Dinsiz bir yaşam mümkün mü?

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Dinsiz bir yaşam mümkün mü?

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzr Eki 04, 2015 3:34 pm

Marx'tan alıntılayarak cevaba yaklaşmak istiyorum,

"Din-dışı eleştirinin temelini şu oluşturuyor: insanı insan yapan din değil, dini yapan insandır. Yani din, henüz kendine erişmemiş ya da çoktan yitirmiş bulunulan insanın sahip olduğu kendinin bilinci ve kendinin duygusunu oluşturuyor. Ama insan, dünyanın dışında herhangi bir yere çekilmiş soyut bir öz değil. İnsan, insanın dünyası, devlet, toplum anlamına geliyor. Bu devlet, bu toplum, dünyanın tersine çevrilmiş bilinci olan dini üretiyor, çünkü kendileri alt-üst olmuş bir dünya oluşturuyor. Din bu dünyanın genel teorisini, onun ansiklopedik özetleme kitabını, onun halksal biçimdeki mantığını, onun tinselci onur sorununu, kendinden geçmesini, ahlaksal onaylanmasını, görkemli tamamlayıcısını, teselli ve aklanmasının evrensel temelini oluşturuyor. Din insansal özün doğaüstü gerçekleşmesini oluşturuyor, çünkü insansal öz gerçek gerçekliğe sahip bulunmuyor. Öyleyse dine karşı savaşım vermek, dolaylı olarak dinin tinsel aromasını oluşturduğu dünyaya karşı savaşım vermek anlamına geliyor.

Dinsel üzüntü, bir ölçüde gerçek üzüntünün dışavurumu ve bir başka ölçüde de gerçek üzüntüye karşı protesto oluyor. Din ezilen insanın içli ezgisini, kalpsiz bir dünyanın sıcaklığını, tinin dışlandığı toplumsal koşulların tinini oluşturuyor. Din, halkın afyonunu oluşturuyor..."

Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisine Katkı / Karl Marx

Acaba Göbeklitepe'yi görseydi Marx'ın fikirleri değişir miydi? Şahsen zannetmiyorum. Edindiğim son bilgilere göre Göbeklitepe'yi özel yapan şeylerden biri çok sayıda şölene ev sahipliği yapmasıydı. Şu ara hala araştırma evresinde olmama rağmen ilk çıkışlarından farklı olarak o tarihlerde şölenler demek ekonomik çıkarlar, ekonomik işbirliği süreçleri, farklı klanların özelleşmesi demekti. Marx bunlara yabancı kalmazdı muhakkak.

Konu başlığına dönecek olursak dinsiz bir yaşam mümkün mü? O dönemler için elbette hayırdı cevap ama artık bence çağımızda mümkün. Nedeninden bahsedeceğim...
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
atheist
Edilen Teşekkür: 32 kere
Alınan Teşekkür: 23 kere

Re: Dinsiz bir yaşam mümkün mü?

Mesajgönderen atheist » Pzt Eki 05, 2015 9:53 pm

Eski zamanlarda dinler gerekliydi..
Biz de o zamanlar yaşasak, illaki dinimiz olacaktı.
Çünkü insanoğlunun kafasında ,cevabı verilemeyen bir çok soru vardı..
Dinler , o zamanın şartlarına göre bu sorulara cevap vermeye çalışıyordu.

Artık bilim ,eski zamanlarda cevabı verilemeyen bir çok sorunun cevabını verebiliyor..
Bu yüzden ,artık dinlere ve palavralarına ihtiyaç yok..
Bir ateist, hayatı boyunca düzinelerce kitap okur ve öğrenecek çok şeyi olduğunu düşünür...
Bir teist ise, yarım yamalak okuduğu tek bir kitap ile ,hayatın bütün sırlarını çözdüğüne inanır..

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Eki 05, 2015 11:39 pm

Bilim bir çok şeyi olanaklı kıldı ve yolunda emin adımlarla hızla ilerliyor. Bir bakıma modern çağ insanının korkuları da buna bağlı olarak azaldı. Bu yüzden dinsiz bir yaşam artık mümkün. Ama soruyu biraz değiştirecek olursak tam olarak nerede mümkün? Örneğin güzel ülkemde bu durum ne kadar geçerli? Çoğumuzun nüfus cüzdanının din hanesinde adı belli bir din yazıyor. Bunu sildirmeye çalışmak kendi ayağımıza sıkmak anlamına geldi şu günlerde. O ibare durdukça, yurt dışına seyahate çıkmaya çalışıldığı vakitte dinsiz yaşamın mümkün olduğu belli başlı ülkeler vizeydi, prosedürdü derken her türlü zorluğu çıkartmak peşindeler. Ancak Türk nüfusun yoğun olduğu ülkelere ulaşabilmek görece rahat. Bu sadece ülkemin hali. Aslında bu başlık büyük bir potansiyele/uzun bir muhabbete sahip...
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

agnostikman

Mesajgönderen agnostikman » Sal Eki 06, 2015 11:32 pm

Dinsiz yaşam elbette mümkün ama ülkemiz için henüz erken. Çünkü hayatından dini ritüel ve inançları çıkardığımızda geriye sıfır kalan insanlarımız epey fazla.

Kullanıcı avatarı
Gaelo
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen Gaelo » Çrş Eki 07, 2015 1:14 am

Bu sanirim kisiden kisiye degisir. Benim tahminime göre Egitimden uzak Ortadogu Ülkelerinde Din birden yok olsa bu o ülkelerde kaosa yol acar.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Eki 08, 2015 10:20 pm

Güzel bir yaklaşım Gaelo. Bir bakıma Arap Baharı gibi. Özünde Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden doğan bir akım. Ne ilginçtir ki hepsi de müslüman olan ülkelerde yaşandı. Bir rönesans süreci geçirmeyen/geçiremeyecek olan arapların haklı isyanı aslında. Ama 1400 yıllık bir zihniyetin olağan getirisi idi bu. Çünkü Tek kişinin iktidarı = Padişah = İmparator = Tek tanrı

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Cum Eki 16, 2015 9:19 pm

atheist yazdı:Eski zamanlarda dinler gerekliydi..

Artık bilim ,eski zamanlarda cevabı verilemeyen bir çok sorunun cevabını verebiliyor..

Kesinlikle katılmıyorum. Eski zamanlarla şimdiki zamanlar arasında dini açıdan hiç bir fark yok. Eski zamanlarda bir Yunanlı , "şimşek neden çakıyor ?" sorusunun cevabını bilmediği için şimşek tanrısı vs.gibi varsayımlar ile cevabına ulaşmaya çalışırken günümüz insanları "evren nasıl oluştu ? " ," ilk canlı nasıl meydana geldi ?" sorusunun cevabını bilmediği için bunun arkasında bir tanrı var sonucuna ulaşıyor.

Şimdi bunların cevabını biliyoruz zaten diyebilirsiniz. Ama bilmeyenler var . Aynı şekilde "şimşek neden çakıyor" sorusunun cevabını eski zamanlarda bilen(en azından bir varsayımda bulunan) insanlarda vardı. Onlarda zaten Tanrılara inanmıyordu.

Dine ihitiyaç olup olmadığı tabi ki bilimle de alakalı ama bilim bir çok sorunun cevabını bulurken aynı zamanda cevaplanması gereken bir çok soruyu da beraberinde getiriyor aslında. Yani bir boşluk hep olacak aslında. Bu boşluktan faydalanıp , "bak bunu bilim açıklayamıyor , demek ki Tanrı var" diyen birileri hep olacak.

Boşlukların tanrısı hep olacak.
http://www.garajimdakiejder.com/2013/07/bosluklarin-tanrilari-michael-shermer.html#.ViE85H7hCUk

Peki "Dinsiz bir yaşam mümkün mü ?"

Neden mümkün olmasın . Mümkün olmaması için bir sebep yok. Sadece bunu toplum içinde rahatça açıklayamayabilirsin. O ayrı bir konu. Ama dinsiz yaşamak elbette mümkün.

İnancın sebebi korkuya dayalı bence. İnsanlar korktukları için inanıyor. Neyden korkuyor diye soruyorsanız bence bilinmezlikten korkuyorlar. Ölümden korkuyorlar. Yukarıda ki örneğimde eski zamanlarda ki insanlar "şimşek neden çakıyor" sorusunun cevabını bilmiyordu ve bunu Tanrıların öfkesinden dolayı olduğunu düşünüyordu belkide. O yüzden korkuyordu ve inanıyordu. Çünkü aslında bilmiyordu. İnsanlar öldükten sonra ne olacak bilmiyor . Neden varız bilmiyor . O yüzden inanıyor.

Ama bilimin açıklayamadığı şeyler hep olacak. O yüzden artık bilim değil işin içine felsefe giriyor . Ama bizim felsefemiz korkuya dayalı olmayacak ,güce ve akıla dayalı olacak ki korkularımızı yenik düşmeyelim.

Sevgiler
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Flora
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen Flora » Cmt Eki 17, 2015 1:10 am

Ben bu sitedeki en koyu dinsiz idim... bilenler bilir beni eskilerden.....ama bazı paylaşım ve savunulan şeylerin ( sözüm ona özgürlük adına ) beni ne kadar tiksindirdiğini gördükten sonra ..dine geri döndüm... ( anne oğul baba kız seksini bile savundular burda özgürlük adına hade benim gibi eski ateisti .... tekrar ikna edin bakayım :)

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Eki 17, 2015 1:28 am

Flora yazdı:Ben bu sitedeki en koyu dinsiz idim... bilenler bilir beni eskilerden.....ama bazı paylaşım ve savunulan şeylerin ( sözüm ona özgürlük adına ) beni ne kadar tiksindirdiğini gördükten sonra ..dine geri döndüm... ( anne oğul baba kız seksini bile savundular burda özgürlük adına hade benim gibi eski ateisti .... tekrar ikna edin bakayım :)

Merhaba Flora

Çok ayrı bir konudan dolayı tekrar dine dönmek saçma olmuş.

Insanların uçuk fikirleri onlar, ateizmin savunduğu bir şey değil ki. Sırf bu olaydan dolayı cidden dine dönüş yaptıysanız siz zaten ateizmi anlamamışsınız.

Şimdi müslümanların ahlaksızlarından rahatsız olduğunuzda hangi dine sığınacaksınız merak ediyorum.

Sevgiler
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
atheist
Edilen Teşekkür: 32 kere
Alınan Teşekkür: 23 kere

Mesajgönderen atheist » Cmt Eki 17, 2015 9:53 pm

hector yazdı:
atheist yazdı:Eski zamanlarda dinler gerekliydi..

Kesinlikle katılmıyorum. Eski zamanlarla şimdiki zamanlar arasında dini açıdan hiç bir fark yok. Eski zamanlarda bir Yunanlı , "şimşek neden çakıyor ?" sorusunun cevabını bilmediği için şimşek tanrısı vs.gibi varsayımlar ile cevabına ulaşmaya çalışırken günümüz insanları "evren nasıl oluştu ? " ," ilk canlı nasıl meydana geldi ?" sorusunun cevabını bilmediği için bunun arkasında bir tanrı var sonucuna ulaşıyor.

Şimdi bunların cevabını biliyoruz zaten diyebilirsiniz. Ama bilmeyenler var . Aynı şekilde "şimşek neden çakıyor" sorusunun cevabını eski zamanlarda bilen(en azından bir varsayımda bulunan) insanlarda vardı. Onlarda zaten Tanrılara inanmıyordu.

Dine ihitiyaç olup olmadığı tabi ki bilimle de alakalı ama bilim bir çok sorunun cevabını bulurken aynı zamanda cevaplanması gereken bir çok soruyu da beraberinde getiriyor aslında. Yani bir boşluk hep olacak aslında. Bu boşluktan faydalanıp , "bak bunu bilim açıklayamıyor , demek ki Tanrı var" diyen birileri hep olacak.

Boşlukların tanrısı hep olacak.
http://www.garajimdakiejder.com/2013/07/bosluklarin-tanrilari-michael-shermer.html#.ViE85H7hCUk

Peki "Dinsiz bir yaşam mümkün mü ?"

Neden mümkün olmasın . Mümkün olmaması için bir sebep yok. Sadece bunu toplum içinde rahatça açıklayamayabilirsin. O ayrı bir konu. Ama dinsiz yaşamak elbette mümkün.

İnancın sebebi korkuya dayalı bence. İnsanlar korktukları için inanıyor. Neyden korkuyor diye soruyorsanız bence bilinmezlikten korkuyorlar. Ölümden korkuyorlar. Yukarıda ki örneğimde eski zamanlarda ki insanlar "şimşek neden çakıyor" sorusunun cevabını bilmiyordu ve bunu Tanrıların öfkesinden dolayı olduğunu düşünüyordu belkide. O yüzden korkuyordu ve inanıyordu. Çünkü aslında bilmiyordu. İnsanlar öldükten sonra ne olacak bilmiyor . Neden varız bilmiyor . O yüzden inanıyor.

Ama bilimin açıklayamadığı şeyler hep olacak. O yüzden artık bilim değil işin içine felsefe giriyor . Ama bizim felsefemiz korkuya dayalı olmayacak ,güce ve akıla dayalı olacak ki korkularımızı yenik düşmeyelim.

Sevgiler

Ezbere yorum yapmışsın....
Alıntı yaptığın mesajımı iyi oku..

Ne yazmışım,

Katılmadığın konu hangisi,
O zamanlar cevabı verilmeyen soruların cevabı hala verilemiyor mu diyorsun..
Bir ateist, hayatı boyunca düzinelerce kitap okur ve öğrenecek çok şeyi olduğunu düşünür...
Bir teist ise, yarım yamalak okuduğu tek bir kitap ile ,hayatın bütün sırlarını çözdüğüne inanır..

“Dinsiz Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir