"Ara Formlar Nerede?" "Burada."

Darwin'in doğal seçilimle Evrim teorisiyle ilgili tüm tartışma başlıkları.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

"Ara Formlar Nerede?" "Burada."

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Ara 04, 2015 1:03 pm

Evrim karşıtlarının en çok dile getirdiği "ara form" fenomenine (!) Evrim Ağacı sitesinin bir cevap olarak yayınladığı harika video; iyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=X0WR3ZbeFqA
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Aslanbek
Görüş: Açık-Agnostik
Edilen Teşekkür: 121 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Re: "Ara Formlar Nerede?" "Burada."

Mesajgönderen Aslanbek » Prş Ara 24, 2015 5:48 am

Ne ile neyin arası diye sorarlar... Zekasını sevdiğim aynştaynlar yarısı ördek yarısı fil diye bakıyorlar olaya!! Platipus'u gösterince bile bir şey uyanmıyor tek kafalarında.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Prş Ara 24, 2015 8:39 pm

Video çok başarılı olmuş.Vakit ayırıp okumak isteyenler için güzel bir kaynakta ben vereyim . Zevk alarak okuyacağınızı düşünüyorum.Çok uzun değil. Bir oturuşta okumuştum ben :).

Bal›ıklar ve amfibiler, amfibiler ve sürüngenler, sürüngenler ve memeliler arası›nda, ve primat türeyiş çizgileri boyunca o kadar çok ara formlar keşfedilmiştir ki çoğu kez bir türün diğer bir türe ne zaman dönüştüğünü belirlemek zordur. Gerçi hemen hemen bütün fosiller bir anlamda ara formlar olarak kabul edilebilirler; onlar kendilerinden önce gelen ve kendilerini izleyen yaşam biçimleri arası›nda olan yaşam biçimleridirler.

Bilim ve Yaratışçılık
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
antitheist
Görüş: agnostik ateist
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen antitheist » Çrş Haz 28, 2017 9:08 pm

Resim

balina evrimi
i am an ape

Arayis
Görüş: Capitalism/ Liberty
Edilen Teşekkür: 11 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen Arayis » Cum Nis 05, 2019 7:19 am

Ben, biraz daha kusku ile bakiyorum su evrim kuramina. Araformlarla ilgili videoyu acamadim, sanirim link calismiyor. Fakat evrim teorisi gercek olsaydi, bunun kanitlari fossil record ile gosterilmeliydi. Fakat ben fosillere baktigimda bilmem kac milyon yil once neydiyse, simdi de ayni oldugunu goruyorum. 200 milyon yil once yilan yine yilandi. 100 milyon yil once cekirge yine cekirgeydi. 90 milyon yil once de ucak balik yine ucan balikti.

Resim

430 Milyon yillik akrep fosili
Su adresten bu ve diger fosillerle ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz. http://www.crystalinks.com/fossilscorpion.html

bu ve daha baska fosillerle lgili bilgi alabilirsiniz. Akrep kendi icinde elbette cesitlenmelere gitmis. Buna da variation deniyor zaten. Tur kendi icinde farklilasiyor yoksa akrep, akrep olmayan bir seyden gelmiyor. Cunku en eski akrep fosili bu zamanlara denk geliyor.

Resim

Bu cekirge fosili de 100 milyon yil yasindaymis.
Dile kolay 100 milyon yil.

Aslinda herhangi bir fosil muzesine giderseniz pek cok canlinin milyonlarca yilllik fosilleriyle karsilasabilirsiniz. Ben zaman oldukca gitmeye, gormeye calisiyorum. Degisim olsun olmasin, guzel sey fosillere bakmak.

http://www.fossilmuseum.net/Fossil_Site ... anidae.htm
http://www.lowcountrygeologic.com/Fossi ... fault.aspx

Aslanbek yazdı:Ne ile neyin arası diye sorarlar... Zekasını sevdiğim aynştaynlar yarısı ördek yarısı fil diye bakıyorlar olaya!! Platipus'u gösterince bile bir şey uyanmıyor tek kafalarında.

Sizin de sevilesi zekaniz olmasi guzel. Bu sorulari tum bilim insanlari sordugu gibi arastiran, merak eden, sorgulayan, ogrenmek isteyen herkes sorar. Dolayisiyla soru sormak insana ogrenme firsati verir. Yarisi balik, yarisi timsah benzeri canlilari gosterince elbette ara formlarin yapisi sorgulanacak, nasil oldugunun gosterilmesi istenecek. Bu konularda bilgin varsa lutfen paylas bizimle. Biz de ogrenelim. Ben ogrenmeye acik ve istekli biriyim. Verdigin canli neyin atasi, ney, neye donusmus? Neyin atasi yani? Mesela Ordek gagali ornitorenkler gercek bir memelidir. Ustelik karakteristik olarak da surungen ve kus ozelliklerine sahip cok farkli bir karisimdir. Yumurtlama ozelligine sahip olmasi dikkate deger olup bu yonuyle kuslarin ozelligini animsatir. Omur kemerleri ve iskelet yapisi da surungenleri cagristirmaktadir. Ayaklari perdelidir ve sicak kanlidirlar. Yani surungen, kus ve memeli ozelliklerine sahiptir. Iste bu sebeple bu uc omurgali sinifin ne atasi ne de soyu sayilamiyor. [Memelilerin atasi olabilmesi icin cok gec tarih sahnesine cikmistir. Ustelik fosil kayitlari da genel olarak Avustralya ile sinirli olup, evrimsel kokenlerini tanimlayabilecek gecis formu olmadigi gibi ilkel ozelliklere sahip denecek bir yapiya da sahip degildir. Canlinin yapisi, ozelligi budur. Evrimsel kanit olarak ise pek cok cizgi film modunda resmi vardir. ]

Bu canlinin cizgi resim disinda gecis formu (fosil kalintisi) var mi? Yani, bana en eski formunu hem yapisal hem karekteristik ozellikleriyle gosterip, gunumuzdekinden farkini ortaya koymalisin. Mesela ayaklari perdelidir bu canlinin. Perdeli olmayanlari gostermelisin. Yada ayaklari perdeli diyelim en eski formlarinda, gagsinin gelisimini gostermelisin. Gagali olmayanlari var mi? Yumurtlama ozelligine sahip bir canlidir mesela. Tum tarihsel gecmisi boyledir. Yumurtlama ozelligine sahip olmayanlari var mi?

Bir ornitorenk dusun ve yukaridaki sorulara cevap vermeye calis. Biz de ogrenelim. Tum bunlari kavga etmek, hir cikarmak amaciyla soylemiyorum. Canliligi merak eden siradan bir arastirmaci olarak ogrenmek istiyorum.

Simdiden tesekkurler

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Nis 06, 2019 12:08 pm

Arayis yazdı:Ben, biraz daha kusku ile bakiyorum su evrim kuramina. Araformlarla ilgili videoyu acamadim, sanirim link calismiyor.

Videoyu "Evrim Ağacı"nın daha yeni bir ara form videosu ile güncelledim. Ayrıca "Türlerin Değişimi Üzerine" başlığından bir paragrafım da kafanızdaki sorulara cevap bulmanızda yardımcı olabilir diye düşünüyorum,

"Ekoloji biliminde 'niş' diye bir kavram vardır. Bu kavram, belirli çevresel koşullar altında bulunan türlerin hayatlarını sürdürebilmek için yaptıkları faaliyetler ile ilgili bir terimdir. Yani kısaltacak olursam bir canlının doğadaki işine denir. Evrimin yapı taşlarından olan doğal seçilim ya da en uygunların kalımı denilen mekanizma tam burada devreye girer. Belli çevresel şartlarda en uygun özelliklere sahip olan canlı, ister mikro ister makro boyutlarda olsun, işini gayet iyi yapabilecek ve sağ kalabilecektir. Ancak bu durum, onun işini daha iyi yapan bir canlı ile karşılaşmasına kadar sürecektir; bu, kendi cinsinden bir canlı olabileceği gibi başka bir canlı da olabilir. Ayrıca yine öyle bir canlı ile karşılaşmayıp elverişli koşulların sürdüğü zaman boyunca neredeyse değişmeden de kalabilir. Doğada tam da olması gerektiği gibi -yani bir düzen olmadan- bu saydığım koşulların her biri ayrı ayrı gözlemlenebilir."

Arayis yazdı:...evrim teorisi gercek olsaydi, bunun kanitlari fossil record ile gosterilmeliydi. Fakat ben fosillere baktigimda bilmem kac milyon yil once neydiyse, simdi de ayni oldugunu goruyorum.

Bulunan her fosil şu anda yaşayan her türe ait değil. Afrika'da ortaya çıkmaya devam eden Australopitek fosilleri bu dediğime en basitinden bir örnektir. Ancak yukarıda neden var olduğunu aktarmaya çalıştığım günümüzde yaşayan canlılara çok benzer fosiller farklı bir durum. Yeni eklediğim videoda da bahsi geçen ve buradaki son mesajınızı ilgilendiren "yaşayan fosiller"e dair faydalı bir link ekliyorum,

https://evrimagaci.org/yasayan-fosiller ... ez-mi-5512

Bu da yukarıdaki linkten,

"Hatta değişmeyen bir ortamda dengelenmiş (sabitleyici) seçilim, canlıyı olabildiğince değişmemiş halde tutmaya çalışacaktır. Çünkü değişim, masraflı bir süreçtir ve esasında çevre değişmiyorsa, en az değişen nesiller en avantajlıları olacaktır. Mevcut ortamların birçoğu, milyonlarca yıl öncekinden farklı olsa da, bazı yaşam alanları uzun yıllardır neredeyse hiç değişmemiştir."

* Aslında esas faktör -en temel anlamıyla- çevre. Duyurular kısmındaki Lenski Deneyi sabit başlığımızı inceleyecek olursan -o deneyde e.coli bakteri popülasyonun çevresi bir deney tüpü!- bilhassa işaret etmeye çalıştıklarım daha rahat zihninde şekillenecektir.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Arayis
Görüş: Capitalism/ Liberty
Edilen Teşekkür: 11 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen Arayis » Cmt Nis 06, 2019 10:08 pm

Merhaba verdigin bilgiler icin tesekkur ederim. Videoyu izledim ve vermis oldugun linkleri acip okudum. Linkin verdigi bir baska makale daha vardi. Hamam bocekleri ile ilgili. Onu da okudum. Maalesef dogrularin yaninda sayisiz yanlis bilgi var. Bilgiler eksik veya tek yonlu anlatilmis. Hamam boceklerinden tut, insanin atasina, yada gecis turu olarak sunulan ve benim yukarida verdigim ornek olan ornitorenkler. Ustelik ilgili makalelerde akademik yanlisliklar ve eksiklikler oldugu gibi, kullanmis oldugu uslup da hos degildi. (aslinda en az onemli olan da buydu) "Bu isi siradan bir goz anlayamaz, ustelik universite de okumamis kisiler konusuyor" deniyor. Yani yaratmak istedigi algi, universite okumamis, cahil (ki cahil de diyor) kisilerin meseleyi anlayamamasi. Kendileri biliyormus yani. :) Bir bunlar universite okumuslar.

Neresinden tutup da duzelteyim bilemiyorum.

“Evrim ve Yaşam Bilimleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir