Ateizmin akıl dışı kuramları

Ateist düşünceye dair her şey.
NullaDualit
Görüş: deus solus
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Ateizmin akıl dışı kuramları

Mesajgönderen NullaDualit » Prş Eyl 13, 2018 11:42 pm

Merhaba,

Ateistlerin akıl dışı kuramları bana açıklayabilir misiniz?

1.Öncelikle şu klavyenin tuşlarına rastgele basıyorum böyle cümleler çıkıyor, sizce matematiksel olarak ne kadar doğru?

2. Olan bir şeyin 2.kez olması mı, olamaması mı ihtimal dahilindedir?
Bu dünyada hayat bulan bir canlı, ölümden sonra tekrar hayat bulma ihtimali hiç mi yok?

3. Tanrıyı reddederken; ölümden sonraki hayatı da reddederken, madem tüm varlığın yok olacak, ne diye dünya kaygısı taşırlar, neden severler, sevdikleri de sevgileri de yok olmayacak mı? Bile bile neden bu uğraşı?

4. Birey olarak bu dünyada, evinizde, ülkenizde yaşarken bile tamamen özgür değilsiniz. Uymanız gereken biyolojik kurallar ve toplumsal kurallar varken, benzer şekilde bu evrenin de uyması gereken kuralları varken, dahası kuantum dünyasındaki katı fiziksel kurallar varken, bunca olan kural, nasıl olur da kendi kendine oluşabilir. Ne yani bizler tesadüfen geldik ve tesadüfen olan kurallara ölümüne bağlığız. Nasıl bir kaotik düşünce bu? Hangi ateist düşünceli arkadaş bana açıklayabilir bunu?

5. Bir Tanrıyı reddederken, binlerce tanrının varlığını kabul ediyorsunuz farkında mısınız?
saçmalama demeyin, hemen açıklıyorum.

Şimdi odanızdaki çiçeğin yaşaması için sadece su vermek mi yetiyor, eğer o çiçeği doğal ortamından kopartmasaydınız, kendinize köle yapmasaydınız sen olmasan da yaşayacaktı. Ama güneş yağmur toprak olmadan yaşayamayacaktı . Asla!.
O çiceğin güneşin varlığından haberdar olduğunu yada koca güneşin o minik çiçekten haberdar olduğunu sanıyor ateistler. çünkü çiçek-güneş-yağmur-toprak bunlar ittifak halindeler. güneşi tanrı ilan ediyorsunuz.
oysa ben diyorum ki, bu kadar akıl dışı mantık yerine, bunca saydıklarımı ve düzeni vareden bir tanrı olmalı. bunlara düzen vermeli ve idame ettirmeli.

hangimizin önermesi mantıklı geldi.

-----

şimdilik bu kadar, daha kafamda deli sorular var ateizme karşı. ama henüz kimse kendini de ikna ederek cevap veremedi.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: Ateizmin akıl dışı kuramları

Mesajgönderen NOLAN » Cum Eyl 14, 2018 6:55 pm

Merhaba..Kaç yaşındasın acaba?
Doğada ahlak yoktur..

NullaDualit

Mesajgönderen NullaDualit » Cum Eyl 14, 2018 11:56 pm

NOLAN yazdı:Merhaba..Kaç yaşındasın acaba?

Merhaba Sayın Nolan,

yaşın ne önemi var, siz en derin epistomolojik bir dille de cevaplayabilirsiniz. zaten forum aktif değil aramızda konuşuruz:)

+ ilave olarak sizin imzanızda "doğada ahlak yoktur " cümlenizi de izninizle eleştireceğim.

Doğadaki ahlaktan hayvanları kastediyor olmalısınız, bitkiler ve taşları değil sanırım. Burdan çıkarımlarla aslında insandaki ahlakın uydurmu olduğunu vs..mi ulaşmayı yeğlediniz tam anlamadım.

Şu kadarını söylemeliyim ki, doğadaki canlıların da bir ahlakı var. Ahlaktan kasıt sadece cinsel uzuv üzerinde değildir.
bak şimdi;

hiç bir aslan, stok yapmak için günlerce çalışıp 10-100 tane fili öldürmez, sadece ihtiyacı kadarını.. ama ahlaklı insan, koca dünyayı yiyecekmiş gibi stok yapar.

hiç bir kaplan, sırf kıskandığından diğer kaplanı öldürmez yada bir sinek kedi köpek... kıskanlık için insanı kendi ırkını öldüren yine insan.

yeryüzündeki hiç bir canlı yaşadığı doğal yapıyı sırf kendi ihtirasları için bozmaz, ama biz insanlar daha fazlasını bile yapıyoruz.

kim ahlaklı şimdi??

ama sizden önce yukarıdaki sıraladığım sorularıma cevap bekliyorum.

ateizmin çıkmaz bir düşünce olduğunu benimle birlikte görebilecek misiniz, yoksa ateist düşünceye imanınız bir dogma mı olmuş beraber analiz edelim.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Eyl 15, 2018 12:44 am

NullaDualit;''hayvanlar'' dediğinize göre,demek ki hayvan olduğunuzu kabul etmiyorsunuz..İnsan (bilimsel olarak) bir hayvan ama..!
Sizce insan,bir hayvan değil mi?
Doğada ahlak yoktur..

NullaDualit

Mesajgönderen NullaDualit » Cmt Eyl 15, 2018 7:26 am

NOLAN yazdı:NullaDualit;''hayvanlar'' dediğinize göre,demek ki hayvan olduğunuzu kabul etmiyorsunuz..İnsan (bilimsel olarak) bir hayvan ama..!
Sizce insan,bir hayvan değil mi?

Sayın Nolan,

Ateist düşünceyi irdelediğimiz sanıyordum.
onca yazdıklarımdan bunu mı çıkardınız? merak ettiyseniz insan da bir hayvandır, melek değil. onlardaki etten bizim ne farkımız var? Biz burda aklen konuştuğumuzu sanıyordum.

Ateizmin akıl dışı kuramları hakkındaki fikirlerinizi bekliyordum.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Eyl 15, 2018 11:46 am

NullaDualit yazdı:Sayın Nolan,

Ateist düşünceyi irdelediğimiz sanıyordum.
onca yazdıklarımdan bunu mı çıkardınız? merak ettiyseniz insan da bir hayvandır, melek değil. onlardaki etten bizim ne farkımız var? Biz burda aklen konuştuğumuzu sanıyordum.

Ateizmin akıl dışı kuramları hakkındaki fikirlerinizi bekliyordum.

İnsanın,bir hayvan olduğunu kabul ediyorsanız,o zaman neyi tartışacağız?Siz evrim teorisini kabul ediyorsunuz ama bir yandan da ateizmi kabul etmiyorsunuz..Bu bir paradoks ama..Evrim teorisini kabul eden birisi,zaten otomatikman ateist olur..
Doğada ahlak yoktur..

NullaDualit

Mesajgönderen NullaDualit » Cmt Eyl 15, 2018 11:40 pm

Teori diyorsun, bilimsel olarak henüz kanun olmamış, deneysel olarak doğrusu ispat edilmemiş bir sav'ı, aklın kesin bilgisine tercih ediyorsun.
insan elbette bedensel olarak bir hayvandan farkı yok. bizi biz yapan şey, bizdeki akıl'dır. evreni, çevremizi sorgulayabilmemiz, tercih edebilmemiz, bir amaç edinebilmemiz ve bu uğurda çalışabilmemiz, plan yapabilmemiz, yarın için endişe duyabilmemiz, dünümüz için üzülebilmemiz, sevinebilmemizdir.
sen istesen de bir hayvan gibi olamazsın ki, örneğin bir inek, kuru samanı yerken her daim mutludur. dünden üzüntüsü yok, yarın için kaygısı yok, çocuklar gibi. ama sen istesen de öyle olamazsın. yarının için kaygı duyarsın, yaptıklarından birey olarak sorumlusun.....
çünkü sen insan'sın. akıl sahibisin.
akıl: en ufak bir deneyden, bütüne ulaşabilir. bütünden en ufak bir özele inebilir.

işte hal böyleyken;
bu evrenin varlığı bile büsbütün kendi-kendine varolamayacağını anlatırken, kendini dizayn edenin varlığını haykırırken nasıl olur da, bu akıl; bu sebep-sonuç zinciri içinde tüm bunları sıraya dizeni, var edeni, yok edeni göremez!
--->>> bak şimdi rastgele parmaklarımı klavyede salladım bu cümleler çıktı.
demek kadar saçma, bu evrenin sahipsiz olduğunu iddaa etme.

benim takıldığım asıl konu bu.

yukarıdaki 5 sorum için kendiniz ikna edebilen cevaplarınız samimi bir şekilde merak ediyorum halen.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzr Eyl 16, 2018 11:30 am

NullaDualit yazdı:Teori diyorsun, bilimsel olarak henüz kanun olmamış, deneysel olarak doğrusu ispat edilmemiş bir sav'ı, aklın kesin bilgisine tercih ediyorsun.
insan elbette bedensel olarak bir hayvandan farkı yok. bizi biz yapan şey, bizdeki akıl'dır. evreni, çevremizi sorgulayabilmemiz, tercih edebilmemiz, bir amaç edinebilmemiz ve bu uğurda çalışabilmemiz, plan yapabilmemiz, yarın için endişe duyabilmemiz, dünümüz için üzülebilmemiz, sevinebilmemizdir.
sen istesen de bir hayvan gibi olamazsın ki, örneğin bir inek, kuru samanı yerken her daim mutludur. dünden üzüntüsü yok, yarın için kaygısı yok, çocuklar gibi. ama sen istesen de öyle olamazsın. yarının için kaygı duyarsın, yaptıklarından birey olarak sorumlusun.....
çünkü sen insan'sın. akıl sahibisin.
akıl: en ufak bir deneyden, bütüne ulaşabilir. bütünden en ufak bir özele inebilir.

işte hal böyleyken;
bu evrenin varlığı bile büsbütün kendi-kendine varolamayacağını anlatırken, kendini dizayn edenin varlığını haykırırken nasıl olur da, bu akıl; bu sebep-sonuç zinciri içinde tüm bunları sıraya dizeni, var edeni, yok edeni göremez!
--->>> bak şimdi rastgele parmaklarımı klavyede salladım bu cümleler çıktı.
demek kadar saçma, bu evrenin sahipsiz olduğunu iddaa etme.

benim takıldığım asıl konu bu.

yukarıdaki 5 sorum için kendiniz ikna edebilen cevaplarınız samimi bir şekilde merak ediyorum halen.

Evrim teorisi,teori olarak kalacak..Sonsuza kadar..Kanun filan olmayacak..Araştırın biraz..!
Diğer hayvanlarda akıl yok mu sanıyorsunuz?
İstisnasız tüm hayvanlar,birşeye inanan homo sapiensten daha akıllıdır :)
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 80 kere
Alınan Teşekkür: 118 kere

Mesajgönderen Firavun » Pzt Eyl 17, 2018 6:02 pm

NullaDualit yazdı:şimdilik bu kadar, daha kafamda deli sorular var ateizme karşı. ama henüz kimse kendini de ikna ederek cevap veremedi.

Güzel sorular. Hepsine yanıtı aynı mesajda vermeye kalkarsam, sonra sizin mesajlarınızdaki yanıtlar ve alıntılarla konu çorbaya döner. O yüzden bu soruları madde madde açıp ilerleyelim.

1. soru:

NullaDualit yazdı:1.Öncelikle şu klavyenin tuşlarına rastgele basıyorum böyle cümleler çıkıyor, sizce matematiksel olarak ne kadar doğru?

Öncelikle matematiksel olarak her şey olasıdır. Pi sayısının içinde Tolstoy'un Savaş ve Barış eserinin tamamını bulabilirsiniz. Ama sorunuza yanıtım bu değil, merak etmeyin.

Asıl yanıt, soruda gizli. Sorudaki neden sonuç mantığı hatalı. Siz, mevcut sistemi bugünkü haliyle ele alıp bunları oluşturan bıçak sırtı etkenlerin olasılığını inceliyorsunuz. Yani sonuçtan nedeni bulmaya çalışıyorsunuz. Halbuki sonuç, baştaki koşullara göre oluşmuştur. İlk koşullar farklı olsaydı, sonuç da farklı olacaktı. Bunu, verdiğiniz örnek üzerinden açıklayayım.

Sonuç diyerek, yazdığınız mevcut cümleleri baz alıyor ve sonra klavye tuşlarına rastgele basarak (sonucu oluşturan neden) bu sonuca ulaşmanın olasılıksızlığını vurguluyorsunuz. Atladığınız şey, bu sonuca ulaşma zorunluluğunun olmadığı. Klavye tuşlarına rastgele bastığınızda oluşacak "anlamsız cümleler" de aslında başka sonuçlardır ve bunlar da pekala kendi içlerinde tutarlı sistemler olabilir. Sonsuz parametreyle sonsuz olasılık vardır. Süreç içinde bu parametrelerin birbirine etkisiyle oluşan bugünkü evren, yalnızca başlangıçtaki koşulların sonucudur.

Farklı etkiler sonucu, karbon bazlı canlılar yerine silikon bazlı canlılar da olabilirdik. Bu durumda havadaki oksijene şükredeceğinize asitli ortamın bizim için yaratıldığını düşünecek ve nasıl olup da başka bir şey değil de bu ortamın var olarak bizi oluşturduğuna hayran olacaktınız.

Kısacası, ilk sorunuzda sonuçtan nedene gitmeye çalışarak hata yapıyorsunuz. Bizler ve evrenin bugünkü durumu başlangıç koşullarının sonucudur ve bu sonuç, sonsuz olasılıktan biridir. Diğer olasılıkları yok saymak, onların geçersiz olduğunu iddia etmek bilimsel değil. Her biri kendi içinde tutarlı bir kurallar bütünü oluşturabilir veya oluşturamayıp yok olabilir. Bunu bilemeyiz. Ama bunu bilememek, tek geçerli kurallar sisteminin bizim evrene özel olduğunu iddia etmeyi gerektirmez.

Bu konuyla ilgili yanıtlarınızı alıp daha sonra diğer sorularınıza geçebiliriz. Aslında 5. sorunuz da bununla ilgili ama, isterseniz adım adım ilerleyelim.

NullaDualit

Mesajgönderen NullaDualit » Sal Eyl 18, 2018 7:12 pm

Firavun yazdı:1. soru:[/color]
NullaDualit yazdı:1.Öncelikle şu klavyenin tuşlarına rastgele basıyorum böyle cümleler çıkıyor, sizce matematiksel olarak ne kadar doğru?

Öncelikle matematiksel olarak her şey olasıdır.
Asıl yanıt, soruda gizli. Sorudaki neden sonuç mantığı hatalı.

Bu sorumda hiç bir hata yok. Bu sorumun cevabı şu : mümkün değildir.
Rastgele klavyelere bassam, şöyle bir şey olurdu : gfnajoeşv faoegcfnq0 ğ23rycmqrs vhföbvn tc bgövxcshjrcöfam cfv xhgbsd

Demek ki, anlamlı cümleler için, türkçe bilen, klavye kullanabilen ve bir bilgisayarı olan ben gibi birinin olması gerekiyor.

O halde, benzer bir akıl yolu ile bu evrene bakabiliriz.

Evrendeki herşey matematiksel olarak (fizik formlülleri ne güzel şekilde anlatıyor) birbiri ile bağımlılar, iletişim halindeler.
Eğer tesadüfen olsaydı, gerçekten bir fizik formülü doğabilir miydi?

güneşteki elektronlar da protonlar etrafında fiziksel yasalara göre davranıyorlar, dünyanın merkezindeki herhangi bir noktadaki atomlar da, yada bilmem kaç ışık yılı ötedeki bir alemdekiler de böyle.

O halde, düzenli bir sistemin varlığı için, düzenli bir cümlenin oluşumu için, düzenli bir resmin ortaya çıkması için, özetle bir iğnenin bile ustası, bu işi bileni olması gerekmez mi?

Bu rastgele klavye basmalarında oluyor da, bu koca evrenden neden olmasın?

İşte Sayın Firavun, ateizm diyor ki, anlamlı cümleler rastgele klavye basmalarından oluşmuştur, peki bu rastgele basmalarda anlamsız saçma harflerin arada olması gerekmez mi, ama evrende saçma anlamsız atomlar, moleküller yok. Bu harflerin kendisinde yada atomun kendisinde akıl, bilgi de yok ki, kendi kendinelerine kendilerini böyle sistemli varettiler desek:) Ateizm bu düşüncenin neresinde?

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir