olduğu için gözlemleyemiyoruz fakat bakterisel boyutta incelersek aslında hala devam ettiğini kanıtlayan bir çok kanıt vardır. (bkz: h1n1 virüsü) Domuz gribi her yeni versiyonunda(yapılan ilaçlara karşı direnç geliştirerek) tip değiştirmiştir. ve hala canlılığını sürdüren ilk atası h1n1 olan bir virüstür ve evrimin hala gerçekleştiğini gösterir.


Resim

alıntıdır.
En son Philae tarafından Pzt Oca 25, 2016 6:38 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

megalanya
Mesajlar: 1
Kayıt: Sal Oca 19, 2016 6:50 pm
Görüş: İslam
Alınan Teşekkür: 2 kere

Re: Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Mesajgönderen megalanya » Sal Oca 19, 2016 7:22 pm

Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Ancak bence makalede bilimsel açıdan hata bulunmaktadır. Hata hakkında doğru düşünüyor muyum emin değilim. Çünkü ben biyolog veya araştırmacı değilim ama hatırladığım kadarıyla uzun zaman önce bilim adamları Neandertallerin, modern insanın atası olmadığı sonucuna varmışlardı. O nedenle makalenin güncel bilgiler içerdiğinden şüphe duyuyorum. Son olarak yazının sonunda çok küçük harflerle 'alıntıdır' yazıyor ama nereden alıntılandığı belirtilmemiş malesef.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 356
Kayıt: Cmt Eki 03, 2015 8:44 pm
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 252 kere
Alınan Teşekkür: 217 kere

Re: Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Oca 19, 2016 9:13 pm

megalanya sitemize hoş geldiniz. Açıkçası gizli gizli okunduğumuzu hep biliyordum :) İşin şakası bir yana paylaşımın yazılı verilerinde bir sıkıntı yoktur. Ancak evet, ilk görseli kısmen hatalıdır: Neandertal'ler ile bizler farklıyız ve farklı görüşler olmakla beraber genel kabul, ortak atamızın Afrika çıkışlı Homo heidelbergensis olduğudur. Bildiğim kadarı ile tür Afrika'da Homo Sapiens'e, Avrupa ve yakın çevresine yayılan kolu ise Homo Neanderthalensis'e evrimleşti. "alıntıdır" kısmı için ise haklısınız. Siz özellikle belirtene kadar dikkat etmemişim bile. Forum yönetmeliğimize göre daha açık (nereden alıntı/ne kadarı alıntı) bir şekilde düzenlenmesi gerekirdi.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 234
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 211 kere
Alınan Teşekkür: 180 kere

Re: Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Mesajgönderen hector » Sal Oca 19, 2016 9:53 pm

Evet Neandertaller'den evrimleşmedik.Tam tersi onlarla birlikte yaşadık ve çiftleştik.

3) Atalarımızın Neandertaller ile çiftleşmesi kötü bir şey değildi; tam tersine, bugün halen hayatta olmamıza büyük katkı sağladı! Neandertaller'den çiftleşme sonucu "çaldığımız" genler, Epstein-Barr gibi ölümcül virüslerle mücadele edebilmemizi sağlamaktadır. Stanford Üniversitesi immünologu Laurent Abi-Rached'in söylediğine göre bu virüs, çeşitli kanserlerin görülme sıklığıyla da ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla bugün hayattaysanız, bunu Neandertaller ile çiftleşmiş atalarınıza borçlu olabilirsiniz.

4) Eğer ki ne miktarda Neandertal DNA'sı taşıdığınızı öğrenmek istiyorsanız, bir parça pamuğu yanağınıza bastırıp sıvayarak National Geographic'e gönderebilirsiniz! National Geographic tarafından yürütülen Genographic Proect, genom dizileme çalışmaları sürdürmektedir ve size belli bir para karşılığı son derece ilginç bilgiler verebilir. Ancak bu, tam bir genom dizilemesi değildir. Sadece spesifik bazı gen bölgeleri analiz edilir. Eğer biraz zenginseniz, tüm genomunuzu diziletmeniz mümkündür. Örneğin 2010 yılında bunu yapan metal müzik grubu Black Sabbath'ın şarkıcısı Ozzy Osbourne, 10. kromozomu üzerinde tipik bir Neandertal geni olduğunu öğrenmiştir.


Ayrıntılı bilgi için evrim ağacı sayfasına girebilirsiniz.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Philae
Mesajlar: 28
Kayıt: Pzr Ara 27, 2015 9:51 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 24 kere
Alınan Teşekkür: 28 kere

Re: Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Mesajgönderen Philae » Sal Oca 19, 2016 11:46 pm

merhaba, kaynak evrim ağacı idi fakat asıl sayfayı bulamadım sanırım siteden kaldırmışlar. hata varsa düzeltilir. bilimin en güzel tarafı da budur zaten. değişime açık olması... :)


“Evrim ve Yaşam Bilimleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir