Kader ve Sınav

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 77 kere
Alınan Teşekkür: 115 kere

Re: Kader ve Sınav

Mesajgönderen Firavun » Çrş Şub 10, 2016 1:26 am

aslanparça yazdı:Yoksa tebliği aldı, ancak kabul etmedi, sonuç belli, belirsizlik yok.

Peki, bu bilgi ışığında, müslüman bir ailede doğduğun için kendini diğerlerinden daha şanslı görüyor musun? Roma'da, Paris'te, Katmandu'da veya Tokyo'da doğanlarla kıyasladığında müslümanlığı seçme konusunda eşit şartlarda olduğunu iddia edebilir misin?

aslanparça yazdı:...kişinin Batı medyasından/okullarından vb. duyduğu ürkütücü gösterilen İslam gerçek İslam mıdır? bu durumdakiler duymuş sayılabilir mi?

Yani diyorsun ki, kitap okumayan, popüler kültürü takip edip felsefe ve inanç üzerinde düşünmeyen, kısacası kafayı çalıştırmadan ailesinden aldığı dini takip edenler cennetlik olabilecekken, okumuş, araştırmış ama kendi dinini devam ettirmekte karar kılmış aydınlar cehennemde yanacak.

Cehaletin cennetin kapısını açabileceğini hiç düşünmezdim.

aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Mesajgönderen aslanparça » Çrş Şub 10, 2016 1:09 pm

doğru, bazen bilmemek, yanlış bilmekten daha güzel sonuçlar verir. soruyuboş bırakan, yanlış cevaplayandan öne geçebilir sınavlarda.
sen herkesi kendin gibi tuzu kuru mu görüyorsun? hayatında kitap nedir görme şansı olmamış insanlar var, üzerine elbise alamıyor.
Sen hemen olayı basit karşılaştırma ve somutlaştırmalara mahkum ediyorsun. Her birey özeldir. Bu özellik içinde kitap okumayanlar bile kendi içinde eşit olmazlar. Kimi tv peşinde koşmaktan okumaz. Kimi parası yoktur okumaz vb. Hemen iki kategori oluşturup, sonuç böyle, demek dar yorumlamadan başka birşey değil

Kullanıcı avatarı
derek
Görüş: Ateist Liberal
Edilen Teşekkür: 8 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen derek » Çrş Şub 10, 2016 3:11 pm

sonucunu bildiği halde sınav yapmak :D akp lilerin KPSS de soruları dağıttığı gibi Allah ta bazılarına sınavı geçirtiyor mu anlamadım. nereden bakarsan bak paradoks.
Düşmanlarım zaten beni tanıyordu belki bir dost görür diye kendimi açık etmeye karar verdim.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Çrş Şub 10, 2016 9:50 pm

aslanparça yazdı:doğru, bazen bilmemek, yanlış bilmekten daha güzel sonuçlar verir. soruyuboş bırakan, yanlış cevaplayandan öne geçebilir sınavlarda.
sen herkesi kendin gibi tuzu kuru mu görüyorsun? hayatında kitap nedir görme şansı olmamış insanlar var, üzerine elbise alamıyor.
Sen hemen olayı basit karşılaştırma ve somutlaştırmalara mahkum ediyorsun. Her birey özeldir. Bu özellik içinde kitap okumayanlar bile kendi içinde eşit olmazlar. Kimi tv peşinde koşmaktan okumaz. Kimi parası yoktur okumaz vb. Hemen iki kategori oluşturup, sonuç böyle, demek dar yorumlamadan başka birşey değil

Aslında gelmek istediğim nokta çok basit, ama oraya bir türlü gelemiyoruz. Parası olmadığı için kitap okumayanlar olabilir, ama bu istisnaları da yaratan tanrı. Ayrıca dikkat ederseniz benim örneklerim hep büyük ve gelişmiş kentlerden: Roma, Tokyo, Paris vs. (Katmandu'yu farklı kültürel ve dini ortamı yüzünden örnek vermiştim).

Şimdi geleceğim nokta benim için önemli, çünkü dinsiz olmamın temel nedenlerinden biri bu.

Ben yurt dışında yaşıyorum. Farklı dinlerden pek çok arkadaşım var. Hristiyan profesör, sinema yapımcısı, modacı , musevi restoran sahibi vb. İnanın bana, bu insanlara dininizi değiştirip müslüman olun dendiğinde içlerinde hissedecekleri duygu, size birisinin müslümanlıktan çıkıp hristiyan ol dediğinde hissedeceğinizle aynı. Birisi size müslümanlık saçma, gel hristiyan ol dediğinde neler hissedeceğinizi düşünün. Bu insanlar çoçuk yaşlarda özel dini okullarda okuyorlar. Arkadaşım kızlarını katolik okuluna gönderiyor. Bu kızlar büyüdüklerinde Kuran'ı okusalar bile kendi dinlerini bırakmaları neredeyse imkansız.

Bu büyük şehirlerde okumuş, bilinçli insanların hemen hemen hepsi, inandıkları dini hayatlarının sonuna kadar yaşayıp bu dini değiştirmeden ölüyorlar. Aynı müslüman ülkelerde yaşayan sizler gibi. Onlar da sizin için üzülüyorlar. Keşke doğru yolu görüp İsa'nın peşinden gelseler de Tanrının vaadettiği kutsal cennete kavuşsalar diye düşünüyorlar. Aynı hatayı onlar da yapıyor ve kendi inançları dışındakilerin yanlış olduğunu düşünüyorlar.

Bu açıdan bakıldığında, sizin bahsettiğiniz gibi okuyacak kitap bulamayan (tuzu benim gibi kuru olmayan) insanlar da okuyacak kitap bulamayacakları bir ortamda doğdukları için şanslı olmalılar. Aileler çocuklarını burada katolik okullarına, orada imam hatiplere göndererek yetiştirdiklerinde bu çocukların dinlerini değiştirmek için tek şansları dinden çıkmak oluyor. Onun dışında din değiştirenler yalnızca istisna. O zaman bu insanlar kendilerini din okullarına gönderecek anne babaların olduğu bir toplumda doğdukları için şanssızlar ve cehenneme gidecekler.

İnandığınız bu cehennem olgusu da yabana atılır gibi değil. Düşünün SONSUZA KADAR yanacaksınız. Yani 70 yıl yaşadınız. Şanssızlık eseri başka bir dinin eğitimini aldınız ve sonra SONSUZA KADAR yanacaksınız.

Unutmayın, bu bahsettiğim insanlar çoğunluğu oluşturuyor. New York'ta hristiyan olarak ölen 5 milyon kişi varsa, bunların neredeyse tamamı hristiyan olarak doğmuştur ve islam hakkında ne kadar bilgi edinseler de din değiştirmek onlar için söz konusu bile değildir.

Bu insanlara karşı, tanrının affedebileceği koşullarda doğan (islamın tebliğini gerektiği gibi alamayan) insanlarla sizin gibi islamın altın tepside sunulduğu müslümanların daha şanslı olduğu bir gerçek.

Ve bu bir haksızlık. İstisnaları bile yaratan Allah ise istisnaya tabi olmadan ölüp Kuran'a göre cehenneme gidecek çevremde o kadar çok iyi insan var ki, yaratıcının böyle bir haksızlık yapmayacağını ancak onları görünce anlarsınız.

Bunun haksızlık olmadığını dile getirmek için epey çaba sarf ediyorsunuz, bunu takdir ediyorum, ama sonuç değişmiyor. Sırf islam için değil, kendi tanrısına inanmayanların cehenneme gideceğini söyleyen tüm dinler için ortada büyük bir haksızlık var.

Bu haksızlığı görmek için kalbinize bakmanızı dilerim.

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Cum Şub 12, 2016 10:14 pm

@firavun

http://www.sorularlaislamiyet.com/soru/ ... nedir.html
http://www.aklatakilanlar.com/peygamber ... idecekler/
http://m.sorularlaislamiyet.com/index.php?oku=171013
http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/mu ... iz-mi.html

sitelerinde bilgiler var, ama kendi kanaatimi anlatayım:

Dinsiz olanların kimi alçakça Peygambere, Kur'an'a saldırarak, hakaret ederek kendi hastalığını ortaya koyarken, kimi de aşırı sorgulayıcı olmanın getirdiği sonuçlarla kaotik durumu yaşadığı için buraya gelmiş gözüküyor. Yukarıdaki sözleriniz ikinci sınıfta olduğunuzu düşündürdü. Kendimize çizdiğimiz doğru ve merhamet sınırlarına dini ölçüleri sığdıramamak bir anlamda.

Bu dünya gerçekten çok ilginç. Bir nehirde iki defa yıkanılamıyor. kimse kimsenin hissettiğini aynen hissedemiyor yaşayamıyor. aşağı doğru süpüren temizlik işçisi ile yukarı doğru süpüren arasında bile eşitlik yok. Kimi 5 yaşında dünyadan ayrılırken, kimi 100 yaşına kadar zengin, sağlıklı yaşıyor. Bu görüntüyü, hikmet boyutlu bakmayan biri karanlıklı görecektir. Eğer, ikinci bir dünyaya inanmıyorsanız, ilahi adalete inanmıyorsanız, kişi gerçekten karanlıklı bir vaziyette yaşayacak ya merhamet ya da merhametsizlik eksenli bir sapmaya uğrayacak ve yaşam herşeyden rahatsız olduğumuz bir vahşetgaha dönüşecektir.

Doğrusu şu ki, herkesin sınav kağıdı farklı. Konuyu dini alandan diğer alanlara aktarırsak, şiddet gören birçok kadın erkek doğmayı şanslı görebilir. Ama nice kadın öyle mutluluk hisleriyle yaşıyor ki, birçok erkek onların yerinde olmayı arzu ederdi.
Afrikada yaşayan biri Fransada yaşamayı daha şanslı görebilir. Ama stresten uzak bir Afrikalıya, depresyondaki bir Fransız gıptayla bakabilir. köyde doğan biri şehirde yaşayan birini şanslı görebilir. Kişinin elindekiler ile mutlu olmayı öğrenmesi esastır. Başkasını şanslı görmekle kendini mutsuzlaştırmaktan başka birşey yapmış olmaz. Bu dünya bir başka deyimle "person-making world"dür. Çiğ gelenin piştiği, ham olanın olgunlaştığı bir dünya (başarması halinde). Kişi içinde bulunduğu şartları ne kadar güzel değerlendirirse, o kadar güzel insandır kanaatimce.

Konumuza gelirsek, birincisi, toplumsal bazda bakarsanız, birileri birilerinden daha önde gözükebilir. Ancak, toplumsal bazda da, imkanınız ne ise, sorumluluğunuz o olduğundan, sizden de beklenen o kadar olacaktır. burada adalet sağlanıyor. Bireysel bazda bakarsanız (ki benim şahsi kanaatim bu daha doğru olur) şartları ne kadar zor da olsa, mühim olan ilgili kişinin doğruya ulaşmasıdır. Türkiye'de doğup % 98-99 içine girememektense, Almanya'da doğup % 5-10 içine girmek tercih edilir. Yani bence toplumsal durum, bir torbadan kırmızı bilye çıkma olasılığına benzerken, bireysellik o torbadan çıkan kırmızı bilyeye benzemektedir. Maalesef, bu olaylara ve herşeye tesadüf eksenli bakmanızdan kaynaklanıyor. Herşeyin Tesadüfen olduğuna inanan biri için olasılığın teoride yüksek olması çok önem arz ediyor.

Ben kulumun zannı üzereyim diyor Rabbimiz. Kişi Yaratıcısına haşa -zalim- olarak bakarsa, merhamet beklemeye hakkı olmaz. Ancak biz şuna inanıyoruz. Rabbimiz hem adil, hem de merhametli. Haksız yere kimseyi cehenneme atmaz. adaletsiz ve zalim bir yaratana mı inanmamız bekleniyor. Suizan ve suinazar kalbin kararmasıyla ilişkili, pesimist yaklaşım. Asr suresindeki prensibi insanlık (müslümanlar dahil) yaşasa, dünya da cennetin numunesi olur. İman edip, salih işler yapmak, birbirine hakkı ve sabrı tavsiye etmek. Bunu insanlara yaşatmaya çalışmak yerine, insanların inancı ile mücadele etmek, ne ile izah edilir bilemiyorum.

İlahi kanunun bir kısmını baz alıp, "bu inanca inanmayanlar cehenneme gidecek bu nasıl adalet" demek yerine, diğer tarafını da baz alıp, "inananlar cennete gidecek, ancak inanmayanlar da haksızlığa uğramayacak, imkanları ve niyetleri ne idiyse karşlığını görecekler" biçiminde iyi niyetli düşünmek, en doğru yoldur kanaatindeyim.

Arayış yolculuğunuzda hüsnüzanna dayanmanızı dilerim.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cum Şub 12, 2016 10:34 pm

aslanparça yazdı:...Ancak biz şuna inanıyoruz. Rabbimiz hem adil, hem de merhametli. Haksız yere kimseyi cehenneme atmaz. adaletsiz ve zalim bir yaratana mı inanmamız bekleniyor. .................................
Aslanparça
Biz bir yaradana inanmıyoruz o yüzden onun zalim olduğunu iddia etmek gibi bir durumumuz da yok aslında. Sadece dinlerde anlatılan Tanrının pekte merhametli olmadığını görüyoruz.

Bu durumda aslında soru çok basit.Varsayalım ki islam doğru din ve müslüman olmayan bir insan ne kadar iyi niyetli , iyi kalpli birisi olsa bile müslüman olmadığı için cehennemde yanacak. İnanmamasının sebebi ise ailesinden aldığı başka bir inanç ile birlikte(hristiyanlık , yahudilik, her ne ise işte) yaşadığı çevre gereği müslümanlığın ona iyi tebliğ edilememiş olması ve dünya üzerindeki terörist grupların bir çoğunun müslüman olması vb.Yani bu durumda müslüman olmaması bence çok makul. Şimdi bu kişi cehenneme gidiyor ve biz tanrıya nasıl merhametli diyebiliyoruz.

Kusura bakmayın Firavun ile tartışıyordunuz bende aradan fırladım birden :D.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Cum Şub 12, 2016 11:00 pm

Hector: Müslümanlığı iyi tanırsa, iyi niyetli bir insan neden müslüman olmasın.
"yaşadığı çevre gereği müslümanlığın ona iyi tebliğ edilememiş olması" demişsin. Zaten bu kurtuluş sağlayabilir demiştim. cehenneme gidecek diyen yok ki, var deyip Yaradana merhametsizlik izafe etmek doğru mu?

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cum Şub 12, 2016 11:31 pm

aslanparça yazdı:Hector: Müslümanlığı iyi tanırsa, iyi niyetli bir insan neden müslüman olmasın.

Her iyi insan müslüman olmak zorunda değil ki . Olmamış işte. Nedenini bilmiyoruz.
"yaşadığı çevre gereği müslümanlığın ona iyi tebliğ edilememiş olması" demişsin. Zaten bu kurtuluş sağlayabilir demiştim. cehenneme gidecek diyen yok ki, var deyip Yaradana merhametsizlik izafe etmek doğru mu?

Sana göre kurtuluş sağlayabilir ama islamda böyle bir şey yok. Ben var demedim aslında. Var olduğunu farz edelim dedim. Ama neyse . Şöyle ki eğer tanrı varsa (hangi tanrı olduğu önemli değil) bence kesinlikle merhametsiz.

Düşünüyorum da ne kadar zorlarsam zorlayayım , şu an yaşadığımız dünyadan daha kötüsünü yaratamazdım. Bu hayat olabilecek bütün olasılıklar arasında en kötüsü en merhametsizi. Daha kötüsü olamazdı. Böyle bir hayatı yaratan tanrının merhametinden en ufak bir şüphem bile yok. Kesinlikle merhametsiz ve acımasız.

Bana bundan daha kötü bir hayat tasvir edebilir misiniz ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Çrş Şub 17, 2016 5:51 am

aslanparça yazdı: ... Doğrusu şu ki, herkesin sınav kağıdı farklı ...
... imkanınız ne ise, sorumluluğunuz o olduğundan, sizden de beklenen o kadar olacaktır. burada adalet sağlanıyor...
... inanmayanlar da haksızlığa uğramayacak, imkanları ve niyetleri ne idiyse karşlığını görecekler" biçiminde iyi niyetli düşünmek, en doğru yoldur kanaatindeyim.

Söyledikleriniz makul olsa da kader-sınav çelişkisini açıklamıyor. İyi insanlara haksızlık yapılmayacak olsa bile, kötü insanların kötü olacakları henüz yaratılmadan önce bilinmiyor muydu?

Konu başlığındaki soruma dikkat edin lütfen. Yaratılmadan önce biliniyorduysa, neden yaratıldı?

Tanrı yaratacağı kulun ne karakterde olduğunu yaratmadan önce bilmiyor olabilir mi? Cüzi irade yalnızca altı boş bir kelime oyunu. Önemli olan kişinin vereceği kararların önceden bilinmesi.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 236 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Şub 17, 2016 6:29 am

Aslında sınav da tutarlı bir yanıt değil onlar açısından. "Kalu belâ" diye bir kavram vardır İslamiyette. "evet, dediler" anlamına gelen ifade, insanların -yaratılmadan önce- ruhlarının efendilerini onayladığını bildiren bir ifadedir. Yani örneğin hristiyanlığın aksine herkes iman etmiş olarak doğuyor. Sonrasında şeytana uyan bu hayattaki sınavını kaybediyor ve sonsuz denebilecek bir acı, ahiret hayatında onu bekliyor. "Şeytana uydum" mitinin kaynağı da bu anlayışta yatıyor aslında.

@Firavun senin soruna göre allah isimli tanrı sadist bir tanrı ki cevabı biliyorduk zaten.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir