Dinsiz bir yaşam mümkün mü?

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 207 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Re: Dinsiz bir yaşam mümkün mü?

Mesajgönderen hector » Pzr Eki 18, 2015 1:07 am

Sayın atheist
" Artık bilim ,eski zamanlarda cevabı verilemeyen bir çok sorunun cevabını verebiliyor.." .

Evet verebiliyor fakat bazı şeylere cevap bulundukça cevap verilmesi gereken başka sorular ortaya çıkıyor.Yani cevap bekleyen yeni sorular var.Sorular hiç bitmeyecek .
O zamanlar cevabı verilmeyen soruların cevabı hala verilemiyor mu diyorsun.

Hayır öyle bir şey demiyorum . Cevap verilemeyen başka(yeni) sorular var diyorum .

Bu yüzden ,artık dinlere ve palavralarına ihtiyaç yok..

Yazdıklarınız dan bilim ile dinlere ihtiyaç olup olmaması arasında bir bağlantı kuramadım.

Demem o ki eski zamanlarda yaşayan insanların dine ihtiyaç duyduğu kadar günümüz insanları da ihtiyaç duyuyor. Çünkü hala bilmediğimiz çok fazla şey var . Eskiden cevabı verilemeyen soruların cevabını artık biliyoruz demekle iş bitmiyor . Sizin ki çok sığ bir yaklaşım olmuş.

saygılar
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
atheist
Edilen Teşekkür: 32 kere
Alınan Teşekkür: 23 kere

Mesajgönderen atheist » Pzr Eki 18, 2015 6:51 pm

hector yazdı:Sayın atheist
" Artık bilim ,eski zamanlarda cevabı verilemeyen bir çok sorunun cevabını verebiliyor.." .

Evet verebiliyor fakat bazı şeylere cevap bulundukça cevap verilmesi gereken başka sorular ortaya çıkıyor.Yani cevap bekleyen yeni sorular var.Sorular hiç bitmeyecek .
O zamanlar cevabı verilmeyen soruların cevabı hala verilemiyor mu diyorsun.

Hayır öyle bir şey demiyorum . Cevap verilemeyen başka(yeni) sorular var diyorum .

Bu yüzden ,artık dinlere ve palavralarına ihtiyaç yok..

Yazdıklarınız dan bilim ile dinlere ihtiyaç olup olmaması arasında bir bağlantı kuramadım.

Demem o ki eski zamanlarda yaşayan insanların dine ihtiyaç duyduğu kadar günümüz insanları da ihtiyaç duyuyor. Çünkü hala bilmediğimiz çok fazla şey var . Eskiden cevabı verilemeyen soruların cevabını artık biliyoruz demekle iş bitmiyor . Sizin ki çok sığ bir yaklaşım olmuş.

saygılar

Tabi ki cevabı verilemeyen sorular var,ama 1500-2000 sene öncesine göre çoğu şeyin cevabı verildi..

zeka seviyesi ortalamanın üstünde olanlar için,şu zamanda dinlerin palavralarına ihtiyaç yok.

Dersen ki zeka seviyesi düşük olanlar var ve onlar için dinlere ihtiyaç var..
ona itirazım yok..

başlıkta ne yazıyor..
dinsiz bir yaşam mümkün mü?
şahsım adına mümkün.
ama senin adına yorum yapamam..
Bir ateist, hayatı boyunca düzinelerce kitap okur ve öğrenecek çok şeyi olduğunu düşünür...
Bir teist ise, yarım yamalak okuduğu tek bir kitap ile ,hayatın bütün sırlarını çözdüğüne inanır..

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 207 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Pzt Eki 19, 2015 9:52 pm

atheist yazdı:Dersen ki zeka seviyesi düşük olanlar var ve onlar için dinlere ihtiyaç var..
ona itirazım yok..

Zeka seviyesi ile ilgili olduğunu düşünmüyorum şahsen. O kadar basit değil bence. Çok zeki olup inançlı olan bir çok insan varken bunu söylemek yanlış olur.

Ha dinsiz yaşamak mümkün mü sorusuna bende aynı cevabı veriyorum sizinle. Elbette mümkün.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Brainstorm
Görüş: Freethinker
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen Brainstorm » Cmt Eki 31, 2015 11:11 pm

Dinsiz bir yaşamın toplumda saygı görmesi için, dine karşı olan toplum kesiminin, insani değerlere daha fazla sahip çıkması gerekiyor bence..
Sevgi, eşitlik, özgürlük, vicdan, adalet gibi değerlerden bahsediyorum.

Her ne kadar dinlerin barındırdığı kötülüklere muhalefet etsek de, inanan insana saygı çerçevesinde bir fikir mucadelesi verilmeli.
Bu şekilde dinden uzak bir yaşama geçiş, yavaş ama daha sağlam olur.

Eskilerden Birisi
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Eskilerden Birisi » Pzr Kas 01, 2015 7:40 pm

Dinsiz bir yasam dusunemiyorum hatta hayal bile edemiyorum.Din zaten insan kulturudur ihtiyac olmasaydi insan dini meydana getirmezdi.Hatta getirmemistirde kultur olarak ihtiyactan dolayi ortaya ciktigini dusunuyorum.Din=Medeniyet

Eskilerden Birisi
Edilen Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen Eskilerden Birisi » Pzr Kas 01, 2015 8:16 pm

Inanc ve dinide bir arada dusunmuyorum.Inanci; varolusa ait olma durtusu olarak goruyorum.Din ise insanlarin yasantisi yoluyla ortaya cikmis bir kultur.Cocuk yaslardayken ogrendigim bir din tanimi var.Din:Insanlarin kendi akil ve iradesiyle rahata ve huzura kavusmasidir.Komik bir tanim aslinda:) kendi akil ve iradenle dedigine gore dini secebilmelisin ayni zamanda sectigin yolda rahata ve huzura kavusmalisin. (Tabiki dinsiz hic bir toplum yok en ilkelinin bile dini rituelleri var ama hic kendin secemiyorsun dogustan kendi toplumuyun icinde kabul etmelisin bu tanim pratikte celisiyor) Ama yinede dinin kendi kafamdaki gercek karsiligida oyle.Kisinin kendi iradesiyle sectigi bir yol, yasam tarzi olmali seni mutluluga ve huzura erdiren.

Kullanıcı avatarı
Gaelo
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen Gaelo » Pzt Kas 02, 2015 1:07 am

hector yazdı:Demem o ki eski zamanlarda yaşayan insanların dine ihtiyaç duyduğu kadar günümüz insanları da ihtiyaç duyuyor. Çünkü hala bilmediğimiz çok fazla şey var . Eskiden cevabı verilemeyen soruların cevabını artık biliyoruz demekle iş bitmiyor . Sizin ki çok sığ bir yaklaşım olmuş.

saygılar

Bircok faktörü ama göz önüne almamisiniz. 21. yüzyilda insanlarin Dine ihtiyaci yok.
Sizin göz önüne koymadigini seyler

- Binlerce sene önceki acik sorular ile bugünkü sorular ayni degil. (Örnek olarak insanlar nasil oldu, Günes nedir ve nere batar, dünya düzmüdür falan filan)

- Din bugünün Sorularina Cevap vermeye bilem kalkmiyor cünkü o Dinlerin icat edildiginde bu Sorularin ortaya cikacagi bilem hayal edilemezdi.

- Bilim artik okadar ilerledi ki, Cevabini daha bilmedigiz sorulari bir Din ile yada Tanri ile kapatmakta anlam yok.

Kullanıcı avatarı
Faraday

Mesajgönderen Faraday » Pzr Kas 08, 2015 4:00 pm

Flora yazdı:Ben bu sitedeki en koyu dinsiz idim... bilenler bilir beni eskilerden.....ama bazı paylaşım ve savunulan şeylerin ( sözüm ona özgürlük adına ) beni ne kadar tiksindirdiğini gördükten sonra ..dine geri döndüm... ( anne oğul baba kız seksini bile savundular burda özgürlük adına hade benim gibi eski ateisti .... tekrar ikna edin bakayım :)

Flora bu söylediklerini ciddiye almamız gerekiyor mu ? :) Eğer öyle ise benim asıl merak ettiğim geri döndüğün dineden hangi sebepten ayrıldığın.

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 90 kere

Mesajgönderen Lexion » Pzr Kas 08, 2015 4:29 pm

Sevgili Eskilerden Birisi,

Eskilerden Birisi yazdı:Dinsiz bir yasam dusunemiyorum hatta hayal bile edemiyorum.

Mevcut antropolojik çalışmalar, avcı-toplayıcı kültüre sahip insanların on binlerce yıl boyunca herhangi bir dine sahip olmadıklarını; din adı altında kabul edilen disiplinlerin ancak insanların yerleşik yaşama geçmesinin ardından ortaya çıktığını göstermektedir. Diğer bir deyişle, din, insanlık tarihiyle birlikte başlamamış, tıpkı devlet, bürokrasi ve hatta ahlaksal normlar gibi sonradan insanlığa entegre olmuş bir çeşit toplumsal örgütlenme örneğidir. Peki neden avcı-toplayıcı kültüre sahip topluluklarda dinin olduğunu gösteren hiçbir bulgu yokken -ki bu durum, dolayısıyla o toplumların herhangi bir dininin olmadığının da göstergesidir- yerleşik yaşama geçtikten sonra "din" kavramı ortaya çıkmış ve insanlar arasında yayılmıştır? Yani dinsiz bir dönem aslında o kadar da ütopik bir şey değil. Sadece düşünce yetisi daha gelişmediğinden, sorulacak soru sayısı da azdı, verilecek cevaplarda.

Bu konu hakkında aşağıda ki kitapları tavsiye ederim:
  1. Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları,
  2. Sigmund Freud, Totem ve Tabu.

Konu hakkında genel görüşüm ise şu yöndedir:

Din ancak üzerinde egemen olabilen düşüncelere, kişilere göredir. Bu sorulara başka cevap arayanlar için gerekli değildir. Gerçek ne olursa olsun, eğer bilinmezlere cevap sunuyorsa, ölüm korkusuna, ölümden sonrasına cevap sunuyorsa, ezilenlerin bir avuntusuysa, din sadece bunlar için gereklidir. Gerçeği ayırt edebilmek, insanın kendisine kalmış ve bir kısım topluca bir şeye inanıyorsa bu onun doğru olacağı anlamına gelmeyeceğide bilinmelidir. Bilim cevap sunar, din cevap sunar. Bilimin cevap sunamadığı -henüz ya da ilgilenmeyip metafizikten saydığı- olaylarda din cevap verebildiği için ve insanlar içinde -genellikle- bu kısımlar öneme alındığı için, din bu insanlar için gereklidir

Yoksa gereksizdir. Dinsiz yaşamda mümkündür.
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
Faraday

Mesajgönderen Faraday » Pzr Kas 08, 2015 4:33 pm

Dinsiz yaşam mümkün mü ? Burada sorulmak istenen nedir onu irdelemek gerekiyor.

Dinsiz Yaşam mümkün mü ?
Dini tamamen insanların hayatından çıkarmak.
Bu en azından kısa vadede mümkün değil. Din artık kültürün bir parçası haline gelmiş durumda. Dini yok saysanız bile hayatın içinde var olmaya devam edecektir. Şiirde, resimde, müzikte vs. Bireylerin kendi iç dünyalarını kontrol edemeyeceğiniz için zaten bunu yapmak mümkün değil. Belki çok uzun bira zaman sonra şu anki dinler de bir mitoloji haline gelecek. Ki bence bunu söylemek büyük bir iddia olacaktır. Çünkü artık iletişim çağındayız edinilmiş bilginin kaybolması çok mümkün değil. Dolayısı ile çok uzun vadede dini insan yaşamından tamamen çıkarmak olası görünmüyor.

Dinsiz Yaşam mümkün mü ?
İnsanların hayatlarına din ekseninde şekil vermemeleri
Bunun zaten dünya genelinde çoğu toplumda olduğunu görüyoruz. Bu artarak devam edecektir diye düşünüyorum. Belki bir sonraki aşamada insanlar kitleler halinde hayali bir varlığa inanmaktan vazgeçecekler. Ama yukarıda da yazdığım gibi kişilerin iç dünyalarını müdahale etmeniz mümkün olmadığı için dinin kısa vadede tamamen yok olması diye bir şey söz konusu değil. Ki insanlar hayati kararları din eksenli almadığı sürece bence çokta sorun değil. İsteyen istediği şeye inanabilir. Buna zaten diğer insanların karışması yada engel olması söz konusu bile olmaz.

Son olarak bu konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm iki video paylaşmak istiyorum..

https://www.youtube.com/watch?v=98dDd1JEVaw

https://www.youtube.com/watch?v=O_TEnJ52UK4

“Dinsiz Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir