Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Darwin'in doğal seçilimle Evrim teorisiyle ilgili tüm tartışma başlıkları.
Kullanıcı avatarı
Philae
Mesajlar: 18
Kayıt: Pzr Ara 27, 2015 9:51 pm
Edilen Teşekkür: 24 kere
Alınan Teşekkür: 22 kere

Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Mesajgönderen Philae » Pzt Oca 18, 2016 10:46 pm

.....................
En son Philae tarafından Cum May 21, 2021 11:20 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

megalanya
Mesajlar: 1
Kayıt: Sal Oca 19, 2016 6:50 pm
Görüş: İslam
Alınan Teşekkür: 2 kere

Re: Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Mesajgönderen megalanya » Sal Oca 19, 2016 7:22 pm

Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Ancak bence makalede bilimsel açıdan hata bulunmaktadır. Hata hakkında doğru düşünüyor muyum emin değilim. Çünkü ben biyolog veya araştırmacı değilim ama hatırladığım kadarıyla uzun zaman önce bilim adamları Neandertallerin, modern insanın atası olmadığı sonucuna varmışlardı. O nedenle makalenin güncel bilgiler içerdiğinden şüphe duyuyorum. Son olarak yazının sonunda çok küçük harflerle 'alıntıdır' yazıyor ama nereden alıntılandığı belirtilmemiş malesef.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 359
Kayıt: Cmt Eki 03, 2015 8:44 pm
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 254 kere
Alınan Teşekkür: 218 kere

Re: Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Oca 19, 2016 9:13 pm

megalanya sitemize hoş geldiniz. Açıkçası gizli gizli okunduğumuzu hep biliyordum :) İşin şakası bir yana paylaşımın yazılı verilerinde bir sıkıntı yoktur. Ancak evet, ilk görseli kısmen hatalıdır: Neandertal'ler ile bizler farklıyız ve farklı görüşler olmakla beraber genel kabul, ortak atamızın Afrika çıkışlı Homo heidelbergensis olduğudur. Bildiğim kadarı ile tür Afrika'da Homo Sapiens'e, Avrupa ve yakın çevresine yayılan kolu ise Homo Neanderthalensis'e evrimleşti. "alıntıdır" kısmı için ise haklısınız. Siz özellikle belirtene kadar dikkat etmemişim bile. Forum yönetmeliğimize göre daha açık (nereden alıntı/ne kadarı alıntı) bir şekilde düzenlenmesi gerekirdi.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Mesajlar: 234
Kayıt: Cum Eki 16, 2015 8:26 pm
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 208 kere
Alınan Teşekkür: 182 kere

Re: Evrim Hakkında Yanlış Bilinenler

Mesajgönderen hector » Sal Oca 19, 2016 9:53 pm

Evet Neandertaller'den evrimleşmedik.Tam tersi onlarla birlikte yaşadık ve çiftleştik.

3) Atalarımızın Neandertaller ile çiftleşmesi kötü bir şey değildi; tam tersine, bugün halen hayatta olmamıza büyük katkı sağladı! Neandertaller'den çiftleşme sonucu "çaldığımız" genler, Epstein-Barr gibi ölümcül virüslerle mücadele edebilmemizi sağlamaktadır. Stanford Üniversitesi immünologu Laurent Abi-Rached'in söylediğine göre bu virüs, çeşitli kanserlerin görülme sıklığıyla da ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla bugün hayattaysanız, bunu Neandertaller ile çiftleşmiş atalarınıza borçlu olabilirsiniz.

4) Eğer ki ne miktarda Neandertal DNA'sı taşıdığınızı öğrenmek istiyorsanız, bir parça pamuğu yanağınıza bastırıp sıvayarak National Geographic'e gönderebilirsiniz! National Geographic tarafından yürütülen Genographic Proect, genom dizileme çalışmaları sürdürmektedir ve size belli bir para karşılığı son derece ilginç bilgiler verebilir. Ancak bu, tam bir genom dizilemesi değildir. Sadece spesifik bazı gen bölgeleri analiz edilir. Eğer biraz zenginseniz, tüm genomunuzu diziletmeniz mümkündür. Örneğin 2010 yılında bunu yapan metal müzik grubu Black Sabbath'ın şarkıcısı Ozzy Osbourne, 10. kromozomu üzerinde tipik bir Neandertal geni olduğunu öğrenmiştir.


Ayrıntılı bilgi için evrim ağacı sayfasına girebilirsiniz.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer


“Evrim ve Yaşam Bilimleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir