Dinsiz bir yaşam mümkün mü?

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 242 kere
Alınan Teşekkür: 206 kere

Re: Dinsiz bir yaşam mümkün mü?

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Kas 10, 2015 2:50 pm

Lexion yazdı:Mevcut antropolojik çalışmalar, avcı-toplayıcı kültüre sahip insanların on binlerce yıl boyunca herhangi bir dine sahip olmadıklarını; din adı altında kabul edilen disiplinlerin ancak insanların yerleşik yaşama geçmesinin ardından ortaya çıktığını göstermektedir.. ..Din ancak üzerinde egemen olabilen düşüncelere, kişilere göredir. Bu sorulara başka cevap arayanlar için gerekli değildir.

Lexion'a katılıyorum. Ünlü siyaset ve tarih bilimcisi Edward Mcnall Burns da "Batı Uygarlıkları" adlı kitabında neolitik çağın (cilalı taş devrinin) geliştirdiği üç kurumun aile, din ve devlet olduğunu belirtir. Din olarak adlandırdığımız toplumsal yapı mezopotamya genelinde tabiat şartları öyle gerektirdiği ve uygarlık yapısında devrimsel bir sıçrama için toplumsal artı elde edilmesi zorunlu olduğundan var olmuştur. Gelecekte, nasıl şu an yaşadığımız yüzyılda insanlığın en eski ve karanlık devirlerinden gelen sihirsel düşünüş (bkz. şamanizm, falcılık, muska/nazar boncuğu kullanımları vb.) bir şekilde devam edebiliiyorsa, dinlerde bilimsel görünmeye çalışıp var olma savaşı vereceklerdir (veriyorlar hatta bkz. ayetin açıklaması).

Ancak bir gün söz konusu bu oyun bitecek ve büyük oranda etkilerini kaybedecekler. Yine de form değiştirip sihirsel düşünüş gibi farklı bir yönde var olabilme ihtimalleri mevcut; şahsen tamamen yok olacaklarını zannetmiyorum.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Alfa580
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 8 kere
Alınan Teşekkür: 7 kere

Mesajgönderen Alfa580 » Çrş Kas 11, 2015 9:56 pm

Bence soruyu tersinden sormak gerek.."din ile yaşam mümkün mü?" Dinler tarihinin canlıların tarihine oranla oldukça kısa bir zaman dilimi olduğunu ve bu kadar sürede neden olduğu savaşları ve dahası artık gelişimin önüne doğrudan engel teşkil ettiğini düşünürsek sanırım asıl soru bu olmalıdır.. bu haliyle insanlığın yok oluşunda pay sahibi olma ihtimali, insanlığın varlığına olumlu etkide bulunma ihtimalinden çok daha büyükmüş gibi duruyor..
sed ignotis perierunt mortibus illi...

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Pzr Kas 22, 2015 1:40 am

Gaelo yazdı:- Binlerce sene önceki acik sorular ile bugünkü sorular ayni degil. (Örnek olarak insanlar nasil oldu, Günes nedir ve nere batar, dünya düzmüdür falan filan)

Merhaba Galeo,
Binlerce sene önceki sorular ile şimdiki sorular elbette aynı değil. Aynı binlerce sene önceki bilgi birikimi ve gelişmişlik ile şimdiki bilgi birikimi ve gelişmişliğin aynı olmadığı gibi.

Binlerce sene önceki insanların "şimşek nasıl oluşuyor ?" sorusu ile şimdiki insanların "evren nasıl oluştu? " sorusu arasında bir fark görmüyorum ben.
sevgiler
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Gaelo
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen Gaelo » Çrş Ara 16, 2015 7:30 pm

hector yazdı:
Gaelo yazdı:- Binlerce sene önceki acik sorular ile bugünkü sorular ayni degil. (Örnek olarak insanlar nasil oldu, Günes nedir ve nere batar, dünya düzmüdür falan filan)

Merhaba Galeo,
Binlerce sene önceki sorular ile şimdiki sorular elbette aynı değil. Aynı binlerce sene önceki bilgi birikimi ve gelişmişlik ile şimdiki bilgi birikimi ve gelişmişliğin aynı olmadığı gibi.

Binlerce sene önceki insanların "şimşek nasıl oluşuyor ?" sorusu ile şimdiki insanların "evren nasıl oluştu? " sorusu arasında bir fark görmüyorum ben.
sevgiler

Bircok kisi size Cevap vermis ama siz hala anlamamsiniz.

Sorularin arasindaki far, bugünki acik sorularin binlerce önce sorular ile farkli olmasi. Bilgi birikimimiz de farkli evet.
Dinler, bugün Cevablanmis olan ve ortadan kalkan sorulari elle alar.

Örnek olarak biz bugün insanlarin nerden geldigini, nasil oldugunu biliyoruz.
Dinlerin verdigi Cevaplar ile uyusmuyor.

Dinler artik dönemdisi, kisaca gecmiste kalan sorular ile ilgilenen kavramlardir.

rumil
Görüş: Değişken
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen rumil » Çrş Ara 16, 2015 9:28 pm

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle dini kendimizce tanımlamamız gerekiyor.Din dediğimiz şeyle acaba bildiğimiz semavi dinleri mi kast ediyoruz yoksa dinin içerisine totemler,tabular gibi ''doğa üstü'' kavramları da atıyor muyuz? Eğer biz bunları da içerisine atıyorsak böyle bir yaşamın kimseye ''duygusal bir fayda'' getirmeyeceğini düşünüyorum.Sadece daha fazla depresyon ve ''umutsuzluk'' getireceği aşikar gibi.

Dinsiz bir yaşamın mümkün olup olmayacağı sorusunun felsefede ki devletin gerekli olup olmadığına yönelik sorunun bir çok yönden benzer olduğunu düşünüyorum.Din çoğu insanın boynunda ki görünmez bir zincirdir.Normal kişiliğinin altında yatan sosyopat özellikleri dinin görünmez zinciri sayesinde tutulur.Freud'un dış gerçeklik kavramından pek nasibini almamış bu insanları suça yöneltemeyen tek etmen günah korkusudur. Bu önermenin doğruluğu için çevrenizde ki insanlara ateizm hakkında bir kaç soru sormanız yeterlidir.Zira onlar için ateizm, sınırsız bir ''günah işleme'' alanıdır ve onlar için bu günahların en başında rüşvet yeme,kul hakkına girme,hırsızlık yapma gibi ahlaki yasalar gelir.Yani bu insanlar eğer kuralları belirli bir dine güvenleri tam olmasaydı muhtemelen toplum normlarına uymayan kişiliğe sahip bir potansiyel suçlu bireyler olacaklardı.

Söylediklerimi yanlış anlamayın lütfen.Ben burada ''müslümanlar günah korkusuyla suç işlemez'' gibi bir genelleme yapmıyorum.Sadece etrafımızda ki çoğu insanın ahlaki gerçekliğinden söz ediyorum.

Dinin kökeninde totemler ve tabular vardır.Bunlar insanlık tarihiyle ortaya çıkmıştır ve varlıklarını hala sürdürmektedirler. Dolaylı yoldan bunlar çoğu insanı hayata bağlar ve umutlandırır.Dinin şehir devletleriyle ortaya çıktığını düşünmüyorum.Sadece şehir devletleriyle din evrim geçirmiş ve daha sistematik bir hal almıştır.Aslında devlet ile din arasında doğru bir orantı vardır.Devlet düzeni geliştikçe din daha da ''mükemmelleşmiş'' ve kutsallığı yine devlet ile beraber artmıştır. Bu görüşümü Freud'un totem ve tabu ve onun da kitabı yazarken referans olarak aldığı Wundt Prof. Jevons ve Mr. Grant Allen' e dayandırıyorum.
Düzenleme:Uykusuzluktan kaynaklanan imla hataları,anlatım bozuklukları...
En son rumil tarafından Prş Ara 17, 2015 12:33 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Çrş Ara 16, 2015 11:43 pm

Gaelo yazdı:Bircok kisi size Cevap vermis ama siz hala anlamamsiniz.

Sorularin arasindaki far, bugünki acik sorularin binlerce önce sorular ile farkli olmasi. Bilgi birikimimiz de farkli evet.
Dinler, bugün Cevablanmis olan ve ortadan kalkan sorulari elle alar.

Örnek olarak biz bugün insanlarin nerden geldigini, nasil oldugunu biliyoruz.
Dinlerin verdigi Cevaplar ile uyusmuyor.

Dinler artik dönemdisi, kisaca gecmiste kalan sorular ile ilgilenen kavramlardir.

Sayın Gaelo

Dinlerin verdiği cevaplar bilim ile ne zaman uyuştu merak ediyorum .

Dinler dönem dışı ve geçmişte kalan sorular ile ilgileniyor evet ama aynı zamanda güncel konularda da kendine yer aramaya devam ediyor . Kuranda " evrim " , " big bang" vb. bazı bilimsel çalışmaların olduğunu iddia eden sayamayacağımız kadar insan bulurum size.

Belki ben sizi anlamıyor olabilirim. Ama ne demek istediğimi anlatamadığım kesin.

Sevgiler
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzr Mar 06, 2016 11:48 pm

Dinsiz biri neden dinsiz olduğunu biliyorsa dine dönmez bu mümkün değil, hiç dinsiz olmamışsınız diyelim. Kendinizi sadece dinsiz sanmışsınız.
Ahlaksızlık dinin veya dinsizliğin elinde değildir. Bilim le ilgilenen bir nesilin olduğu yerde insanlar bilmediği şeyleri tanrıya bağlamak yerine açıklama getirmeye çalışır.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

“Dinsiz Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir