Ben Tanrı Olsam

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Ben Tanrı Olsam

Mesajgönderen hector » Sal Şub 09, 2016 11:16 pm

Ben tanrı olsam , bana inanmayan insanları öldürmeye kalkan inançlıları lanetlerdim.
Ben tanrı olsam , hiç bir fikri olmadığı halde aileden gelen inancı sorgulamadan kabul edenleri cezalandırırdım.
Ben tanrı olsam , kitaplar , peygamberler , dinler göndermez , insanların akıl yoluyla beni bulmasını sağlardım.
Ben tanrı olsam , (eğer kitap gönderdiysem) kitabımı anlayarak okumadan inananları cezalandırırdım.

Öyle gözüküyor ki var olduğu iddia edilen tanrıların hemen hemen hepsi yukarıda saydıklarımın hiç birini yapmıyor. O halde varsa bile saygı duyulacak bir tarafı yok.

Siz tanrı olsanız ne yapardınız ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

Re: Ben Tanrı Olsam

Mesajgönderen Firavun » Çrş Şub 10, 2016 1:45 am

Tanrı olsam, acaba kendimi yok edebilir miyim diye merak ederdim. Yok olabiliyorsam demek ki tanrı değilim, kendimi yok edemiyorsam yine tanrı değilim. Sanırım Tanrı da olsam acaba gerçekten tanrı mıyım diye düşünüp yine agnostik olurdum

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Şub 10, 2016 6:35 am

Bir tanrıça yaratırdım. Bi ömür (!) geçmez tek başına..
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Çrş Şub 10, 2016 8:14 pm

Firavun yazdı:Tanrı olsam, acaba kendimi yok edebilir miyim diye merak ederdim. Yok olabiliyorsam demek ki tanrı değilim, kendimi yok edemiyorsam yine tanrı değilim. Sanırım Tanrı da olsam acaba gerçekten tanrı mıyım diye düşünüp yine agnostik olurdum

Bende böyle bir şey yazacaktım ama becerememiştim.İyi ki becerememişim. Bu daha iyi oldu :D.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Bayrak
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Çrş Şub 10, 2016 8:28 pm

Ben tanrı diye hiç düşünmemiştim... Şöyle bir anda aklıma gelen; Eğer ben tanrı olsaydım sadece deizim de anlatılan gibi bir tanrı olurdum yani sadece zamanı, mekanı (evrenler) ve fizik yasalarını yaratır ve bu muazzam evrenlerin gelişimini değişimini sanırım keyifle izlerdim... Yapmayacağımdan emin olduğum şeyse insan veya diğer gezegenlerde yaşayan diğer zeki yaşam türlerinin gelişimine müdahale etmek olurdu.... Zaten zaman ve doğa yasaları yaratarak gereken mütahaleyi yapmış olurdum daha fazlasına ne gerek var ki?

rumil
Görüş: Değişken
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen rumil » Pzr Şub 14, 2016 9:37 pm

Ahiret ve hesap günü gelip çattığında bütün kullarımı toplayıp ''Keyifli bir oyundu,oynadığınız için teşekkürler'' deyip, her şeyi yok eder ; ardından yeni bir evren kurardım.

Kullanıcı avatarı
aura
Görüş: Panteist
Edilen Teşekkür: 21 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen aura » Pzr Şub 14, 2016 9:52 pm

Ben tanrı olsam insan gibi ufak tefek işlerle uğraşmazdım herhalde. Ne bileyim, koskoca tanrı bunlarla neden uğraşsın?
Yıldıztozu

Eskilerden Birisi
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Eskilerden Birisi » Pzt Şub 15, 2016 9:16 pm

Ben tanri olsam oncelikle kendime bi ceki duzen verir nerde hata yaptigimi dusunmeye calisirdim.Oz elestiri yapardim kendi kendime hatta insan yaratma fikrini dusunursem onlarinda beni elestirmesine ve kusurlarimi farketmelerine ve beni daha mukemmel bir tanri haline getirmelerine izin verirdim.Bi kere seytani yaratmazdim hatta seytan yaratma fikri aklima geldigi an kendime tovbe eder kendimden af dilerdim boyle bir seyi aklimdan gecirdigim icin.Seytani yaratmadigimda ademle havvayi aldatmazdi ve cennetimden kovmak zorunda kalnazdim onlari.Mutlu mesut cennette tum insanlik laylay lom hep birlikte obur tarafta irmaklar huriler saraplar sonsuzadek takilirdik.Haliyle cehennemide dunyayida bu kadar curcunayida yaratmak zorunda kalmazdim.Insanlar ac kalmazdi hastalanmazdi aci cekmezdi savasip bagirsaklari flan disari cikmazdi aslina bakarsaniz(tanri olmak istemezdim)

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir