Tanrı yoktur,Tanrı'lar vardır..

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 201 kere

Re: Tanrı yoktur,Tanrı'lar vardır..

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr Nis 08, 2018 1:51 pm

Lehi öncelikle forumumuza hoş geldin.

Lehi yazdı:Çubuk uclarinin birlesimi bu deneyde rastlantisal gibi gorunuyor. Fakat canliligin varolusu bu denli basit degil. Dawkins de Kor saatcide bir bilgisayar sisteminden bahsediyor. Evrim mekanizmalari ile sekiller olusturuyor. Ki gercekten bildigimiz bazi modeller olusuyor. Fakat bilgisayar var ortada. Deneyi yapan kisi var. Ustelik bir amaca yonelik bilissel bir yonelim de mevcut. Program ve yazilimi. Hedefin ne oldugu biliniyor. Ne olusmasi gerekiyor? O oluncaya dek mutasyon devam ediyor. Evrim mekanizmalari bilimsel olsa da bilişsel degil.

Daha önceki yanıtımda olduğu gibi bu deney maddenin kendi kendine anlamlı bütünler oluşturabileceğini, meselenin sadece zaman ve koşullar olabileceğini gösteren basitçe düzenlenmiş bir deneydi. Bu deney için anlamı olan şey ise elbette sandalye. Ancak deneydeki laboratuvar ortamı ve bilim insanlarının varlığı/bilinci seni yanlış yöneltmesin. Kurulan analoji ile anlatılmak istenene odaklanman daha doğru bir tutum olacaktır.

Canlılığın varoluşu belirttiğin gibi basitçe gerçekleşmedi. Kavramlardan giderek şöyle anlatmaya çalışayım, örneğin matematikte geçen integral de basit bir kavram değil (hatta hiç değil). Ama integral seviyesine gelebilmen için matematiğin temelleri olan dört işlemi bilmek gerekiyor. Ancak sonuçta ikisinin de ortak noktası sayısal kavramlar olmaları. Bütüncül bir anlayışa sahip olabilmek için ortak noktalardan hareket ederek kademeli bir düşün yapısına sahip olmakta fayda var.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Lehi
Görüş: Liberal
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Lehi » Pzt Nis 09, 2018 2:44 am

Anlamli butun olusturabilmesi icin, insan zihnine yani ona anlam yukleyene ihtiyac var. Sandalyeye biz anlam yukledigimiz icin anlamlidir. Miknatisli cubuklarin dogal sureclerle sandalye seklini olusturmasi kendi icerisinde kendiselliginden olsa da belirli sartlar kosullar sunuldugunda -planlama ve kosullari yaratma- olusuyor.. Bir ortamdan bahsediyoruz. Ortami ortaya koyandan bahsediyoruz. Dogal sureclerden kastin nedir? Miknatis nereden geldi? (bu, dogal bir surecin urunu degil) Su nereden geldi? ( bu da ayni) Miknatisin bir kismi itiyor, diger kismi cekiyor ise, bu sekli almasi elbette dogaldir. Amonoasitler-proteinler- DNA, RNA, mitokontri ve diger arkadaslar nerede? Cok cok basit bir ornek uzerinden yapi itibari ile cok farkli bir ornegi karsilastirip analoji yapiyorsun.

Zaman, tanri degildir. Tasarimci da degildir. Tasarimci insandir.

Yasamin nasil basladigi konusunda bir bilgin var mi? Bilim bunu ortaya koydu mu?

Bir seyin bilinmesi icin ortada bilgi olmasi gerekir. Bu ise BIL- kokunden geliyor. Bil-mek diyoruz. Bil-gi diyoruz. Yasamin nasil basladigi suan bil-inmiyor. Bilinseydi bu denli tartisma olmazdi. Ornegin, dunyanin eliptik sekli konusunda hic bir tartisma yok. ( Ucuk kacik sersemler ve bagnazlari saymazsak) Dunya yuvarlaktir. Kimse kalkip da dunyanin sekli icin uckendir demiyor. Neden? Cunku bil-iniyor. Bilmediginizde bilmiyorum demelisiniz. Biliyorum degil.

Ornekte yer alan miknatisli cubuklarin anlamli bir sekil olusturmasi basit bir olaydir. Mekaniktir. Oysa biz organik evrimden bahsediyoruz. Canliliktan bahsediyoruz. Bu konu bilinseydi, tum dunya insanligi tarafindan kabul edilen bir gercek olurdu. Neden gunesinvarligini tartismiyoruz? Neden atomalti parcaciklar var mi, yok mu diye tartismiyoruz? Cunku bunlari biliyoruz.

Bilmedigimiz sey ise canliligin nasil ortaya ciktigidir.

Bence boyle.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Nis 11, 2018 3:13 pm

Lehi yazdı:Dogal sureçlerden kastin nedir? Miknatis nereden geldi? (bu, dogal bir surecin urunu degil) Su nereden geldi? ( bu da ayni) ...Cok cok basit bir ornek uzerinden yapi itibari ile cok farkli bir ornegi karsilastirip analoji yapiyorsun.

Adı üstünde doğal olan durumlar. Göktaşı çarpması, çeşitli volkan etkinlikleri, depremler gibi gibi. Deneyde kullanılan mıknatıs için dediğin doğru olabilir ancak suyun ise yeryüzünde oldukça uzun bir zamandır var olduğu bilinmekte (en altta yer alan bilgilendirici linke bakabilirsin) ...Genel itibarıyla yaptığım şey ise sadece çıkarımlarda bulunmak.

Lehi yazdı:Bir seyin bilinmesi icin ortada bilgi olmasi gerekir. Bu ise BIL- kokunden geliyor. Bil-mek diyoruz. Bil-gi diyoruz. Yasamin nasil basladigi su an bil-inmiyor ...Ornegin, dunyanin eliptik sekli konusunda hic bir tartisma yok. ( Ucuk kacik sersemler ve bagnazlari saymazsak) Dunya yuvarlaktir. Kimse kalkip da dunyanin sekli icin uckendir demiyor ...Neden gunesin varligini tartismiyoruz? Neden atomalti parcaciklar var mi, yok mu diye tartismiyoruz? Cunku bunlari biliyoruz.

Dediğin gibi şu an için bilmiyoruz. Ama bu durum konunun hiç aydınlatılamayacağı anlamına gelmemekte. Varolan canlı sistemlerine dair gözlemlerle, ilkel organizmalara dayalı öne sürülen farklı fikirlerle, hipotezlerle her geçen gün aradığımız cevaba daha çok yaklaşıyoruz. Elimizde bilgi yok demek ilerlemeye sekte vurucu bir etki yaratacaktır. Dünyada hemen hemen tüm koşullarda yaşam devam edebildiğine göre aradığımız bilgi hücrelerimizde gömülü olmalı, sadece oradan ayıklanmayı bekliyor. Faydalı olacağını düşündüğüm yararlı iki link paylaşıyorum.

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015 ... in_olusumu (dünyada su birikimine dair)
https://evrimagaci.org/article/tr/yasam ... il-basladi (dünyada hayatın oluşumuna dair)
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Lehi

Mesajgönderen Lehi » Pzr Nis 15, 2018 10:15 am

Elimizde bilgi yok demek ilerlemeye sekte vurucu bir etki yaratacaktır.

Agnostikbey,

Oncelikle mesajiniz icin tesekkur ederim.

Elimizde kesin bilgilerin olmadigini soylemek ilerlemeye ''vurucu bir etki'' yaratmayacaktir. Hatta daha ilerici bir adim olarak bilimin de gelisimine katki saglayacaktir. Bu benim dusuncem olsa da nesnel anlamda da tarih boyunca hep boyle olmustur. Merak etmekle baslar hersey. Yolun ilk adimi sormaktir. Bilme istegidir. Soru isaretleri ( ? ) bilgi dogurur. Sormak basli basina bir ogretmendir. Bu konuda daha nesnel dusunmek lazim. Sizinle belki de ayni fikirdeyiz. Fakat yukarida alintiladigim noktaya katilmiyorum.

Peki Tanri dusuncesine bakis aciniz nedir? Biraz acar misiniz?

Simdi diyeceksiniz adi ustunde agnostik bey'im diye..Bilmedigimi farzedin. Agnostik degilim ve agnostik birinden dinlemek isterim.Eger zamaniniz varsa..

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Nis 18, 2018 8:28 pm

Alıntı yaptığın cümleyi iyi okursan bir problem kalmayacak zaten.

Tanrı(lar) konusunda agnostik kimliğimden sıyrılarak ateist bir tutum içerisindeyim ancak hayat görüşüm agnostik yapıda.

Kullanıcı avatarı
Lehi

Mesajgönderen Lehi » Cmt Nis 21, 2018 2:33 am

Merhaba,

Yanitiniz icin tesekkur ederim. Ben yazdigim alintimin farkindayim. Rican uzerine tekrar okudum ve ayni fikirde oldugumu fark ettim. Sorun temelinde yaklasmiyorum. Kendimi tekrar edip sizi de sikmak istemem ama bilginin yoklugu ve o yoklugun farkindaligi zehinleri ogrenmeye iteler. Bence biz su konuda hem fikiriz. Degilsek kusura bakmayin. Insan merak eden, ogrenmek isteyen, bilgiyi arayan, soran sorgulayan bir varliktir. Siz bana soyleyin, bilginin yoklugu, bilme istegini beraberinde getirir. Bazilari icin bu boyledir. Bilmiyorsan, ogrenirsin gibi. Ben, canliligin baslangicini bilmiyorum demek, en azindan bazilari icin onu arastirmayi gerektirir. Bu, bil- etkinligini zedelemez, kucumsemez, duraklatmaz, dondurmaz. Soru isaretinden neden cekinelim? Felsefe de, bilim de bu soru isaretlerinin varligi uzerine kurulu degil midir? Neyse, bu konuda cok da zitlasmaya gerek yok.

''Tanrı(lar) konusunda agnostik kimliğimden sıyrılarak ateist ''

Simdi, tanrilar konusunda ateist bir kimliginiz varsa ( ki buna saygi duyuyorum) sahsen, metafizigin ontolojik temelinde yer aldiginizi dusunurum. Ateizm, teolojik bir temelin, o temeli negatifleyen dalidir. Bazi arkadaslar diyor ki, ateizm, tanrinin reddi yada o inanca sahip olmamak demektir. Fakat bunu suna da benzetiyorum: Protstanlar var degil mi? Onlara sorarsam, sen ne inaniyorsun diye, o bana diyecekj ki, ben protestanim. Fakat kendisini Katolik olmayana gore konumlandirip, tanimlamada bulunuyor. Protesto eden anlamina gelen kavram ile kendisini ozdeslestirmis. onlara ''merhaba protestocu'' desek, sanirim igreti duracak. Fakat durum boyle. Kendilerini protestocu olarak tanitiyorlar.

Neyi? Kimi? Katholik Kiliseyi.

Neden bu ornegi verdim, anlamis olmalisin. Bir ihtimalle de kavram tanimlamasi uzerinden ayni fikirde olmadigimizi dusunuyorsun. Olabilir, iInsanlar farkli dusunebilir. Saygi duymak lazim. Fakat ateizme de ben oyle bakiyorum biraz. Bu dusuncemi ifade etmek istedim.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir